MUALLİM OLARAK HZ. PEYGAMBER (SAV)

Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

İLİ : DENİZLİ
TARİH : 21.11.2014

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيم

Resim

Değerli Müminler!
Okuduğum ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyuruyor:
“Nitekim kendi içinizden size ayetlerimizi okuyan, sizi kötülüklerden arındıran, size kitabı, hikmeti ve bilmediklerinizi öğreten bir peygamber gönderdik.” (1)

Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “İlim öğrenmek her Müslüman erkek ve kadına farzdır” (2)

Aziz Müslümanlar!
İnsanoğlu eğitilmeye ve bilgi sahibi olmaya ihtiyacı olan bir varlıktır. Yüce Allah insanların bu ihtiyacını gidermek için peygamberler ve kitaplar göndermiştir. Peygamberler silsilesinin son halkası olan Hz. Muhammed (sav)’de Allah tarafından insanoğluna gönderilen son öğretici, müjdeci ve güzel bir örnektir. Son ilahi mesaj olan Kur’an-ı Kerim’de insana ve onun eğitimine büyük önem verilmiştir. İlk inen ayetlerde okuma yazmadan, bilginin sembolü olan kalemden ve öğretimden bahsedilmesi bunun açık delilleridir. Hz. Muhammed (sav)’de Peygamberlik görevini yerine getirirken uyguladığı metotlarla, insanlığın en büyük öğreticisi- muallimi olduğunu göstermiştir.

Kıymetli Müminler!
Yaratılmışların en hayırlısı, peygamberler dizisinin son incisi ve insanlığın tek örneği, bir şahit, bir müjdeci, bir uyarıcı, bir davetçi, bir nur saçan kandil, iki cihan sultanı ve bütün âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’in insanlığı eğitim metodu ve muallim olma örneği gayet açıktır.

Çünkü O, Allah’ın insanlık için seçtiği yüce dinimiz İslam’ı tebliğ ederken korkutmayıp müjdeleyen, nefret ettirmeyip sevdiren, zorlaştırmayıp kolaylaştıran anlatım ve yaşayışla biz Müslümanlara, özellikle öğreticilere muallimlik metotlarını öğretmiştir.

Aziz Müminler!
İslam’a göre ilim öğrenmek ve öğretmek ibadet olarak kabul edilmiş ve bilginin insanı yücelttiği vurgulanmıştır. Kuran-ı Kerim'de Yüce Rabbimiz,
"Allah, içinizden inananların ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltir." (3) "Allah'a karşı ancak; kulları içinden âlim olanlar derin saygı duyarlar.” (4) "Sakın cahillerden olma" (5) buyurmaktadır. Peygamberimiz (sav) hadis-i şeriflerinde de:Her kim ilim öğrenmek için bir yola koyulursa, evine dönünceye kadar Allah yolundadır.” (6) Buyurmuştur.

Muhterem Müslümanlar!
İslam; kendisini bilgiyle özdeşleştirmiş ve cahilliği karanlıkla, bilgi ve erdemliliği ise aydınlıkla tasvir etmiş ve bilgiye ulaştıracak bütün kanalları açık tutmuştur. İlim öğrenmek için belli bir yaş, zaman ve mekân sınırı koymamış, kadın erkek herkese beşikten mezara kadar ilim öğrenmeyi tavsiye etmiştir. Peygamber Efendimiz
“Allah beni bir öğretmen (muallim) olarak gönderdi” (7) diyen bir peygamberdir. O; tüm insanlığın muallimi olduğundan, hayatının her anında da bu görevini hakkıyla ifa etmiştir.

Resul-ü Ekrem(sav), peygamberliğinin ilk yıllarından itibaren eğitim faaliyetlerine büyük önem vermiştir. Henüz Mekke’de iken Zeyd Bin Erkam’ın(r.a) evinde Kur’an öğretmekle eğitim faaliyetine başlamıştır. Bedir savaşında alınan esirlerin kurtuluş fidyesi olarak Müslüman on çocuğa okuma yazma öğretmelerini şart koşması, hicretten iki yıl önce Mus’ab bin Umeyr’i(r.a) Medine’ye eğitici olarak göndermesi, Medine’ye hicrette ilk iş olarak bir mescit yaparak onun bir bölümünü ‘suffe’ denilen eğitim-öğretim merkezi haline getirmesi onun eğitim-öğretime vermiş olduğu önemi göstermesi bakımından dikkate değer hususlardır.

Hutbemi Peygamberimiz (sav)’in bir hadisiyle bitirmek istiyorum:
“Bilen, öğrenen, dinleyen veya ilmi sevenlerden biri ol beşincisi olma helak olursun.” (8)

(1) Bakara Suresi 2/151,
(2 )İbn-i Mace, Sünen, Mukaddime s:81
(3)Mücadele 58/11,
(4)Fatır 35/28
(5)Enam, 6/35,
(6) Tirmizi, İlim, 2
(7) İbn-i Mace,Sünen,Mukaddime.
(8) Fethu’l-Kebir, 1/204.

Hazırlayan: Mustafa HALİLOĞLU, İmam-Hatip - BULDAN
Redaksiyon: İl İrşat Kurulu
Resim

“►İslami Sohbetler◄” sayfasına dön