ALLAH CELLE CELALEHU ZİKRETMEK!...

Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

ALLAH CELLE CELALEHU ZİKRETMEK!...

Mesaj gönderen Hakan »

ALLAH CELLE CELALEHU' ZİKRETMEK!...

Allah Celle Celalehu buyuruyor ki;

فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُواْ لِي وَلاَ تَكْفُرُونِ
Resim---“Fezküruni ezkürküm veşküru li ve la tekfürun : Siz beni anın ki, ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin.” (Bakara Suresi/152)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا

Resim---“Ya eyyühellezine amenüzkürullahe zikran kesira : Ey iman edenler Allah'ı sık sık anın.” (Ahzab Sûresi/41)

لَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ أَن تَبْتَغُواْ فَضْلاً مِّن رَّبِّكُمْ فَإِذَا أَفَضْتُم مِّنْ عَرَفَاتٍ فَاذْكُرُواْ اللّهَ عِندَ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ وَاذْكُرُوهُ كَمَا هَدَاكُمْ وَإِن كُنتُم مِّن قَبْلِهِ لَمِنَ الضَّآلِّينَ

Resim---“Leyse aleyküm cünahun en tebteğu fadlem mir rabbiküm, fe iza efadtüm min arafatin fezkürullahe indel meş'aril haram, vezküruhü kema hedaküm, ve in küntüm min kablihi le mined dallin: ...Arafat'tan indiğimiz zaman Allah'ı "Meş'arul-haram'dan anın. o size nasıl hidâyet verdiyse siz de O'nu zikredin.” (Bakara Sûresi/198)

فَإِذَا قَضَيْتُم مَّنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُواْ اللّهَ كَذِكْرِكُمْ آبَاءكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا فَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا وَمَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ

Resim---“Fe iza kadaytüm menasikeküm fezkürullahe ke zikriküm abeküm ev eşedde zikra, fe minen nasi mey yekulü rabbena atina fid dünya ve malehu fil ahirati min halak : ...Hac görevlerinizi bitirince atalarınızı andığınız kadar hatta daha hararetli bir dil ile Allah'ı anınız.” (Bakara Sûresi/200)

الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَىَ جُنُوبِهِمْ وَيَتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

Resim---“Ellezine yezkürunellahe kiyamev ve kuudev ve ala cünubihim ve yetefekkerune fi halkis semavati vel ard, rabbena ma halakte haza batila, sübhaneke fekina azaben nar: Bu derin düşünceliler ayakta, oturarak ve yanları üstü uzanmışlarken Allah'ı anarlar ve "Ey Rabbimiz, sen bütün bu varlıkları boşuna yaratmadın, seni böyle bir isnattan tenzih ederiz, o hâlde bizi cehennem azabından koru" diyerek göklerin ve yerin yaratılışı hakkında enine boyuna düşünceye dalarlar.” (Âl-i İmran Sûresi/191)

فَإِذَا قَضَيْتُمُ الصَّلاَةَ فَاذْكُرُواْ اللّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِكُمْ فَإِذَا اطْمَأْنَنتُمْ فَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَابًا مَّوْقُوتًا

Resim---“Fe iza kadaytümüs salate fezkürullahe kiyamev ve kuudev ve ala cünubiküm fe izatme'nentüm fe ekiymüs salah innes salate kanet alel mü'minine kitabem mevkuta:Namazı kılınca ayakta, oturuyorken ve yan üstü uzanmışken Allah'ı anınız.” (Âl-i İmran Sûresi/191)

وَاذْكُر رَّبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعاً وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالآصَالِ وَلاَ تَكُن مِّنَ الْغَافِلِينَ

Resim---“Vezkür rabbeke fi nefsike tedardruav ve hiyfetev ve dunel cehri minel ğafilin :Rabbini, içinden yalvararak ve çekinerek, yüksek sesle konuşmayarak sabah-akşam an da gafillerden olma.” (A'raf Sûresi/205)

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ

Resim---“Ütlü ma uhiye ileyke minel kitabi ve ekimis salah innes salate tenha anil fahşai vel münker ve lezikrullahi ekber vallahü ya'lemü ma tasneun:Allah'ı zikretmek, hiç şüphesiz en büyük ibadettir.” (A'raf Sûresi/205)

Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:

Resim--- "Gafiller arasında Allah'ı anan kimse, kuru otlar arasındaki yeşil otlar gibidir."
(Tirmizî, Nevâdiru'l-Usûl 2/161)

Resim--- "Gafiller arasında Allah'ı anan kimse, cehpe kaçakları arasındaki savasçılar gibidir."
(Bezzâr, Müsned 1759; Taberânî, Kebîr 9797; Beyhakî, Şuabü'l İman 567)

Resim--- Ulu Allah şöyle buyurur; Beni andığı sürece, dudakları benim adıma kıpırdadikça ben kulum ile birlikteyim."
(İbn Hibban, Sahih 815; Mevârid, 2316; ; Beyhakî, Şuabü'l İman 509)

Resim--- "Kulun islediği ameller içinde, ona Allah'ın azabından en kurtarıcı olanı, Allah'ı anmaktır." Sahabiler; "Cihad da mı bunun ayarında değil" diye sorarlar. Peygamberimiz (s.a.v.) onlara; "Düşmana vura vura kılıcını kırıldıktan sonra yine bir kılıcı vura vura kırmak ve bir üçüncü kılıcı yine düşmanla vuruşa vuruşa kırmak durumu dışında cihad bile onun ayarında değildir."
(İbn Mâce 3790; Elb3anî, Sahihu'l-Câmi 5644))

Resim--- "Cennet bahçelerinde gezinmek isteyen kimse ulu Allah'ı sık sık ansın."
(İbn Ebî Şeybe, Musannef 6/58 (2947); Heysemî, Mecmeu'z-Zevâid 10/75)

Resim--- Peygamberimiz (sav)'e; "En fazilatle amel nedir?" diye sorarlar. Peygamberimiz (sav.);"Allah'ı anan dilin kurumadan can vermendir.' diye cevap verdi."
(İbn Hibban, Mevârid 2318; Elbânî, Sahihu'l-Câmi 165))

Resim--- "Ulu Allah celle celalehu buyuruyor; Kulum beni içinden anınca ben onu içinden anarım. Beni kalabalık arasında anarsa ben de onu daha hayırlı bir kalabalık içinde anarım. Bana bir karış yaklaşırsa ben de ona bir dirsek boyu yaklaşırım. Bana bir dirsek boyu yaklaşırsa ben de ona bir kulaç yaklaşırım. Bana doğru yürüyünce ben ona doğru koşa koşa giderim."."
(Müttefekun Aleyh, Buharî, 6970; Müslim, 2674)

Resim--- "Yedi kimse var ki, Allah, başka hiçbir gölgenin bulunmadığı günde onları Arş'ının gölgesi altına alır.
Bu yedi kimseden biri yalnız başına iken Allah celle celalehu'ı anarak O'nun korkusu ile gözleri yaşarandır."

(Müttefekun Aleyh, Buharî, 629; Müslim, 103)

Resim--- "Rasulullah (sav) buyuruyor ki: " Beni iyi dinleyin. Size amellerinizin en hayırlısını, Rabbinizin katında en temiz olanı, size en yüksek derece kazandıranı, kâğıt ve altın para dağıtmaktan sizin için daha hayırlı olanı, düşman ile karşılaşıp onun boynunu vurmaktan veya boynunuzu ona vurdurup şehit olmaktan sizin hesabınıza daha faydalı olanı size söyleyeyim mi?"
Salabiler; Bu amel nedir, ya Resulullah?" diye sorarlar. Peygamberimiz (s.a.v.); "Allah'ı dilden düşürmemektir."

(Elbani, Sahihu'l-Cami 2629)

Resim--- "Bir araya gelerek Allah'ın adını anan kimselerin melekler çevresini kuşatır, onları rahmet bürür ve Allah celle celalehu da onları yanındakiler arasında anar."
(İbn Mâce, 3791; İbn Hibban, Sahih 855; Elânî, Sahihu'l-Câmi 5608)

Resim--- "Bir araya gelerek Allah'ın rızasından başka hiçbir şey beklemeden O'nun adını ananlara gökten; "Günahlarınız bağışlanmış olarak kalkınız, kötülükleriniz iyiliklere dönüştürülmüştür" diye seslenilir."
(İbn Ebî Şeybe, Musannef 29477; Ebu Ya'lâ, Müsned 414; Beyhakî, Şuabü'l İman 534)

Resim--- "Bir yerde oturup da Allah'ın adını anmayan ve Paygemberine salât-ü selâm getirmeyen bir grup kıyamet günü bu davranışı karşısında hayıflanmak zorunda kalır."
(Ahmed b. Hanbel, 9966; İbn Nibban, Sahih 590, 591; Deylemî, Müsnedü'l-Firevs 583)

Resim--- Ameş'in Ebu Salih'ten, onun da Ebu Hureyre ve Ebu Hudrî'den (r.a) rivâyet ettiklerine göre Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;
"Allah'ın kulların amellerini yazanlar dışında yeryüzünde devamlı olarak dolaşan bir grup meleği vardır. Bunlar bir araya gelerek Allah'ın adını anan bir mümin grup görünce birbirlerine; "Aradığımız burada gelin" diye seslenerek bir araya toplanırlar ve gökyüzüne yücelinceye kadar bu grubun etrafını sararak beklerler.
Göğe çıkınca Allah onlara; "Kullarımı ne ile meşgul iken bıraktınız?" diye sorar, onlar da; "Sana hamd ederken, seni noksan sıfatlardan tenzih ederken ve seni yüceltirken yanlarından ayrıldık" diye cevap verirler.
Ulu Allah cc.; "Peki onlar beni gördüler mi?" diye sorar, melekler "Hayır" diye cevap verirler. Allah celle celalehu onlara ; "Peki beni görseler ne yaparlar?" diye sorar. Melekler de; "Seni görselerdi, hamdleri, tesbihleri ve seni yüceltmeleri, daha kuvvetli olurdu" diye cevap verirler.
Allah celle celalehu onlara sorar; "Peki hangi şeyden çekinerek bana sığınıyorlar?" Melekler; "Cehennemden" diye cevap verirler. Allah celle celalehu onlara; "Cehennemi gördüler mi?" diye sorar. Melekler; "Hayır!" diye cevap verirler. Allah celle celalehu onlara"Peki cehennemi görseler ne yaparlardı?" diye sorar, melekler de; "Cehennemi görseler ondan daha çok kaçınırlar, daha çok nefret ederlerdi" diye cevap verdi.
Allah celle celalehu onlara; "İstedikleri nedir?" diye sorar melekler; "Cennet" derler. Allah celle celalehu onlara; "Peki hiç gördüler mi?" diye sorar, melerler "Hayır" diye cevap verirler. Allah celle celalehu onlara; "Peki cenneti görmüş olsalardı, davranışları ne olurdu?" diye sorarlar, onlarda; "Eğer cenneti görselerdi, ona karşı daha güçlü bir arzu duyarlardı" derler.
Bunun üzerine ulu Allah celle celalehu meleklere "Sizi şahit tutuyorum ki, onların hepsinin günlarını bağışladım" der. Melekler; "Aralarında falan kimse de vardı, o zikretmek için değil, başka bir amaçla aralarına katılmıştı" derler. Ulu Allah celle celalehu; "Onlar öyle bir topluluktur ki, onlar ile birlikte oturan bedbaht olmaz.""

(Müslim, 2689; Tirmizî, 3600; Ahmed b. Hanbel, 7417; Ebu Davud Tayâlisî, Müsned 2434)

Resim--- "Gerek benim ve gerekse benden önceki peygamberlerin söyledi en faziletli söz "Lâ ilâhe illallahu vahdehu lâ şerike lehu" sözüdür.
Bir kimse günde yüz kere "Lâ ilâhe illallahu vahdehu lâ şerike lehül mülkü ve lehul hamdu ve huve alâ külli şey'in kadir" derse on köle azat etmiş gibi olur, amel defterine yüz iyilik yazılır ve kötülüklerinin yüz tanesi de silinir, o gün akşama kadar bu sözler onun şeytandan koruyucusu olur. Ondan daha fazla bu sözleri söyleyenlerden başka hiç kimse onun yaptığından daha üstün bir ibadet ile Allah celle celalehu'ın huzuruna gelmez."

(Müttefekun aleyh, Buharî, Kitâbu'd-Daavât 6403; Müslim, Zikir ve Dua 269)

Resim--- "Düzgün bir şekilde abdest alıp arkasından başını göğe dikerek "Eşhedü en lâ ilâhe illallahu vahdehu lâ şerike lehu ve eşhedü enne muhammeden abduhu ve rasûluhu" diyen bir kulun önünde cennetin bütün kapıları açılır ve dilediğinden içeri girer."
(İbn Hibban, Sahih 1050; İbn Huzeyme, Sahih 222)
Resim

“►İslami Sohbetler◄” sayfasına dön