KABİR ZİYÂRETi

Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

KABİR ZİYÂRETi

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

DOĞum NE ki ÖLüm NE ki?
BeZM-i BeLÂ çÖLüm NE ki?
KıRK BOĞum >ÂŞıK GırtLağı
bÖLüm bÖLüm bÖLüm NE ki
?.

KAPanmaz ->MeZAR KAPIsı.. ->ÖLüm Irmağı çAĞLayan
HAKk ÂŞIKLar kAHkAHada
.. ->ÇOKk AKILLıLar AĞLayan
BEZM
-i ELest BEŞiğimiz.. ->MeZÂRımız ->NEŞR MAHŞeRi
ANLAmaz SÖZüm
>DÜN-yâya>MeYLedip GÖNÜL bAĞLayan!.

19.07.15 19:28
brbrs..tktktrstkkmdrmznbyrmmİZz-emreayşenn..

YÂR OKUnun YAYı BİZiz
ARZ SeMÂSın
->AYı BİZiz
KÛN feye KÛN hER NEFeste

HAYYul- KAYyum HAYı BİZiz..

BedEN KaBRin Put BİLenLer
ÖZünden
>RABBın SİLenLer
ReSÛLULLAH SÖZün DUYun

->H E V Â-sına ->EĞİLenLer!.

..sallallahu aleyhi vesellem..

ResimDOST'a DUÂ..

Kabir Ziyâreti NE ki…:

ResimResûulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ey Allah’ım! Kabrimi tapılan bir put yapma!” buyurdu.”
(Ebu Hureyre radiyâllahu anhu’dan; Mâlik 1/172, 85; Abdurrezzak 15916; İ. Ahmed, Müsned 2/246)

ResimResûulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “...Kabrimi bayram yeri edinmeyin!..” buyurdu.
(Hüseyin bin Ali aleyhisselâm’dan; Ebu Yâ’lâ 469; Ebu Davûd 2042; İ. Ahmed, Müsned 2/246)

ResimResûulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Evlerinizi kabirler, kabrimi de bayram yeri edinmeyiniz. Her nerede olursanız, oradan bana selâm gönderiniz; sizin selâmınız bana ulaştırılır” buyurdu.
(Ebu Hureyre radiyâllahu anhu’dan; Ebu Davûd 2042; İ. Ahmed, Müsned 2/367)

ResimAişe radiyâllahu anha: “Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem) kalkamayıp vefâtıyla neticelenen hastalığında şöyle buyurmuştur: “Allah Yahudi ve Hristiyânlara lânet etsin. Onlar nebîlerinin kabirlerini mescid edinmişlerdir.”
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in bu sakındırması olmasaydı Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in kabri açıkta olurdu. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem kabrinin mescid edinilmesinden korkmuş ve ondan ümmetini sakındırmıştır.” buyurdu.

(Aişe radiyâllahu anha’dan; Buharî 4441)

ResimResûulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ey Allah’ım! Kabrimi kendisine namaz kılınan bir put yapma! Nebîlerinin kabirlerini mescidler edinen kavme Allah’ın gazabı şiddetlenir” buyurdu.
(Zeyd bin Eslem radiyâllahu anhu’dan; İbni Ebi Şeybe 2/269)

ResimAişe radiyâllahu anha şöyle dedi: “Ümmü Seleme (radiyâllahu anha) Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem)’e Habeşistan beldesinde gördüğü bir kiliseyi zikretti. O kiliseye Mariye deniliyordu. Ümmü Seleme (radiyâllahu anha) o kilisede gördüğü resimleri anlattı.
Bunun üzerine Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
“Onlar öyle bir toplum ki; içlerinde salih bir kul veya salih bir kimse öldüğünde onun kabri üzere mescid inşa ederler. O resimleri de oraya yaparlar. İşte onlar Allah-u Teâlâ katında mahlûkatın en şerlileridir” buyurdu.
(Buharî 427; Müslim 528/16; İbni Ebi Şeybe 3/225; Nesaî 702; İ. Ahmed, Müsned 6/51)

ResimAbdullah ibni Mesud radiyâllahu anhu’dan (radiyâllahu anhu) şöyle dedi:
Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem’i işittim:

‘İnsanların en şerlileri kendileri hayatta iken kıyâmet üzerlerine kopan ve kabirleri mescidler edinen kimselerdir’ buyuruyordu.”

(Abdullah ibni Mesud radiyâllahu anhu’dan; İbni Hibbân el-İhsan 2325; İbni Huzeyme 789; Tabâranî 10413; Bezzâr 3420: İ. Ahmed, Müsned 1/405-435)

ResimCündeb bin Abdullah radiyâllahu anhu şöyle dedi: “Vefatından beş gün önce Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem’i işittim: “Sizden önceki kimseler nebîlerinin ve salihlerinin kabirlerini mescid ediniyorlardı. Ben size bunu kesin olarak yasaklıyorum!” buyuruyordu.
(Müslim 532/23; Ebu Avâne 1/401; Tabâranî Mucemu’l-Kebir 1686; İbni Sa’d 2/240)

9) Ebu Mersed el-Ganevî (radiyâllahu anhu) şöyle dedi: "Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kabirlerin üzerine oturmayınız ve onlara doğru namaz kılmayınız!” buyurdu.”
(Müslim 972/97, 98; Ebu Davûd 3229, Nesaî 759, Tirmizî 1050, Beyhakî 4/79, İ. Ahmed, Müsned 4/135)

ResimBureyde (radiyâllahu anhu) şöyle dedi: “Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben kabirleri ziyâretten sizi yasaklamıştım. Artık onları ziyâret edebilirsiniz. Çünkü kabirler sizlere âhireti hatırlatır. Kim kabir ziyâreti yapmak istiyorsa yapsın, ancak batıl bir söz söylemesin!” buyurdu.
(Müslim 977/106; Ebu Davûd 3235; Nesaî 2031, 2032, 4441, 5667, 5668, 5669; Beyh”kî 4/77; İ. Ahmed, Müsned 5/3, 50, 355, 356, 361)

Kabir Ziyâretinden Maksad:

Kabir ziyâretleri, ziyâretçilerin kabirleri görerek ölümü hatırlayıp, dönüşlerinin cennet veya cehennem olacağını hesap ederek hazırlık yapmaları ki ibret almaları ve Mezarda yatanlara duâ ve istiğfar ederek ölülerin bu ziyâret sebebiyle istifadesini sağlamaktır içindir. Hadis-işeriflerde geçtiği gibi kabir ziyâretinden ilk maksat budur.

ResimBureyde (radiyâllahu anhu) şöyle dedi: “Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben kabirleri ziyâretten sizi yasaklamıştım. Artık onları ziyâret ediniz. Çünkü kabirler sizlere âhireti hatırlatır. Kim kabir ziyâreti yapmak istiyorsa yapsın, ancak bâtıl bir söz söylemesin’ buyurdu.”
(Müslim 977/106, Ebu Davûd 3235, Nesaî 2031, 2032, 4441, 5667, 5668, 5669, Beyhakî 4/77, İ. Ahmed, Müsned 5/3, 50, 355, 356, 361)

ResimAişe (radiyâllahu anha) şöyle demiştir: “Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem) Bâki mezarlığına çıkıyor ve orada yatan ölülere duâ ediyordu. Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e bu durumu sorduğunda Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ben onlara duâ etmekle emrolundum” buyurdu.
(Müslim)

ResimAişe (radiyâllahu anha) şöyle demiştir: "Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem yanımda gecelediğinde gecenin sonunda Medine kabristanı Baki’ye çıkar ve şöyle duâ ederdi: “Es-Selâmu Aleykum Dare Kavmin Mü’minin. Ve Etakum Ma Tuadune Gaden. Mueccelin. Ve İnna İnşaallahu Bikum Lahikun. Allahummeğfirli Ehli Bakiil Garkadi.”
Duânın Mânâsı: “Selâm sizlere ey mü’min topluluklar yurdunun sakinleri! Yarın meydana gelecek diye va’d olunduğunuz şey ölüm size gelmiştir. Sizler, ölüm ile yeniden dirilme arası müddette bekletiliyorsunuz. Bizlerde inşallah sizlere kavuşacağız. Ey Allah’ım! Bakiu’l- Garkad Medine’de ki mezarlık ahalisine mağfiret eyle!.”

(Müslim 974/102; Nesaî 2038; İbni Sünni 592; Beyhakî 4/79; İ. Ahmed, Müsned 6/180)

ResimAişe (radiyâllahu anha) şöyle dedi: “Ya Rasulallah! Ölüler için nasıl duâ edeyim?" diye sordum. Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Es-Selâmu Ala Ehlid-Diyâr Mine’l-Mü’minin ve’l-Müslimin. Ve Yerhamullahu’l-Müstakdimine vel-Muste’hirin ve İnna İnşaallahu Bikum Le Lahikûn dersin" buyurdu.
Duânın Mânâsı: “Mü’minler ve Müslümanlar diyârının ahalisine selâm olsun. Allah bizden evvel ölenlerle bizden sonra öleceklere rahmet etsin. Ve biz de inşallah sizlere muhakkak kavuşacağız.”
(Müslim 947, Nesaî 2036)

ResimBureyde (radiyâllahu anhu) şöyle dedi: “Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem kabirlere çıktığı zaman sahabelere şu duâları öğretirdi: “Es-Selâmu Aleykum Ehled-Diyâr, Minel-Mü’minin ve’l-Müslimin. Entum Lena Faratun Nahnulekum Tebaun ve İnna İnşaallahu Le Lahikun. Es’elullahe Lena ve Lekum el-Afiyete’ derdi.”
Duânın Mânâsı: “Ey mü’minler ve Müslümanlar diyârının ahalisi, selâm sizlere! İnşallah bizler de muhakkak sizlere kavuşacağız. Sizler bizim için öncüler, bizler de sizin için tabileriz. Allah’tan bize ve size afiyet dilerim.”

(Müslim 975/104; Nesaî 2039; İbni Mace 1457; İbni Sünni 589; Beyhakî 4/79; İ. Ahmed, Müsned 5/353)

ResimEbu Hureyre radiyâllahu anhu: "Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem kabristana gelerek: "Es-Selâmu Aleykum Dare Kavmin Mü’minin. İnşaallahu Bikum Lahikun.." dedi.
Duânın Mânâsı: “Ey mü’minler yurdunun sakinleri! Selâm sizlere. İnşallah bizler de sizlere kavuşacağız.”
(Müslim 249/39; Mâlik 1/28; Nesaî 150; İbni Mace 4306; Beyhakî 4/78; İ. Ahmed, Müsned 2/300, 480)

ResimOsman (radiyâllahu anhu) şöyle dedi: "Resûulullah sallallahu aleyhi ve sellem ölen kimsenin defin işini bitirdiğinde: “Kardeşiniz için mağfiret isteyiniz! Hak kelime üzere kalması için de ona duâ edin! Çünkü o şu anda sorguya çekilmektedir” buyurdu.
(Ebu Davûd 3221)

Resimsa-yı keLÂMm..
Resim

“Divanında Muhammedi Tasavvuf” sayfasına dön