Muhammedinur

Üzme, Üzülme, Sev, Sevil
Zaman: 12 Ara 2018, 00:48

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2018, 23:53 
Çevrimdışı
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 03:00
Mesajlar: 10881
Bu konuyu facebook'ta paylan!
Resim

ALLAH
Lâ İLâhe İLLâ ALLAH
MuhaMMeder- ReSûLuLLAH..
İkrâ!..
Ve……


ZeVKi zAHR >TûBÂ Gure
Su-Süt- BALımız -> ŞaRe
ÖZümüz-den -> ÖZ AKRe
cÂN İÇİnde ->cÂNÂN Kur'ÂN!.
KÛN feyeKÛN >OLÂN Kur'ÂN!..


ZEVK 9091

ÂLEMdir>GÖNüL GERGEFin =>AŞKı DOKU KUL İHVÂNi
Bu ÂLEM CeNNet BAHÇEsi =>GÜLün KOKU KUL İHVÂNi
VAKTini BİL!. RABBini BİL!
NAHNU SIRRın BİLip>EĞiL!
RESÛLULLAHı DUYup UY!.=>KUR'ÂN-ı OKU KUL İHVÂNi!.


29.11.18 07:08.
brsbrsm..tktktrstkkmdseyrÂNn..


SÖZ>ALLAH’ın =>SES>RESÛLün
=>RÛH-unda =>GÜL-ün KOKUsun
BİZ BİR-İZ =->BELÂ!. BÜLBÜLün
=>KUR'ÂN-ı OKU =>SENi OKUsun!.

celle celâlihu..
sallallahu aleyhi vesellem..Resim KELÂMULLAH’ta ve RESÛLULLAH’ta =>KUR'ÂN-ı KERİM..

Resim KELÂMULLAH’ta =>KUR'ÂN-ı KERİM..

Yüce KİTABımız Kur'ÂN-ı Kerîmi, ALLAHu zü’L- CELÂL Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem’e, AkıL Sahibi İnsÂN ve CİNLere Tebliğ, Tenzir, Tebşir, Teşhid görevi için nazil olmuş ve kıyamete kadar geçerli KERLÂMULLAH’ımızdır..

Resim

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ
Resim---"İkra’ bismi rabbikellezî halak(halaka).: Yaratan RABB-inin İSMiyle oku!" (Alak 96/1)

وَالْقُرْآنِ الْحَكِيمِ
Resim---"Vel kur’âni’l- hakîm (hakîmi).: Hakîm (hüküm ve hikmet sahibi) Kur’ân’a andolsun.” (YâSîn 36/2)

لَوْ أَنزَلْنَا هَذَا الْقُرْآنَ عَلَى جَبَلٍ لَّرَأَيْتَهُ خَاشِعًا مُّتَصَدِّعًا مِّنْ خَشْيَةِ اللَّهِ وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ
Resim---"Lev enzelnâ hâzâ’l- kur’âne alâ cebelin le raeytehu hâşian mutesaddian min haşyetillâh (haşyetillâhi), ve tilke’l- emsâlu nadribuhâ li’n- nâsi leallehum yetefekkerûn(yetefekkerûne).: Eğer Biz, bu Kur’ân’ı, dağa indirseydik, O’nu mutlaka, Allah’ın korkusundan huşû ile boynunu bükmüş, parça parça olmuş görürdün. Ve insanlar için bu misalleri veriyoruz. Umulur ki, böylece onlar tefekkür ederler.” (Haşr 59/21)

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ تَنزِيلًا
Resim---"İnnâ nahnu nezzelnâ aleyke’l- kur’âne tenzîlâ(tenzîlen).: (Resûlüm!) Muhakkak ki Biz, Biz sana Kur’ân’ı, tenzil ederek (âyet âyet) indirdik.” (İnsân 76/23)


Kur'ÂN-ı Kerîm =>Kur'ÂN-ı Kerîmde =>"Kur'ÂN" OLarak.:
Bakara 2/185; Nisâ 4/82; Mâide 5/101; En’âm 6/19; A’râf 7/204; Tevbe 9/111; Yûnus 10/15,37,61; Yûsuf 12/2,3; Ra'd 13/31; Hicr 15/1,87,91;
Nahl 16/98; İsrâ 17/9,41,45,46,60,78,82,88,89,106; Kehf 18/54; TâHâ 20/2,113,114; Furkân 25/30,32; Neml 27/1,6,76,92; Kasas 28/85; Sebe' 34/31; YâSîn 36/2,69; Sâd 38/1; Zümer 39/27,28; Fussilet 41/3,44; Şûrâ 42/7; Zuhrûf 43/3,31; Ahkâf 46/29;
Muhammed 47/24; Kaf 50/1,45,54; Kamer 54/17,32,40; Rahmân 55/2; Vâkıa 56/77; Haşr 59/21; Cin 72/1; Müzzemmil 73/4,20; Kıyâmet 75/17,18; İnsân 76/23; İnşikak 84/21; Bürûc 85/21..


Kur'ÂN-ı Kerîm =>Kur'ÂN-ı Kerîmde;
Mâide 5/15..Bir nur.
En’âm 6/92..Ümmü’l-Kura..
A’râf 7/52,170..Kitab..
Yûnus 10/57,58..Hidâyet ve Rahmet..
İbrahîm 14/1.. Kitab..
Hicr 15/9..Zikir..
Şûrâ 42/52..Rûh..
Beyyine 98/2,3..Sahifeler..
OLarak geçmektedir..

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ قُرْآنًا عَرَبِيًّا لَّعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ
Resim---"İnnâ enzelnâhu kur’ânen arabiyyen leallekum ta’kılûn(ta’kılûne).: Muhakkak ki Biz, O'nu Arapça Kur’ân olarak indirdik. Böylece siz akıl edersiniz.” (Yûsuf 12/2)

فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ
Resim---"Fe izâ kara’te’l- kur’âne festeız billâhi mine’ş- şeytânir racîm (racîmi).: Öyleyse Kur’ân-ı Kerim’i okuduğun zaman recmedilmiş (taşlanmış) şeytandan hemen Allah’a sığın.” (Nahl 16/98)

إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يِهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا
Resim---"İnne hâzâ’l- kur’âne yehdî lilletî hiye akvemu ve yubeşşiru’l- mu’minînellezîne ya’melûne’s- sâlihâti enne lehum ecren kebîrâ (kebîren).: Muhakkak ki Bu Kur’ân, en kuvvetli olanı hidayete erdirir (Allah’a ulaştırır). Ve amilüssalihat (nefsi ıslâh edici ameller) yapan mü’minlere, onlar için büyük ecir olduğunu müjdeler.” (İsrâ 17/9)

وَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرآنَ جَعَلْنَا بَيْنَكَ وَبَيْنَ الَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ بِالآخِرَةِ حِجَابًا مَّسْتُورًا
Resim---"Ve izâ kara’te’l- kur’âne cealnâ beyneke ve beynellezîne lâ yu’minûne bi’l- âhirati hicâben mestûrâ (mestûran).: Sen Kur’ân’ı kıraat ettiğin (okuduğun) zaman, seninle ahirete (ölmeden evvel Allah’a ulaşmaya ve kıyâmet gününe) inanmayanlar arasına hicab-ı mesture kıldık (gözlerinin üzerine, seni peygamber olarak görmelerini engelleyen bir perde koyduk).” (İsrâ 17/45)

أَقِمِ الصَّلاَةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّيْلِ وَقُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا
Resim---"Ekımi’s- salâte li dulûkiş şemsi ilâ gasakı’l- leyli ve kur’âne’l- fecri, inne kur’âne’l- fecri kâne meşhûdâ (meşhûden).: Güneşin dönmesinden, gecenin kararmasına kadar namaz kıl. Fecrin Kur’ân’ını (fecr vakti okunan Kur’ân’ı) ikame et (yerine getir)! Çünkü fecrin Kur’ân’ı şahitlidir.” (İsrâ 17/78)

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ وَلاَ يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إَلاَّ خَسَارًا
Resim---"Ve nunezzilu mine’l- kur’âni mâ huve şifâun ve rahmetun li’l- mu’minîne ve lâ yezîdu’z- zâlimîne illâ hasârâ (hasâran).: Kur’ân’dan indirdiğimiz şeyler, mü’minler için şifadır ve rahmettir. Ve zalimlerin sadece hüsranını (kaybettiği dereceleri) arttırır.” (İsrâ 17/82)

وَلَقَدْ صَرَّفْنَا فِي هَذَا الْقُرْآنِ لِلنَّاسِ مِن كُلِّ مَثَلٍ وَكَانَ الْإِنسَانُ أَكْثَرَ شَيْءٍ جَدَلًا
Resim---"Ve lekad sarrafnâ fî hâzâ’l- kur'âni li’n- nâsi min kulli meselin, ve kâne’l- insânu eksere şey'in cedelâ (cedelen).: Ve andolsun ki; bu Kur’ân-ı Kerim’de, insanlara bütün meseleleri (misalleri) açıkladık. Ve insan, konuların çoğunda cidalleşen (kavga eden)dir.” (Kehf 18/54)

مَا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقَى
Resim---"Mâ enzelnâ aleyke’l- kur’âne li teşkâ.: Kur’ân’ı sana meşakkat (güçlük) olsun diye indirmedik.” (TâHâ 20/2)

وَإِنَّكَ لَتُلَقَّى الْقُرْآنَ مِن لَّدُنْ حَكِيمٍ عَلِيمٍ
Resim---"Ve inneke le tulekka’l- kur’âne min ledun hakîmin alîm (alîmin).: Muhakkak ki, (Bu) Kur’ân, sana mutlaka Hakîm (hüküm ve hikmet sahibi) ve Alîm Olan’ın katından (gizli ilminden) ilka ediliyor (ulaştırılıyor).” (Neml 27/6)

وَأَنْ أَتْلُوَ الْقُرْآنَ فَمَنِ اهْتَدَى فَإِنَّمَا يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ وَمَن ضَلَّ فَقُلْ إِنَّمَا أَنَا مِنَ الْمُنذِرِينَ
Resim---"Ve en etluve’l- kur’ân (kur’âne), fe menihtedâ fe innemâ yehtedî li nefsihî, ve men dalle fe kul innemâ ene mine’l- munzirîn (munzirîne).: Ve "Kur’ân’ı okumakla (emrolundum). Kim hidayete ererse, o taktirde sadece kendi nefsi için hidayete erer. Ve kim dalâlette kaldıysa, o zaman Ben sadece inzar edenlerdenim (uyaranlardanım)." de.” (Neml 27/92)

وَالْقُرْآنِ الْحَكِيمِ
Resim---"Ve’l- kur’âni’l- hakîm (hakîmi).: Hakîm (hüküm ve hikmet sahibi) Kur’ân’a andolsun.” (YâSîn 36/2)

أَفَلَا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَى قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا
Resim---"E fe lâ yetedebberûne’l- kur’âne em alâ kulûbin akfâluhâ.: Hâlâ Kur’ân’ı tefekkür etmezler mi? Yoksa kalpler üzerinde kilitleri mi var?” (Muhammed 47/24)

وَكَذَلِكَ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ رُوحًا مِّنْ أَمْرِنَا مَا كُنتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ وَلَكِن جَعَلْنَاهُ نُورًا نَّهْدِي بِهِ مَنْ نَّشَاء مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّكَ لَتَهْدِي إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ
Resim---"Ve kezâlike evhaynâ ileyke rûhan min emrinâ, mâ kunte tedrî mâ’l- kitâbu ve lâ’l- îmânu ve lâkin cealnâhu nûran nehdî bihî men neşâu min ibâdinâ, ve inneke le tehdî ilâ sırâtın mustakîm (mustakîmin).: Ve işte böylece sana emrimizden bir ruh (Kur'ân-ı Kerim) vahyettik. Ve sen, kitap nedir ve îmân nedir bilmiyordun. Ve lâkin O'nu “nur” kıldık. Kullarımızdan dilediğimizi O'nunla hidayete erdiririz. Ve muhakkak ki sen, mutlaka Sıratı Mustakîm'e hidayet ediyorsun (ulaştırıyorsun).” (Şûrâ 42/52)

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ
Resim---"Ve lekad yessernâ’l- kur’âne li’z- zikri fe hel min muddekir (muddekirin).: Ve andolsun ki Biz, Kur’ân’ı zikir için kolaylaştırdık. Buna rağmen tezekkür eden (ibret alan) var mı?” (Kamer 54/22)

لَوْ أَنزَلْنَا هَذَا الْقُرْآنَ عَلَى جَبَلٍ لَّرَأَيْتَهُ خَاشِعًا مُّتَصَدِّعًا مِّنْ خَشْيَةِ اللَّهِ وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ
Resim---"Lev enzelnâ hâzâ’l- kur’âne alâ cebelin le raeytehu hâşian mutesaddian min haşyetillâh (haşyetillâhi), ve tilke’l- emsâlu nadribuhâ lin nâsi leallehum yetefekkerûn (yetefekkerûne).: Eğer Biz, bu Kur’ân’ı, dağa indirseydik, O’nu mutlaka, Allah’ın korkusundan huşû ile boynunu bükmüş, parça parça olmuş görürdün. Ve insanlar için bu misalleri veriyoruz. Umulur ki, böylece onlar tefekkür ederler.” (Haşr 59/21)

إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ تَنزِيلًا
Resim---"İnnâ nahnu nezzelnâ aleyke’l- kur’âne tenzîlâ (tenzîlen).: (Resûlüm!) Muhakkak ki Biz, Biz sana Kur’ân’ı, tenzil ederek (âyet âyet) indirdik.” (İnsân 76/23)

رَسُولٌ مِّنَ اللَّهِ يَتْلُو صُحُفًا مُّطَهَّرَةً
Resim---"Resûlun minallâhi yetlû suhufen mutahharaten.: Allah’tan gönderilen resûl, (onlara) tertemiz (bâtıl ve şüpheden uzak) sahifeleri okur.” (Beyyine 98/2)

فِيهَا كُتُبٌ قَيِّمَةٌ
Resim---"Fîhâ kutubun kayyimetun.: (O sayfalar) içinde temel, değişmez hükümler yazılı olan kitaplardır.” (Beyyine 98/3)

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 06 Ara 2018, 12:55 
Çevrimdışı
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 02 Eki 2006, 03:00
Mesajlar: 10881
Resim RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’de KUR'ÂN-ı KERİM..:Kur’ÂN OKuyana Şefaat Edecektir.:

Resim ---Ebû Ümâme radıyallahu anh, ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i: “Kur’ÂN okuyunuz. Çünkü Kur’ÂN, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçı olarak gelecektir” buyururken işittim, demiştir.
(Müslim, Müsâfirîn 252)Kur’ÂN OKUmanın Sevabı.:

Resim ---İbni Mes’ûd radıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kim Kur’ân-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lâm mîm bir harftir demiyorum; bilâkis elif bir harftir, lâm bir harftir, mîm de bir harftir.” buyurdu.
(Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân 16)Kur’ÂN SûreLeri BirbiryLe YarışırLar.:

Resim --- Nevvâs İbni Sem’ân radıyallahu anh şöyle dedi: Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i: “Kıyamet gününde Kur’ÂN ve dünyadaki hayatlarını ona göre tanzim eden Kur’ÂN ehli kimseler mahşer yerine getirilirler. Bu sırada Kur’ÂN’ın önünde Bakara ve Âl-i İmrân sûreleri vardır. Her ikisi de kendilerini okuyanları müdafaa için birbiriyle yarışırlar” buyururken işittim.
(Müslim, Müsâfirîn 253)En HayıLınız Kur’ÂN Öğrenen ve Öğretendir.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: Osmân İbni Affân radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Sizin en hayırlılarınız, Kur’ÂN’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.” buyurdu.
(Buhârî, Fezâilü’l-Kur’ân 21)Kur’ÂNı KekeLeyerek ZorLa OKumanın Sevabı.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: Âişe radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kur’ÂN’ı gereği gibi güzel okuyan kimse, vahiy getiren şerefli ve itaatkâr meleklerle beraberdir. Kur’ÂN’ı kekeleyerek zorlukla okuyan kimseye de iki kat sevap vardır." buyurdu.
(Buhârî, Tevhîd 52)Kur’ÂN OKUyan Mü’min PortakaL Gibidir.:

Resim ---Ebû Mûsa el-Eş’arî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kur’ÂN okuyan mü’min portakal gibidir: Kokusu hoş, tadı güzeldir. Kur’ÂN okumayan mü’min hurma gibidir: Kokusu yoktur, tadı ise güzeldir. Kur’ÂN okuyan münâfık fesleğen gibidir: Kokusu hoş fakat tadı acıdır. Kur’ÂN okumayan münâfık Ebû Cehil karpuzu gibidir: Kokusu yoktur ve tadı da acıdır.” buyurdu.
(Buhârî, Et’ime 30 Fezâilü’l-Kur’ân 17, Tevhîd 36)ALLAHu TeâLâ Kur’ÂN İLe YükseLtir.:

Resim ---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: Ömer İbni Hattâb radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem: “ALLAH şu Kur’ÂN’la bazı kavimleri yükseltir; bazılarını da alçaltır.” buyurdu.
(Müslim, Müsâfirîn 269)Gıpta EdiLecek İkİ Kişiden Biri de Kur’ÂN İLe MeşguL OLandır.:

Resim ---İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Sadece şu iki kimseye gıpta edilir: Biri ALLAH’ın kendisine Kur’ÂN verdiği ve gece gündüz onunla meşgul olan kimse, diğeri ALLAH’ın kendisine mal verdiği ve bu malı gece gündüz O’nun yolunda harcayan kimse.” buyurdu.
(Buhârî, İlm 15, Zekât 5, Ahkâm 3, Temennî 5, İ’tisâm 13, Tevhîd 45)Kur’ÂN Huzur Verir.:

Resim ---Berâ İbni Âzib radıyallahu anhümâ şöyle dedi: "Bir adam Kehf sûresini okuyordu.Yanında iki uzun iple bağlanmış bir at vardı. O adamın üzerini bir bulut kapladı ve yaklaşmaya başladı. Atı da o buluttan ürkmeye başlamıştı. Sabah olunca, adam Nebî sallallahu aleyhi ve sellem’e geldi ve bu durumu anlattı. Bunun üzerine Peygamberimiz: “O sekînedir; okuduğun için inmiştir” buyurdu.
(Buhârî, Fezâilü’l-Kur’ân 11)Kur’ÂN OKUnmayan Ev Harabedir.:

Resim --- İbni Abbâs radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kalbinde Kur’ÂN’dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir.” buyurdu.
(Tirmizî, Fazâilü’l-Kur’ân 18)OKU ve YÜKseL.:

Resim --- Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem: “Her zaman Kur’ÂN okuyan kimseye şöyle denecektir: Oku ve yüksel, dünyada tertîl ile okuduğun gibi burada da tertîl ile oku. Şüphesiz senin merteben, okuduğun âyetin son noktasındadır.” buyurdu.
(Ebû Dâvûd, Vitr 20)EzberLediğiniz SûreLeri Unutmayın.:

Resim --- Ebû Mûsa radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem: “Şu Kur’ÂN’ı hâfızanızda korumaya özen gösteriniz. Muhammed’in canını kudretiyle elinde tutan ALLAH’a yemin ederim ki, Kur’ÂN’ın hâfızadan çıkıp kaçması, bağlı devenin ipinden boşanıp kaçmasından daha hızlıdır.” buyurdu.
(Buhârî, Fazâilü’l-Kur’ân 23)Kur’ÂN İLgisiz KaLmaz.:

Resim ---İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kur’ÂN hâfızı, bağlı devenin sâhibine benzer. Deve sahibi devesini sürekli gözetirse elinde tutar. Eğer onunla ilgilenmezse kaçıp gider.” buyurdu.
(Buhârî, Fezâilü’l-Kur’ân 23)

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye