Kul İhvÂNi İHLAS Sûresi Sohbeti

Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Re: Kul İhvÂNi İHLAS Sûresi Sohbeti

Mesaj gönderen Hakan »

ALLAHın izni ve inâyetiyle olsun RaBBımızdan bizi de hâlis muhlis kılsın İnşâe ALLAH!.
İhlâsın ulviyyeti yüzü suyu hürmetine demek istiyorum!
Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem Efendimiz ihlâsla ilgili çok harika hadisler buyurmuştur:

Resim İHLÂS SÛRESİ’nin FAZİLETi:

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: “Sizden herhangi bir kimse bir gecede Kur’ân’ın üçte birini okumaktan aciz midir?” Ashabı Kiram radıyallahu anhum: “Kur’ân’ın üçte birini nasıl okuyabilir(iz)” diye sordular. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kul hüvallahu Ehad üçte birine denktir.”
(Buharî, Fedâilü’l-Kur’ân, 13; Müslim, Müsafirin 259; Tirmizî, Fedailü’l-Kur’ân 11; Nesai, İftitah, 27; Darimi, Fedailül Kur’ân, 17)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Canımı gücü ve kuvveyitle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, bu sûre Kur’ân’ın üçte birine denktir.”
(Buharî, Fedâilü’l-Kur’ân, 13; Müslim, Müsafirin 27; Ebu Davud, Vitr, 18; Tirmizî, Hâc, 95; Darimi, Fedailü’l-Kurân, 24; Ahmed bin Hanbel, Müsned, 2/173, 3/8; İbni Mâce, Edeb, 17)

*

Resim---Ebu Hureyre radıyallahu anhu anlatıyor: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yanımıza geldi ve: “Size Kur’ân’ın üçte birini (200 sayfasını) okuyayım!” buyurdu. Arkasında da “Kul Hüvellahu ehad…” diyerek bütün sûreyi bitirinceye kadar okudu.
(Müslim, Müsafirin, 199)

*

Resim---Ebu Saîd el-Hudri radıyallahu anhu anlatıyor: Bir adamın İhlâs sûresini tekrar tekrar okuduğunu gördüm. Hemen ertesi gün Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e giderek durumu anlattım. Çünkü adam okuduğunu âdeta azımsıyordu. Bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kuvvet ve iradesi sayesinde yaşadığım Allah’a yemin ederim ki bu sûre fazilet bakımından Kur’ân’ın üçte birine denktir.“(Buharî, Fedâilül-Kur’ân, 66/13; Mâlik, Muvatta’, 15/16)

*

Resim---Ebu Hureyre radıyallahu anhu anlatıyor: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ile beraber yürüyordum. Bir ara Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem İhlâs sûresini okuyan bir ses duydu ve “Vâcib oldu” buyurdu. Ben: ”Ne vacip oldu ey Allah’ın Resulü?” diye sorunca:
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: ”Cennet” buyurdu.
Bunun üzerine ben gidip okuyan adama müjdeyi vermek istedim, fakat Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ile beraber yemek yeme fırsatını kaçıracağımdan korktum. Onun için Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemile yemek yemeyi tercih ettim. Daha sonra adamı aradım, fakat onu yerinde bulamadım, gitmişti.
(Tirmizî, Sevâbül-Kur’ân, 11; Mâlik, Muvatta’, 15/17; Hakim, Müstedrek, 1/566; Nesai, Amelül-Yevm, 702)

*

Resim---Bir kimse fakirlikten ve geçim sıkıntısından Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e şikayette bulundu. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ona: ”Evine girdiğin vakit kimse varsa, selâm ver. eğer kimse yoksa Benim üzerime selâm (salâvât) getir ve bir defa İhlâs sûresini oku” buyurdu.O kimse Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in bu emirlerini yerine getirdi. Allahu Teâlâ ona öyle bol rızık verdi ki, komşularına dağıtmaya başladı.
(Kurtubî, Câmi’ul-Ahkâmil-Kur’ân, 20/224; Sehâvî, el-Kavlül-Bedî’, s.273)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Kulları kendisini hamd etmeden önce, Allah’ın kendisini övdüğü ve methettiği Fatiha ve İhas sûreleriyle şifâ isteyiniz.” (Suyûtî, Câmi’ussağir, 1/490, no.977)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Yanını yatağa koyduğunda, Fatiha-i Şerife’yi ve İhlâs-ı Şerif’i okursan, muhakkak ki ölüm hariç her şeyden kurtuldun.“
(Münzirî, Tergîb ve Terhîb, 1/416)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Kim İhlâs sûresini namazda veya namaz dışında okursa, Allah ona cehennem beraatı verir.”
(Suyûtî, el-İtkân, 2/339)

*

Resim---Enes bin Mâlik radıyallahu anhu anlatıyor: Bir adam: ”Vallahi ben doğrusu İhlâs sûresini gerçekten seviyorum!” dediğinde,
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: ”Onu sevmen seni Cennet’e sokmuştur.!” buyurdu.
(Dârimî, Fedâilü’l-Kur’ân, 24, no.3438)

*

Resim---Hazreti Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: “Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem askeri bir birliğin başına bir adamı komutan yapmıştı. Bu zat arkadaşlarına namaz kıldırırken, her seferinde kıraatini İhlâs sûresi ile tamamlıyordu. Döndükleri zaman durumu Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e söylediler. Efendimiz Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem de: “Sorun ona niçin öyle yapıyormuş?” buyurunca, O: ”İhlâs sûresi, Allahu Teâlâ’nın sifâtlarını kendinde toplamıştır. Ben onu okumayı çok seviyorum! diye cevap verdi.
Bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Ona haber verin, Allahu Teâlâ da onu seviyor.” buyurdu.
(Buhârî, Ezân, 106 Tevhid, 1; Müslim, Salât, 263; Nesâî, İftitah, 69)

*

Resim---Enes bin Mâlik radıyallahu anhu anlatıyor: Ensar’dan bir adam vardır. Ku’bâ Mescidinde imamlık yapardı. Okuyabileceği bir sûreyi namazda onlara okuyacağında İhlâs Sûresi ile başlar sonra başka bir sûre okur ve her rekatte aynen böyle yapardı. Arkadaşları kendisiyle konuştular ve şöyle dediler: ”Sen bir sûreyi okuyor, onu yeterli görmeyip başka bir sûre daha okuyorsun. Ya dâima bu sûreyi oku veya diğerlerini oku ( yani aynı rekatta ikisini birden okuma)!”
Ensar’dan olan bu kimse dedi ki: ”Ben bu İhlâs Sûresini okumayı bırakacak değilim. Size bu sûre ile namaz kıldırmamı isterseniz yaparım istemiyorsanız imamlığı bırakırım.” dedi. Cemaat onu aralarında en faziletli kimse biliyorlardı, başkasını imamlık yapmasına gönülleri razı olmadı. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem kendilerine uğrayınca durumu O’na haber verdiler.
Bunun üzerine (imamı çağırarak): ”Ey filan dedi; cemaatin söylediğinden seni alıkoyan ve her rekatta bu sûreyi okumaya seni yönelten sebep nedir?” buyurdu.
O kimse de: ”Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem! Ben bu sûreyi seviyorum”, deyince,
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şu müjdeyi verdi: ”Bu sûreyi sevmen, cennete girmene sebep olacaktır.”
(Tirmizî, Fedâilu’l-Kur’ân, 11; Dârimî, Fedâilu’l-Kur’ân, 24)

*

Resim---Ebu Ümame el-Bahili radıyallahu anhu diyor ki: Cebrail aleyhisselâm Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e Tebük’te geldi: ”Ya Muhammed aleyhi's-selâm! Muaviye el-Müzeni’nin cenâzesine yetiş (namazını kıl, o Medine’de vefat etmiştir), dedi.
Bunun üzerine Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem namazını kılmak için) çıktı. Cebrâil (aleyhisselâm) da yetmiş bin melek ile indi. Sağ kanadını dağlar üzerine koydu da onlar eğildiler. Sol kanadını da yerler üzerine koydu da onlar düzeldiler. Öyle ki, Mekke ve Medine’yi gördü. Böylece Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Cebrail aleyhisselâm ve melekler namazını kıldı.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem namazı bitirince sordu: ”Ya Cebrail! Muaviye hangi şeyle bu dereceye ulaştı?” Cebrail aleyhisselâm şöyle cevap verdi: ”İhlâs sûresini ayakta, süvari ve yaya yürürken okumakla!”(İbnî Sunnî, Sahîh, 179)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Her kim öleceği hastalığında İhlâs sûresini okursa 0 kişi:
1- Kabirde sual görmez.
2- Kabir sıkıntısından (ve azabından) kurtulur.
3- Kıyamet gününde melekler onu elleri üzerinde taşır, hatta bu şekilde sıratı geçer ve cennete girer.”

(Suyutî, El-Tikân, 2/339)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Üç şey vardır ki, her kim (kıyamet gününde) imanla beraber onları getirirse, cennetin kapılarından dilediğinden girer ve hurilerden istediği ile evlendirilir. (Bunlar) Katilini (bir yakınını öldüreni) affeden, (Allahu Teâlâ’dan başka kimsenin bilmediği) gizli borcu ödeyen, Her farz namazın arkasından on kere İhlâs sûresini okuyandır.”
(Ali, el-Müttakî, Kenzü’l-Ummâl, 15/810, no.43220; Suyûtî, Câmi’ussağir, 3/290, no. 3424; İbni Asâkir)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Her kim farz namazının arkasından on kere İhlâs sûresini okursa, muhakkak ki Allahu Teâlâ o kişiye rızasını ve mağfiretini vacip kılar.”
(Gümüşhanevî, Râmuzu’l-Ehâdîs, no.5468)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Kim -Kul hüvellahü Ehad-
sûresini tamamlayıncaya kadar 10 defa okuyacak olursa, Allah ona cennette bir köşk bina eder. Her kim yirmi defa okursa, bu sebeple Cennette onun için iki köşk yapılır. Kim de onu otuz defa okursa, bundan dolayı Cennet’te onun için otuz köşk yapılır!”
Bunun üzerine Hazreti Ömer radıyallahu anhu: ”O halde ey Allah’ın Resulü! Biz de çok okuruz” deyince, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: ”Allah’ın mükafatı (gücü ve cenneti) daha geniştir.“
(Ahmed bin Hanbel, Müsned, 3/437; Dârimî, Fedâilu’l-Kur’ân, 24)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Kim günahlardan sakınmak şartıyla sabah namazından sonra 12 defa İhlâs Sûresini okursa, Kur’ân’ı dört defa okumuş gibi sevap kazanır ve yeryüzü halkının en faziletlisi olur!“
(Taberânî, Mu’cemüss-sağir, 111)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Kim her gün elli defa İhlâs Sûresini okursa kıyamet gününde kabrinden şöyle çağrılır: “Kalk! Ey Allah’ı öven zat, Cennete gir!"
(Taberânî, Mu’cemüss-sağir, 781)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Her kim İhlâs sûresini elli defa okursa, Allah ona elli yılın günahlarını bağışlar!”
(Dârimî, Fedâilü’l-Kur’ân, 24, no.3441)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Her kim sabah namazını kıldıktan sonra, kimseyle konuşmadan 100 kere İhlâs sûresini okursa, her İhlâs sûresini okuyuşunda bir senelik günahı affolunur.”
(Heysemi, Mecme’uzzevâid, 10/112)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Kim ki, İhlâs sûresini yüz defa okur da şu dört şeyden de sakınırsa, Allah onun elli senelik günahını bağışlar. Bunlar, Adam öldürme, Haksız yere başkasının malını zimmetine geçirme, Zina etme, İçki içme.” (22)
(Suyuti, Câmiussağir, 6/202, no.8950; Beyhakî, Şü’abül-İmân)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Namaz içinde veya dışında 100 kere İhlâs sûresini okuyan kişiye cehennemden berat verilir.”
(Zebidî, İthaf, 3/294)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Her kim uyumak istediğinde sağ tarafına yatar da, 100 kere İhlâs sûresini okursa, kıyamet günü olduğunda, Rab Teala ona: -Ey Kulum! Sağ tarafından cennete gir- buyurur”
(Tirmizî, Fedailül-Kur’ân, 11; Darimi, Fedailül-Kur’ân, 27)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Her kim sabah namazını cemaatle kılar da, namaz kıldığı yerde oturup, 100 kere İhlâsı Şerif’i okursa, Allahu Teâlâ onunla kendisi arasındaki Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceği günahları affeder.”
(Ali el-Müttaki, Kenzü’l-Ummal,2/152 no.3548)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Her kim İhlâs sûresini her gün 200 kere okursa elli senelik günahı silinir. Ancak üzerindeki kul borcu bunun dışındadır.”
(Tirmizî, Fedailül-Kur’ân, 11)

*

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Her kim (günde) 1.000 kere İhlâs sûresini okursa, canını Allah’ü Teala’dan satın almış olur (cehennemden kurtarır).”
(Gümüşhanevî, Ramuzul-Ehadis, 438,5467)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Re: Kul İhvÂNi İHLAS Sûresi Sohbeti

Mesaj gönderen Hakan »

İhlâs sûresini okumak Kur’ân-ı Kerimin üçte birini okumak gibidir ..meşhur Buharî hadisi
On kere ihlâs okuyana cennette bir köşk verilir ..İmamı Ahmed..
Yatarken yüz kere ihlâs okuyan cennete girer.. Tirmizî
Sabah namazından sonra 11 kere ihlâs okuyana cennette bir köşk verilir.. İmamı Haritî
on iki defa ihlâs okuyan Kur’ân-ı Kerimi dört defa hatmeşmiş gibi sevâba kavuşur İmamı Bezzâr ..
sabah akşam üç kere ihlâs ve muvazeteyni okumak bela ve sıkıntılardan korunur.. ..Tirmizî

bir şeye dikkat etmemiz lâzım diyoruz ki, İmamı Buharî, Müslim, Ebu Davud, İbni Mâce, Nesaî, Tirmizî.
B Hadis İammaları "kütübi sitte" denilen altı eser sahibi bunun yedincisi de muvatta İmamı Mâlikin hadis kitabıdır.
Buhadisler bunların hadisler, güçlü hadislerdir.. güçlüdür diğerleri de güçlüdür ama düşünülmesi gerekir diye söylüyorum "ihlâs okuyan Müslümânâ cennet vâcib olur" İmam Nesaînin böyle bir şeyi vardır. Efendim başka hadis imamları da vardır mesala; ibni şiblî, İbni Neccâr, Ebu'd- dünya, İbni abdu'l- ber bunların hadisleri de doğrudur. Ama İmamı Darimî meselâ oldukça güçlü harika bir imamdır "elli defa ihlâs süresini okuyan bir Müslümanın elli yıllık günahı af olunur!" o
zaman elli kere okuyuversin ne ki..
Ama burda işte ben onu/anlamayı diyorum

İhlâs?. Nasıl ihlâs ve nasıl bir okumak?. Okumaktan kasıd nedir biraz düşünmek lâzım!
Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem Efendimizin bir yeri ağrıdığında Felâk ve Nas sûrelerini okur üzerine üfler ve ağrıyan yeri mesh ederdi bu bilinen bir şey yâni Felâk ve Nası okur, ihlâsla okur ve ağrıyan yerine meshederdi.
ALLAHüssamed Kur’ânın üçte biridir buyurdu.
Burda bakın hadisi orjinâline yukarıdaki hadise dikkat ediyorsanız ihlâsı okumak üçte biri derken ne diyor burda ALLAHuahad ALLAHüssamed Kur’ânın üçte biridir buyuruyor. Bu demek ki ALLAH belli zâten her yerde var Ahad ve Samed bu kadar önemli mi demek “ALLAHuahad” “ALLAHussamed” İlim İrade İdrak ve İştirak bazında bilip anlamak bunu herkes kendi vicdanına sormalı..
Yine tirmizînin hadislerinden birisi bir kimse ihlâs sûresini kasdederek “ya Rasûlullah ben bu sûreyi çok seviyorum!” dedi.
Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem de “onu sevmen seni cennete sokacaktır” buyurdu demek bile bu kadar önemli..
Yine tirmizî de “kim ki kulhuvALLAHu ahad sûresini günde iki yüz sefer okursa üzerindeki kul borcu hariç elli yıllık günahına silinir”
Yine Tirmizî de” kim yatağında uyumak isteyince sağ tarafının üzerine yatar sonra da kulhuvALLAHu ahadı üç defa okursa ALLAHu Teâla kıyamet günü sağın üzerine çennete gir diyecektir!”
Bundan maksat meselâ ben öyle insanları gördüm ki: “hâyâ ederim yattığım yerden okumaya!” diyor ve okuyanı kınıyor, imam bu!
“Ben ihlâsı yatakta yatarken okumam!” diyor.
Yâni “Kur’ân okumam yatmışken!” diyor.
Dedim ki okuduğunu anlamasın tabi, çünkü sen “ayakta otururken ve yanları üzerine yatarken ALLAHı zikredin” âyetini bilmezsin! Edeb, senin bildiğin edeb ancak işte bunlar..
Tüm teşviktir insan ayakta otururken yatarken de ALLAHu zü’l- Celâli zikretmeli her zaman zikretdiğinin bizim için yer mekan ve yerin olduğunu anlaması bakımından vardır..
Buharîdeki bir tefsirde bakın hadisin orjilanilini bulmak ne kadar büyük bir ihtiyaç olmakta..
Diyor ki samed Efendilikten Efendiliğin son mertebeye ulaşan Efendidir diyor.
Bizim Türkçede bir mânâsı yoktur çünkü, efendi kelimesinin karşılığı yoktur.
Efendi kimin lideri deseniz, ben millet dediği için diyorum “Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem Efendimiz” diye.
Efendinin mânâsını bilmiyorum çünkü efendi kime diyorlar Arapçada öyle değildir..
Mevlânâ.. Mevlâ başka Mevlânâ başkadır.. Seyid başkadır..
Seyyid ne demektir?.. dâimiyete zâhir ve bâtında sahib olan seyiddir.
Bakın tekrar söylüyorum ALLAHu zü’l- Celâlin veliliğine, dosdluğuna, dâimiyetine, devâmlı, insanca, Kur’ânca, Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve selemce, hakça oluş sürekliliğini sağlamak bakımından diyorum biz böyle bir sahibliğin sende oluşunun yâni sînende bunun yaşayışının neticesidir seyyidlik..
Bunun orjinâlini bulmadan bir şey söylenemiyor demek istiyorum. Elimizdeki latince eski hadisler çoktur demek istiyorum yine bir hadisi şerifte ALLAHu zü’l- Celâl şeyde diyor ki hadisi kudsi de Âdem oğlu bana sebbe ediyor. Sebbetmek, sövmek azarlamak, küfretmek anlamında bir arapça kelime.. Hakkımda münasib olmayan söz sarfediyor anlamında diyor.. ancak bu ona yakışmaz âdem oğlu beni yalanlıyor ancak beni yalanlamak ona yakışmaz bana ettiği bu sebbe gelince, kötülüğe gelince bu onun bana evlad nispet etmesidir..
Ne sebbe ediyormuş evladı var diye..
Yalana gelince diyor ki insan ALLAH yarattığı gibi beni tekrar diriltmeyecek demektir yarattığı gibi.. halbuki ikinci sefer tekrar diriltmek bana yoktan var etmeye nazaran zor gelecek bir iş değil diye buyuruyor ALLAHu zü’l- Celâl..
Buhadisler nedendi?.
“lem yelid velem yuled” le ilgili olduğu içindi..
Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem sığınma yapmaktadır..
İhlâsda bununla ilgili nesaî de, imamı ahmed ibni hanbelde, hadisler vardır..

İşte böyle “teavüze et - ALLAH’a sığın” yâni ne diyor. “Kuleuzu bin nas” felâkları oku ihlâsları oku ve bunlarla ALLAH’a sığın! böyle sığınırsan bunun gibi sığınan birisi daha yoktur!”
Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem üç kilitleme yapıyor..
Çünkü yâni başka bir benzeri yok demek istiyor..

Bir başka hadisi şerif çok önemli bu çok az yerde gördüm bunu bu kesin her şeyin bir nuru vardır Kur’ânın nuru da kulhuvALLAHu ahaddir dire geldiği için bu nura bu sebebden dolayı da nur sûresi denmiştir. Nur sûresi var ama böyle bir hadis var her şeyin bir nuru vardır Kur’ânın nuru da kulhuvALLAHuahaddir buyuruyor:

Herşeyin bir nuru vardır, Kur'anın nuruda İhlas Suresidir.

Mumsema Alâ bin Muhammed Sakafî’den (Radiyallahü Anh):
"Biz Resûl-i Ekrem ile birlikte Tebûkte bulunuyorduk.
Bir sabah güneş, hiç o zamana kadar görmediğimiz bir parlaklık ve aydınlıkla doğdu.
Daha sonra Cebrail (as ) indi. Allah Resûlü, ona:
– Neden bu sabah güneş, şimdiye kadar görmediğimiz ışıklar ve nurlar saçıyor? diye sordu.
Cebrail (as ) şu cevabı verdi:
– Bu sabah, Muaviye el-Leysî öldü. Ve Cenab-ı Hak, onun cenaze namazını kılmak için gökten 70.000 melek gönderdi.
Gördüğünüz nurlar, güneşin değil, o meleklerin nurlarıdır.
Allah Resûlû, Cebrail (as )’a tekrar sordu:
– Muaviye el-Leysî, hangi ameliyle bu lütfa ermiştir?
Cebrail (as ) şu cevabı verdi:
– O, ihlas sûresini çok okurdu. Gece-gündüz, dururken, yürürken, otururken, ayakta iken hep bu sûreyi okurdu . Bu sebeble, o büyük lütfa ermiştir.
(İbn-i Sa’d)

Bunu nasıl yoralım evet Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem ihlâs sûresi buyurmuştur, hakk buyurmuştur de ki ALLAHuahad bu âyet Kur’ânın nurudur bunda çok büyük sır var çünkü.. bu da doğrudur başka şeyde Kur’ân ihlâs sıkıntılara mani oluşta mânâ sûresidir..
çok okuyanın nasıl ki tebareke mülk sûresi insanı kıyamete kadar koruyucu olduğu bildirilmişse ihlâs sûresi devâmı ve doruluğu da zâten engel olacaktır kabir azabı vs. gibi sıkıntıdan bu da bir şeydir ve direk tevhide bağlı bir sûredir tevhidin çözümlemesi gibidir ve öyledir başka hadis varmı diye bakıyorum..
haah işte demin söylediğim Kulhu vALLAHu ahad ALLAHussamed.. burda soruyor Âli efendimiz “ALLAH var başka bir şey yok! Şimdi de öyle el ÂN öyle diyor Âli efendimiz sorulduğunda imamı azam efendimiz fıkhı ekberde fetva veriyor burdaki yüce ALLAH sayısal yönden değil eşi benzeri olmaması yönden birdir bu anlamda diyor yâni ahadi ahadda vâhid gibi birdir ama bilinemezlik yönden diyor bende aynı zevkte, düşüncede ve inançta bir insanım..
Evet bir hadisi şerifte Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem herkesten müstağni olan ihtiyacı kimseye olmayan ve herkesin kendisine muhtaç olduğu diye samed olarak bildirmiştir.
Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem bu samed kelimesini bildirmiştir daha varmı bakıyorum bitiyor..
zâten bu üç okuyanı söylemiştim üç kere okuduğunda hatmedilmiş mi olur?.
Hayır hatmedilmiş mi olur ne demek.. O zaman üç ihlâs okuyalım Kur’ânı hatmedelim bitti!.. o anlamda değil o burdaki özellik haa bunu anlayan Kur’ân-ı Kerimin üçte bir anlamının cem’ini burda görecektir zevki olarak yaşayacaktır.. ihlâs sûresi uç sûrelerdendir son uç sûrelerindendir inşae ALLAHu’r- Rahmân!

Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedîn
Abdike (MuhaMMedîyyeti) ve
Nebiyyike (Mahmudiyyeti) , ve
Rasûlike (Ahmediyyeti) ve
Nebiyyi’l-Ummiyyi (Habîbiyyeti) ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve sahbihi ve ummetihi... ''
subhâneke ALLAHümme ve bi hamdike, eşhedu en lâ ilâhe illâ ente vahdeke lâ şerike leke estağfiruke ve’etubileyke
subhâneke ALLAHümme ve bi hamdike, eşhedu en lâ ilâhe illâ ente vahdeke lâ şerike leke estağfiruke ve’etubileyke

ElhamdulillâhiRaBBu’l- âlemîn ya RaBBi bizi affet bağışla rahmetine gark et!
Geçenlerimize-atalarımıza, bize ve de gelenlerimize rahmet et! merhametine gark et! Kakkta hayrda ve rızanda kıl!
Bütün kötülüklerden koru! velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil âliyyül azîm!”
Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellemin bütün güzellik ve özelliklerini yaşamayı bizlere nasib et! velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil âliyyül azîm!”
Bütün nefeslerimizi sıhhatlerimizi ve zamanlarımızı inşae ALLAH!. ALLAHın izni ve inâyetiyle ALLAH dosdlarının Ehl-i Beyt aleyhumu's-selâmın ve Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellemin Kur’ân-ı Kerimin ve ALLAHu zü’l- Celâlin yolunda, hakkda, hayrı ve rızasında Hasbi Hizmette kullanmamızın nasib etmesini dua ederiz, niyaz ederiz hepimize hakk ve hayr dileriz !
ALLAH hayırlı zamanlar versin anlar canlar versin, imkanlar versin ve imtihanı hayırlı kılsın inşae ALLAH!. .
Bizi Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem’efendimizin tövbesinde, rızasında, duasında şehâdetinde bizi BİZ BİR-İZ etsin!

Esselâmı aleyküm ve rahmetullah ve berakatuhu..
Resim

“Kuran-ı Kerim Sohbetleri” sayfasına dön