KAZA ve KADER: İMAM NESÂÎ (sünen) HADÎSLERİ

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

KAZA ve KADER: İMAM NESÂÎ (sünen) HADÎSLERİ

Mesaj gönderen Hakan »

HADÎS-İ ŞERÎF:

Aişe (radiyallahu anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e, Ensar’ın çocuklarından ölen biri getirilmişti de onun cenaze namazını kılmıştı. Ben de şöyle demiştim:
“Ne mutlu bu çocuğa, o Cennet kuşlarından bir kuştur ne kötülük yaptı ne de kötülük yapacak çağa geldi.
Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Böyle söylemesen daha iyi olmaz mı, ey Aişe! Allah Cenneti yarattı, Cennet ehlini de yarattı ve onları da babalarının sulbünden yarattı. Cehennemi yarattı, Cehenneme girecekleri de yarattı ve onları da babalarının sulbünden yarattı” buyurdular.

(Nesâî, Cenâiz: 1921; Buhârî, Cenaiz: 91; Müslim, Kader: 6)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Ebu Hüreyre (radiyallahu anhu)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:
"Bir seferinde Ey Allah’ın Rasûlü! dedim. Ben genç bir adamım kötü bir şey yapmaktan korkuyorum, fakat evlenebilecek imkanım da yok Hadım olayım mı? yani yumurtalıklarımın faaliyetine son verdireyim mi?" dedim. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) yüzünü çevirdi. Bu soru üç sefer soruldu üçüncüsünde
Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):
“Ey Ebu Hureyre! Senin kaderini yazan kalemin mürekkebi kurumuştur. Olacak olan mutlaka başına gelecektir. İstersen hadım ol istersen bırak.”

(Nesâî, Nikah:3163; Buhârî, Nikah: 8)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Ebu Said el Hudrî (radiyallahu anhu)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:Azil meselesi Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ’in yanında hatırlatılınca: “Bunu neden soruyorsunuz?” buyurdu. Biz de:
“Bir adamın karısı var onunla cinsel ilişki yapıyor fakat hamile olmasını istemiyor ve yine bir kimsenin bir cariyesi var onunla da cinsel ilişki yapıyor fakat onun da hamile kalmasını istemiyor, bu sebeple azil yapabilir mi?” dedik.

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:
“Bunu yapmanızda bir sakınca yoktur fakat çocuğun olup olmaması kadere bağlıdır.”
](Nesâî, Nikah: 3275; Buhârî, Nikah: 97; Müslim, Nikah: 22)

Ebu Said ez Zurakî (radiyallahu anhu)’dan rivâyete göre, bir adam Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ’e azil yapmanın hükmünü sormuştu ve şöyle demişti: “Karım çocuk emziriyor ben de onun tekrar hamile kalmasını istemiyorum azil yapabilir miyim?”
Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ’de şöyle buyurdu: “Rahimde olması takdir edilen şey mutlaka olacaktır.”
(Nesâî, Nikah: 3276; Buhârî, Nikah: 97; Müslim, Nikah: 22)
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön