Allahın kulları üzerindeki hakları..

Peygamber Efendimizin (sav) mübarek sözleri ve Kudsi Hadisler.
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Allahın kulları üzerindeki hakları..

Mesaj gönderen Gul »

ما حق الله على العباد، وما حق العباد على الله؟
Allah’ın kulları üzerindeki haklarıyla, kulların Allah üzerindeki hakları ne?

عَنْ مُعَاذِ بْنِ جَبَلٍ - رضي الله عنه - قَالَ: كُنْتُ رِدْفَ رَسُولِ اللّهِ صلى الله عليه و سلم عَلَى حِمَارٍ يُقَالُ لَهُ عُفَيْرٌ. قَالَ: فَقَالَ: يَا مُعَاذُ! أَتَدْرِي مَا حَقُّ اللّهِ عَلَى الْعِبَادِ وما حقُّ العبادِ عَلَى الله؟ قَالَ قُلْتُ: الله وَرَسُولُهُ أَعْلَمُ. قَالَ: «فَإِنَّ حَقَّ اللّهِ عَلَى الْعِبَادِ أَنْ يَعْبُدُوا اللّهِ وَلاَ يُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً. وَحَقُّ الْعِبَادِ عَلَى اللّهِ عَزَّ وَجَلَّ أَنْ لاَ يُعَذِّبَ مَنْ لاَ يُشْرِكُ بِهِ شَيْئاً» قَالَ قُلْتُ: يَا رَسُولَ اللّهِ! أَفَلاَ أُبَشِّرُ النَّاسَ؟ قَالَ: «لاَ تُبَشِّرْهُمْ. فَيَتَّكِلُوا».

Türkçe Açıklaması:

Muaz (radiyallahu anhu) anlatıyor: Merkep üzerinde Hz. Peygamberin terkisinde idim. Aramızda sadece semerin ardındaki çıkıntı vardı. Bana: “Ey Muaz! Allah’ın kulları üzerindeki haklarıyla, kulların Allah üzerindeki haklarının ne olduğunu biliyor musun’’ diye sordu. Dedim ki: Allah ve Onun elçisi daha iyi bilir. Bunun üzerine Hz. Peygamber bana; “Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, kulların O’na itaat etmeleri ve başka hiç bir şeyi ortak koşmamalarıdır. Kulların Allah üzerindeki hakkı ise, kendisine hiçbir şeyi şirk koşmayanlara azap etmemesidir.? Bunun üzerine: Ey Allahın elçisi! Bunu insanlara müjdeleyeyim mi diye sordum. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) bana: “Hayır, o zaman (buna güvenip) tembellik ederler.” buyurdular.

(Buhârî, Libâs 101; İlim, 49)

Somuncu Baba’nın Yorumu:

Allah’a hakkı ile ibadet eden, emrettiği şeyi yapan, nehyettiğinden sakınan; zâhirî ve batınî bütün şirk çeşitlerinden kendisini muhafaza eden insan, kâmil imânâ ulaşır, dalâlet ve Allah’a isyandan kurtulur.

http://www.muhammedinur.com/forum/viewt ... 111&t=9480
Resim

“►Hadis-i Şerifeler◄” sayfasına dön