RAMAZANda İFTAR DUALARIMIZ

Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

RAMAZANda İFTAR DUALARIMIZ

Mesaj gönderen nur_umim »

Resim

AbduLLah İbn-i ABBas radiyallahu anhum’un,
RESÛLULLAH sallallahu aleyhi vesellem’den=>
=>
NAKLLettiği =>Her GÜNe BiR İFTÂR DUÂsı.:

Resim
1. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمَ اجْعلْ صِيامي فيه صِيام الصّائِمينَ وقيامي فيهِ قيامَ القائِمينَ ونَبّهْني فيهِ عن نَومَةِ
الغافِلينَ وهَبْ لي جُرمي فيهِ يا الهَ العالَمينَ واعْفُ عنّي يا عافياً عنِ المجْرمينَ.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’al siyamî fîhi siyam’es-saimîn ve giyamî fîhi giyam’el-gâimîn ve nebbihnî an nevmet’il-ğâfilîn ve heb lî curmî fîhi ya ilâh’el- âlemin ve’fu annî ya âfiyen an’il-mucrimin..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde tuttuğum orucu gerçek oruç tutanların orucu gibi ve ibâdetimi gerçek ibâdet edenlerin ibâdeti gibi kıl; bu günde beni gâfillerin uykusundan uyandır; suçumu bu günde bağışla!. Ey ÂLeMLerin İLÂHı!. Affet beni, ey suçları affeden. RABBim!.

Resim
2. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ قَرّبْني فيهِ الى مَرْضاتِكَ وجَنّبْني فيهِ من سَخَطِكَ ونَقماتِكَ ووفّقْني فيهِ لقراءةِ آياتِكَ
برحْمَتِكَ يا أرْحَمَ الرّاحِمين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme garribnî fîhi ilâ merzâtike ve cennibnî fîhi min sehatike ve negimatike ve veffignî fîyhi li-girâeti âyâtike bi-rahmetike ya erhem’er-râhimîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde beni kendi hoşnutluğuna yakınlaştırıp, gazâb ve azâbından uzaklaştır. Bu günde âyetlerini okumaya beni muvaffak kıl; RAHMetin HAKkına EYy MERHAMETLİLerin en MERHAMETLisi..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Re: İFTAR DUALARIMIZ

Resim
3. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ ارْزُقني فيهِ الذّهْنَ والتّنَبيهَ وباعِدْني فيهِ من السّفاهة والتّمْويهِ واجْعَل لي نصيباً مِنْ
كلّ خَيْرٍ تُنَزّلُ فيهِ بِجودِكَ يا أجْوَدَ الأجْوَدينَ.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummerzuknî fîh’iz-zihne ve’t-tenbîh ve bâidnî fîhi min’es-sefâheti ve’t-temvîh vec’al lî nesîben min kulli hayrin tunzilu fîh, bi-cûdike ya ecved’el ecvedîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde bana zekâ ve uyanıklık (ibâdet ve itaatten gâfil olmama) hali ver; beni câhillik ve bâtıl işlerden uzaklaştır. Bu günde indirdiğin her hayırdan bana da bir nâsib ayır; cömertliğin hakkına ey cömertlerin en cömerdi!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Re: RAMAZANda İFTAR DUALARIMIZ

Resim
4. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ قوّني فيهِ على إقامَةِ أمْرِكَ واذِقْني فيهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَ وأوْزِعْني فيهِ لأداءِ شُكْرَكَ
بِكَرَمِكَ واحْفَظني فيهِ بِحِفظْكَ وسِتْرِكَ يا أبْصَرَ النّاظرين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme kavvinî fîhi alâ ikameti emrik ve ezignî fîhi halâvete zikrik ve evzi’nî fîhi li-edâi şukrik bi-keramik vehfeznî fîhi bi-hifzike ve sitrik, ya ebsar’an-nâzirîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde emrini uygulamak için beni güçlendir; bu günde zikrinin güzel tadını bana tattır; kereminle beni bu günde şükrünü edâ etmek için hazırla; bu günde hıfzın ve örtünle beni (günah ve belâdan) koru; ey basîretlilerin en basîretlisi!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
5. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ اجْعَلْني فيهِ من المُسْتَغْفرينَ واجْعَلْني فيهِ من عِبادَكَ الصّالحينَ القانِتين واجْعَلْني
فيهِ من اوْليائِكَ المُقَرّبينَ بِرَأفَتِكَ يا ارْحَمَ الرّاحِمين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummecalnî fîhi mine’l-musteğfirîn, vec’alnî fîhi min ibâdik’es-sâlihîn’el-kânitîn, vec’alnî fîhi min evliyâike’l-mukarrabîn, bira’fetike yâ erhame’r- râhimîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde beni mağfiret dileyenlerden, sana itaat eden sâlih kullarından ve mukarreb velîlerinden kıl; lütuf ve şefkatin hakkında ey merhametlilerin en merhametlisi!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
6. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ لا تَخْذِلْني فيهِ لِتَعَرّضِ مَعْصِتِكَ ولا تَضْرِبْني بِسياطِ نَقْمَتِكَ وزَحْزحْني فيهِ من
موجِباتِ سَخَطِكَ بِمَنّكَ وأياديكَ يا مُنْتهى رَغْبةَ الرّاغبينَ.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme lâ tahzilnî fîhi li-tearruzi mâ’siyetik, velâ tazribnî bi-siyâti nakmetike, ve zehzihnî fîhi min mûcibâti sehatike, bi-mennike ve eyâdîke, ya muntehâ rağbete'r-râğibîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Sana karşı işlediğim günahtan ötürü bu günde beni yalnız bırakma; azâb kırbacınla beni cezâlandırma; bu günde gazâbına vesile olacak şeylerden beni uzaklaştır; -sonsuz- lütfün ve ni'metlerin hakkına, ey şevkli insanların en büyük arzusu!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
7. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ اعنّي فيهِ على صِيامِهِ وقيامِهِ وجَنّبني فيهِ من هَفَواتِهِ وآثامِهِ وارْزُقْني فيهِ ذِكْرَكَ
بِدوامِهِ بتوفيقِكَ يا هاديَ المُضِلّين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme einnî fîhi alâ siyâmihi ve giyâmih, ve cennibnî fîhi min hefevâtihi ve asâmih, verzuknî fîhi zikreke bi-devâmihi, bi-tevfikike ya hâdiy’el-muzillîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde oruç tutup ibâdete durmam için bana yardımcı ol; bu günün sürçme ve günahlarından beni uzaklaştır; bu günde sürekli olarak seni zikretmeği bana nâsib eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidâyet eden!.

Resim
En son nur_umim tarafından 01 May 2020, 14:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
8. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ ارْزُقني فيهِ رحْمَةَ الأيتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الكِرامِ بِطَوْلِكَ يا
ملجأ الآمِلين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummerzuknî fîhi rahmet’el-eytâmi ve it’am’et-taam ve ifşâ’es-selâm ve suhbet’el-kiram, bi-tavlike ya melce’el-amilîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde öksüzlere merhâmet etmeyi, -fakirlerin- karnını doyurmayı, karşıma çıkan herkese Selâm vermeyi ve değerli insanlarla oturup kalkmayı bana nâsib eyle; iyilik ve ihsanınla, ey arzu edenlerin sığınağı!.

Resim
En son nur_umim tarafından 01 May 2020, 14:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
9. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ نصيباً من رَحْمَتِكَ الواسِعَةِ واهْدِني فيهِ لِبراهِينِكَ السّاطِعَةِ وخُذْ
بناصيتي الى مَرْضاتِكَ الجامِعَةِ بِمَحَبّتِكَ يا أمَلَ المُشْتاقين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’al lî fîhi nasiben min rahmetik’el-vasiâ, vehdinî fîhi li-berahînik’es-sâtia, ve huz bi-nâsiyetî ila merzâtik’el-camia, bi-mehabbetike yâ emel’el-muştakîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde geniş rahmetinden beni nâsibsiz bırakma; açık delil ve burhanlarını bana göster ve beni alıp en kapsamlı hoşnutluğa götür; muhabbetinle ey şevkli insanların arzusu!.

Resim
En son nur_umim tarafından 01 May 2020, 14:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
11. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ حَبّبْ اليّ فيهِ الإحْسانَ وكَرّهْ اليّ فيهِ الفُسوقَ والعِصْيانَ وحَرّمْ عليّ فيهِ السّخَطَ
والنّيرانَ بِعَوْنِكَ يا غياثَ المُسْتغيثين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme habbib ileyye fîh’il-ihsân, ve kerrih ileyye fîh’il-fusûka ve’l-isyân, ve harrim aleyye fîh’is-sehata ve’n-nîrân, bi-avnike yâ ğiyas’el-musteğisîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde iyilik ve ihsânı bana sevdir; fısk ve günahtan beni nefret ettir; gazâbını ve –cehennem- ateşini bana haram kıl; yardımınla ey imdat isteyenlerin imdadı!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
12. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ زَيّنّي فيهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرني فيهِ بِلباسِ القُنوعِ والكَفافِ واحْمِلني فيهِ على
العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّي فيهِ من كلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِكَ يا عِصْمَةَ الخائِفين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme zeyyinnî fîhi bi’s-sitri ve’l-ifâf, vesturnî fîhi bi-libâs’il-kunûi ve’l-kifâf, vehmilnî fîhi alâ’l-adli ve’l-insâf, ve aminnî fîhi min kulli mâ ehâfu bi-ismetike yâ ismet’el-hâifin..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde örtü ve iffetle beni ziynetlendir; bugün kanaat ve elde olana yetinme libâsını bana giydir; beni bu günde adalet ve insafa sevk et ve korktuğum her şeyden beni emniyete al; koruma ve ismetinle; ey korkanları koruyan –RABBim celle celâlihu -!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
13. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اَللّـهُمَّ طَهِّرْني فيهِ مِنَ الدَّنَسِ وَالأَقْذارِ، وَصَبِّرْني فيهِ عَلى كائِناتِ الأَقْدارِ، وَوَفِّقْني فيهِ لِلتُّقى وَصُحْبَةِ الأَبْرارِ، بِعَوْنِكَ يا قُرَّةَ عَيْنِ الْمَساكينَ

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme tahhirnî fîhi mine'd- denesi ve’l-ekdâr, ve sabbirnî fîhi alâ kâinât’il-ekdâr, ve veffiknî fîhi li’t-tuka ve suhbet’el-ebrâr, bi-avnike ya kurrete ayni'l-mesâkîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde beni (maddî ve manevî bütün) kir ve pisliklerden temizle; bu günde olması takdir edilen olaylara karşı beni sabırlı kıl. Bu günde takvâlı olmaya ve iyi insanlarla arkadaşlık yapmaya beni muvaffak eyle yardımınla!, Ey zavallı ve miskin insanların göz nûru!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
14. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ لا تؤاخِذْني فيهِ بالعَثراتِ واقِلْني فيهِ من الخَطايا والهَفَواتِ ولا تَجْعَلْني فيه غَرَضاً
للبلايا والآفاتِ بِعِزّتِكَ يا عزّ المسْلمين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme la tuahiznî fîhi bi’l-aserat, ve ekilnî fîhi min’el-hatâyâ ve’l-hefevât, velâ tec’alnî fîhi ğarazan li’l-belâyâ vel-afât, bi-izzetike ya izz’el-muslimîn..”

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde ayak sürçmelerimden dolayı beni cezâlandırma; hata ve yanlışlarımı bağışla. Bu günde beni belâ ve âfetlerin hedefi etme; izzetinle, ey Müslümanların izzeti!!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur_umim
Özel Üye
Özel Üye

Resim
15. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ ارْزُقْني فيهِ طاعَةَ الخاشِعين واشْرَحْ فيهِ صَدْري بإنابَةِ المُخْبتينَ بأمانِكَ يا أمانَ
الخائِفين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummerzuknî fîhi taate'l-haşiîn, veşreh fîhi sadrî bi-inabeti'l-muhbitîn, bi-emanike ya emâne'l-haifîn..”

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!.Bu günde bana huşû ehlinin itaatini nâsib eyle; mütevâzı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; emânınla, ey korkanların emânı ve güveni!.

Resim
16. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ وَفّقْني فيهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْني فيهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِني فيهِ بِرَحْمَتِكَ الى دارِ
القَرارِبالهِيّتَكِ يا إلَهَ العالَمينِفين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme veffiknî fîhi li-muvafeketi'l-ebrâr ve cennibnî fîhi murafakate'l-eşrar, ve avinî fîhi bi-rahmetike ila dâri'l-karari bi-ilâhiyyetike ya ilâhe'l-âlemîn..”

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde iyi insanlarla arkadaş olmaya beni muvaffak kıl ve kötü insanların arkadaşlığından beni uzaklaştır. Rahmetinle bana ebediyet ve sükûnet yurdu olan -cennette- yer ver; ilahlığın hakkına, ey âlemlerin ilahı celle celâlihu!.

Resim
17. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ اهْدِني فيهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْضِ لي فيهِ الحَوائِجَ والآمالِ يا من لا يَحْتاجُ الى
التّفْسير والسؤالِ يا عالِماً بما في صُدورِ العالَمين صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummehdinî fîhi li-sâlih’il-e’mali, vekzi lî fîh’il-havaice ve’l-amal. Ya men la yehtacu ile’t-tefsiri ve’s-sual. Ya alimen bima fî sudur’il-âlemin, salli alâ Muhammedin ve Âlih’it-tahirin..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!.Bu günde beni sâlih amellere hidâyet et; bu günde beni hacet ve arzularıma kavuştur. Ey açıklamaya ve sormaya ihtiyacı olmayan; ey âlemdekilerin göğsünde bulunanları (içinden geçenleri) bilen –RABBim celle celâlihu -! MuhaMMed’e ve onun tertemiz Ehl-i Beyti’ne rahmet et!.

Resim
18. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ نَبّهْني فيهِ لِبَرَكاتِ أسْحارِهِ ونوّرْ فيهِ قلبي بِضِياءِ أنْوارِهِ وخُذْ بِكُلّ أعْضائي الى
اتّباعِ آثارِهِ بِنورِكَ يا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفين

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme nebbihnî fîhi li-berakâti eshârih, ve nevvir fîhi kalbî bi-ziyâi envârih, ve huz bi-kulli â’zâî ile’t-tibâi asârih, bi-nûrike ya munevvira kulûbi'l- ârifîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. ALLAH’ım! Bu günün seherlerinin bereketlerinden yararlanmak için beni uyandır; nûrların ışığıyla kalbimi aydınlat ve bütün uzuvlarımı bu günün eserlerinden, bereketlerinden yararlandır; nûrun ile, ey âriflerin gönüllerini aydınlatan!.

Resim
19. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ وفّرْ فيهِ حَظّي من بَرَكاتِهِ وسَهّلْ سَبيلي الى خَيْراتِهِ ولا تَحْرِمْني قَبولَ حَسَناتِهِ يا
هادياً الى الحَقّ المُبين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme veffir fîhi hazzî min berakâtih, ve sehhil sebîlî ilâ hayratih, velâ tehrimnî kabûle hasenatih, yâ hâdiyen ile’l-hakk’il-mubîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günün bereketlerinden nâsibimi bol et; hayırlarına ulaşma yolumu kolaylaştır; iyi amellerinin kabulünden beni mahrum bırakma; ey apaçık hakka hidâyet eden –RABBim celle celâlihu!-

Resim
20. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّي فيهِ أبوابَ النّيرانِ وَوَفّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ
يا مُنَزّلِ السّكينةِ في قُلوبِ المؤمِنين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummefteh lî fîhi ebvâb’el-cinan, ve eğlik annî fîhi ebvâb’en-nîran, ve veffiknî fîhi li-tilâvet’il-kur’an, ya munzil’es-sekîneti fî kulûb’il-mu’minîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde cennet kapılarını (yüzüme) aç; cehennem kapılarını -yüzüme- kapat; bu günde Kur’ÂN OKUmaya beni muvaffak kıl; ey mü'minlerin kalplerine sükunet ve huzur indiren -Yüce ALLAH celle celâlihu -!.

Resim
21. GÜNün DUÂsı.:

اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ الى مَرْضاتِكَ دليلاً ولا تَجْعَل للشّيْطان فيهِ عليّ سَبيلاً واجْعَلِ الجَنّةِ
لي منْزِلاً ومَقيلاً يا قاضي حَوائِجَ الطّالِبين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’al lî fîhi ila merzâtike delîla, vela tec’al li’ş-şeytâni fîhi aleyye sebîla, vec’al’il-cennete lî menzilen ve mekîla, ya kaziye havâic’it-tâlibîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren –RABBim celle celâlihu-!.

Resim
22. GÜNün DUÂsı.:

ARAPÇASI.:

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ فَضْلَكَ وأنْزِل عليّ فيهِ بَرَكاتِكَ وَوَفّقْني فيهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ
واسْكِنّي فيهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِكَ يا مُجيبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummefteh lî fîhi ebvâbe fazlik, ve enzil aleyye fîhi berakâtik, ve veffiknî fîhi li-mucibâti merzâtik, ve eskinnî fîhi buhbûhâti cennâtik, ya mucîbe dâvet’il-muztarrîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde bana Kadir Gecesinin sevâbını lütfeyle; işlerimi zorluktan kolaylığa dönüştür; mâzeretlerimi kabul buyur; günah ve vizr-ü vebâlı üzerimden kaldır; ey sâlih kullarına şefkâtli olan!.

Resim
23. GÜNün DUÂsı.:
ARAPÇASI.:

اللهمّ اغسِلْني فيهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْني فيهِ من العُيوبِ وامْتَحِنْ قَلْبي فيهِ بِتَقْوَى القُلوبِ
يا مُقيلَ عَثَراتِ المُذْنِبين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummeğsilnî fîhi min’ez-zunûb, ve tahhirnî fîhi min’el-uyûb, vemtehin kalbî fîhi bi-tekv’el-kulûb, ya mukîle eserat’il-muznibîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde beni günah ve kusurlardan yıkayıp temizle; kalbimin imtihanında bana kalplerin takvasını ver; ey günahkârların sürçmelerini bağışlayan –RABBim celle celâlihu-!.

Resim
25. GÜNün DUÂsı.:
ARAPÇASI.:

اللهمّ إنّي أسْألُكَ فيه ما يُرْضيكَ وأعوذُ بِكَ ممّا يؤذيك وأسألُكَ التّوفيقَ فيهِ لأنْ أطيعَكَ
ولا أعْصيكَ يا جَوادَ السّائلين..

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme innî es’eluke fîhi mâ yurzîk, ve eûzu bike mimmâ yu’zîk, ve es’eluk’et-tevfîke fîhi lien utîake velâ a’siyek, ya cevad’es-sailîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde seni razı edecek şeyleri senden diliyor ve seni rahatsız edecek şeylerden sana sığınıyorum. -ALLAH’ım!- Bu günde sana itaat edip karşı gelmemek için senden tevfik ve yardım diliyorum; el açıp dilenenlere cömert davranan –RABBim celle celâlihu -!.

Resim
26. GÜNün DUÂsı.:
ARAPÇASI.:

اللهمّ اجْعَلْني فيهِ محبّاً لأوْليائِكَ ومُعادياً لأعْدائِكَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبيائِكَ يا عاصِمَ قُلوبِ
النّبييّن

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’alnî fîhi muhibben li-evliyâik, ve muadiyen li-e’dâik, mustennen bi-sünneti hatemi enbiyâik, ya asime kulûb’in-nebiyyîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Beni bu günde velîlerini seven, düşmanlarına düşmanlık besleyen ve peygamberlerinin sonuncusu -Muhammed Mustafa’nın (s.a.a)- sünnetine uyan kimselerden kıl; ey peygamberlerin kalplerini koruyan -Yüce ALLAH celle celâlihu-!.

Resim
27. GÜNün DUÂsı.:
ARAPÇASI.:

اللهمّ اجْعَل سَعْيي فيهِ مَشْكوراً وذَنْبي فيهِ مَغْفوراً وعَملي فيهِ مَقْبولاً وعَيْبي فيهِ مَسْتوراً
يا أسْمَعِ السّامعين

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’al sa’yî fîhi meşkûran ve zenbî fîhi mağfûran ve amelî fîhi makbûlen ve aybî fîhi mestûra, ya esme’as-samiîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde çabamı mükâfatlandır; günahımı bağışla; amelimi kabul buyur ve gözümü –günahlara- kapa; ey duyanların en iyi duyanı!.

Resim
28. GÜNün DUÂsı.:
ARAPÇASI.:

اللهمّ ارْزُقْني فيهِ فَضْلَ لَيْلَةِ القَدْرِ وصَيّرْ أموري فيهِ من العُسْرِ الى اليُسْرِ واقْبَلْ
مَعاذيري وحُطّ عنّي الذّنب والوِزْرِ يا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummerzuknî fîhi fazle leylet’il-kadri ve sayyir umûrî fîhi min’el-usri ile’l-yusr, vekbel meazîrî ve hutta anni’z-zenbe ve’l-vizr, ya raûfen bi-ibâdih’is-sâlihîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde bana kadir gecesinin sevabını lütfeyle; işlerimi zorluktan kolaylığa dönüştür; mazeretlerimi kabul buyur; günah ve vizr-ü vebâlı üzerimden kaldır; ey sâlih kullarına şefkatli olan!.

Resim
29. GÜNün DUÂsı.:
ARAPÇASI.:

اللهمّ وَفِّر حظّي فيهِ من النّوافِلِ واكْرِمْني فيهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فيهِ وسيلتي اليكَ
من بينِ الوسائل يا من لا يَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme veffir hazzî fîhi min’en-nevâfil, ve ekrimnî fîhi bi-ihzâr’il-mesâil, ve karrib fîhi vesîletî ileyke min beyn’il-vesâil, ya men la yeşğaluhu ilhah’ul-mulihhîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde müstehab (sünnet) amellerden nâsibimi çoğalt; -dünya ve âhirette- sorumlu olduğum şeyleri hazırlayarak bana lütuf ve bağışta bulun; bugünde vesileler arasından sana vesilemi yakınlaştır; ey ısrarla yalvaranların ısrarı, kendisini –başkalarıyla ilgilenmekten- alıkoymayan –RABBim-!.

Resim
30. GÜNün DUÂsı.:
ARAPÇASI.:

اللهمّ غَشّني بالرّحْمَةِ وارْزُقْني فيهِ التّوفيقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبي من غَياهِبِ التُّهْمَةِ يا
رحيماً بِعبادِهِ المؤمِنين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHumme ğaşşinî fîhi bi’r-rahmet, verzuknî fih’it-tevfîka vel-isme ve tahhir kalbî min ğayahib’it-tuhmet, ya rahimen bi-ibâdih’il-mu’minîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım! Bu günde rahmetinle beni kapla; bu günde bana -iyi amelleri yapmak için- tevfik ve -kötü amellerden- korunma -gücü- lütfeyle ve beni şüphe ve suç unsuru addedilebilecek şeylerin karanlığından temizle; ey mümin kullarına merhametli olan -RABBim!-!.

Resim
ARAPÇASI.:

اللهمّ اجْعَلْ صيامي فيهِ بالشّكْرِ والقَبولِ على ما تَرْضاهُ ويَرْضاهُ الرّسولُ مُحْكَمَةً فُروعُهُ
بالأصُولِ بحقّ سَيّدِنا محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرين والحمدُ للهِ ربّ العالمين.

TÜRKÇESİ.:
ALLAHummec’al siyamî fîhi bi’ş-şukri ve’l-kabûli alâ ma terzahu ve yerzah’ur-resûl, muhkemeten furûuhu bi’l-usûl, bi-hakki seyyidina MuhaMMedin ve Âlihi't-tahirîn, ve’l-hamdulillahi RABB’il-âlemîn..

MÂNÂSI.:
ALLAH’ım!. Bu günde tuttuğum orucu kendin ve resulün beğendiği şekilde mükâfatlandırıp kabul buyur ve onun furuunu -iman ve ihlâs olan- usûlüyle pekiştir; Efendimiz MuhaMMed ve onun tertemiz Ehl-i Beyti hakkında -Ey RABBim!- Ve bütün övgüler âlemlerin RABBi olan ALLAH’a mahsustur.!.

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.:
“KİM-inle konuştuğunuzu bilseydiniz, namazdan hiç ayrılmazdınız!.”buyurmuştur..

(Müttakī el-Hindî', Kenzu'l-Ummal, h. no: 18923)

ALLAHumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ MuhaMMedin
Abdike ve
Nebîyyike ve
RasûLike ve
Nebîyyi'L- ÜMMiyi ve alâ âlihi, EHL-i BeYtihi ve's- Sahbihi ve ÜMMetihi...

Resim

Resim
Resim

“ORUÇ” sayfasına dön