HZ.EBUBEKİR BÖYLE SÖYLEDİ

Kullanıcı avatarı
OveO
Üye
Üye

HZ.EBUBEKİR BÖYLE SÖYLEDİ

Mesaj gönderen OveO »

HZ. EBÛ BEKİR (R.A) ( .)

Hiçbir bela yoktur ki, ondan daha baskını olmasın.
En iyiniz olmadığım halde başınıza getirildim. Kur’an inmiştir ve Nebi (S.A.)’in sünneti de ortadadır. Ben, olsa, olsa onun takipçisiyim, yeni bir çığır açacak değilim. Eğer bu işi güzel yaparsam bana yardımcı olunuz. Eğer yoldan saparsam beni düzeltiniz. Herkes layık olduğuna kavuşacaktır. Ders almasını bilirsek kurtuluruz. Gafil davranırsak onlar gibi oluruz.
Allah rızası için söylenmeyen bir sözde hayır yoktur.
Allah yolunda harcanmayan bir malda hayır yoktur.
Cahilliği, kötü huyluluğunu yenemeyen kimsede hayır yoktur.
Her hangi bir yericinin yermesinden korkarak hakkı söylemekten çekinen kimsede de hayır yoktur.
Arzulardan, aşırı istek ve öfkeden korunanlar kurtulurlar.
Kendini beğenmişlikten sakının, topraktan yaratılmış ve yine toprağa dönecek olan, sonra haşeratın azığı olacak bir kimse neyle gururlanabilir ki.
Mazlumun bedduasından sakının ve kendinizi ölüme hazırlayın. Sabredin, zira her işin başı sabırdır. Anlamaya çalışın, anlarsanız. Takvalı olmaya çalışın, olursunuz.
Nifakla karışık huşudan Allah’a sığının. Nifakla karışık huşu (S.A.V.) beden huşu içerisinde bulunurken kalpte nifak olmasıdır.
Her işi ve her zaman Allah’tan korkun, hoşunuza gitse de gitmese de hakka bağlı kalın.
Yalan söyleyen yoldan sapmıştır. Sapıtan ise helak olmuştur.
Hilafet makamı uhdesinde bulunduğu kimseyi çok yorucu bir görevdir.
Daime takvayı tercih et. Takva emniyettir. Koruyucudur.
İdarecilik ancak onu tam manasıyla ifa edebileceklere teklif edilir.
Bir kimse başkalarına hakkı emredip kendisi kötü fiilleri işlemeye devam ederse, çok sürmez halkın gözünde güvenirliğini kaybeder. Yaptığı bütün iyi faaliyetler de heba olur gider.
Müslümanların işlerini deruhte ederken ellerini kanlarından, mideni mallarından uzak tut.
Dilini koru, haysiyetini kırma, güç ve kuvvet ancak Allah’ın elindedir.
Sana kin tutan bu tutumunda devam eder, seni sevende yine sever.
Sen o makamı istemesen de o makamın sana ihtiyacı var.
Mahiyetini kesin bilmediğin konularda şüphe ve zan ile hüküm vermedim. Hak yolda dosdoğru yürüdüm.
İçinde batılın tartıldığı bir terazinin kefesinin hafif gelmesi kaçınılmazdır.
Görmez misin Allahu Teala şiddet ayetini rıza ayetinin yanında ve rıza ayetini şiddet ayetinin yanında indirmiş ki, müminler hem ümitli, hem kaygılı olsunlar da kendi elleriyle tehlikeye atılmasınlar ve Allah’a karşı hak olmayan bir kuruntuya kapılmasınlar.
Sen Allah’dan korktuğun sürece onlarda senden korkarlar.
Hıyanet edenleri hemen cezalandır.
Askerlerine öğüt verdiğinde az ve öz konuş.
Kendi nefsini ıslah etki Teb’an da sana hiç itirazsız tabi olsun.
Gizli ve aleni işlerde Allah’dan korkunuz.
Allah’ın hıfzı emanında olan birine haksızlık yapan, kesinlikle Allah’ın lanetine düçar olur.
Takva, akıllıca yapılan işlerin en güzelidir.
Verilen emaneti, yerine getirmek, en üstün doğruluk sayılır.
Hıyanet olarak da, en önde yalan gelir.
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/bismillah7yh6xyvw0.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Kardeşim "O ve O" ne güzel ettiniz BİZe Ebu Bekirimizin sesini duyurdunuz. İste BİZe Tayyi Zaman. Sesi halen duyulmakta, duyan az olsa bile. Allah razı olsun.

Selam ve sevgi dileklerimle
Gariban

“►Sahabeleri◄” sayfasına dön