Rasûlullah (s.a.v.)’in BİN-EKleri

Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Rasûlullah (s.a.v.)’in BİN-EKleri

Mesaj gönderen Gul »

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin BİN-EKleri:

1-DüLDüL:
Mısır Hükümdarı Mukavkıs'in, hicretin 6. yılında (627) Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e gönderdiği kıymetli hediyeler arasında bulunan katıra hızlı yürüyüşü ve çevikliği dolayısıyla "kirpi" anlamına gelen "düldül" adı verilmiştir.
Bu boz renkli katırın erkek veya dişi oluşu hususunda kesin bir kayıt bulunmamaktadır.
Konuyla ilgili Türkçe literatürün hemen hepsinde "beyaz renkli dişi katır" ifadesi kullanılmışsa da Arapça kaynaklardaki rivayetlerde onun erkek olduğu belirtilmiştir.

(Âmirî, Behçet, Kahire, 1331, 2/165; Halebî, İnsanü’l-uyun, Kahire, 1384, 3/431)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, hem savaşlarda hem de diğer zamanlarda bindiği düldülün idaresini, ileride Mısır valiliği de yapacak olan Ukbe b. Âmir el-Cühenî'ye vermişti.
Daha sonra İmam Ali kerremullahi veche'ye bağışladığı Düldül, ondan oğulları Hasan ve Hüseyin aleyhume's-selâm 'a, ardından da diğer oğlu Muhammed b. Hanefıyye'ye intikal etmiştir.
İmam Ali kerremullahi veche'nin Hâricîler'le çarpışırken düldüle bindiği yolundaki rivayetler kaynaklarda yer verilmiştir.

(Tarih-i Taberi, c.2, sa.516)

2-Kusvâ:
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Mekke-i Mükerremeden Medîne-i Münevvereye hicretinde bindiği devesinin ismi Kusvâdır.
Kusva:
En sonda olan erişilecek hedefete olan anlamına isimdir.

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem hicret gecesi Kusvaya binmiş halde Mescid-i Haram’a yaklaşıp hüzünle Beytullaha-Kâbetullaha hitaben:
Resim---"Vallâhi! Sen Allahü teâlânın yarattığı yerlerin en hayırlısı, Rabbim katında en sevgili olanısın. Senden çıkarılmamış olsaydım, çıkmazdım. Bana senden daha güzel daha sevgili yurt yoktur. Kavmim beni senden çıkarmamış olsalardı, çıkmaz, senden başka bir yerde yurt yuva tutmazdım!" buyurdu.

(Hadîs-i şerîf İbrahim el-Halebi, Halebî Sagir)

Resim---Rasûlullah da hicret yolculuğuna çıkınca bunu haber alan Ebû Eyyûb el ensarî radiyallahu anhu her gün Medine'ye yakın Hire adı verilen yerde onun yolunu gözlerdi.
Nihâyet Rasûlullah görününce bütün Neccar'lıları toplayarak Rasûlullah'ı karşıladı.
Medîne-i Münevvereye gelince bütün müslümanlar Rasûlullah'ı kendi evlerinde misafir etmek istiyordu.
Kusvâ Medîne sokaklarından geçerek ilerledi ve bugünkü Mescid-i Nebî'nin (Peygamber efendimizin mescidi) kapısının bulunduğu yere çöktü.
Resûlullah efendimiz Kusvâ'nın üzerinden inmedi.
Kusva tekrar ayağa kalktı ve yürümeye başladı.
Eski yere dönüp çöktü ve bir daha kalkmadı.
Bunun üzerine Efendimiz, Kusvâ'nın üzerinden inip;
"İnşâallah menzilimiz burasıdır?" buyurdu.

(Hadîs-i şerîf, Abdülhak-ı Dehlevî)

İşte Kusvanın en son çöktüğü yer Ebû Eyyûb'un evinin önüydü.
Ebû Eyyûb bu olayı şöyle nakletmiştir:

"Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem evimizin alt katına yerleşmişti. Ben de üst kattaki odada idim. Bir gün yukarıdan yere bir miktar su dökülmüştü. Suyun tavandan sızarak Rasûlullah'ın üzerine gelmemesi için suyu bir bez parçası ile kurutmaya çalıştık. Bunun üzerine Rasûlullah'ın yanına inip dedim ki: 'Ya Rasûlallah, senin bulunduğun bir yerin üstünde bulunmak bize yakışmaz, yukarıdaki odaya teşrif etmez misiniz?' Rasûlullah o günden sonra üst kata çıktı"
(Müslim, Sahih II, 192).

Resim---Ebû Eyyûb ile zevcesi Ümmi Eyyûb Rasûlullah'ın yemeğini hazırlardı. Bir gün soğanlı bir yemeği Rasûlullah yemeyip: "Onu yiyemedim, çünkü bu yemekte soğan olduğunu gördüm, ben ise soğandan hoşlanmam; fakat siz isterseniz yiyin onu yemekte bir sakınca yoktur'' demiş, Ebû Eyyûb da: "Ya Rasûlallah, sizin hoşlanmadığınız şeyden biz de hoşlanmayız" demiştir.
(Müslim, Sahih, II, 198).
Mekke’nin fethinde Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Kusva’nın üzerinde Fetih Sûresini okuyarak Mekke’ye girmiştir.
Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Umreye de Kusva ile gitmiştir.

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin ilk ve son haccı olan Haccet-ül-Vedâ, Haccet-ül İslâm, Haccet-ül-Belağ, Haccet-üt Temâm adı da verilen haccına da Kusva ile gitmiştir.

Resim---Cabir b. Abdullahdan dedi ki: Rasulullah’ı s.a.a Hacta Arefe günü Kasva isimli devesine binmiş hutbe verirken gördüm şöyle diyordu: “Ey İnsanlar! Size iki şey bırakıyorum onlara uyarsanız asla sapıtmazsınız, Allah’ın kitabı ve İtretim Ehli Beytim.”

قَالَ وَفِي الْبَاب عَنْ أَبِي ذَرٍّ وَأَبِي سَعِيدٍ وَزَيْدِ بْنِ أَرْقَمَ وَحُذَيْفَةَ بْنِ أَسِيدٍ قَالَ وَهَذَا حَدِيثٌ حَسَنٌ غَرِيبٌ مِنْ هَذَا الْوَجْهِ

Tirmizi: Bu konuda Ebu Zerr, Ebu Said, Zeyd b. Erkam, Huzeyfe ve ibni Esid’den de hadis rivâyet edilmiştir. Bu hadis bu şekliyle hasen garibtir.
(Cabir b. Abdullahdan; Tirmizi, “Sünen”, Menakıb, hadis 3786; aynısı Taberanî, “Mucem el-Kebir”, 3/66, hadis 2680)

Zilhicce ayının sekizinci günü Kusva adlı devesine binip Mina’ya girdiler. Daha sonra Müzdelife’ye geçip Arefe günü sabahı Kusva ile Arafat’a yürüdüler.
Kusva üzerinde Urene denilen vâdide etrâfına toplanan Eshâb-ı kirâma meşhur Vedâ Hutbesi’ni buyurmuşlardır..
Kusva deyip geçmemek lâzım, deve var
DEVE var!..

3- BURAK: Mi’rac Gecesi Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Rücû’ BİNeği.. Mescidu’l- Haramdan Mescidu’l- Aksâ’ya teşrifin Zâhir Zuhurunda Kudsî At..

4- ReFReF: Mi’rac Gecesi Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Üruc BİNeği.. Mescidu’l- Aksâ’dan; Beytu’l- Ma’mura, Beytu’l- İzzet’e ve söze sığmayan menzillere Bâtın Beyânında IŞIKKanAT..
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in BİN-EKleri

Mesaj gönderen Gul »

Resim Yâ Rasûlullah!.

üMMet EYle!
hiMMet EYle!
MeDeD EYle!
ziMMMet EYle!..

ZEVK 4664

Hâl-i HaZıR! Huzur HIZRım!.. ARZdan ARŞa Ah u ZâR-ım!
İSM-ini SîN-e SıRR-ladım!.. NaZ-NiyaZ-da NaZlı YâR-ım!
Bezm-i BeLâ-da BURAK-ım!. MaHŞeR-e RüCû ReFReF-im
DeVR
-i DevrÂN-da DüLDüLüm!.. ALİ ELİ-nde ZülfiKâR-ım!..

10.11.11 23:23
gkçdrs..trstkks.. brsbrs…

BURAK: Mi’rac Gecesi Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Rücû’ BİNeği..
ReFReF: Mi’rac Gecesi Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in Üruc BİNeği..
DüLDüL: Fahr-i Kâinat Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimize mahsus bir katır ki, sonradan İmam Ali kerremullahi veche Efendimize bahş buyurulmuştur.
ZülfiKâR: (Zülfekar) Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem zamanında bir kâfire âit kılıç iken Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Bedir Muharebesinde İmam Ali kerremullahi veche verdiği ve ucu iki kısma ayrılan meşhur kılıç. Velâyette AKIL-Nakil EDEBi..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in BİN-EKleri

Mesaj gönderen Gul »

Kul İhvâni Hocamızla Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’in BİN-EKleri'ni konuşurken çok heyecanlanmış içimi bir sevinç kaplamıştı. DüLDüL-Kusvâ-BURAK-ReFReF...

Ve günlük hayatımı düşünmeye başladım. Çok yoğun bir şekilde yıllardır dikkatimi çeken ve izlerken çok garip duygular hissettiğim kamyonlar aklıma geldi. Kamyon bir ağır vasıta idi. Genelde yük taşırlar..Ve de normal günlük hayatta ulaşım için kullandığımız otomobil, otobüs gibi vasıtaların geçemeyeceği, gidemeyeceği zor yol şartlarında da tercih edilirler. Dağda, bayırda, çamurda, taşkında...Bazen hayat o kadar ağırlaşmakta ve yol şartları değişmekte ki kendimi yük kamyonu gibi hissetmekteyim. Ama bilmekteyimde bu yolu geçmek için uçamıyorsak bu yolun şartlarına göre bir vasıta ile geçmekten başka şansımız yoktur.

Kul İhvâni hocamız diyor ya
"uçmak marifet değil kuşta uçar..."

Marifet neydi?
Resim

“Peygamber Efendimiz (S.A.V)” sayfasına dön