YABANCI GÖZÜYLE RESULULLAH sav.

Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

YANACI GÖZÜYLE RSULULLAH sav.

Mesaj gönderen Hakan »

Baştan başa bütün insanlık tarihi içinde Hz. Muhammed (s.a.v)'in şahsiyetine benzeyen tek bir insan mevcut değildir. O'nun (s.a.v) elinde bulunan maddi araçlar ne kadar azdı; göstermiş olduğu kahramanlıklar ise ne kadar büyüktü. Sadece bu yönden tarihi araştırmış olsaydık, Hz. Muhammed (s.a.v)'in isminden başka, bu derece parlak ve bu derece ayan bir isim bulamazdık.

Prof. Dr. Stubart
(Tarihçi)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Ahlâkın gücü ve dininin dupduru hâliyle devamlılığı Muhammed'in (s.a.v) hayatının en büyük başarısı, sadece ahlâkının gücünde yatmaktadır. Hayranlığımızı çeken, O'nun (s.a.v) dininin anlatılması değil, devam edebilme gücüdür. O'nun Mekke ve Medine'ye nakşettiği aynı duru ve mükemmel tesir, onca olup bitene rağmen, 12 asırdır Hint, Afrikalı ve Türk Müslümanlarca aynen korunmaktadır.

Simon Oakley
(İngiliz araştırmacı)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Muhammed (s.a.v), tarihte dini ve dünyevî açılardan en üstün başarıya ulaşmış tek kişidir.

Prof. Dr. Michael Hart
('Tarihteki yüz büyük insan' kitabının yazarı)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

MUHAMMED’İN… (sav)

Âşık sözünde gördüm
Gökler yüzünde gördüm
Kâbe düzünde gördüm
Devesin MUHAMMED’İN…(sav)

*

Aşkla Âşık âhidler
Cânân’a can şâhidler
Omuzlamış şehidler
Davâsın MUHAMMED’İN…(sav)

*

Her nefes aşka beste
Renkte âhenkte seste
Üflemiş Bezm-i Elest’te
Havasın MUHAMMED’İN…(sav)

*

Okudum Dost İlinde
İlle ALLAH menzilinde
İbrahim’in dilinde
Duasın MUHAMMED’İN…(sav)

*

Şarab – Şerbet- Şıraya
Döndü gönlüm çıraya
HAKK kurmuştur Hıra’ya
Yuvasın MUHAMMED’İN…(sav)

KULİHVANİ

26.02.1990 05:05
Seheri…
Resim
Kullanıcı avatarı
NuruM
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen NuruM »

Değerli hakan kardeşim Hayy Allah Razı olsun... ne kadar güzel bir konu seçmişsiniz Efendimize söylenen sözleri büyük bir zevkle okumaktayım....

kulihvani yazdı:Resim

YÂ MUHAMMED!.. (sav)

Elest Bezmin Baharısın
İlk “ŞEY”sin İlkin “VAR”ısın
Kalb Kovan - Ana Arısın
BALın Güzeli SENde Dost!..

*

Yavşan Yeşili Yoncası
O’ndandır O’na O’ncası
Tevhid Tomuru-Goncası
DALın Güzeli SENde Dost!..

*

Nûrullah Enfüs-Afakın
Şemsin Şâhidi Şafakın
İman-Amelin-Ahlâkın
HÂLın Güzeli SENde Dost!..

*

Seni Sırrımca Severim
Salât ü Selâm Ederim
Edeble Öpmek İsterim
ELin Güzeli SENde Dost!..

*

AYRı GAYRı Olmaz BİZde
Bir DAMLAyız bu DENİZde
Seherlerde Sînemizde
YELin Güzeli SENde Dost!..

*

İlm ü Edebi Dokuyan
Cennet Kokusu Kokuyan
Kelâmullahı OKUyan
DİLin Güzeli SENde Dost!..

*

Rahmetenlilâlemin’sin
Hakk Muhammedü’l-Eminsin
Devran Döndüren Zeminsin
MİLin Güzeli SENde Dost!..

*

Şefâat Şeref OLmakla
Yüreğimize DOLmakla
Hakk’ta Hakk’tan Hakk’a Hakk’la
KULun Güzeli SENde Dost!..

*

Hayyu’l- Kayyum OL-AN Kaim
Nurullah - Nur-u MİM daim
BİZe Sırat-ı Müstakim
YOLun Güzeli SENde Dost!..

*

KUL İhvanî’min CANısın
Şeenullahın Şanısın
Sen Gönüller Sultanısın
GÜLün Güzeli SENde Dost!..

[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/NuruMimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
Mecnun
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Mecnun »

NuruM yazdı:Değerli hakan kardeşim Hayy Allah Razı olsun... ne kadar güzel bir konu seçmişsiniz Efendimize söylenen sözleri büyük bir zevkle okumaktayım....
NuruM kardeşime katılıyorum bu çalışmayı bizlere sunduğunuz için çok teşekkür ederim...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/imza4.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Cümlemizden Allah razı olsun. BİR BİR İZ. Beraberce zevkleniyoruz inşallah...

Muhammedi muhabbetlerimizle..,
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Krallıktan kaçan bir çok tabîî bir zühd hayatı Muhammed'in (s.a.v) sağduyusu, krallığın ihtişamını çok hakir görüyordu. ALLAH (CC)'ın Elçisi, ailesinde bir hizmetçi gibi davranıyor, ateşi yakıyor, yeri süpürüyor, koyunları sağıyor, elbiselerini ve ayakkabılarını bizzat kendisi tamir ediyordu. Bir rahip, bir keşiş görüntüsü verme gereği de duymadan, çok tabiî bir zühd hayatı yaşıyordu.

Edward Gibbon
(Ünlü İngiliz tarihçi)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Muhammed (s.a.v), tarihin tek ve büyük bir gerçeği hayatlarının zembereği yapma saadetine ermiş birkaç mutlu insanından biridir. O, ALLAH (CC)'ın Resülü idi ve hayatın sonuna kadar kim olduğunu ve varlığının özünü oluşturan mesajını hiçbir zaman unutmadı. Aldığı mesajları halkına, çok büyük memuriyetinin şuurunda olmaktan kaynaklanan büyük bir ciddiyetle, fakat aynı zamanda en tatlı bir tevazu ile iletti.

Stanley Lane Poole
(İngiliz Araştırmacı)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Ben şunu iddia ediyorum ki; Hz Muhammed (s.a.v) en seçkin bir kıymettir. Yaradan'ın böyle ikinci bir vücudu imkan sahasına getirmesi de ihtimalden uzaktır. Seninle aynı asırda bulunamadığımdan dolayı üzgünüm ey Muhammed (s.a.v).

Prens Bismarck
(Almanya Kurucu Devlet Başkanı)
Resim
Kullanıcı avatarı
sdemir
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sdemir »

Hakan yazdı: Ben şunu iddia ediyorum ki; Hz Muhammed (s.a.v) en seçkin bir kıymettir. Yaradan'ın böyle ikinci bir vücudu imkan sahasına getirmesi de ihtimalden uzaktır. Seninle aynı asırda bulunamadığımdan dolayı üzgünüm ey Muhammed (s.a.v).

Prens Bismarck

Bismillâhirrahmânirrahim.

Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ Seyyidinâ Muhammedin Abdike ve Nebîyyike, ve Rasülûke ve Nebîyyi’l-Ümmiyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi, vessahbihi ve ümmetihi...

Âmin!
Yâ Latîf!
Yâ Kerîm!
Yâ Rahîm!
Yâ Vedûd! (cc)…

Âmin! Âmin!
Resim
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/sdemirimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
sdemir
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sdemir »

Hakan yazdı: Muallimi ve naşiri olduğun bu kitap senin değildir; O, ALLAH (CC)'a aittir. Bunun ilahî bir kitap olduğunu inkâr etmek, mevcut ilimlerin bâtıl olduğunu ileri sürmek kadar gülünçtür. Bunun için beşeriyet, senin gibi mümtaz bir şahsiyeti bir defa görmüş, bundan sonra da görmeyecektir. Ben yüksek huzurunda kemal-i hürmetle eğilirim.

Prens Bismarck
Allah razı olsun hakan kardeşim elin ayağın dert görmesin. Bahtın yâr olsun inşaallah...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/sdemirimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“Şöyle bir göz atmakla, Hz Muhammed’in, bütün vasıflarını ve kahramanlıklarını görmek mümkündür Bunlardan bazıları Peygamberliğinin ilk günlerinde ve bazıları da peygamberliğinden sonra olmuştur Eşsiz mucizeleri gördüğüm zaman, O’nu rütbe bakımından insanların en büyüğü ve en yücesi olarak mütalaa ediyorum Hatta; insanlık O’nun bir benzerini görmemiş ve görmeyecektir de…”

Aziz, Prof Bosworth Smith (Mohammed and Mohammadanism, London 1874)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“İslâm medeniyetinin modern dünyaya en büyük yardımı ve hediyesi ilimdir Fakat Avrupa’yı, yeniden hayata kavuşturan şey, yalnız ilim değildir İslâm medeniyetinden gelen daha başka tesirler Avrupa hayatına ilk parlaklığını vermişti
Avrupa’nın ilerleme hayatında İslâm kültürünün kati tesirini takip edemeyeceğimiz bir tek safha bulunmadığı gibi tesirin kendini bütün azametiyle hissettirdiği saha tabii ilimler ve ilim zihniyetidir
Orta çağın ilk yarısında dünyanın hiçbir milleti insanlığın ilerlemesine müslümanlar kadar hizmet etmemiştir 9-12 asırlar arasında felsefe, tıb, tarih, ilahiyat, astronomi ve coğrafya mevzuunda Arapça olarak yazılan eserler herhangi bir lisanla yazılanların fevkinde idi”

Prof Dr Philip Khuri Hitti
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

bir hayranlık, sürekli bir saygı, Arabistan’ın bu büyük Peygamberinin hayatını ve şahsiyetini inceleyen ve nasıl öğrettiğini, nasıl yaşadığını bilen herkesin bu güçlü Peygamber için ürpertici bir saygıyla dolmaması mümkün değildir Kitabımda söyleyeceklerimin pek çoğu, çoklarının bildiği şeyler olsa da, ben onları ne zaman yeni baştan okusam, bu Arabistanlı Muallim için hep yeni bir hayranlık, yeni bir saygı duyuyorum”

Annie Besant, (Hindistan’ın Bağımsızlık Mücadelesi Liderlerinden) (The Life and Teachings of Muhammad, Madras, 1932)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“Tarihteki Yüz Büyük İnsan” adlı kitabıyla bütün dünyada yankılar uyandıran Amerikalı bilim adamı Prof Michael Hart’a kitabın ilk yayınlandığı tarihten on yıl sonra, Kahire’de çağırıldığı bir ödül töreninde, El-Ahram Gazetesi muhabirlerince sorulan; “kitabınızın yayınlanmasının üzerinden 10 yıl geçti neredeyse ‘100 ünlü Adam’ adlı kitabınızda birinci yeri Hz Muhammed’e (sav) ayırmıştınız, hâlâ bu görüşünüzde ısrarlı mısınız?” şeklindeki soruya şu cevabı vermişti:
“Bu ünlülerin ilk listesi Bu sayı 200-300’e bile çıkarılsa Hz Muhammed’in (sav) listenin başındaki yeri sabittir
Ben ünlüleri incelerken bazı sabit kriterler ortaya koydum Bunlardan biri de, ünlülerin insanlık tarihinde bıraktıkları geniş ve derinlemesine izlerdir Benim, ünlülerin en ünlüsü olarak Hz Muhammed’i (sav) tercihim ise, O’nun hem peygamberliği, hem de dinî ve dünyevî seviyede fevkâlâde başarılı olmasıdır İnsanlık ahlâkı, felsefî ve hukukî olarak İslâm’dan daha mükemmel bir din görmemiştir Hz Muhammed (sav)’in vefatından sonra da İslâm, dünyanın doğusunda ve batısında yayılmaya devam etti Dünyada hâlâ bir çok insan kalpleriyle ve akıllarıyla İslâm’a yöneliyor Hz Muhammed’in (sav) davet ettiği din, 14 yüzyıl önce medeniyetin ve kültür merkezlerinin dışındaki bir bölgede doğmuştu Ve zor şartlar altında yol aldı Buna rağmen İslâm, dünyanın her yönüne yol buldu Ve inanıyorum ki Hz Muhammed (sav) gibi, her yönüyle mükemmel bir insan, bir daha gelmez”

Prof Dr Michael Hart
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

“İnsanlar her şeyden daha fazla Muhammed’e kulak vermelidir Diğer bütün sözler, onun karşısında boş sözlerdir”

Thomas Carlyle (Meşhur İngiliz Düşünür)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Maksadı dünyayı aydınlatmak olan büyük bir ruh. Bu zât'ın (s.a.v) etrafına maksatlı bir şevkle yığdığımız yalanlar, bizim için sadece bir utanç vesilesidir. Sessiz ve büyük bir ruh; ancak ciddî olabilen biri. Maksadı, dünyayı aydınlatmaktı; dünyayı yaratan, böyle emretmişti.

Thomas Carlyle
(Ünlü İngiliz düşünür)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

“Kral ve vezirler gibi azamet ve debdebe perdeleriyle gizlenmiş değildi. Kendi hırkasını kendi yamalar, kendi ayakkabısını kendi tamir ederdi. Harbe gider, ashabı ile istişare eder, emirlerini onlarla beraber verirdi.

Nasıl bir insan olduğunu her yönü ile kavminin bilmesi için böyle yaptı. Ona artık, siz ne isterseniz öyle deyiniz. Dünya’da taç ve ihtişam sahibi hiçbir imparatora, yamalı bir hırka içindeki bu insan kadar hürmet ve itaat edilmemiştir. Yirmi üç yıllık dünya imtihanı, gerçek bir kahraman için lüzumlu bütün unsurları taşımaktadır”

Thomas Carlyle (Meşhur İngiliz Düşünür)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Hayy Allah c.c razı olsun. Sdemir ve Gul kardeşlerim,
Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Allah c.c Muhammedinur Ailesinin ve tüm Ümmeti Muhammedin Yâri ve Yardımcısı olsun İnşâallah...
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

El Hayy (c.c) cümle-mizden razı olsun. Amin!

"Meşhur Alman Hükümdarlarından ve Sosyoloji Alanında Önde Gelen Düşünürlerden Prens Bismarck'ın Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Hakkındaki Değerli Açıklaması

“Çeşitli devirlerde, insanları idare etmek için Allah tarafından geldiği iddia olunan bütün indirilmiş semavî kitapları tam ve derinliğine araştırdıysam da, tahrif olundukları için, hiçbirisinde aradığım hikmet ve tam isabeti göremedim. Bu kanunlar değil bir cemiyet, bir hane halkının saadetini bile temin edecek mahiyetten pek uzaktır. Lâkin Muhammedîlerin (a.s.m.) Kur’ân’ı, bunların dışındadır.

Ben, Kur’ân’ı her yönden tetkik ettim, her kelimesinde büyük hikmetler gördüm. Muhammedîlerin (a.s.m.) düşmanları, bu kitap Muhammed’in (a.s.m.) kendi yazısı olduğunu iddia ediyorlarsa da, en mükemmel, hattâ en gelişmiş bir beyinden böyle harikanın çıktığını iddia etmek, hakikatlere göz kapayarak kin ve nefrete âlet olmak mânâsını ifade eder ki, bu da ilim ve hikmetle bağdaştırılamaz. Ben şunu iddia ediyorum ki: Hazret-i Muhammed seçkin bir kudrettir. Destgâh-ı kudretin böyle ikinci bir vücudu saha-i imkâna getirmesi, ihtimalden uzaktır.

Ya Muhammed! Seninle aynı asır ve zaman diliminde yaşayamadığımdan dolayı üzüntülüyüm. Yaymış olduğun bu kitap, senin değil. Belki Allah tarafından geldiğini inkâr etmek, ilim kanunlarının boş ve gereksiz olduğunu iddia etmek gibi gülünçtür. İnsanlık senin gibi mümtaz bir kudreti bir defa görmüş, bundan sonra bir daha göremeyecektir. Binaenaleyh, huzurunda kemal-i hürmetle eğilirim."

*Prens Bismarck*
En son Gul tarafından 15 Kas 2009, 22:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Bitmeyen bir hayranlık, sürekli bir saygı, İslam'ın bu büyük Peygamberinin hayatını ve şahsiyetini inceleyen ve nasıl öğrettiğini, nasıl yaşadığını bilen herkesin bu güçlü Peygamber için ürpertici bir saygıyla dolmaması mümkün değildir. Kitabımda söyleyeceklerimin pek çoğu, çoklarının bildiği şeyler olsa da, ben onları ne zaman yeni baştan okusam, bu Arabistanlı Muallim için hep yeni bir hayranlık, yeni bir saygı duyuyorum.

Annie Besant
('Muhammed'in hayatı ve öğretisi' kitabının yazarı)

Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Re: Peygamberimiz Muhammed Mustafa(s.a.v);yabancıların görüş

Mesaj gönderen Hakan »

Tolstoy'un Elena Vekilova'ya gönderdiği 15 Mart 1909 tarihli mektubunun ilk paragrafı. Bu mektubun orjinali, Literaturnaya Azerbaycan gazetesinde 1978 yılında yayımlanmıştır. Mektupların tamamı yine yukarıdaki linkte mevcuttur.

“The last and treatest religion Islam...”
Tolstoy
“... As far as the preference of Mohammedanism to Orthodoxy is concerned…, I can fully sympathize with such conversion. To say this might be strange for me who values the Christian ideals and the teaching of Christ in their pure sense more that anything else, I do not doubt that Islam in its outer form stands higher than the Orthodox Church. Therefore, if a person is given only two choices: to adhere to the Orthodox Church or Islam, any sensible person will not hesitate about his choice, and anyone will prefer Islam with its acceptance of one tenet, single God and His Prophet instead such complex and incomprehensible things in theology such as the Trinity, redemption, sacraments, the saints and their images, and complicated service.

"En son ve en hoş din olan İslam"
Tolstoy
"Muhammediiliğin Ortodoksluğa tercihi düşünüldüğünde, böyle bir dönüşüme tamamen sempati duyuyorum. Bunu söylemek, benim gibi hristiyan idealleri ve İsa'nın öğretilerinin halis idrakine değer veren biri için tuhaf olabilir, ama İslam'ın bu görünen haliyle Ortodoks Kilisesinden daha yüksekte olduğuna şüphe duymuyorum. Bu yüzden bir insana ya Ortodoks Kilisesine ya da İslama katılma gibi yalnızca iki tercih verilirse, her duyarlı insan İslam'ı tercih etmekte terreddüt etmeyecektir. Çünkü İslam'ın bir prensibi, tek tanrısı ve peygamberi varken; Hristiyanlığın teslis inancı, bağışlanma, vaftiz, azizler ve resimleri gibi çok karmaşık ve anlaşılmaz kavramları vardır.
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Re: YABANCI GÖZÜYLE RESULULLAH sav.

Mesaj gönderen Hakan »

Johann Wolfgang Goethe, (Noten und Abhandlungen zum westlıchen Diwan, WA1,7, 32):

“Onu bir peygamber olarak görmek lazım, bir şair olarak değil. Bunun için Kur’an’da ilahi Kanûn olarak görmek lazım, bir insanın kitabı olarak değil...Âlemlerin Efendisi – Muhammed.”

Hiç kimse Hazret-i Muhammed(sav)'in prensiplerinden daha ileri bir adım atamaz
avrupaya nasip olan bütün başarılara rağmen bizim konulmuş olan bütün kanunlarımız,islam kültürüne nispetle ek------.biz avrupa milletleri medeni imkanlarımıza rağmenHazret-i Muhammed(sav)'in son basamağına varmış olduğu merdivenin daha ilk basamağındayız.şüphe yokki;hiç kimse bu yarışta O'nu geçemiyecektir
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Re: YABANCI GÖZÜYLE RESULULLAH sav.

Mesaj gönderen Gul »

ResimEs Salatu ve's-selamu aleyke Ya Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem

Resim

Hz. Muhammed (sav) toplu halde yapılan ibadetin o muazzam gücünü, tarihte ilk temsil edip gösteren insandır. Hiç şüphe yok, ki, çok geniş mikyasta, İslâm’ın kudreti, günde beş vakit kılınan namazın kudretinden kaynaklanmaktadır.

J. H. Lenison, Emotion as the basis of civilisation
Resim

“Peygamber Efendimiz (S.A.V)” sayfasına dön