Günün Hadisi -5-

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Re: Günün Hadisi -5-

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:"Gecede bir saat vardır ki, Allah'tan dünya veya âhiretle alâkalı bir hayır taleb eden bir Müslüman o saate rastlarsa, Allah istediği şeyi ona mutlakâ verir. Bu saat, her gecede vardır." buyurmuştur.. (Müslim, Müsâfirîn, 166)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Sıdk, insanı iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi, doğru söylemeye devâm ettikçe, sonunda sıddîklardan olur. Yalan, kişiyi fücûra, fücûr da cehenneme götürür. Kişi yalan söylemeye devam ettikçe, sonunda Allâh indinde yalancılardan yazılır.” buyurmuştur.. (Buhârî, Edeb, 69; Müslim, Birr, 103-105)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Zamanındaki dünya kadınlarının hayırlısı Meryem’dir. İslâm ümmetinin kadınlarının hayırlısı da Hatîce’dir.” buyurmuştur.. (Buhârî, Enbiyâ45; Müslim, Fedâilü’s-sahâbe 69)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kişi sevdiği ile beraberdir…” buyurmuştur.. (Buhârî, Edeb, 96; Müslim, Birr, 165)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Cuma günü bana çok salevât getirin! Zira o gün, meleklerin hazır ve şâhid olduğu bir gündür. O gün bir kişi bana salât ettiğinde onun salâtı mutlakâ bana arz edilir. Salevât getirmeyi bırakıncaya kadar bu durum böyle devam eder…” buyurmuştur.. (İbn-i Mâce, Cenâiz, 65. Ebû Dâvûd, Salât 201/1047, Vitr 26)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Beş vakit namazın benzeri, sizden birinizin kapısı önünden akıp giden ve her gün içinde beş defa yıkandığı bol sulu bir ırmak gibidir.” buyurmuştur.. (Müslim, Mesâcid 284)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Günahlarına (nedâmetle) tevbe eden, hiç günah işlememiş gibi olur!” buyurmuştur.. (İbn-i Mâce, Zühd, 30)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Benimle sizin durumunuz şuna benzer: Bir adam ateş yakar. Ateş etrafı aydınlatınca pervâneler (gece kelebekleri) ve aydınlığı seven bir kısım hayvanlar bu ateşe kendilerini atmaya başlarlar. Adamcağız onlara mânî olmaya çalışır. Ancak hayvanlar galebe çalarak pek çoğu ateşe düşerler. Ben, ateşe düşmemeniz için sizi belinizden yakalıyorum, ancak siz ateşe atılmak için koşuyorsunuz!” buyurmuştur.. (Buhârî, Rikâk, 26)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Zehra
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Zehra »

Resim

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Cenâb-ı ALLAH buyurur ki: “Bu (İslâm Dini) kendim için seçtiğim kudsal bir dindir. Ona güzel ahlâk ve cömertlikten başkası yaraşmaz. O halde bu dine bağlı yaşadığınız sürece onu cömertlik ve güzel huylarla şereflendirin.” buyurmuştur..
(Taberanî)
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Aziz ve celîl olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim…" buyurmuştur.. (Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Oruç, bir kalkandır.” buyurmuştur.. (Tirmizi, Deavât, 86)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Hiçbiriniz (bilhassa) oruçlu olduğu gün, çirkin söz söylemesin ve kimseyle çekişmesin. Eğer biri, kendisine söver veya çatarsa; «ben oruçluyum» desin.” buyurmuştur.. (Buhârî, Savm, 9)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“İstanbul elbette fetholunacaktır; onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir!” buyurmuştur.. (Ahmed, IV, 335; Hâkim, IV, 468/8300)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Allah’ım! Sana teslim oldum, ben sana inandım, sana dayandım. Yüzümü gönlümü sana çevirdim, senin yardımınla düşmanlara karşı mücâdele ettim.” buyurmuştur.. (Müslim, Zikir 67. Buhârî, Teheccüd 1, Tevhîd 7, 8, 24, 35;)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kişinin her sözüne “Allah dilerse” diye başlaması îmânının tamam olmasından ileri gelir.” buyurmuştur.. (Münâvî, II, 537)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Gıybet; müslüman kardeşini hoşlanmadığı şeylerle arkasından çekiştirmendir.” buyurmuştur.. (Müslim, Birr 70; Ebû Dâvud, Edeb, 40/4874)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Yorgunluk, sürekli hastalık, tasa, keder, sıkıntı ve gamdan, ayağına batan dikene varıncaya kadar müslümanın başına gelen her şeyi Allah, onun hatâlarını bağışlamaya vesîle kılar.” buyurmuştur.. (Buhârî, Merdâ, 1, 3; Müslim, Birr, 49)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kur’ân okuyunuz! Çünkü Kur’ân, kıyâmet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir.” buyurmuştur.. (Müslim, Müsâfirîn, 252, 253; Ahmed, V, 249, 251)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kaba söz, ayıptan başka bir şey getirmez! Hayâ ve edeb ise, girdiği yeri süsler.” buyurmuştur.. (Müslim, Birr, 78)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kurban etlerini istediniz kadar yiyiniz, kendiniz için ayırınız ve dağıtarak sevabını Allah’tan bekleyiniz. Şunu iyi bilin ki, bu bayram günleri; yeme, içme ve Allah’ı zikretme günleridir.” buyurmuştur.. (Ebû Dâvud, Edâhî, 9-10/2813, 2812)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Cehennem, nefse hoş gelen şeylerle kuşatılmış; cennet ise, nefsin istemediği şeylerle çepeçevre sarılmıştır.” buyurmuştur.. (Buhârî, Rikak 28; Müslim, Cennet 1.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Şüphesiz Allah bütün günahları bağışlar ve hiç aldırmaz. Çünkü O, çok bağışlayan çok esirgeyendir.” buyurmuştur.. (Tirmizî, Tefsir (39), 2.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Allah’tan herhangi bir şey istediğiniz zaman avuç içlerinizle isteyin, ellerinizin üstüyle değil… Duânız bittiğinde de avuçlarınızı yüzünüze sürün.” buyurmuştur.. (Ebû Dâvûd, Vitr 23.)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Uyku, ölümün kardeşidir.” buyurmuştur.. (Aclûnî, II, 438)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
tahaakb
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen tahaakb »

Resim

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz buyurdular:“Kuvvetli mü’min, (Allah katında) zayıf mü’minden daha hayırlı ve daha sevimlidir. (Bununla beraber) her ikisinde de hayır vardır. Sen, sana yararlı olan şeyi elde etmeye çalış. Allah’dan yardım dile ve asla acz gösterme. Başına bir şey gelirse, “şöyle yapsaydım, böyle olurdu” diye hayıflanıp durma. “Allah’ın takdiri bu, O, ne dilerse yapar” de. Zira “eğer şöyle yapsaydım” sözü şeytanı memnun edecek işlerin kapısını açar.” buyurmuştur.. (Müslim, Kader 34. İbn Mâce, Mukaddime 10.)

Resim
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön