HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM - 3

Hergün bir Hadis-i Şerif.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: HERGÜN BİR HADİS EKLEYELİM-III

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

ResimEs-Salâtü ve’s-selâmü aleyke Yâ Resûlallâh.Resim

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Sakın sizden biriniz, Rabbine hüsnü zanda (hakkında güzel düşünme) bulunmadığı hâlde ölmesin..."
(Müslim, Cennet 83)

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Lezzetleri alt-üst edeni (ölümü) çokça hatırlayınız!"buyurmuştur.
(Tirmizî, Kıyâmet 26; İbn Mâce, Zühd 31)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
yolcu
Saygın Üye
Saygın Üye

Re:

Mesaj gönderen yolcu »

Resim

Muğîre İbni Şu‘be radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sallallahualeyhivesellem) şöyle buyurdu:

“Mûsâ aleyhisselam Rabbine:
– Cennetliklerin en aşağı derecesi nedir? diye sordu. Allah Teâlâ da şöyle buyurdu:
– O, cennetlikler cennete girdikten sonra çıkagelen bir adamın derecesi olup kendisine:
– Cennete gir! denir.
– Yâ Rabbî! Herkes yerine yerleşmiş ve alacağını almışken ben nereye gideceğim? der. Ona:
– Sana dünya hükümdarlarından birinin mülkü kadar yer verilse razı olur musun? diye sorulur. O da:
– Razıyım yâ Rabbî! der. Bunun üzerine Allah Teâlâ ona:
– İşte öyle bir mülk senindir. Bir o kadar daha, bir o kadar daha, bir o kadar daha, bir o kadar daha buyurur. Beşincisinde o adam:
– Razı oldum yâ Rabbî! der. Allah Teâlâ ona:
– İşte bu kadar şey hep senindir. Onun on misli de senindir. Bir de neyi arzu ediyorsan, gözün neden hoşlanıyorsa hepsi senindir, buyurunca adam:
– Razı oldum yâ Rabbî! diyecek.
Daha sonra Mûsâ aleyhisselâm :
– Yâ Rabbî! Cennetliklerin en üstün derecesi nedir? diye sordu. Allah Teâlâ şöyle buyurdu:
– Onlar benim seçtiğim kullardır. Onların kerâmet fidanlarını kudret elimle ben dikip mühür altına aldım. Onlara hazırladığım nimetleri ne bir göz görmüş, ne bir kulak duymuş, ne de bir kimsenin hatır ve hayalinden geçmiştir.”

(Müslim, Îmân 312)
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/1.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim''Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedîn abdike (Muhammedîyyeti) ve nebîyyike (Mahmudîyyeti) ve Resûlike (Ahmedîyyeti) ve Nebîyyûl-ümmîyyi (Habibîyyeti) ve alâ âlihi ves-sahbihi ve Ehl-i Beytihi...''Resim

Resim--- Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Vellezi nefsî bi yedihî lev lem teznebu le zeheballahu bikûm vele câ'e bi kavmin yeznebune fe yestegfirunallahe, fe yegfir lehum.: Nefsim elinde olan (ALLAH)'a yemin ederim ki; eğer siz günah işlemezseniz ALLAH sizi yok eder, günah işleyip de arkasından istiğfâr (bağışlama) dileyen bir kavm yaratır da onların istiğfârlarını kabul edip bağışlar..." buyurmuştur.
(Ebu Hureyre (radiyallahu anhu'dan Müslim)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

Ebû Necih İrbâz İbni Sâriye (ra) şöyle dedi:

“Rasûlullah (sav) bize çok tesirli bir öğüt verdi. Bu öğütten dolayı kalpler ürperdi, gözler yaşardı. Bizler:

“-Ey Allah’ın Rasûlü! Bu öğüt, sanki ayrılmak üzere olan birinin öğüdüne benziyor, öyleyse bize bir tavsiyede bulun,” dedik. Bunun üzerine:

“-Size, Allah’a çok saygı duymanızı, başınıza bir Habeşli köle bile yönetici olsa, onu dinleyip itaat etmenizi tavsiye ederim. Benden sonra sağ kalıp uzunca bir hayat sürenler pek çok anlaşmazlıklar görecekler. O zaman sizin üzerinize gerekli olan, benim sünnetime ve doğru yolda olan Hulefâ-yi Râşidîn’in sünnetine sarılmanızdır. Bu sünnetlere sımsıkı sarılınız. Sonradan ortaya çıkarılmış bid’atlardan şiddetle kaçınınız. Çünkü her bid’at sapıklıktır” buyurdular. (Ebû Dâvûd, Sünnet 5; Tirmizi, İlim 16)
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---''Hz. Ömer (radıyallahu anh) anlatıyor:
"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Siz Allah'a hakkıyla tevekkül edebilseydiniz, sizleri de, kuşları rızıklandırdığı gibi rızıklandırırdı: Sabahleyin aç çıkar, akşama tok dönerdiniz."

[Tirmizî, Zühd 33, (2345) .]

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen meryemnur »

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

"Merhamet edenlere Rahman da merhamet eder. Yeryüzündekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin." buyurmuştur.

(İbn Amr radıyallahu anh. Tirmizî.)

O Peygamber, inananlara kendi canlarından daha yakındır..…

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
sdemir
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sdemir »

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e soruluyor: “RABB’ımız, gökleri ve yeri yaratmadan önce neredeydi?” Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Üstünde ve altında hava bulunmayan bir “a’mâ” daydı” buyuruyor.”
(İbni Mâce, Mukaddime 13)
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/sdemirimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

Sahih-i Müslim [Said b. Museyyib'den, o da Amir b. Sad b. Ebi Vakkas'tan, o da babasından]: Resulullah (s.a.a), Ali’ye (a.s) hitaben “Senin bana olan menziletin (konumun) Harun’un Musa’ya olan konumu gibidir; ancak benden sonra peygamber yoktur!” dedi.
Said der ki: Ben bunu bizzat Sad’dan duymak istedim. Bu yüzden Sad’la görüştüm. Amir’in bana anlattıklarını söyledim. “Ben bunu duymuştum” deyince “Bizzat kendin mi bunları duydun?” diye sordum. Bunun üzerine: Evet, dedi. Eğer böyle değilse şu ikisi sağır olsun!

Sahih-i Müslim, c.4, s.1870, h.30; Fazailu’s-Sahabe, İbn-i Hanbel, c.2, s.633, h.1079; Hasais-u Emirilmüminin, Nesaî, s.111, h.50 ve s.114, h.51; Müsned-i Ebi Yâla, c.1, s.348, h.735 ve s.354, h.751; Tarih-i Dımeşk, c.42, s.146-148; Usdu’l-Gabe, c.4, s.100, No: 3789; el-Menakıb, İbn-i Magazilî, s.28, h.40; s.29, h.42; s.33, h.50; el-Menakıb, Harezmî, s.133, h.148; el-Emali, Şeyh Tusî, s.227, h.399; el-Menakıb, Kufi, c.1, s.513, h.435.
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

Hz. Ali (as) İle Hz. Fatıma’nın (sa) Düğün Merasimi

Gelin ve damat tarafından bir grup davet edildi. Hz. Ali (as) değerli eşi şerefine düzenledi. Yemekten sonra, Resulullah (saa) Hz. Fatıma’yı (sa) huzuruna çağırdı. Hz. Fatıma (sa) utangaçlık ve hayâ bütün vücudunu sarmış bir halde, Hz. Peygamber’in (saa) huzuruna çıktı. Sıkılma ve hayâ terleri alnından süzülüyordu. Gözü Peygamber’e (saa) takıldığında, ayakları titrediğinden az daha düşecekti. Hz. Peygamber (saa) değerli kızının elinin tuttu ve hakkında dua etti:

“Allah seni tüm kaymalardan korusun.” [1]

Sonra Hz. Zehra’nın (sa) yüzünü açtı ve gelinin elini damadın eline verdi ve dedi ki:

“Ya Ali, Allah Resulü’nün kızı ile evliliğin konusunda seni tebrik ederim. Ne güzel bir eştir Fatıma.”

Daha sonra kızı Fatıma’ya (sa) dönüp buyurdu ki:

“Ne iyi eştir Ali.”

Diğer bir deyişle; Hz. Peygamber (saa) o gece, henüz tüm bu gelişmelere rağmen günümüz toplumunda görülmemiş bir sefa, samimiyet ve ihlâs örneği sergiledi. Yani kızının elini Hz. Ali’nin (as) faziletlerini kızına anlattı. Kızının şahsiyetinden ve eğer Ali olmasaydı, ona eş değer birinin bulunmayacağından bahsetti. Daha sonra iş bölümü yaptı. Evin iç işleriyle Hz. Fatıma’yı (as) ve dış işleriyle de Hz. Ali’yi (as) görevlendirdi.

Bu arada bazılarının dediğine göre, Hz. Peygamber (saa), ensar ve muhacir hanımlarına, onu devesinin etrafını çevirerek kocasının evine uğurlamalarını emretti. Böylece cihanın en faziletli hanımefendisinin evlilik merasimi sona erdi.

Şöyle de denilmiştir: Hz. Peygamber (saa) Selman gibi seçkin bir zata, Hz. Zehra’nın (sa) devesinin yularını çekmesini emretti. Bu vesileyle kızının heybetini ilan etmiş oluyordu. Hepsinden tatlı olan an, her ikisinin de utangaç bir halde yere bakarak, gelin ve damat için bezenmiş olan odaya gitmeleriydi. Hz. Peygamber içeriye girerek bir kap su alarak teberrük unvanıyla

kızının başına ve bedenine serpiştirdi; zira su, hayat kaynağıdır ve her ikisi için şöyle dua etti:

“Ya Rabbi! Bu benim gözümde tüm insanlardan daha sevimli olan kızımdır. Ya Rabbi! Ali de yanımda Müslümanların en değerli olanıdır. İlahi, onların sevgi ve muhabbetlerini köklü ve sağlam kıl…” [2]
Peygamber kızının hakkını verebilmek için, aşağıdaki hadisi naklediyoruz: [3]
Enes b. Malik şöyle nakletmiştir:

“Hz. Peygamber (saa) tam altı ay imsak vaktinde evden çıkar ve mescide giderdi. Aralıksız Hz. Fatıma’nın (sa) evinin önünde durup şöyle buyururdu:

Ey benim Ehlibeyt’im! Namazı hatırlayın. Allah siz Ehlibeyt’ten her türlü kiri ve pisliği uzak tutmak istiyor.”

———-

1-Biharu’l-Envar, 43/96

2- Biharu’l-Envar, 43/96

3-Müsnedi- Ahmed, 2/259
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---''Abdullah İbni Mes'ud (radiyallahu anhu)'dan, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "ALLAH kimi doğru yola iletmek isterse onun göğsünü (kalbini) İslâma açar; kimi de saptırmak isterse göğe çıkarıyormuş gibi kalbini iyice daraltır.ALLAH inanmayanların üstüne işte böyle murdarlık verir." (En'âm 6/125) âyeti celilesini okuyunca şöyle buyurdu: "Nur göğse girdiği zaman göğüs genişler." buyurduğunda: "Yâ Resûlullah! Bunun için bilinen bir ilim var mı?" diye sorulunca: "Evet, dünyayı bırakıp âhirete yönelmek ve ölüm gelmeden önce hazırlık yapmaktır."
buyurmuştur.
(Beyhâkî Şuabu'l-Îmân VII- 352/10552)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
safa-merve
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen safa-merve »

ResimResim--- Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Birr, ahlâk güzelliğidir." buyurmuştur.

(Müslim, Birr, 14,15; Tirmizî, Zühd, 52)

[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/safa_merve.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen meryemnur »

Resim

İbni Ömer radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"ALLAH'a sığınan kimseyi koruyup himaye ediniz. ALLAH için isteyene veriniz. Sizi dâvet edenin dâvetine uyunuz. Size iyilik yapana siz de iyilik yapınız. Şayet verecek bir şey bulamazsanız karşılık vermek istediğinizi göstermek üzere kendisine dua ediniz."

Ebû Dâvûd, Zekât 38; Nesâî, Zekât 72

O Peygamber, inananlara kendi canlarından daha yakındır..…

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

ALLAHu Zü'l-Celâl'imizin İZni ve İNAYETi ile RABB'ül Âleminimiz SÖZünü, RESÛLALLAH SALLallahu aleyhi ve sellem efendimizin SESinden buyuruyor:

"Euzu billâhi’s-semî'il-alîmi mine’ş-şeytani’r-racîmi min hemzihi ve nefhihi ve nefsih.:Kovulmuş şeytanın dürtmesinden, üflemesinden ve kötü nefesinden her şeyi en iyi işiten ve bilen Allah'a sığınırım."

وَكَاَيِّنْ مِنْ دَابَّةٍ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اَللّٰهُ يَرْزُقُهَا وَاِيَّاكُمْ وَهُوَ السَّمٖيعُ الْعَلٖيمُ
Resim--- Ve keeyyim min dabbetil la tahmilu rizkahe, allahu yerzukuha ve iyyakum, ve huves semiul alîm. ; Nice canlılar vardır ki, rızıklarını taşımazlar (yiyecek biriktirmezler). Onları da sizi de Allah rızıklandırır. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.''
(ANKEBÛT suresi 60. ayet) (Resmi:29/İniş:85/Alfabetik:8)

Sadakallâhu'l-azîm

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
Hacer
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Re: HER GÜN BİR HADİS EKLEYELİM - 3

Mesaj gönderen Hacer »

---Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Yalnız şu iki kimseye gıbta edilir:
ALLAH'ın kendisine ihsân ettiği malı hak yolunda harcayıp tüketen kimse;
ALLAH'ın kendisine verdiği ilimle yerli yerince hükmeden ve onu başkalarına da öğreten kimse.
"

(Abdullah İbni Mes'ûd radıyallâhu anh'den Buhârî, İlim 15, Zekât 5, Ahkâm 3, İ'tisâm 13, Tevhîd 45; Müslim, Müsâfirîn 268. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 24; İbni Mâce, Zühd 2.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hacer
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Hacer »

--- Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem:
"ALLAH Teâlâ ilmi insanların hafızalarından silip unutturmak suretiyle değil, fakat âlimleri öldürüp ortadan kaldırmak sûretiyle alır. Neticede ortada hiçbir âlim bırakmaz. İnsanlar bir kısım cahilleri kendilerine lider edinirler. Onlara birtakım meseleler sorulur; onlar da bilmedikleri halde fetva verirler. Neticede hem kendileri sapıklığa düşer, hem de insanları saptırırlar."
(Abdullah İbni Amr İbni Âs radıyallahu anhumâ; Buhârî, İlim 34; Müslim, İlim 13. Ayrıca bk. Buhârî, İ'tisâm 7; Tirmizî, İlim 5; İbni Mâce, Mukaddime 8.)
Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen habibi »

Hz. Enes radıyallahu anh’dan rivayet edilmiştir: Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Ebû Zerr radıyallahu anh ile karşılaştı ve

“Ey Ebû Zerr! Sana kendisiyle amel edilmesi çok kolay olan ve mîzanda diğer amellerden ağır olan iki hasleti haber ve­reyim mi?” buyurdu. Ebû Zerr radıyallahu anh,

“Evet söyleyiniz yâ Rasûlallah!” dedi. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu ki;

“Güzel ahlaklı olmayı ve uzun zaman susmayı âdet haline getir. Muhammedin canı kudret elinde olan Zât’a yemin olsun ki, bütün mahlukâtın yaptığı ameller içinde bu ikisi kadar güzeli yoktur.”

Beyhaki
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Resim---Bu kelimeyi Hz. Rasulullah aleyhissalattü vesselâm Muaz, bin Cebele söyler: “Yâ Muaz, ben seni severim. Biliyorum ki yevmiyede belki binlerce kelime-i tevhid getiriyorsun ama, ben sana muhtasarca bir şey talim edeyim ki bunu söylersen on binlerce ve daha üstünde bir bedeli vardır.” diyerek buyurmuştur.
(Muhammed Sıddık Hekim Efendi (k.s), 40 Hadis )

AÇIKLAMA

Lâ ilâhe illâllahu adede kelimatihi: Onun-ALLAH celle celâluhunun Kelimeleri adedince Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Lâ ilâhe illâllahu adede halkıhi: Onun-ALLAH celle celâluhunun Halkettikleri adedince Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Lâ ilâhe illâllahu zinete arşihi: Onun-ALLAH celle celâluhunun Arşının süsü-ölçüsünce Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Lâ ilâhe illâllahu mil'e semavatihi: Onun-ALLAH celle celâluhunun semâlarının-Göklerinin dolusunca Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Lâ ilâhe illâllahu misle zalike meahu: Ve onunla beraber bunun mislince-AYNısınca Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Vel- hamdulillahi misle zalike meahu: Ve onunla beraber bunun mislince-AYNısınca ALLAHa hmdolsun!

Lâ yuhsihi melekün vela ğayruhu: Öyleki Meleklerin veya başklarının sayamayacağı kadar Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Eşhedü ella ilâhe illâllah ve Eşhedü enne Muhammed'en abduhu verasülühü: Ben ALLAHtan başka El İlâh olmadığına ve Ben MuhaMMed aleyhi's-selâmın Onun KULu ve Resûlü Olduğuna şâhidlik ederim-Şâhidim!.."

Kul İhvÂNi
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Malik bin Yesar'dan rivayet edildiğine göre Resulullah(sav) şöyle buyurdu:

Resim---“Her kim sabahladığında üç kere: "Eûzu billahis semiyyil aliymi mineşşeytanirracim (Kovulmuş şeytanın şerrinden hakkıyla işiten ve her şeyi bilen Allah’a sığınırım).” Dedikten sonra Haşr suresinin sonundan üç ayet okursa, Allahü Teâlâ o kişiye akşama kadar duâ etmek üzere yetmiş bin melek görevlendirir. O gün ölürse, şehit olarak ölür. Akşamladığında bunları okuyana da aynı derece vardır.

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/26. )

Haşr suresinin son üç ayeti:

Eûzu billahis semiyyil aliymi mineşşeytanirracim

هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِيمُ
هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ
هُوَ اللَّهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْأَسْمَاء الْحُسْنَى يُسَبِّحُ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Huvallahulleziy la ilahe illa huve 'alimulğaybi veşşehadeti huverrahmanurrahıymu.
Huvallahulleziy la ilahe illa huve elmelikulkuddususselamul mu'minul muheyminul 'aziyzul cebbarul mutekebbiru subhanallahi 'amma yuşrikune.
Huvallahul halikul - bariy-ulmusavviru lehum'esma ulhusna yusebbihu lehu ma fiyssemavati vel'ardı. Ve huvel'aziyzulhakiymu.

Meali:
O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah'tır. Gaybı da, görünen âlemi de bilendir. O, Rahmân'dır, Rahîm'dir.
O, kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah'tır. O, mülkün gerçek sahibi, kutsal (her türlü eksiklikten uzak), barış ve esenliğin kaynağı, güvenlik veren, gözetip koruyan, mutlak güç sahibi, düzeltip ıslah eden ve dilediğini yaptıran ve büyüklükte eşsiz olan Allah'tır. Allah, onların ortak koştuklarından uzaktır.
O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah'tır. Güzel isimler O'nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O'nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kediyi sevmek imandandır",
-"Niçin?" diye sormuşlar.
"
Ebu Hureyre bilir" buyurmuş.

(Buharî, Sahih, Hadis No: 2161; Aclunî, Keşfü'l - Hâfâ 1/415)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim---Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Hz. İbrâhîm (a.s) sadece üç yalan söylemiştir. Bunlardan İkisi, Allah uğrundadır; biri, 'Ben hastayım' (Saffât: 37/89) sözüdür, diğeri de, 'Aksine o (putları kırma) işini putların şu büyüğü yapmıştır' (Enbiyâ: 21/63) sözüdür. Birisi de, Temiz hanımı Sare hakkındadır. (Bu olay da şöyle olmuştur: ) 'Hz. İbrâhîm (a.s), zalim birinin diyarına (Mısır'a) beraberinde ha­nımı Sare de olduğu halde gelmişti. Bunlar, zalim kralın mem­leketine girince, (şehrin giriş kapısında görevli) adamlardan biri, Hz. İbrahim'i ve hanımı Sare'yi gördü. Hemen krala gidip, 'senin memleketine beraberinde insanların en güzeli bir kadın­da 'bulunan bir adam girdi. (İnsanlar, ondan daha güzel yüzlü­sünü ve güzelini şimdiye kadar görmemiştir. O, sizden başka­sına layık değildir)' dedi.

Kral derhal adamlarından birisini, Hz. İbrahim'e gönderip onu huzuruna getirtti. Kral, Ona:

- (Beraberinde bulunan) bu kadın kimdir?' diye sordu. Hz. İbrâhîm, (Sare hakkında)'benim hatunumdur!' diyecek olursa onun yüzünden, kendisinin öldürüleceğinden çekindi­ğinden dolayı):

- Kız kardeşimdir' dedi ve bunun üzerine Hz. İbrâhîm, hemen hanımı Sare'nin yanına gelip ona:

- Bu zorba, senin, 'benim hanımım' olduğunu öğrenirse, senin için bana galebe çalar. Eğer sana (benim, neyin olduğu­nu) soracak olursa, 'kız kardeşim olduğunu söyle! Çünkü sen, zaten İslami yönden (din) kardeşimsin.' Bu yeryüzünde senden ve benden başka bir mümin bilmiyorum' dedi.

Kral,
(adam göndererek) Sare'yi yanına getirtti. Sare'de geldi. (Sare'nin gidişinin akabinde) Hz. İbrâhîm hemen nama­za durdu. Sare, kralın yanına girince, kral, (onu, ayakta karşı­ladı. Fakat) elini ona uzatamadı. Eli, şiddetli bir şekilde tutulu kaldı. Artık ayaklarıyla tepinmeye başlamıştı. Sare'ye:

- 'Elimi salması için Allah'a dua et! Sana bir zarar verme­yeceğim!' dedi. Sare'de, Allah'a dua etti. Bunun üzerine kralın eli, -eskisi gibi- serbest bırakıldı. Ama kral, ikinci defa tekrar Sare'ye sataşmak istedi. Fakat eli, önceki gibi veya ondan daha şiddetli bir şekilde tutuldu. Sare'ye:

- 'Elimi salması için Allah'a dua et! Sana bir zarar verme­yeceğim!' dedi. Sare'de, Allah'a dua etti. Bunun üzerine kralın eli, -eskisi gibi- serbest bırakıldı. Kral, kadını getiren adamı (veya muhafızlarından birini) çağırıp ona:

- 'Sen bana insan değil, bir şeytan getirmişsin. Bunu ül­kemden hemen çıkar!' diye emir verdi. Kral, (Sare'de gördüğü bu hallerden dolayı) ona, 'Hacer'i' hediye olarak verdi. Bunun üzerine Sare, Hz. İbrahim'in yanına geldi. O sırada Hz. İbrâ­hîm, namaz kılıyor (ve Allah'a dua ediyordu). Sare'nin geldi­ğini hissedince, namazını bitirip ona eliyle işaret ederek:

- 'Nasılsın? Ne haber' dedi. Sare'de:

- '(Hayırdan başka bir şey yoktur!) Allah, tam zamanında kafirlerin hilesini geri çevirdi. (Bana zarar vermek için uzattığı eli, Allah tarafından tutula kaldı) ve (Kral) bana da, Hacer'i hediye olarak verdi' dedi"...

Ebu Hureyre (r.a): 'Ey gök suyu (ile faydalanan kimsele­rin) oğulları! Bu kadın (Sare), sizin annenizdir' dedi."

(Buharî, Enbiyâ 9, Büyü' 100, Hibe 36, Nikah 12, İkrah 6; Müslim, Fezail 154 (2371); Ebu Dâvud. Talak 16 (2212); Tirmizî, Tefsir Sure-i Enbiyâ (3165))
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim---Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem: “El Mü’minü, mir’âtül Mü’min: Mü’min Mü’minin aynasıdır”"
(Ebu Davud, K. Edeb, Bab fi’n-nasihat, hadis 4918)

Resim---Resûlullah sallallâhu aleyhi vessellem: “Mü'min, kardeşinin aynasıdır; ve mü'min mü'minin kardeşidir, onun zarar ve ziyâna uğramasını, helâkını önler, arkasında da onu çevreleyip korur ve ihtiyaçlarını görür”" buyurdu.
(Ebû Dâvud, Edebü'l- Müfred)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim

Akhisar'da bulunan Köfünlü Camisi Saruhanoğulları döneminde 1316 yılında yapılmış. Cami'nin bahçesinde kabri bulunan ZÂTın başında DUA eden 87 yaşındaki gördüğünüz NeNe RABİA Teyzedir. Asıl adıyla Rakıbe Teyzedir.
Rakıbe Teyzenin kalbi kırıklarla dolu. Gözlerinden yaş hiç gitmiyor...

Bu sabah hastanede asansörün başında beklerken hemen karşısında duran 5-6 yaşlarındaki çocuğa bakarak dedi ki:
"Sen şimdi hep ileriye bakıyorsun bende geriye...." Rakıbe teyzenin bu sözüyle sanki geçmiş ve gelecek birleşmiş orta yaşta buluşmuştu gönlümde...

Geçen günde kendisini Seyyid Ahmed Hazretlerinin Türbesine götürürken : "Gençliğimde yaptığım bütün iyilikler şimdi bana yapılıyor. Sanki o iyilikler bir insan oldu da karşıma çıktı..." diyen Rakıbe Teyze sanki şu hadisi şerifi gönülden anlatıyordu

Yaşlı bir kadın mescide, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in yanına gelir ve “Ey Allah’ın Elçisi! Benim için dua et de Allah beni cennetine koysun.” der.Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Yaşlı kadınlar cennete giremez.” buyurur.Kadın üzülür, ağlamaya başlar. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in yüzünde bir tebessüm yayılır“Üzülme, yani yaşlı değil bir genç kız olarak cennete gireceksin.” der.

(Tirmizi, Şemail-i Şerif, s.258.)
Resim
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen gullale »

Resim

Usâme bin Şureyk Radiyallâhu Anhu şöyle dedi;

Nebi Sallallâhu Aleyhi ve Sellem sahâbeler ile berâber iken geldim. Onlar Nebî'nin yanında başlarının üzerinde kuş varmış hareket ettiklerinde uçacakmış gibi idiler. Onlara selam verip oturdum. Civar köylerden bedevî Araplar geldi ve:

Yâ Rasûlallah, hasta olduğumuzda tedâvi olalım mı? dediler.

Rasûlullah Sallallâhu Aleyhi ve Sellem;

Evet, tedâvi olunuz zîra ALLAH yarattığı her derde devâ yaratmıştır. Ancak ihtiyarlık müstesnâdır.buyurdu.

Ahmed 4/278, Ebu Davud 3855, Tirmizi 2039, İbni Mace 3436
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Resim---Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem :“Birinci kat semâ ikinci kat semâ içinde çöle atılmış bir yüzük halkası gibidir. İkinci kat sema ise üçüncü kat semâ içinde, çöldeki bir yüzük halkası gibi kalır… Yedinci kat semaya kadar bu böylece devam eder… Dünyanız ve Yedi kat semâ ise, Kürsü de Kürsü de Arş’ın içinde yine çöle atılmış bir yüzük halkası gibi kalır”
(İbn-i Kesir, Tefsir, 1:309; Tecrid-i Sarih, 9:7)

Resim---İbn-i Abbas (ra) ve Hz. Ebu Zerr’in (ra) rivayet ettiği bir hadis-i şerife göre; “Varlık ve kâinat arşa nispeten büyük bir çöle atılan bir yüzük gibidir. Aynı şekilde kürside da Arşa nispeten büyük bir sahraya atılan bir yüzük gibidir.”
(İbn-i Kesir, Tefsiru’l-Kur’âni’l-Azim, 1:309)
Resim
Kullanıcı avatarı
Gul
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gul »

Esselâtü vesselâmü aleyke yâ Rasûlullah
Esselâtü vesselâmü aleyke yâ Bâkiyyerrahmet
Esselâtü vesselâmü aleyke yâ Şâfialümmet

Resim

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Değer olgusuna hükmeden, rızkı daraltıp genişleten, insanların geçimine medâr olan nimetleri lûtfeden ALLAH'tır. Ben, can ve mal güvenliği konusunda hiç kimsenin şahsımdan davacı olmayacağı bir konumda RABB'ıma kavuşmayı arzu ediyorum." buyurmuştur.

(Enes b.Mâlik Radyallahu anhu'dan;İbni Mâce, Ticâret-27, Dua-10;Tirmizî, Buyû-49)
Resim

“►Günün Hadisi◄” sayfasına dön