RESİMLE DÜŞÜNÜYORUM!

İslami Resim, video, program, eKitap ve görsel tasarım çalışmaları.
Kullanıcı avatarı
MBurak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

RESİMLE DÜŞÜNÜYORUM!

Mesaj gönderen MBurak »

Eski bir kitabın başında şöyle bir ifade vardı:
"Ahmaklar kelimelerden manaya giderler; akîl o dur ki manadan kelimeye gider"
bu ifade ile ilk karşılaştığımda doğrusu çok yadırgamıştım zira hadi canım bu da laf mı demiştim
ve fakat görüyorum ki bugün toplumda insanlarımız kelimelerle düşündüklerinden dolayı ciddi bir iletişim bozukluğu ve kavram kargaşası yaşamaktadırlar zira insanların hadiseleri anlayış ve kavrayış şekilleri birbirinden farklı olduğu için kelimelere yükledikleri mana da farklılaşmakta ve bu da ciddi duygu ve fikir ayrılıklarına sebep olmaktadır.
Bunun bir sebebi de toplumda ilim-irfan meselesinin eskisi gibi ele alınamayışı ve ehemmiyet arzetmemsinden dolayıdır.

Tam da bu nokta da ilim-irfan meselesine değinmekte fayda var.
Malumaliniz olacağı üzre ilim sahibine ALİM ve irfan sahibine de ARİF diyoruz. Allah c.c. için el-ALİM diyoruz ve fakat el-ARİF demiyoruz.

Kudemanın "ilim-irfan" kelimelerini ise bir arada kullanması beyhude bir alışkanlık olmayıp bir hakikati bize anlatmaktadır. Onlar ilim-irfan sahibi zevata kıymet verirler(di)

Burada bir misalle bunu açmak istiyorum:
İbn-i Rüşd zamanın feylesofu, daha henüz Şeyhul Ekber Efendimiz toy bir delikanlı! ve ikisini şu meşhur meclise sokuyorlar ve sonra soruyorlar Rüşd'e:
Efendim delikanlıyı nasıl buldunuz? cevap son derece enteresan:
"Bildiklerim görüyor"
Sonra İbn-i Arabi Efendimize soruyorlar:
Üstadı nasıl buldun?
O nun cevabı daha da enteresan:
"Gördüklerimi biliyor"

Yine bu noktada şunu da belirtmeden geçemeyeceğim:
İslam Dünyasından hiç bir zaman DEHA çıkmamıştır çıkamaz da
çünkü deha kelimesi kurnaz insanlar için kullanılagelmiştir. O yüzden İSLAM TOPRAKLARINDAN ALİMLER ve ARİFLER çıkmıştır onlar
AKIL SAHİBİ, İLİM-İRFAN SAHİBİ MUHABBET İNSANLARIDIR.

Konuyu çok uzatmadan
Zihnimizin körelen bir yönü olan imajinasyonla-resimle-kavramla düşünmeği güçlendirmek için böyle bir çalışmanın yararlı olacağı kanaatindeyim.
İnşaallah hepimiz için de faydalı olur.

Allah kimsenin göğüs boşluğunda iki kalp birden yaratmadı öyle ise "incinsen de incitme"

ya da

Gönül mü almak istiyorsun?
O halde gönül ver!
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/brk.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

ÖZüm BaNa!
kÖZüm BaNa!
Taş-GüL DE-ğil!
sÖZüm BaNa!..

Resim

ZEVK 4135

TAŞ AT-ANa DÖNer DEVR-ÂN!. SeN HAKK’a HAYR-ÂN OL GüL VeR!
ODUN-un AKL-ı AT-EŞ-tir!.. YÂR-iNe, YAN-mayAN KüL VeR!
Du DUDAĞI-nla DİLE!.. BİZ BİR-İZ ZiNCiR-in İZ-le!.
BİL-EŞİK KAP-lar, KaLB KaLB-e!.. GÖNLün AL-ana GÖNül Ver!..

19.05.10 00:51
a k s a r a y
Resim
Kullanıcı avatarı
MBurak
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen MBurak »

Muhterem Lâtif Hocam;

Asıl maksadım şu:
İnsanların inançları farklılaştıkça kelimelere yükledikleri manalar da farklılaşıyor.
Mesela millet kelimesi; bu gün yaygın bir yanlış anlayışla ve kavrayışla soya, belkemiğine indirgenmiştir; İSLAM açısından ele aldığımızda ise bu anlayış ve kavrayış şeklinin yanlış olduğu ortadadır.
Bu yanlış anlayış ve kavrayış ise toplumda fitneye ve nifaka sebeb olmaktadır.
vatan kelimesini ele alalım o da batıda olduğu gibi "country" manasında toprak parçasına indirgenmektedir.

Toplum genel manada bu irfanı kaybettiğiı için sonuç ortadadır.

Şayet yukarıda ele almaya gayret ettiğim akıl-ilim-irfan mevzusuna değinecek olursak onun da bugün toplumun genelinde kıymetten ari olduğunu üzülerek görüyorum. Kavramların içi boşaltılmış, basite indirgenmiş, bayağılaştırılmış, yerlerine ucube sözcükler uydurulmuş
Hiçbirimiz bundan bize ne diyemeyiz, dememeliyiz de zira!

Akıl-Akletmek kelimelerine de bu pencereden bakınca günümüzde derinliğini ve mahiyetini yitirdiğini düşünüyorum. Basit, beynin sinir hücrelerinin uçları ile yapılan bir fonksiyonmuş gibi ele alınıyor artık maalesef. Onun için dedim İSLAM TOPRAKLARINDAN DEHA-DAHİ çıkmaz diye.

AŞK da öyle... Sanki o da günümüz değer(!)lerinden nasibini almış...

"İlim meclisine girdim kıldım talep ilim gerilerde kaldı illâ edeb, illâ edeb"

Herkesi o meclise sokarlar mı ya da her babayiğit o meclise girebilir mi?
Nasıl yüksek bir anlayış(fehamet) ve kavrayıştır(idrak) ki kişi haya makamına gelmiş!
Keza AŞK imiş her ne var alemde, ilim bir kıyl'ul kâl imiş ancak demiş diyebilmiş...
Filhakika ben çok demek istedim lâkin diyemedim sadece yukarıda olduğu gibi lafızda kaldım

Bilemiyorum belki de ben yanlış düşünüyorum ve anlıyorum...

[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/brk.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Re: RESİMLE DÜŞÜNÜYORUM!

Mesaj gönderen der-ya »

Resim
Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, Aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin, Aramadan duramazsın. -
Yunus Emre.k.s

“Görsel Tasarım” sayfasına dön