EHL-İ BEYT'e (as) 40 GÜL..

Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL 1

---Aişe (radiallahu anha) anlatıyor: Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), üzerinde siyah nakışlı bir kumaş olduğu hâlde sabahleyin (evinden) çıktı. O sırada Hasan geldi, onu örtünün altına soktu. Sonra Hüseyin geldi, onu da soktu. Sonra Fatıma geldi onu da soktu. Sonra Alî geldi onu da örtünün altına soktu ve sonra da:
“Ey Ehl-i Beyt ALLAH günâhlarınızı (kulluk kirinizi) giderip sizi tertemiz yapmak istiyor!” âyetini okudu.
(Ahzâb 33/33) buyurmuştur.

(Müslim, Fezâilü’s-Sahâbe 6/ (2424)

“Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin Abdike ve Nebîyyike ve Resûlike ve Nebîyyül ümmîyyî ve alâ âlîhi vessahbihi ve ehlibeytihi.”
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

SİYAH ÖRTÜ'nün altına girme

özlemimizi ve hedefimizi dile getiren çok güzel bir HADİS-İ ŞERİF

AHSEN KARDEŞİM
paylaşımlarınızdan ALLAH (C.C) Razı olsun

ELİF DOST değil ise

Hayat ölümden beter

ELİF DOST kabul etse

Bir AN yaşamak yeter
En son nur-ye tarafından 17 Tem 2008, 09:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İBEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL 2

---Resûlullah(sallallahualeyhivesellem)’e: “Sana bu ilim geldikten sonra kim seninle buhususta mücâdele edecek olursa deki:“ "Gelin, çocuklarımızı ve çocuklarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, kendinizi ve kendimizi çağırıp toplanalım, sonra niyetedelim ki ALLAH’ın lâneti yalancılar üzerine olsun!” (Âl-iİmrân3/61) âyet-icelilesi indiğinde Resûlullah (sallallahualeyhivesellem) Ali(keremullahiveche)’yi, Fatıma(aleyha’s-selâm)’ı, Hasan(aleyhi’s-selâm) ve Hüseyin(aleyhi’s-selâm)’ı çağırdı ve:“ ALLAH’ım bunlar da benim ehlim (ailem)“ buyurmuştur.

(Sâd İbn Ebi Vakkas (ra)dan; Tirmizî, Tefsir Âl-i İmrân 30021)
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

değerli nuriye abla,
çok teşekkür ederim,
Aziz Ehl-i Beyt (as) ile ilgil hadisleri sunacağım inşaallah...
sizin güzel katılımlarınızı da zevkle okumaktayız..
Allah cc razı olsun...
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İBEYT'e (aleyhumesselâm)40 GÜL 2

---EbuHureyre (radiyallahuanhu) anlatıyor: "Cebrail (aleyhi’s-selâm)Resûlullah (sallallahualeyhivesellem)e gelerek: "“Yâ Resûlullah ”dedi. “İşte Hatice geliyor. Beraberinde bir kab var, içerisinde katık mevcûd. O yanınıza ulaştığı vakit, Ona "RABB’inden selâm söyleyin ve onu gürültü ve yorgunluk bulunmayan cennette, içerisi oyulmuş inciden mâ’mul bir evle müjdeleyin...”

(Buhârî, Menakibü’l-Ensâr 20; Müslim Fezailü’s-Sahabe 7(2432)
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

EHL'İ BEYT(A.S)

Mesaj gönderen nur-ye »

(AHZAB-33/33):EY EHL-İ BEYT ALLAH GÜNAHLARINIZI (KULLUK KİRLERİNİZİ) GİDERİP SİZİ TERTEMİZ YAPMAK İSTİYOR.
KİMLERİ !!!!
DÜŞÜNMEK LAZIM !!!!
DÜŞÜNELİM!!!!

EHL : Bir şeye sahip veya bir hususta usta ve becerikli, kabiliyetli kişi usta
EHL-İ : Ustalar , kariyer sahipleri

BEYT : Ev mesken oba ocak
BEYT'İ : Evi, meskeni , obası , ocağı
EHL-İ BEYT (Peygamber(S.A.V)in ev halkı!!!!
LÜTFEN İDRAK ETMEYE ÇALIŞALIM

HOCAM KULİHVANİ : ALTI YÖN, ÖZÜ GÖZÜ SÖZÜ İLE SEYRAN EDELİM HAYRANI EHL-İ BEYT (A.S) İN HÖRMETİNE İNŞAALLAH !!!!
ES SELÂM
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İBEYT'e(aleyhumesselâm)40GÜL3

---Aişe(radiallahuanha)anlatıyor:Resûlullah(sallallahualeyhivesellem)’inhanımlarındanhiçbirineHz.Hatice’yekarşıduyduğumkıskançlığıhiçduymadım.Hâlbukionuhiçgörmüşlüğümdeyok.Ancak,Aleyhi’s-salâtüve’s-selâmonunyâdınıçokyapardı.NezamanbirkoyunkesipparçalaraayırsaHatice’nindosdlarınadagönderirdi.BazenOna:“SankidünyadaHatice’denbaşkakadınyok!”derdimdebana:“Onungibivarmıydı,oşöyleydi,oböyleydi!Benimçocuklarımondanoldu”diyekarşılıkverirdi.Aişe(radiallahuanha)devâmla:Resûlullah(sallallahualeyhivesellem),Hatice’denüçyılsonrabenimleevlendi.”

(Buhârî,Nikah108;Müslim,Fezailu’s-Sahabe73(2434);Tirmizî,Menakib3885)
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

Allah razı olsun Ahsen...

Bazen şöyle düşünürüm. Rasulullah sav. in gönlüne girmek, bedenen ailesinden olamasak da maneviyatta ailesinden olmak ve birde mübarek elleriyle başımızı okşasa.... "Nasılsın oğlum veya kızım" diye.
Belki okşuyor ama ehil olmadığım için anlayamıyorum.

Hadisler beni çok etkiledi. Çok güzel ve çok özel...
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İBEYT'e(aleyhumesselâm)40GÜL4

---İmâm-ıAli(keremullahiveche)anlatıyor:Resûlullah(sallallahualeyhivesellem):“ÂhiretinenhayırlıkadınıMeryembintuİmrandır.(Dünyanın)enhayırlıkadınıHaticebintuHüveylid’dir.”Ravibunusöylerkeneliylesemâyavearzaişaretetti.”

(Buhârî,Menakibü’l-Ensar20;MüslimFezailü’s-Sahâbe69(2430)

Haticevâlidemizindünyadakifâzileti,Ehl-iBeytindevâmı;
Meryem(aleyha’s-selâm)’ınâhiretfâziletiiseİsa(aleyhi’s-selâm)ileâhiretmükâfâtıdır.
HaticevâlidemizResûlullah(sallallahualeyhivesellem)ile25yılbirlikteyaşamışveilkimânedenolupdörtyıltekbaşınaonunyanındaçileashabıolmuştur.
Resûlullah(sallallahualeyhivesellem)iseOnunüzerinehiçevlenmemiştir.
Salât-ü-Selâmolsun!
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İBEYT'e(aleyhumesselâm)40GÜL:5

---Resûlullah(sallallahualeyhivesellem):“Ni’metleriylesizibeslediği(gıdalandırdığı)içinALLAH’ısevin.BenideALLAHsevgisiiçinsevin.Ehl-iBeytimidebenimsevgimiçinsevin.”buyurmuştur.

(İbniAbbas(ra)dan;Tirmizî,Menâkib3792;Taberanî,Kebir;İbnHibban)
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İBEYT'e(aleyhumesselâm)40GÜL6

---Resûlullah(sallallahualeyhivesellem):“ALLAH(cc)’yukendini’metleriylesizibeslediğiiçinseviniz,beniALLAH’aolanmuhabbetinizleseviniz.Ehl-iBeytimidebanaolanmuhabbetinizsebebiyleseviniz.”buyurmuştur.

(İbnAbbas(ra)dan;Hasenolarak;Taberani-Kebir;İbnHibbanveTirmizî)

İlâhî,fıtrî,kevnîveMuhammedîsevgizinciri!
Salâtüselamolsun...
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İBEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL 7

---Resûlullah (sallallahualeyhivesellem)Hayber günü: “Yarın sancağı öyle bir kimseye vereceğim ki o,ALLAH’ı ve Resûlünü sever, ALLAH ve Resûlü de onu sever.” buyurunca Râvi devâmla der ki: Bu söz üzerine (kendilerini seçsin diye sahabe) boyunlarını uzattılar. Ama, Resûlullah(sallallahualeyhivesellem):“ Bana Alî’yi çağırın! ”buyurdular. Alî(kv)getirildi ama gözlerinden rahatsız idi. Hemen gözlerine tükürdü ve sancağı ona verdi. ALLAH Tealâ Hazretleri onun eliyle fethi müyesser kıldı. Râvidevâmla Âl-i İmrân 3/61 âyeti indiği zaman “Gelin, oğullarımızı ve oğullarınızı çağıralım...” buyurup hemen Alî’yi, Fatıma’yı, Hasan ve Hüseyin’i çağırdı ve“ ALLAH’ım bunlar benim ailemdir(ehlimdir).” buyurmuştur.

(Müslim, Fezâilü’l-Ashâb 32(2404); Tirmizî, Menâkib (3726)
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL 8

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e: “Sana bu ilim geldikten sonra kim seninle bu hususta mücâdele edecek olursa de ki: “Gelin, çocuklarımızı ve çocuklarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı, kendinizi ve kendimizi çağırıp toplanalım, sonra niyet edelim ki ALLAH’ın lâneti yalancılar üzerine olsun!” (Âl-i İmrân 3/61) âyet-i celilesi indiğinde Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Ali (keremullahi veche)’yi, Fatıma (aleyha’s-selâm)’ı, Hasan (aleyhi’s-selâm) ve Hüseyin (aleyhi’s-selâm)’ı çağırdı ve: “ALLAH’ım bunlar da benim ehlim (ailem) “ buyurmuştur.
(Sâd İbn Ebi Vakkas (ra) dan; Tirmizî, Tefsir Âl-i İmrân 30021)
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 9

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Her peygamberin, mensub olduğu yakınları vardır. Fatıma evlâdı böyle değil (onlar benim mensubum). Ben onların velîsiyim ve yakınlarıyım (Bir ağaç ve dalları), onlar benim ıtretim (neslim-zürriyetim) dir. Benim tıynetimden (tabîat, huy, cibillet, yaratılış) yaratılmışlardır. Onların fazlını (iyilik, fâzilet, erdem, lütuf) yalanlayanların vay hâline. Onları seveni ALLAH (cc) sever. Onlara buğz (kin, nefret, sevmeme) edenlerden ALLAH (cc) de nefret eder.” buyurmuştur.

(Câbir (ra) dan; Hâkim-Müstedrekte ve İbn Asakir)
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 10

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “İnnî târikûn fikümü’s sâkaleyni kitâballahi ve ıtretî: Ben sizin içinizde iki ağırlık bıraktım biri ALLAH’ın kitâbı biri de ıtretim (zürriyetim,ehli beytim)” buyurmuştur.

(Müslim Fezailü’s- sahabe 36,37; Darimî, Fezâilü’l-Kur’ân 1; İ. Ahmed III/14,17-4/367,371;Şeybe;Hatîb)
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 11

Resim---Zeyd ibn-ü-Erkâm (radiyallahu anhu)’dan Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Ben size temessük edip (tutunup) sıkı sarıldığınız takdirde dalâlete (sapıklığa) düşmekten korunacağınız iki şey bırakıyorum: Bunlardan biri diğerinden daha büyüktür: Kitâbullah. Bu, semâdan arza uzanan ALLAH’ın ipidir. Diğeri Ehl-i Beytim olan yakınlarımdır. Bu iki şey, Kevser Havzının başında buluncaya kadar birbirlerinden ayrılmayacaktır. Bu iki şey hakkında benden sonra nasıl davranacağınıza iyi bakın.”

(Kütüb-i Sitte, Muhtasar C.12/499)
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 12

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Aranızda bulunan Ehl-i Beytim, Nûh (as)’un gemisinin misâlidir. Ona binen kurtulur, binmeyen boğulur.” buyurmuştur.

(İbn Abbas (ra) dan; Darimî, Tabaranî-Kebirinde; Ebi Zerr (ra) dan; Hâkim-Müstedrekinde ve Hatîb tarihinde)
En son ahsen tarafından 06 Kas 2007, 18:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 13

Resim---Aişe (radiallahu anha) anlatıyor: Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), üzerinde siyah nakışlı bir kumaş olduğu hâlde sabahleyin (evinden) çıktı. O sırada Hasan geldi, onu örtünün altına soktu. Sonra Hüseyin geldi, onu da soktu. Sonra Fatıma geldi onu da soktu. Sonra Alî geldi onu da örtünün altına soktu ve sonra da: “Ey Ehl-i Beyt ALLAH günâhlarınızı (kulluk kirinizi) giderip sizi tertemiz yapmak istiyor!” âyetini okudu. (Ahzâb 33/33) buyurmuştur.

(Müslim, Fezâilü’s-Sahâbe 6/ (2424)
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 14

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Erkeklerinizin en hayırlısı Alî, gençlerinizin en hayırlısı Hasan ve Hüseyin, kadınlarınızında en hayırlısı Fatıma’dır.” buyurmuştur.

(İbade (ra) dan; Deylemi; İbn Mâce; Tabarânî-Kebirinde; Hâkim-Mustedrekinde; İbnu Mes’ud (ra) dan İbn Asâkir; Hatîb, tarihinde)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 15

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Dikkat ediniz! (Ey Ali ve Fatıma) bana sorduklarınızdan daha hayırlısını bildiriyorum. Cebrâil bana onları öğretmiştir. Her namazın ardında, on kere “Subhanallah”, on kere “Elhamdülillah”, on kere “Allahü ekber” deyiniz. Yattığınızda da 33 kez “Subhanallah” 33 kez “Elhamdülillah” 34 kez “Allahü ekber” deyiniz.”

(Ali (kv)’den İmâm Ahmed Süneninde)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 16

Resim---Enes (radiyallahu anhu) anlatıyor: Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e:
“Ehl-i Beytinden hangisini en çok seviyorsun? Diye sorulmuştu. “Hasan ve Hüseyin!” diye cevap verdi ve Hz Fatıma (as)’a “Benim oğullarımı bana çağır!” diye emreder, onları getirtip koklar kucaklardı.”

(Tirmizî, Menakib-3774)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 17

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ciğer pâresi Fatıma vâlidemiz için:

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Miraca götürüldüğüm gece, Cebrail (a.s) bir cennet ayvasını bana getirdi; ben onu yedim ve Hatice, Fatıma'ya hamile oldu. Bu yüzden ben cennet kokusuna iştiyak duyduğumda Fatıma'nın boynunu kokluyorum.” buyurmuştur.

(Sa'd İbn-i Mâlik'ten; Hakim, Müstedrek Cilt III-Shf 156)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 18

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Fatıma benden bir parçadır, onu öfkelendiren beni öfkelendirmiş olur!” buyurmuştur.

(Buhârî)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 19

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Fatıma, benim bir parçamdır. Onu sıkan beni de sıkar, onu ferah tutan beni de ferah tutar. Şüphesiz ki kıyâmet günü; benim nesebim, sebebim ve sıhrımdan başka nesebler kesilecektir.”

(El Mesur (ra) dan; İmâm Ahmed; Tabâranî-Kebirinde; Hâkim-Müstedrek’inde; Beyhakî- Sünen’inde)
Resim
Kullanıcı avatarı
ahsen
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ahsen »

EHL-İ BEYT'e (aleyhumesselâm) 40 GÜL : 20

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Kıyâmet günü olunca, bir münadi şöyle seslenecek:”Ey Mahşer halkı gözlerinizi kapayın, Fatıma Bintü Muhammed (as) geçecek!” buyurmuştur.

(Kütüb-i sitte şerhi 13/44)
Resim

“Ehl-i Beyt (A.S.)” sayfasına dön