Tekmillenme

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

Tekmillenme

Mesaj gönderen mim ile nun »

Hayırlı vakitler tekmillenme konusu hakkında açık bilgi verebilirmisiniz kişi tekmillendiğini bilmediği sürece avamdır deniyor insan nasıl tekmillenir tekmillendiğini nasıl anlar. Allah razı olsun
Muhabbet benliğin en mühim merhemidir ⊙
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: Tekmillenme

Mesaj gönderen nur-ye »

mim ile nun yazdı:Hayırlı vakitler tekmillenme konusu hakkında açık bilgi verebilirmisiniz kişi tekmillendiğini bilmediği sürece avamdır deniyor insan nasıl tekmillenir tekmillendiğini nasıl anlar. Allah razı olsun
“ASL”a perde “AYN CAMI”nı
TaMM-TüMMe TEKMİL HAMını
“SONsuz SAY” dık RAKAMını
“TEK-BİR” BİRini gÖRmüşüz!..

Tekmil: Bitirmek, tamamlamak. Kemâle erdirmek. * Tam, bütün, eksiksiz.
“TEK-BİR”: tek bir tane SAYI.. "Allahü ekber" demek. Allah'ın her hususta en yüksek ve en büyük olduğu ifâde etmek.

Resim

Kıymetli kardeşimiz mim ile nun, BİZde HAKK ve HAYIR DİLerİZ!

MuhaMMedî ÇEŞMEden SUyun akışını; gözümün GÖRdüğü SÖZü DUYduğumca /kulağım SeSi DUYup UYduğumCA
KendimeCE BAKıp/GÖReBİLdiklerimi YAZmaya/çİZmeye/ sERgilemeye çalışacağım إِن شَاء اللَّهُ

''Daire içinde daire'' deMİŞtiniz
ne güzel bir keLÂM etmişsiniz.
TEK-BİRin -> MERKEZinin,
TEK-MİLi-> MUHİTinde dönerek SeBBaha yüzüş-raksını sürdürmektedir.
Ne güzel değil mi? Daire içinde daireler ''KÛN feyeKÛN!'' SıRRınca OLuşturulup YÜZdürülüyor.

Sebbaha: yüzmek..
Yerdeki göklerdeki ZeRReler yani ATOMlar;
NeşRlerinden HaŞRlerine kadar döndüler, dönmekteler ve dönecekler.
Bu SeBBaHa yüzüş-RAKSı hep sürecek her AN yeniden Yaratılarak ŞEENULLAHta..
Ve ne zamAN AKILlarımız DEVR-ÂNı Anlarsa ve DEVRe İştirak ederse Yusebbuhu (Yu sebbuhu: Tesbih ederler hep yüzerler) Zikr-i Dâimindeyiz inşae ALLAH..(kul ihvÂNi kelime analizlerinden)

Tekmillenmek kelimesinin kelime analizi ile daha iyi anlatabileceğiden

tek : ancak, ayrı, ayrıca, bağlantısız, bambaşka, benzersiz, bir, biricik, bir tek, bulunmaz, değişik, emsalsiz, eşsiz, eşi olmayan, hareketsiz, münferit, münhasıran, müstakil, müstesna, sade, sakin, salt, sessiz, sırf, uslu, uysal, yalnız, yalnızca, yek, yekta dey. tek kollu
tekmil: bitirme, bütün, bütünleme, eksiksiz, noksansız, tamam, tamamen, tüm, umum, umumi
tekmilen: toptan
tekmilleme: ikmal
tekmillemek: bitirmek, bütünlemek, hatmetmek, ikmal etmek, kotarmak, neticelendirmek, sonuçlandırmak, tamamlamak, tümlemek
tekmillenme: bitim, final
tekmillenmek: neticelenmek, son bulmak

TEKMİLin kelime analizini netten araştırıken askerlik yapan kardeşlerimiz bilecektir. Bir dökümana ulaştım onu MuhaMMedî MeLÂMetin Teknik Tasavvufu ile açıklamaya çalışacağım.

Kul İhvÂNi Hocamızdan Aldığımız MuhaMMedî Tâlim-Öğretimi BİRliğinde, MuhaMMedî Terbiye-Eğitimi ile NEyi anladık ve YAŞAma geçireBİLdik analizlerini yapmaktayız.
Algılarımızda yanlışlarımız, eksikliklerimiz, kusurlarımız elbette olacaktır şimdiden af ola, hayat ÖĞrencisiyİZ!.

MANEVÎ ASkERiyede Komut-ÂNla bir diyaloğa girebilmek için söylenecek ilk CÜMle-> '' İlâhe İllâ ALLAH! '' dır.. diyerek kendinin ( kimlik/kişilik, Nitelik/niceliğini) TANItımıdır.

Bu yüzden, MuhaMMedî ÖĞRETİM/EĞİTİM BİRliğimİZde TEK-MİL konusu öğretilirken konu anlatabilmek için -> Nuriye(İSMi(eşya)+ Uslu(SOY-ADI(Esma)) + Bursa( ŞEHRi(SıFaT)) + Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem (Komut-ÂNI)"
İSMini-SOY-ADInı ve Komut-ÂNının KİM olduğunu BİLir.

Komut-ÂNı Sorduğunda :
''Nuriye(İSMi(eşya)+ Uslu(SOY-ADI(Esma)) + Bursa( ŞEHRi(SıFaT)) + Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem EMR-ED Komut-ÂNım ! " şeklinde hitap ettiğinde TESLİM OLuşunu belirtir.

Komut-ÂNına KİŞİ TABİ OLduğunu
" Nuriye(İSMi(eşya)+ Uslu(SOY-ADI(Esma)) + Bursa( ŞEHRi(SıFaT)) + Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem efendim TEK-MİLimi EMRULLAH gereği olarak arzedeBİLirmiyim->'' İlâhe İllâ ALLAH! '' TEVHÎDini SİZden DUYduğum SES ile UYarak, SÖZe başlıyorum.

Tasavvufun ANAyasası olan ->Kişi- PîR aleyhi’s-Selâm-Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem ve ALLAH Celle Celâlihu ile MuhaMMedî ŞUURa kavuşup MuhaMMedî KIVAMA gelen kişi
Bil’ir-Bul’ur-Ol’ur ve YAŞA’r
İlim-Edeb-İrfÂN ve ErkÂN ile,
Söz-Sohbet-Zevk ve HAZZ’a varır,
Eşya-Esma- Sıfat- ZÂT’ı ÂNlamaya başlar
Gez-Göz-Arpacık ve HEDEF der ve (bu şekilde pek çok 4’lü vardır devam ederek sıralanır); TEK-MİLi-> '' İlâhe İllâ ALLAH! '' TEVHÎDini ÂNlıyaBİLdiklerimİZi ANLAtaBİLmek için YAŞAnır/YAŞAttırılır.
HEDEF->12 den vurulurunca MuhaMMede'r RESÛLALLAH Hateme'n- Nebî MÜHRünü vurulur ve TEK-MİLlenir. Sisteme ŞÂHİD OLdurulur, GEÇirilir İNŞÂe ALLAH!..

mim ile nun yazdı:''tekmillendiğini nasıl anlar.''
Diye soruyorsunuz

Resim

TEK-BİR OL-ÂN ALLAHu Zü’l-CELÂLihu ve’l-İKRÂMın -> TEK-MİL OL-ÂN Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem efendimizin yüreğinde Kişi ADresini bELirlER;
MuhaMMedî ŞEHRinin,
Alî kerremullahi VECHe CADDeSÎNde,
HAKK DOSTları MaHÂLleSİNde,
HAYY MİMi aleyhi’s-Selâmın APARTmanında,
Ve kişiler olarak, ABDullah DAİRE-SÎNin İÇerisinde iKÂMET ederek TEK-MİLendiğini ÂNlar!

Hülâsâyı kelâm bütün MuhaMMedî Şuur’u-Nûr’u-Surûr’u ve O-NÛR->
BİLip BULup OLup YAŞAyanlara Es SELÂM olsun إِن شَاء اللَّهُ

MuhaMMedî MuhaBBetlerimİZle…

NoT; Kardeşim size bu anlatım ifadeleri karışık gelebilir. Renklendirmelerle süslemeler gereksiz olarak düşünülebilir. BİZ MuhaMMediNÛR çatısı altında Kul İhvÂNi Hocamızdan MuhaMMedî Tâlim-Öğretimi/MuhaMMedî Terbiye-Eğitimi bu şekilde almaktayız. Harfleri büyük yazarak konunun ifadesinde ÂNlatmak istediğimizi belirtirken 2 renk ile 2'li sistemleri(kırmızı-mavi), 4 renk ile(kırmızı-turuncu-yeşil-mavi) 4'lü sistemleri, 7 renk ile de Kemâlat renklerini vurguluyoruz. Sorduğunuz soru MuhaMMedî MeLÂMetin Teknik Tasavvufu ile açıklanmaya çalışıldığından, ÂNlaşılması için bilginize sunarız.
Resim
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

nur-ye yazdı:
mim ile nun yazdı:''tekmillendiğini nasıl anlar.''
Diye soruyorsunuz

Resim

Sevgili nur-ye Allah razı olsun çok güzel anlatmışsınız gönlünüze sağlık yazdıklarınızdan anladığım
[ özelliklede bu gif çok manalı olmuş.]
Allah, Adem de içten dışa doğru tekmillenmiştir.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

SEVgili Kardeşim mim ile nun, ÖZünüzden SÖZünüze dökülen güzellikler ne hoş.. CAN evimizden BİZde Âmin deriz..

CÜMlemiz ALLAHu Zü’l-CELÂLihudan RÂZI olup, RÂZI OLunan ve RIZÂsına nâil olanlardan oluruz إِن شَاء اللَّهُ

ResimKÂZAsı, NâSiB-> KÂDERi, KıSMeTResim
ResimİZZeti ----------------------->İSMETResim
ResimASLı, fASLı --------->HaSBî HİZMeTResim

nur-ye yazdı: Resim
TEK-BİR OL-ÂN ALLAHu Zü’l-CELÂLihu ve’l-İKRÂMın -> TEK-MİL OL-ÂN Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem efendimizin yüreğinde Kişi ADresini bELirlER;
MuhaMMedî ŞEHRinin,
Alî kerremullahi VECHe CADDeSÎNde,
HAKK DOSTları MaHÂLleSİNde,
HAYY MİMi aleyhi’s-Selâmın APARTmanında,
Ve kişiler olarak, ABDullah DAİRE-SÎNin İÇerisinde iKÂMET ederek TEK-MİLendiğini ÂNlar!
ResimBu gün annem bayiye telefon edip ''SULTÂN-SU!'' istememi söyledi. Bayi adresi sorunca-> AD-RESİM AYNı,
İSMet’in kÂRŞısı ( evimizin karşısındaki bakkalın adı İsmet.) dedim.

Sizde cevap yazınca BENimkisi DÜRTü beni!
KENDİsine en içten DİLeklerimle teşekkür ettim. ''USlu'' OLup NÛR-yesin diye!

US: Akıl, NAKLin SALL-ulaşım YOLu-AYNası.

ResimTEN Devesinden kendini at korkma!
TEN Mektubunu açmak çok güç!
İyi arzuhalci mi yazmış, Aç oku bak içindeki sözleri..
M.dermÂN k.s

Kul İhvÂNi Hocamla geçenlerde cepten konuşuyorduk. Yine sağolsun pek çok SÖZ TOHUMu atmıştı. AKLımın TELLerine ASayım dedim. Aklımın tellerinden uçacaklar diye çok korktum kayıt yoktu. çok önemlilerdi çünki. Biri DIŞtan İÇe meselesi idi.

ResimResûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Şüphesiz insanlar arasında hayrın anahtarları, şerrin kilitleri olan kişiler vardır. İnsanlar arasında şerrin anahtarları, hayrın kilidleri olanlar da mevcûddur. Fe Tûba! (Ne mutlu!) o kimseye ki ALLAH (cc) eline hayr anahtarları vermiştir! Ve veylûn (yazıklar olsun) o kimseye ki ALLAH (cc) eline şer anahtarları vermiştir." buyurmuştur.
(Enes (ra) dan; İbni Mâce, Taylasî, Hâkim, Deylemî, Beyhâki-Şüabû'l-Îmân'da)

SÖZün MuhaMMedî Maya İLE mayalanması için BİLE BEKLEmesi gerekmekteymiş.

Sizede çok teşekkür ederim.
mim ile nun yazdı:''Allah, Adem de içten dışa doğru tekmillenmiştir.''

DÜŞündürerek UÇANı TUTmamı sağladınız.

ALLAHu Zü’l-CELÂLihu izni ve inayetiyle;
RaBBu’l- ÂLEMîn SÖZünü,
RAHMetenli’l- ÂLEMîn SESinden buyurarak; “TEK-BİR”ini İÇten DUYmamızı ve de “TEK-MÎL’’ine DIŞtan UYmamızı İSTEmekte

هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Resim---"Huvel'evvelu vel'ahıru vezzahiru velbatınu ve huve bikulli şey'in 'aliymun :O, ilk (EL EVVEL) ve sondur (EL ÂHİR); görünen (EL ZÂHİR) ve görünmeyen (EL BÂTIN) dir. Ve O her şeyi bilendir."
(HADİD - 3)

El Zâhir celle celâluhu Tecellîsi ancak MUHİT-ten MERKEZ-e SEYR-i’,
El Bâtın celle celâluhu Tecellîsi ise ancak MERKEZ-den MUHİT-e SULÛK’tur.

MERKEZ:sükût-sabit
MUHİT: hareketli

KÂBın, KÂBEsin TaVaFı;
ÂLEM; DIŞtan, İÇe -> (RaBBanî) RüCû (İN-İŞ)
ÂDEM; İÇten, DIŞa -> (İlahî) UrûC (ÇIK-IŞ)
TEK-MÎL'in, BİZ BİR-İZ yüreği ->Mi'rac (Rücû’ Seferi-Urûc SEYRi)

MuHiT-ten MeRKeZ-> DEVR-ÂN, SEYR-ÂN, CEVL-ÂN ve HAYR-ÂN ZEVKlerini YAŞArız إِن شَاء اللَّهُ

ResimAzîz EfendimİZ İmâmı Alî kerremullahi veche:
“Eyâ insan cirmike cirmis-sâgirun, ve fike intavâ âlemü’l-ekber...” “Ey insanoğlu! Cirmin (cisim, hacim) çok küçüktür, fakat âlemü’l-ekber sende intevadır, mündemictir. İçine sokulmuştur (o kadar da değerin var) !” Buyurması ne hârikadır.

Âlem-i Asgar: Daha küçük âlem. En küçük âlem. * İnsan.(adem)
Âlem-i Ekber: En büyük âlem. Kâinat (alem)
Tavâ kökü: elbiseyi, yatağı v.s. dürüp katlamaktır.
Mündemic: (dümûc’dan) indimâc eden, dürülüp sarılan, içine yerleşen, içine sokulması olup aynı anlamdadır.

TEK-BİR” OL-ÂN, ALLAHu Zü’l-CELÂLihu ve’l-İKRÂMın->İÇten DIŞa -> AHDi-UHUDu
TEK-MÎL’’ OL-ÂN, Resûlullah SALLallahu aleyhi ve SELLem-> DIŞtan İÇe-> HaDDi-HuDuDu

DIŞtan e doğru “TEK-MÎL’’ liyerek-> “TEK-BİR”ini kendisinden kendisine ZİKRettirerek "ALLAH’u- EKBER" dedirtir.

ResimKul İhvÂNi Hocamızın;
''BİZi hâlis muhlis MuhaMMedî olduğumuz Şuûr’una, Nûr’una, Surûr’una ve Onur’una ulaştır...
Her zaman,
Her yerde
her hâlde ve BİR HÂLde;
Hüsnûniyyet,
Samîmîyyet
Ve Ciddîyetle KULLuğumuzun arzı olan MuhaMMedî DÛA ehli kıl... '' DÛAsına Âmin deriz.

ResimHÂLimizce; SILA’sında İLM ederek - SELÂM’ının İRADEsini ederek-SALAVÂT’ını İDRAK etmeyi ve SALÂT’ına İŞTİRAKı için BİZi MuhaMMedî DUÂ ehli kılsın إِن شَاء اللَّهُ

MuhaMMedî SEVgi ve SAYgılarımızla!
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

nur-ye yazdı:Resim

ResimBu gün annem bayiye telefon edip ''SULTÂN-SU!'' istememi söyledi. Bayi adresi sorunca-> AD-RESİM AYNı,
İSMet’in kÂRŞısı ( evimizin karşısındaki bakkalın adı İsmet.) dedim.

Resim''SULTÂN-SU!''

Ham akıllılar olayları tesadüf Zannederler. Tevafuku bilmediğimden!
Ben de bir zamanlar çok öyle zannettiğim olmuştu.

Neyse AKLım; TEVHİD İPinden geçirmem gereken bir TANE olduğunu ÂNladı da İŞleme başladı!
Kör gözümle İPliği İĞneye geçirmeye çalışıyor ıskaladığı da oluyor, gözlük kirli de. CAMını silmeye çalışıyorum İŞte!..

Resim221- SÖZ/KÖZ-> ''TESBİHe dİZilenin İPi, İMAMiyye ELindedir!'' Kul İhvÂNi

Resim222- SÖZ/KÖZ->'' İMAMiyye İPinde BULuşan, hER TESBİH tANesi gibi OLuveririz de, GÖNÜLlerimizden TEVHİD İPi geçer de, HAKKın YOLu OLur!..''Kul İhvÂNi

Sene 1997 yazı. Renginaz Hafız, BaBa Sultan’da bir ahbabının adağı varmış. Duasının kendisinin yapmasını istemişler. Bana da gel dedi.

---''abla ev sahibi Pembe Hanımı ve annesini tanımam etmem. Bir merhabamız yok. Kalabalık etmiyeyim.'' İbrahim de var (10 yaşında o zaman) ne dediysem yok!

---''geleceksin. Sen merak etme ''sen de tanıdıklarını davet et'' dedi. Pembe Hanım...''
Haticeme de dedi:
----''aman ÇAM KÖKÜ'ya (Renginaz'a ÇAM KÖKÜ derdi) tanımam etmem Nuriye gelsin sever o, onu götür.'' dedi.

Gönül DOSTumuzdan da "git!"sözü gelince gitmek şart oldu.
Neyse Pazar günü sabah 6.30 da buluştuk Kumla Köyünden münübüs kalkmış, bizi de aldılar. Sorun yok. Sıkılıyorum tanımadığım insanlar, tabi birde kalabalık edeceğiz diye. Sabah 7’de Bursa eski garajına vardık oradan da misafir davet edilmiş. İndik yaşlılara yer verdik. Araca giremedik. Yer yok. Ayaktada misafirler var. Aracın kapısını zor kapattık.
Ben daha da sıkıldım bunaldım.
---''Ablam ben dönüyorm. Bak yer yok!''
----''Olmaz bak bize de yer yok! bakarız çaresine''
Pembe Hanım ve Renginaz’da araca binemedi. İbrahim’le bir de ben etti mi 4 kişi. Açıkta kalan.
Güler misiniz ağlar mısınız halimize!
Bizi boşverinde 2 önemli kişi, olmazsa olmazı duayı yapacak Renginaz, adağın sahibinin kızı Pembe Hanım ortata kaldık!
BaBa Sultan köyüne doğru, aracı yolcu ettik.

Renginaz:''Merak etme ablam BaBa Sultan misafirlerini yolda bırakacak değil ya!''dedi.
Kısaca anlattı BaBanın HÂLLerinden başımızı öne eğdik niyet ettik çıktık yola.
Bir minübüs durdu yolcu indirdi.
Eğildik dedik ki;
--- ''BaBa Sultan’a gideceğiz batı garajına gitmemiz gerekmiş.''
---''Binin!''dedi
o da fabrikadan işçileri bırakmış evine dönüyormuş.
---Bende o tarafa gidiyorum sizi İnegöl otobüslerinin kalktığı yere bırakırım.''dedi.
Bindik arabaya ilahiler çalıyordu. İçerisi şöförün sürdüğü gül kokusu ile mis gibiydi.
Neyse dediği yere bıraktı. İnegöl otobüsü de kalkmak üzere idi. El ettik bindik hemen.
Daha sonrasıda var tabii.
BaBa Sultan Köyünün girişinde bıraktı bizi. İndiğimizde sesiz heryer Pazar da tabi. Gelen giden de yok. Beklesek mi yoksa yürüsek mi diye başladık istişareye. Yürüyelim dedik 3-4 km, içerdeydi köy.
Biraz yürüdük. Eski model kırmızı bir Skoda Durdu. O kadar yaşlıydı ki!
Araç tercih edecek durumda da değildik zaten!
--- ''BaBa Sulatan’a mı?''dedi
---''Evet'' dedik.
--- ''Atlayın arkaya!''dedi 4'ümüz de bindik.
---''Ah be ablam bir de bunun dönüşü var''dedim.
---''Boş ver be ablam geldiğimiz gibi döneriz yine!''dedi.
Benim gibi başak burcu titiz, plancı, tıktıkıcı, celâlli birisine ters bu işler.

Neyse ablamızı ya!
Her şeyde vardır bir hayır!
onu kıracağımıza kafamızı kırarız.
Keyfini çıkarmak lazım davetin.

Köye girdik. Bizim minubüs yeni gelmiş şöför kapıları açıyor yaşlı teyzelere yardım ediyor inmeleri için.
Bizi görünce amanınnnn bir şaşırdılar ki sormayın. Gelene kadar konuşmuşlar duayı yapacak Hoca ve adağın sahibinin kızı yok. Bunlar kimbilir kaçta gelecek diye dert edinmişler.. şöför teyzeleri indirip köyün girişine tekrar dönüp bizi almayı düşünmüş.

BaBa Sultan misafirlerini yolda bırakır mı? HİÇ!dönüşümüzde yine araca aynı kişiler bindi.
Biri dediki;---''4 kişi biz inelim bu seferde siz binin.''
---''teşekkür ederiz Olmaz YOLu öğrendik geldiğimiz gibi döneriz.''dedik
traktör denk geldi atladık sepetine toz duman arkada YOLa çıkardı bizi. Geldiğimiz gibi 4 araç değiştirerek vardık EVimize, amma çokkkk HUZURluyduk!

Bizde hep beraber eşyaları taşımaya yardım ettik. Etli pilav yapılacaktı. Köy alışkın tabi yaşlıları hemen yanımıza geldi. Koca koca kazanları getirdiler sıra sıra ocaklar yapmışlar odunları hazır yaktılar altlarını yemeğin hazırlıkları başladı dualarla. Bir taraftan Kur’ÂN-ı Kerim okunmaya başlandı. Sonra DUAları edildi. Bizde âmin dedik.

Etli pilav ikram edildi. Babayı kim ziyarete geldi ise Aşı yemeğe başlandı.
Çok güzel bir yerdi. Her sene kiraz zamanı pilav günü olurmuş
2 çeşmesi vardı ''birinden geyik sütü diğerinden su akarmış. Şimdilerde geyik sütü kesilmiş su akmakta!''diyordu yaşlı bir amca.
Koca asırlık bir çınar vardı, 10 kişiden fazla kişinin girebileceği bir kovuk oluşmuş. bizde bir küçük bir delikten girdik içeriye!
Rivayet o ki BaBa oraya girip ibadet ile meşgul olurmuş.

Kâderimizde BaBa SuLTaN’ı ziyaret yazılmış.
Dualar ettik biz de ''HiMMeti daima VARımız olsun da Hazır olup ''HAYY MÎM'i aleyhi’s-Selâm'''ın HUzurunda USlu bir talebesi olalım!'' diye

Gel zaman git zaman bakın şimdi ÂNlatıyoruz.
ZamÂNı gelmiş TEK-MİLenmiş ''SULTÂN-SU!''yu İÇiriyorlar!
Geçenlerde çarşıya gitmek için dışarıya çıktığımda biri elime ''SULTÂN-SU!'' reklam ilanını tutuşturdu. Sürekli birleri reklam için dolanır, kapıya ilanları koyarlar. Bakar geçerim.
O gün öyle olmadı ilanı katladım cebime koydum. Ben şebeke suyu içerim annem ve oğlum kışın şebeke suyu içmek istemediklerinden marketten su alırız onlara.
Yazın da köyde olduğumuzdan suyumuzu oradan getiririz.
Taşıma zor olduğundan aklıma cebime katlayıp koyduğum ilan geldi.
BaBa Sultan kaynaklı su olduğu aklıma gelmedi açtım verdikleri telefonu.
---''Ph değerini ve Dolum tesisi''ni sordum aaaa
---''BaBa SuLTaN köyümü!''diye sorunca
---''evet''dedi . hemen Adresi verdim.

Evelsi gün suyumuz bitince, su siparişi için telefon açtım kayda alınmış
---"Nuriye hanım mı?" dedi bey
adresi teyid için sorunca;
--"evet -> AD-RESİM AYNı",
İSMet’in kÂRŞısı ( evimizin karşısındaki bakkalın adı İsmet.)
dedim.

Kıymetli kardeşlerimle de paylaşmak istedim

Resim
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

NE HOŞ BAKmışsınız ''SULTÂN-SU!ya..
ve de ne güzel ANlatmışsınız ablam...
Baktığından ibret alanlardan eylesin YÜCE RABBİM cümlemizi inşaallah
...

''SULTÂN-SU ŞİFÂ ol-SUN İNŞAALLAH..
En son der-ya tarafından 12 Şub 2013, 09:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, Aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin, Aramadan duramazsın. -
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

Sustuğunda Düşünen, Konuştuğunda Zikreden Ve Baktığında İbret Alan Kişi Akıllıdır.. (H.z Ali r.a)...

Resim

Davut peygamber aleyhisselam, evinde taht gibi yüksekçe bir yer yaptırmıştı.Dört ayak merdivenle çıkar, orada ibadet ederdi. Bir gü abdest aldı ve o taht gibi yere çıkarak namaz kılmak ve münacatta bulunmak istedi. Merdivenin birinci basamağına çıktı, ikinci basamağına ayak basarken Melek-ül-mevt ruhunu kabzetmek üzere geldi yetişdti. Davut aleyhisselam, ölüm meleğine ricada bulundu :

_ Ya Azrail! Bana mühlet ver, yukarıya çıkayım, başımı secdeye koyayım, başım secdede iken ruhumu kabzeyle...
Azrail aleyhisselam, kendisine iki merdiveni çıkacak ve başını secdeye koyacak kadar mühlet vermedi ve oracıkta ruhunu kabzeyledi.

Şimdi bir düşün! Melek-ül-mevt, Davut peygamber aleyhisselam gibi bir Nebiye mühlet vermediğine göre, sana ve bana verir mi sanırsın?

Davut aleyhisselama:
_Ya Davut! Bunca yaş yaşadın, bu dünyayı nasıl gördün, diye sordular, şu cevabı verdi:

_Nasıl göreceğim? dedi. Bu dünya, iki kapılı bir kervansaraydır. Öbür kapısında yalın kılıç Azrail aleyhisselam bekler.

-Ey kardeş:
Sen de bundan ibret al. Göz ona derler ki, baktığından ibret alır. İbreti olmayan gözü, gözden saymazlar. Çünkü, Hak teala:

''Ey basiret sahipleri: İbret alın..''buyurmuştur.

İbret olmayan gözde, hikmet de yoktur. O gözün sahibi hayvan gibidir. Bu dünyanın yalancı izzetine mağrur olma! Ki şi, ahireti unutmamak gerektir. Ömrünün müddeti bitince, Azrail aleyhisselam gelir, canını almadan ölüm hançeriyle vurur. Nefsinle, kalbinin arasında bir perde vardır. O zaman o perde yırtılır.Kendini görürsün ki, adem değil bir canavar imişsin.

Ey aziz:
Şimdi adem şeklinde bulunduğuna itibar yoktur. İki cihanın fahri Hazreti Muhammed aleyhisselam hürmetine, gerçek bu suretler zahire dönmez, amma gönül yüzü döner. Ne zaman ki kıyamet kopar o zaman bu gibi insanların içleri dışlarına döner. Gönül yüzü hangi canavar şekline döndürülürse, kıyamet gününde de o şekilde getirilecektir.

Çirkinleşmez bedeni,dünyada bu ümmetin ;

Gönül çirkinleşmesin, varsa akl-ü hümmetin.

Kişiye, Azrail aleyhisselam ruhunu kabzetmeye geldiği zaman, şekli ve sureti değişmiş ve bir başka suret almış olabileceği korkusu yetmez mi?

Nitekim bu hal Beni-İsrail kavmine vaki olmuştu ve zahirde yüzleri_Ne'üzü billahi teala_canavar suretine dönmüştü. O zaman, öyle feryat edersin ki mele-i a'laya yükselmez, esfel-i safiliyne inersin, şeytanla birlikte zincirlenirsin, o zincirlerin bir halkasının ağırlığı dünyada mevcut bütün dmeirlerin ağırlığı kadardır.

İşte, ölümü hatırlayan kişiler, bunları da hatırlamalıdırlar. Ölürken ve öldükten sonra başına gelecekleri düşünmelidir.
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
mim ile nun
Üye
Üye

Mezhebi aşk meşrebi aşk olanın sohbeti canan olur.
Kullanıcı avatarı
der-ya
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen der-ya »

Bir de Allah(c.c)'ın dostları vardır ki, Azrail aleyhisselam onların ruhlarını ta'zim ile alır.

Zira, Allah(c.c)dostlarının gönülleri, iki cihanın muradından arınmış bulunur.
Hak tealanın muhabbeti ile dolmuş bulunur.
Bu gibi azizlerin ruhlarını, o kadar hürmetle alır ki, tasaasından yerinde duramaz ve Kaf dağının arkasına kaçar, nerede kaldı ki imanına kasdeylesin.
Mü'minlerin ve salihlerin ruhları birer yeşil kuş haline gelir ve nurdan kandiller içinde göklere giderek orada sakin olurlar.

Fakat kafirlerin ve münafıkların canları birer kara kuş olur ve yer altına giderler, cehennem derelerinde sakin olurlar.
Hz. Ebu-Hureyre radıyallahu anh, Resul-ü ekrem sallallahu aleyhi ve sellem efendimizden rivayet ederek buyurur ki:
_Mü'minlerin ve salihlerin canları çıkarken, iki melek hazır bulunur. Onu alırlar ve göklere yükseltirler, gök ehli karşı gelir çığrışarak dua ederler:
(Bu yeryüzünden gelen arınmış bir candır. Dünya muhabbet ve şöhretinden ve kibrinden temizlenmiştir ve salih amelleri çoktur,) derler. Sonra ilave ederler.
(Hak teala, tenine dahi rahmet eylesin.Çünkü sen onu ibadet ve ta'atle imar ettin.) derler ve onu alarak ta'zim ile makamına götürürler.

Dünyadan imansız giden kafirlerin canları çıkınca da, gök ehli şöyle çığrışırlar: (Bu bir habis ve murdadır ki, ibadeti yok, Hak teala hazretlerine itaatı yok, Hak teala ve Resulune uyması yok, dünya muhabbet ve meşguliyeti ile imansız gitti.

Bunu göklere getirmeyin, götürün yer altında cehennem sıcağı kadar kıyamete kadar buna değsin, nasıl olursa olsun.) derler.
Evet bu ölümün vasfı kaleme gelmez. Bu kadar söylenenler kifayet eder. Maksat nefse ölümün heybetini bildirmek ve bir korku hasıl etmektir. Nefsi, dünyadan iğrendirip tiksindirmektir. Ahiret amelleriyle meşgul olmasını temin etmektir.

Alıntı : EŞREFOĞLU RUMİ MÜZEKKİN-NÜFUS
Yunus Emre.k.s
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

der-ya yazdı:NE HOŞ BAKmışsınız ''SULTÂN-SU!ya..
ve de ne güzel ANlatmışsınız ablam...
Baktığından ibret alanlardan eylesin YÜCE RABBİM cümlemizi inşaallah
...

''SULTÂN-SU ŞİFÂ ol-SUN İNŞAALLAH..
Resim

Resim '' YAŞAnmayan yalan!..'' dır der ya hani Kul İhvÂNi Hocamız.

Cevr-i cihÂN dağında ki, çark-ı çİLE çarmığına GERilip çalkalandırıldıkça-> - fARK - ARK- çARK ve gARK 4’lüsünü daha iyi ÂNlamaktayız
FARKına vardığımızın ARKına geldiğin de AKLımız bir nebze de olsun ÇARK etmekte, ÇARKına GARK da oluruz إِن شَاء اللَّهُ

YAŞAnmasaydı yalandı,
YAŞAndı GERÇEK oldu
ÂMMa GERÇEKin ->TEK-gERçek’inde TaMMlandırılıp TÜMMlendirilmesi aşamalar için; FARK etmek -FARK ettiğinde FARKı ÂNlamak, ZamÂN gerekmekteymiş!

TEK -> GerÇEK: Ne teFRit ne İFRat ReSÛLî SEViyede i’TiDÂLL TEVHİDi TEKliği..

ALLAHu Zû’l-CELÂLihumuz ''benden acele istemeyin.'' Diyede Buyurmaktadır.

خُلِقَ الْإِنسَانُ مِنْ عَجَلٍ سَأُرِيكُمْ آيَاتِي فَلَا تَسْتَعْجِلُونِ
Resim---''Hulikal insânu min acel(acelin), seurîkum âyâtî fe lâ testa’cilûn(testa’cilûni).:İnsan, aceleci (bir tabiatta) yaratılmıştır.:Size âyetlerimi göstereceğim; benden acele istemeyin.'' 21 / ENBİYÂ - 37

SEVgili der-ya canım, içten duana Âmin إِن شَاء اللَّهُ
o zamanlar KÖR gözüm ile BAKmışım yaşaMIŞım farkına varmaMIŞım unutMUŞtum!

SEVgili kardeşimiz mim ile nun sağ olsun var olsun.
SORUsu DEVR-ÂNda YAŞAnılan güzellikleri tı; SEYR-ÂNda SEYRettirdi.
Bir daha, daha iyi anladık ki; hepimiz birbirimizin HİZMETçisiyİZ.

Şükürler olsun ki şimdi Şe'ÂNın BİLincine vardırılınca Eşya- OlayZamÂN ve ZaNNınca GÖReBİLmeye ÇALIŞıyoruz إِن شَاء اللَّهُ

Resim

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön