''CEBELİ RAHME''

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
turabi
Dost Üye
Dost Üye

''CEBELİ RAHME''

Mesaj gönderen turabi »

özür dileyerek...
''CEBELİ RAHME'' nedir ?
bizde bize göre iç_anlam ve manası?
şimdiden sonsuz teşekkürler efendim.
BİZ NEYİ BİLİRİZ, NEYİ BİLMEYİZ, BİLEN BİRİSİ ÇIKSIN DA BİLENLERİN NE OLDUĞUNU BİLELİM...
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

Cebel-i Rahme

Cebel-i Arafat, Arafat Meydanının doğu kıyısındaki dağın adıdır.
Arafat, Mekke’nin 21 km doğusunda, Tâif dağ yolu üzerinde ova görünüşünde düz bir meydandır.
Doğu, kuzey ve güneyindeki dağlar, Arafat Meydanını bir yay gibi kuşatmıştır.
Doğudan batıya 6.5 km, kuzeyden güneye de 11-12 km uzunlukta olan Arafat Meydanının tamamı 13.68 km2’dir.
Meydanın kuzeyine doğru küçük bir tepe şeklinde Cebel-i Rahme bulunmaktadır.
Halk arasında bazen Cebel-i Rahme Arafat dağı ile karıştırılır.

Arafat, kelime olarak
“bilme, anlama, tanıma” ve “güzel koku” gibi anlamlara gelen bir kökten türemektedir.
Ayrıca, Hz. Âdem ile Hz. Havvâ’nın yeryüzüne indikten sonra burada buluşmaları veya,
Cebrâil’in (a.s.) Hz. İbrahim’e (a.s.) haccın nasıl ve nerelerde yapılacağını öğretirken Arafat’a geldiklerinde ona,
“Arefte?” (anladın mı, tamam mı?) diye sorması, onun da “Areftu” (anladım, tanıdım) demesinden dolayı buraya Arafat veya Arefe dendiği kaynaklarda belirtilir.

Hz. Peygamberin (a.s.m.)
“Hac Arafat’tır” buyurması, İslâm'ın beş şartından biri olan hac ibadetinin yerine getirilmesinde, Arafat’ın önemini gösterir.
Arafat, dünyanın her tarafından gelen insanların birbirleriyle görüşüp tanıştıkları, günahları için
ALLAH’tan af diledikleri ve bu dileklerinden sonra annelerinden doğdukları gün gibi bütün günahlarından temizlendikleri yerdir.

Resim

Arafat Tepesi, her yıl milyonlarca Müslüman Hacının bir araya gelerek en büyük insan çokluğunun en uzun zaman diliminde DUA BİZ BİRliği şehadet parmağı gibidir.
ARAFAT'TA DUA Haccın Ana şartlarındandır:

Abbas İbnu Mirdas es-Sülemi radıyallahu anh'ın anlattığına göre: Resûlullah aleyhissalatu vesselam, Arafe günü akşamı ümmeti için mağfiret duasında bulunmuştur. Rabb Teâla, duasına: Ben, zalimler hariç ümmetini mağfiret buyurdum. Zira ben zalimden mazlumun intikamını alacağım diye icabette bulunmuştur. Resülullah: Ey Rabbim! Dilersen mazluma (kendi katından bir lütuf olarak) cenneti verir, zalimi de affedersin! dedi. O akşam Rabb Teâla bu duasına icabet etmedi. Resülullah aleyhissalâtu vesselam Müzdelife'de sabah namazını kılınca, önceki (cevapsız kalan) duasını tekrar etti. Duasına, arzusu istikametinde cevap verildi.

Ravi devamla der ki: Resülullah aleyhissalatu vesselam bunun üzerine (memnuniyetinden) güldü -veya tebessüm etti demiştir.- Hz. Ebu Bekr ve Ömer radıyallahuu anhüma: Annem babam sana kurban olsunlar! Şimdiye kadar bu saatlerde hiç gülmemiştiniz. Sizi güldüren şey nedir? Allah seni sevindirsin! dediler. Aleyhissalatu vesselâm: Allah'ın düşmanı İblis, Rab Teâla hazretlerinin, ümmetimin hepsini mağfiret buyurduğunu öğrenince, yerden toprak alıp kendi yüzüne saçtı ve Yazıklar olsun bana! Helak oldum, her emeğim boşa gitti! diye bağırıp çağırmaya başladı. Onun bu korku ve üzüntüsünü görmek beni güldürdü buyurdular. ”

(Kütüb-i Sitte, Hac ve Umre bahsi, 6863)

Hacc, can-cisim Hakikatının yaşanıp şâhid olunduğu Zaman dilimidir.
ARAFAT'TA DUA Haccın Ana şartlarındandır:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Hac, Arafat’(ta olmak)tır”
(İbn Mace, Me nasik, 57)

Resûlullah sallallahu aleyhi ve selem: “Hac Arafat’tır”
(Ebu Davud, Sünen; Kitabu’l-Menasik, H.no: 1949; Tirmizi, Sünen, Kitabu’l-Hac, Hadis no: 889-90; Nesai, Sünen, Kitabi’l-Menasik, Hadis no: 211; İbn Mace, Sünen, Hadis no: 3016)

Arafat, Hacca gelenin tüm hayatını gözden geçirme yeridir.

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Men arefe nefsehu fekad arefe Rabbehu” buyurmuştur.
(Aclunî, Keşfü’l-Hâfâ II/343 (2532)

Kendini BİLenlerin, Âriflerin Yurdudur.
Arafat, Âriflerin İrfan ve Mârifet Makamıdır.
Halkın Hakk’ı Tanıma Tevhidi Temâşâ Mahşeridir..

Milyonlarca Kefen giyinmiş insan sanki Mahşer-i Kübrâya çıkmışçasına,
Cehâlette Ölüp Kemâlatta Dirilme ve İdrak Dönemidir..

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Mûtü kable en temûtü!: ölmeden önce ölünüz!”
(Keşfü’l-Ha’fâ II, 291, hadis 2669)

Zevktir Arafat Âriflere Kurban önü..

“Şuâra” Şühûd Sarrafı
Ârif – Arafat – A’raf’ı
Muhit – Merkez – Kehf’i - Kaf’ı
Gönül Gözle Gördüğümüz…

ZEVK 1099

Halkta HAKK’ı müşahade, Âriflerin Tevhid tacı
Sûretten tenzih ustası Arafat’ta “Akıl” hacı
Çırılçıplak akıl aşktır kefeni işin perdesi
Senden Sana Seninle HAKK, Muhammedî Aşk mi’racı…

22.11.1994 09:19 dr..

ZEVK 1227

Belki de başsız –ayaksız, gâh yürür gâh uçarım Dost
Hıra’da “İkrâ!” okurum, Arafat’ı açarım Dost
Safa ile Merve Göğsü, Hacer Anamın sırrında
Küçük kurban İsmail’em, Zemzeminden içerim Dost…

30.12.1995 18:12

Arafat Âşıklara, İlâhi Aşkta Sebeb ve Sonuç Seyr ü Süluk Yeridir..
Arafat, Anlaşılmayan YaşAN-AN ANlardır..

Muhammedi Muhabbetle.
Resim

“►Soru - Cevap◄” sayfasına dön