Regaib kandili ne zamandır, önemi nedir?

Sorularınızı Ayet ve Hadisler ışığında cevaplamaya çalışacağız.
Kullanıcı avatarı
vuslat
Yeni Üye
Yeni Üye

Regaib kandili ne zamandır, önemi nedir?

Mesaj gönderen vuslat »

Sual: Regaib kandili ne zamandır, önemi nedir?

CEVAP: Recebin ilk Cuma gecesine Regaib gecesi denir. Bu gece Regaib gecesidir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bugün oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevabdır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Receb ayında Allah’a çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlânın, Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkler vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.) [Deylemi]
(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Şaban’ın 15. gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İ. Asakir]
Receb’de edilen dua kabul edilir, hatalar affedilir. Günah işleyenin cezası da kat kat olur.
Hazret-i Hüseyin anlatır: Kâbe’yi tavaf ederken yanık sesle dua eden birini babam çağırdı. Güzel yüzlü temiz bir gençti. Ancak sağ tarafı felç olmuş, hareketsizdi. Ona dedim ki:
- Sen kimsin, vaziyetin ne böyle?
- Menâzil bin Lâhık. Ben çalgı çalmakla, şarkı söylemekle her yere ün salmış, Arabistan’ın artisti denilen ünlü bir kimseydim. Receb ve Şaban aylarında bile bu günahlara devam ederdim. Salih babam, beni bu günahlardan kurtarmaya çalıştı. Bana, (Allahü teâlânın azabı şiddetlidir, bir anda kahredebilir. Kötü arkadaşlardan vazgeç, bu kötü işleri bırak! Melekler ve bu aylar, senden şikâyet ediyorlar) dedi. Nasihate hiç tahammülüm yoktu. Babamın üzerine yürüyüp, döverek susturdum. Üzüntülü ve kırık kalble, (Bu aylarda oruç tutar, geceleri ibadet ederim. Beytullah’a gidip şerrinden korunmak için Allahü teâlâdan yardım dilerim) dedi. Bir hafta oruç tutup Kâbe’ye giderek, (Ey Rabbim, mazlumların âhını yerde bırakmazsın. Bu ayda, bu mübarek yerlerde yapılan duaları reddetmezsin. Hakkımı oğlumdan al, onu felç et) diye dua etti. Henüz duası bitmeden sağ tarafım felç oldu.
- Baban bu hâline ne dedi?
- Babamdan af ve özür diledim. Onun da babalık şefkati galip gelerek beni bağışladı. Beddua ettiği yerde, bu sefer şifa bulmam için hayır dua etmek üzere deveyle Beytullah’a gelirken, devenin ürkmesiyle babam düşüp öldü. Şimdi çaresiz kaldım.
Hazret-i Hüseyin, (Babam gence dua etti. Receb’deki dua bereketiyle genç şifaya kavuştu) dedi.
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen zahidzenderun »

Resim

KIYMETLİ VUSLAT

Aktardığınız yazı için teşekkür ederim..

Sizin ve tüm Dostlar'ın,

Mübarek Regaip Kandili'nizi kutlarım.

Yaptığınız her türlü ibadet ve duanın Rabbim tarafından
kabul bulmasını temenni ederim.

Gecenizin rahmet, mağfiret ve nurla dolmasını ümidiyle..

Kalp katılığından,

Gafletten,

Aşağılıktan,

Aşağılanmaktan,

Miskinlikten,

Cehaletten ve Faydasız Bilgiden,

Ürpermeyen Gönülden,

Doyma Bilmeyen Nefisten,

Kabul Edilmeyen Duadan,

Nimetlerinin Zeval Bulmasından,

Lütuflarının Değişip Başkalaşmasından,

Ansızın Bastıran Azabından,

Gelip Çatan Gazabından

SANA SIĞINIYORUM YA RAB!
En son zahidzenderun tarafından 26 Haz 2009, 01:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Derviş na murad olacak.
Allah vesilelerle kendisine yaklaştırır.
Na murad olacak..
Bildiğini terk edecek.

[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/istikametbt9tw2.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
Nurten
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Nurten »

GÖNLE AKA HİMMET FEYİZ
SADIRLARDA AŞI TUTAR
ZÂHİR BÂTIN BİR OLUNCA
MUHAMMEDÎ GÜNEŞ DOĞAR

HAK BAYRAMDIR ARTIK GÖNLE
SEYRANDADIR YÂRİ İLE
MÂNÂ ÇOCUĞU DOĞMUŞTUR