SAYgının SINırı..

Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

SAYgının SINırı..

Mesaj gönderen kulihvani »

ResimSAYgının SINırı..

ResimBir gün Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in yanına bir adam gelir ve Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemle konuşmaya başlar, ancak konuşma esnasında adamın korkudan omuzlarının arası titremeye başlar.
Durumu anlayan Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Sakin ol, korkma! Ben bir kral değilim. Ben, tuzlanıp güneşte kurutulan et yiyen bir kadının çocuğuyum.” buyurur.
(İbni Mâce, Et’ıme, 30.)

ResimMuâz İbni Cebel, Şam'dan dönüşünde Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e secde etmişti.
Bunu gören Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Bu nedir yâ Muâz?" diye sorunca: "Yâ Rasûlullah! Şam'da hıristiyan halkın, rahiblerine secde ettiklerini gördüm; bunu peygamberlerinden naklediyorlardı. Bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Bu, peygamberlere iftiradır. Şayet, bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emretseydim, üzerindeki hakkından dolayı kadının kocasına secde etmesini emrederdim. Ey Muâz! Allah'tan başka kimseye secde edilmez!” buyurdu.
(Ebû Dûvud, Nikâh 40; Tirmizî, Radâ 10; İbn Mâce, Nikâh 4; İbn Hanbel lV/381, VI/76)

ResimSahabenin Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellemi gördüklerinde ayağa kalkma âdetleri yoktu.
Hattâ Enes b. Mâlik der ki: “İnsanların, Hz. Peygamber'den daha çok sevdikleri bir kimse yoktu; buna rağmen O'nu gördüklerinde ayağa kalkmazlardı. "Çünkü, Hz. Peygamber'in bunu hoş görmediğini bilirlerdi. Fakat, uzaktan gelen birine, o kimseyi karşılamak üzere ayağa kalkarlardı. Nitekim, Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) İkrime için ayağa kalkmış ve Sa'd b. Muâz gelirken, Ensâr'a: “Büyüğünüze kalkınız!” buyurmuştur.
(Buhârî, Edeb 144, İsti'zan 26; Ebû Dâvud, Edeb 144: İbn Hanbel VI/142)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Kim, insanların, kendisi için ayakta divan durmalarından sevinç duyarsa, cehennemdeki yerini hazırlasın” buyurdu.
(Tirmizi, Edeb 13)

ResimRasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Acemlerin, birbirlerini büyülttükleri gibi, siz de beni büyültmeyin” buyurdu.
(Ebû Dâvud, Edeb 152; İbn Hanbel V/253, 256).

Resim
Resim

“Kul İhvÂNi SÖZ SOHBETi ZEVKleri” sayfasına dön