ÖN YARGILAR

Kullanıcı avatarı
zahidzenderun
Özel Üye
Özel Üye

ÖN YARGILAR

Mesaj gönderen zahidzenderun »

ÖN YARGILAR

"....Önemli bir toplantida cep telefonuyla bagira bagira konusan bir kisi garibinize gidiyorsa, paradigmanizi degistirmeden onu degerlendirdiginiz için, siz yaniliyorsunuzdur.

Örnegin trende giderken, bir baba, 3 evladiyla oturup, sürekli aglayan çocuklarina hiç, susun, demeden yolculuga devam ettiginde; siz ona ne gamsiz adam, diyebilirsiniz. Ama sorsaniz , onlar hastaneden geliyorlardir ve bir saat önce çocuklarin anneleri ölmüstür ve eve dönüyorlardir.

Prof.Covey in konusmasini dinlemeye gelen annesi, arka sirada oturan 2 kisinin toplanti boyunca sürekli konustuklarini görerek, çok öfkelenmis ve oglumu küçümsüyorlar diyerek te çok üzülmüs. Yemek molasinda ogluna şunlarin kafasina çantami indiresim geliyor, demis. Oglu, anne o adam Finlandiyali, burada smultane tercüme yok, mecburen tercümani yanina oturttuk, demis.

Havaalaninda aktarma yapmak isteyen yasli bir hanim, uçaginin 2 saat gecikmeli oldugunu ögrenince , dergiler ve bir kutu kurabiye alarak bekleme salonuna geçmis. Yanindaki sehpaya da dergileri ve kurabiye kutusunu birakarak, okumaya dalmis. Bir ara bakmis ki, yanindaki koltugu oturan bir adam, sehpadaki kurabiye paketini açiyor ve de yemeye basliyor. Kurabiyelerin kendisine ait oldugunu hissettirmek isteyen kadin , adama dik dik bakmis. Hatta cani o an istemedigi halde, kutudan bir kurabiyeyi agzina atmis .
Her halde kurabiyelerin sahibinin kim oldugunu artik anlamistir diye düsünürken , adam bir tane daha agzina atmaz mi. Hemen kadin da bir tane daha atmis ve bir yarisma baslamis, adam bir tane, kadin bir tane. Sonuçta kutuda tek kurabiye kalmis , adam onu hizlica kaparak ortadan bölmüs ve gülerek kadina ikram etmis .
O sirada, kadinin uçaginin alana indigi anonsu duyulmus ve islemler için kadin bankoya gitmis. Pasaportunu çikartmak için çantasini açtiginda, ne görsün ; KENDI KURABIYE PAKETI, HIÇ AÇILMAMIS OLARAK ÇANTASINDA DURMUYOR MU ! MEGER, ADAMIN KURABIYESINI YIYORMUS.

Baskalarinin düsünce ve davranislari hakkinda hüküm verirken, elimizdeki veriler çogu zaman yeterli olmuyor. Davranislarin nedenini bilmeden çok yanlis yargilara varabiliyoruz.

Covey bu örnekleri ; ayni enfornasyona farkli bakis, bizim davranislarimizi belirler, diye özetliyor.
Buradan yola çikarak çözemedigimiz sorunlar için, paradigma.
(zihin haritasi) degistirmenin geregini vurguluyor

Einstein'in bir sözünü animsatiyor : Karsilastiginiz sorunlari , o sorunlari yarattiginiz düsünce düzleminde kalarak çözemezsiniz. Çogumuzun zaman zaman yaptigi gibi, "sorunlarin içinde kaybolmak" yerine, paradigma degistirmeyi basarip, sorunlara farklı biçimde yaklasabilenler, o sorunu asma sansını da yakalıyorlar
Zaten sorunlarımızı doğru dostlarımızla paylasmamızın nedenlerinden biri de, farklı bir bakısın, bize farklı davranabilme kapısı aralama ihtimali degil midir .
Çözümsüz gibi gördügünüz sorunlar konusunda paradigma degistirmenin önemi vardir.
Aslinda hayatimizi, basarimizi, mutlulugumuz belirleyen bizim kendi davranislarimizdir. Basimiza gelen her seyle onlara verdigimiz tepki ve yanit arasinda genis bir hareket alani vardir...."

Stephan Covey
Derviş na murad olacak.
Allah vesilelerle kendisine yaklaştırır.
Na murad olacak..
Bildiğini terk edecek.

[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/istikametbt9tw2.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
zahidzenderun
Özel Üye
Özel Üye

ÖNYARGI

Çoğunuz için manşetlerde hatırlanmış,
satır başlarında satırlanmış, satırlamış
eş anlamlı serserilerdik belki de

Kırmızı size bizi hatırlatıyordu
oysa biz
yeşil yaşamak istedik hayatı

Sandığınız kadar küfür çıkmaz ağzımızdan
Her hakaretimizin ardında tövbe saklıdır.

Saksısında intihar besleyen
soluk benizli, umutsuz, sevgiye susuz gençler olarak hatırlarsınız bizi.
Ama biz, yan sanayi bir ömrün imalat hatası çocukları olsak da,
bize
estiğiniz poyraza inat, hep güneş açar hayallerimiz.
ve tutsaydınız , belki de tiner kokmayacaktı ellerimiz!

KORKMAZ BIÇKIN
Derviş na murad olacak.
Na murad olacak..
Bildiğini terk edecek.

[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/istikametbt9tw2.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
ceylin
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen ceylin »

çevremdede çok var tanımadan o kişinin kişiliğini bilmeden davranislarin nedenini bilmeden yorum yapan kişiler biz galiba toplumca bu ön yargıya
açık insanlarız bilmeden konuşmayı araştırmadan deyimler üretmeyi en iyi şekilde sürme çabasındayız toplumca en iyi yaptığımız şey bu olsa gerek ! ! !

burda genelleme yaptım bilinçli kişiler önce tanır sonra o kişi hakkında yorum yapar . . . . .. hak razı olsun zahid kardeşim yüreğine, emeğine sağlık . . selam ve dua ile. .. ..
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/ucankuslar.gif[/img]
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/soyres/colyuru_1.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
derunilale
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen derunilale »

Allah razı olsun dosd zahid can..

“Ey insanlar! Zannın çoğundan sakınınız. Zira zannın çoğu günahtır. Birbirinizin suçunu araştırmayınız. Kimse kimseyi çekiştirmesin. Hangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır? Ondan tiksinirsiniz. Allah’tan sakının. Şüphesiz Allah tövbeleri daima kabul edendir, acıyandır.”HUCURAT SURESİ 12.AYET

“Zannın çoğundan sakınınız.Çünkü zan,sözün en yalan olanıdır.” Efendimiz(sav)

"İnsanlardaki önyargiyi parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur" Einstein
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/kjkjkjkop4.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
zahidzenderun
Özel Üye
Özel Üye

YARGISIZ İNFAZ

YARGISIZ İNFAZ

Oturup karşıma, el gibi bakma,
Hâlinden yüzünün, perişan oldum,
Yargısız infazla, ilmeği takma,

Dilinden sözünün, perişan oldum...

Hele celallenme, otur yanıma,
Nefsine yenilip, girme kanıma,
Bir kez beni dinle, kıyma canıma,

Selinden gözünün, perişan oldum...

Dinlemeden beni, hançeri vurma,
Şu seven kalbimi, sebepsiz kırma,
Bilmeden, görmeden, günaha girme,

Telinden özünün, perişan oldum...

Şeklinden anladım, bu aşkı bitir,
İstersen kefensiz, mezara yatır,
Kırılan kalbimi, yanında götür,

Yolundan izinin, perişan oldum...

Ne söylesem bilmem, inanmam dersin,
Var git de mutluluğu, inadın versin,
Muradın muradı, feryada ersin,

Elinden hazının, perişan oldum...

Murat Duman
Derviş na murad olacak.
Na murad olacak..
Bildiğini terk edecek.

Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Çok faydalı bir yazı yazmışsınız ZahidZenderun kardeşim emeğinize sağlık, şu paragraf hafızamdan çıkmayacak inşallah:
Örneğin trende giderken, bir baba, 3 evladıyla oturup, sürekli ağlayan çocuklarına hiç, susun, demeden yolculuğa devam ettiğinde; siz ona ne gamsız adam, diyebilirsiniz. Ama sorsanız , onlar hastaneden geliyorlardır ve bir saat önce çocukların anneleri ölmüştür ve eve dönüyorlardır.

Selam ve sevgiler
Gariban
Kullanıcı avatarı
kamuran
Aktif Üye
Aktif Üye

Re: ÖN YARGILAR

Mesaj gönderen kamuran »

Rahmetli Zahidzenderun'un alıntı yaptığı Stefan Covey'in kitabı Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı adıyla Türkçeye çevrilen ve Varlık yayınları arasında çıkan bir kitaptı. Kişisel gelişim kitaplarından çok hazzetmesem de henüz bu türün moda olmadığı yıllarda çıkan bu kitabı okumuş ve olduça faydalanmıştım. Kitapta bir de paradigma değişimlerini anlatmak için verilen deniz kuvvetleri tatbikatı hikayesi vardır ki, dikkate değerdi....

*

“İlim” sayfasına dön