İnsan Ve İNSAN!..

Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

İnsan Ve İNSAN!..

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

İnsan!
Ve İNSAN!..

“İnsanı İNSAN, İNSAN eder..”
M.DERMAN kaddesallâhu sırrahu

İnsan KiM ki?
Hüviyyeti, Mâhiyyeti, Mâliyyeti, Niceliği, Niteliği ve Kısaca KİMliği?..

إِنَّمَا الحَيَاةُ الدُّنْيَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَإِن تُؤْمِنُوا وَتَتَّقُوا يُؤْتِكُمْ أُجُورَكُمْ وَلَا يَسْأَلْكُمْ أَمْوَالَكُمْ
Resim--- “İnneme'l-hayâtu'd-dunyâ laibun ve lehv (lehvun), ve in tu’minû ve tettekû yu’tikum ucûrekum ve lâ yes’elkum emvâlekum: Dünyâ hayat bir oyun ve eğlenceden ıbârettir, halbuki siz îman eder de iyi korunursanız size hem ecirlerinizi verir hem de sizden bütün mallarınızı istemez”
(Muhammed 47/36)

Ezel Eşiği Ana RAHîMi, Ebed Kapısı KaBiR ARAsındaki Dünyâ HaYY-atında baş rol OYUNcusu NEFS!..
Zâhir-Maddî Yönüyle NEFSin HeVâsı ve Ona uygun dizayn edilen Laib-OYUN Bahçesi Dünyâ..
Bâtın-Mânevî Yönüyle NEFSin HeVeSi ve Ona uygun dizayn edilen LeVH-EĞLENCE Bahçesi Dünyâ..
İşte bu NEFSin; Mıknatıs gibi iki ZIT Uçlu Ham AKLındaki Hevâ-Heves İSTEK ve Arzusunun en ÇİĞ Hâli Zâhirde ŞEHVET ve en OLGUN Hâli Bâtında ŞeHÂDETtir..
İnsan AKLı ki, El-ÂLİM ve El-ALÎM celle celâluhu Esmâ Yüklemesi OL-up, İlâhi-Muhammedî Masdar-Mazhar-Menba’ ve Son UÇ-ta Melce’ Merkezidir..

ALLAH celle celâluhu Nûrundan;
Zâtî-Sıfatî-Esmâî ve Eşyâî Şuûnâtında her ÂN YENİ-den yaratmakta “KûN fe yeKûN Titreşim” ini, SıRR-ı SubhÂN “seBBeHa!” sını DUY-uş ve UY-uş ER-de-DeMi ER-eNliğine SUNup DuRmaktadır DuRmadan..

*

Gençliğimin filizlendiği Karataşlarla kaplı Hasan Dağı Dibindeki Köyümde;
ıSSız gecelerde uzaklardaki ŞeHRin göz kırpıp titreşen IŞIKlarının neden yakınına gelince titreşmediğini-yanıp sönmediğini uzun yıllar düşündüm DUR-duM!

**

Rahmet Ravzası Babacığımı Eğitmenlikten bir kuruş vermeden atıverdiklerinde baka kalmıştık âilece!
Gardiyanlık işi bulmuştu Aksaray cezâevinde de ilk izinli gelişinde çerçeveli büyükçe bir AYNa getirmişti bana..
Ömrü boyunca çok sevmişti beni..
Bu AYNada saatlerce kendi yüzüme bakardım…
Ve bir gün elimden kaydı DÜŞştü KIRıldı..
Hayret ettim ki her bir parçasında kendi büyüklüklerince yine ben VARdım İrili ufaklı AYNacıklarda, N-ASIL OL-maktalığını uzun yıllar düşündüm DUR-duM!..

Adana Erkek Lisesinde Leyl-i Meccâne yâni Devletçe Parasız Yatılı okurken Fizik Dersi deneyinde at nalı gibi MIKNATIS elimden kaydı DÜŞtü ve Kırıldı, çok üzüldüm ..
Havuç Lakaplı Hocam: “Hasan dağlım hiç üzülme onun her parçası otomatik olarak yeniden Mıknatıs olur!” dediğinde donakalmıştım hayretten!
Ve de kırdıkça her Parçanın N-ASIL yüzlerce mıknatıs OL-uşunun SıRRını uzun yıllar düşündüm DUR-duM!

*
**

İçine kapalı, çekingen, dar-zor gelirli, imkânsız, ufacık tefecik ama kendine güvenen kapalı oluş mecbûriyetimden, çok özlediğim ama aslâ fırsat bulamadığım bir kız arkadaşımın Olmayışı BOŞluğumu,
Orta okul sıarasında kuru-kara bir kızın bir tek BAK-ışıyla N-ASIL Dol-durabildiğini uzun yıllar düşündüm DUR-duM!

*
** *

Karlı kış günü gecelerinde taşkemer târihî köy câmimizde sol kolu çolak sığırtmaç Râsim Emminin Halaka-yı Zikirde, başı kesilen tavuk gibi çırpınıp durmasının seBeBini de uzun yıllar düşündüm DUR-duM!..

*
**

Akıl İKLÎMimin İKİ UCU-ndaki bu kıvılcımlanmanın adına basitçe SEV-gi denmekteydi..

Basit kıvılcımından AL-EV AL-an AKIL Yangınına AŞK denmekteydi…

Yağmur Yürekli ve Rahmet Bereketli Bir cÂN Sormuş ki BaNa:

“muhabbet nedir? yâni aşktan ve sevgiliden farkı/ları nedir, ikisinden daha mı yüce yoksa değilmi?”

Uzun yıllar düşünüp DUR-duğumdu bu SOR-u ve “N” idi MuHABBEt?!!!...

BeBeK Beşiğimde ÂŞIK DuDu EBE-min NiNNilerinden beri İÇ-imdeki Gizli GİZ ve SeBeBsiz, Bedelsiz, Kıyassız ve Şartsız SEVgi MuHABBEti, 40 yılın ARDından Ap-Ak saçlarımın TELLerinde MuHABBEt MızRABBıyla
“MiM GÖZlüm!” Türküsünü ÇALmakta-ÇAĞırmaktalar hâlâ…
Rasûlî SEViye SEV-gi Yolu, AHMeDî AŞK Azığı ve MuHaMMeDî MuHABBEt BaHÇesi..

Toplu İğne Başı kadar İNCİR ÇeKiRdeğine GİZ-lenen Kıyâmete Kadar Kader Olarak GELecek İnCir Ağaçları AN-lattı dün gece;
Her MeY-venin ÇAĞlası ACIdır elbet ve her ham gün gelir OLgun-OL-ur!..

ToHuMdan ToHuMa TeVHiD TeCELLÎ-SîN
MuHaMMeDî GaYReT-le BiL-meli-SîN
MuHaMMeDî MeRHâMeT-le BUL-malı-SîNN
MuHaMMeDî MuHaBBeT-te OL-malı-SîNNN
MuHaMMeDî HaKKîKaT-ını SîNinde YAŞA-malı-SîNNNN ki,

ALLAH celle celâluhu nun YAŞA-y-ÂN DiRi MuHaMMeDî ŞâHiDi OL-a-BİL-e–SîN Kul İhvÂNî!..

AKLın UY-utMa!
bAŞKa Yol TuTMa!
Ve ASL-â UNuTMa!
Her ÂN Bir zamÂN
Gerçek BaK!..
YAŞA-nmayÂN YalÂN!..
Bir TEK HaKK..

E-De-B-siz İlim İBLİS-in
EL-DiL-Bel BaĞla!
SîN-endeki Sîn-SîN
BİZ BİR-İZ BİL-in-SîN

AŞK-ı DUY-ÂN Bir kUYu!
UY-ARır B i N kUY-UY-u!
ŞekER-ŞeRBet BaL KeS-ER
BiN BiR kUY-UY-unun S-UY-u!..

*
**

ALLAH celle celâluhu Var iken, YOK-luk Yok iken..
ZÂTULLAH-ta bir HaBBe-Tohum-Çekirdek VAR imiş ki,
MuRâDuLLaH MeşiYYetiyle-Dilediğinde EMRuLLaHın “KûN!” NûN-undan MîM-ini;
DeVR-ÂN a ŞeKLeN Serdi,
SeYR-ÂN ın AKLeN Gösterdi,
CeVL-ÂN ın VEKLeN VeRdi,
HaYR-ÂN ın NaKLEN YAŞAttı Şe’ÂN-nda Hamdolsun….

HaBîBullah HaBBEsinin;
MuHaMMeDî BeŞeRiYYeT ŞuuRunda
MuHaMMeDî VeLâYYeT NûRUnda
MuHaMMeDî NüBüVVeT SüRûRunda
MuHaMMeDî RiSâLeT Onurunda
MuHaMMeDî ÜMMiYYet Hazırında
MuHaMMeDî HaBîBiYYet Huzûrunda
MuHaMMeDî UlûHiYYet UCunda UYÛN-unda;

MuHABBEt-ten MuHaMMeD
MuHaMMeD-den MuHABBEt..

Güneşsizlik Gecesi ceHeNNeM
BatMayan MuHABBEttir CeNNet!..

İnanç-Amel-Ahlâk -KeMâL
CeLâl-Çile-Çiçek -CeMâL
Anlatılmaz YAŞA-nır cÂN
Hâl İçinde Hâldeki HÂL!..

KuL İhVÂNî SÖZ-ü KeS!
cÂN DE-diğin BİR NeFeS!
BİR NeFeS-lik NaSîBi-ni!
GüN GEL-iR BUL-ur HERkeS!..

SoN-suz Sınırsız İlmullah kadar SALLât u SeLâm OLsun Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem Yüreğindeki Kerem Kevseri cÂNlarımıza!..

Resim

MuHaMMeDî MîM MuHABBEtlerimle..

Resim

MîM-u
HaBBet

MîM-u
HaMMeD…

Resim

ZEVK
4251

SöZ ALLAH-ın, SeS RaSûl-un!.. Konuş-ÂN İns-ÂN-ın DİL-i
MuHaBBet Merci’-i MuHaMMeD!. MuHiT-in MeRKez MenZiL-i
ToHuM-dan ToHuM-a TeVHiD!.. KeSReT-in VaHDeT VuSLaT-ı
SEV-en SEV-ilen TAM-lay-ÂN!.. TÜM-ley-ÂN-SîN SeN SEV-giLi!..

14.11.10 19:27
alâim-i semâda

*
Resim
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Re: İnsan Ve İNSAN!..

Mesaj gönderen habibi »

Resim
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]