GÜNÜN ŞİİRİ

Konu başlıkları sadece Kul İhvani'ye aittir.
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Re: GÜNÜN ŞİİRİ

Mesaj gönderen kulihvani »

Resim

MîM MaSALLımİZ!.

GÜNü -> GÜNe EKLediğim
GeCe->Gündüz bEKLediğim
ELden KaçAN!. ELde KaLAN!
TEKe TEKte ->“TEK”Lediğim!.

Resim

Da’VÂ RABBımın ÖZünde
DÂVet ReSÛLün SÖZünde
DUÂ-mız -> AK ALEV ALdı
YANıyor KULLUK kÖZünde!.

celle celâluhu..
sallallahu aleyhi ve sellem..

Resim

UYkuYU ->UYuTtuk şüKür
KoRKu-UMut YuTtuk şüKür
>SAĞa SOLa >YALPALAdık
YÂR-in YOLUn TuTtuk şüKür!.

Resim

RüzGÂR-BULut.. Bir NEV’iyim
cÂNda >cÂNÂN ->CEMEVİyim
NAZ-NiYAZım ->NÛRULLAHım
NÛR-u MÎMde ->MÜNZEVî-yim!.

Resim

İŞin ->ASLı ->fASLı ->MeVLâ
MîM-i MecNÛN >LâM-ı LEYYLÂ
gÖZ YAŞIm dEĞİL KOR AT-EŞş
YÜZümü YAK-AN SıRr ->SEVdÂ!.

Resim

RÛH KUŞUm cÂN KÂFesÎnde
->RaHMÂN ALLAH NEFesÎnde
RABB SÖZün RASÛLden DUYduk
->“GÖKÇE DEREM-in >SESΔnde!.

Resim

GECE -> DEnİZim ihvÂNi
SEHERLer ->İZim ihvÂNi
GECEmİZi >GÜNdüz Ettik
GECELer -> BİZim ihvÂNi!.

Resim

EBDÂL>EBRÂRı>AHRÂRı
S ı R R -ı SıFıRı >SeRÂBA
AHMEDü’l- AHAD AHYÂRı
ihvÂNim -> TûBâ gurabâ..

celle celâluhu..
sallallahu aleyhi ve sellem..

07.07.14 ->03:33
brsbrs..tktktrstkmmdsvrlmknn..

ihvÂNim -> TûBâ gurabâ..:
Karib: Çok yakın. Yerce ve mekânca uzak olmayan. * Yakın hısım.
Garib: Kimsesiz. Zavallı. * Gurbette olan. Hayret verici. Tuhaf. *
Gureba: (Garib. C.) Garibler.
Tûbâ gurabâ!: Ne mutlu Gariblere! ( Hadis-i şerifden)
Habli’l- verîd: İnsanı hayata bağlayan tek ip. Şah damarı diye tercüme edilmiştir âlimlerimizce.

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: " ............... عن أبي هريرة ؛ قال : قال رسول الله صلى الله عليه وسلم:
بدأ الإسلام غريبا وسيعود كما بدأ غريبا. فطوبى للغرباء "
İslam garib olarak başladı ve yine başladığı gibi garibliğe dönecektir. Fe tûBâ li’l- GureBâ: Ne mutlu o gariblere!”
buyurdu.
(Ebu Hureyre radiyallahu anhu’dan; Müslim : 1. Cilt 145. No ; İbni Mâce : 10.3987.No)

->RaHMÂN ALLAH NEFesÎnde:

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِّن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ
Resim---Ve iz kâle rabbuke lil melâiketi innî hâlikun beşeren min salsâlin min hamein mesnûn: Hani Rabbin meleklere demişti: "Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan bir beşer yaratacağım." (Hicr 15/28)

فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي فَقَعُواْ لَهُ سَاجِدِينَ
Resim---Fe izâ sevveytuhu ve nefahtu fîhi min rûhî fekaû lehu sâcidîn: "Ona bir biçim verdiğimde ve ona ruhumdan üfürdüğümde hemen ona secde ederek (yere) kapanın." (Hicr 15/29)

MÜNZEVî: Yalnız başına çekilip kimse ile görüşmeyen, çekilip tek başına bir tarafta duran. Yalnızlık içinde ibadet eden.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

DER-yâ!
NAZLı YÂRr!.
DEmiŞş miŞş ki!..

“ÖLÜsün DİRİLtsin SAĞLasın!” DEmiş
“BUZ DAĞIn ERitsin ÇAĞLasın!” DEmiş
“DİZ ÇÖKsün ÖNüme AĞLasın!” DEmiş
->SEV-SEViL SeLÂMım ALdıysa ->eĞer!.

Resim

YÂRi kim>ağYÂR kim>ELi Öğrensin
>KİM-sesiz sehERde >yELi Öğrensin
->SÎNe SAZımız-da ->tEL-i Öğrensin
->ÇİLE ÇÖLLerinde ÇALdıysa ->eĞer!.

Resim

YÜREKLerde PİŞen ->AŞK AŞI giBi
AŞKından ÇATLayan>SIR TAŞI giBi
BULutLardan DÜŞen >GÖZ YAŞI giBi
->SEVd DEnİZine DALdıysa -> eĞer!.

Resim

DEsin ki >SEVgiLim SÎNemde SAZsın!
MuhaBBet MeZÂRın >KALBine KAZsın!
GÖNÜL GuRBetinde HaSsretin YAZsın!
TEKe TEKte>TEK bAŞ KALdıysa ->eĞer!.

Resim

“AŞKın AYNAsı”-nın -> SıRRını SİLsÎn
“bEN!” Dİyen DİLini>Kırk DİLim DİLsÎn
“bEN!” Dediği>“BEN”im KENDİni BİLsÎn!
->“SIRR”-ını ->SIFIRa SALdıysa -> eĞer!.

Resim

AYNAsı CAM OLur >“SIRR”ını SOYar!
KENDİni GÖRemez -> KÂİNÂt DUYar!
HAKKı NAKLen DUYup HAYRına UYar!
-> GÖNÜL KULAĞInı ->DELdiyse eĞer!.

Resim

“OLsun OLmasın!”La “OL-AN”ı DEReR
“VAR”ını-“YOK”unu -> SIRATa SEReR
“RIZÂ BÂZÂRI”nda >RÜŞDüne DEReR
->ER OLup AKLını ->ÇELdiyse ->eĞer!.

Resim

KULLUK TUZ-AĞ-ını KUR-DUYsa eĞer
AV OLup AVCısın ->VUR-DUY-sa eĞer
KAPImızda KIYAM >DUR-DUY-sa eĞer
->TEVHİD TAHTımıza ->GELdiyse eĞer!.

Resim

“EBEDî BİZ BİR-İZ” ->EZEL BeRidir
MuhaBBet MaSALLı >SıRR SeFeRidir
->“Mute kable -> en temute” ERİdir
CeNÂze NaMaZın ->KILdıysa ->eĞer!.

Resim

kARA SEVdÂsını ->ALLasın GELLsin
“Zâikâtü’l-MeVT”in BALLasın GELLsin
“mEN AReFe” SıRRın SALLasın GELLsin
->ER OLup KENDİni -> BİLdiyse >eĞer!.

Resim

cÂN KUŞUn DİNLesin ->TEN KÂFesiyLe
>“RABBının SÖZü”nü ->RESÛL SESİyLe
->ŞeÂNda -> şu ÂNda ->NÂZ NEFesiyLe
->SÖZ EDen DİLİni -> DİLdiyse ->eĞer!.

Resim

SÖZün ÖZü HAKktır ->gAYRı KİR OLur
“MÜRŞİD-i MUTLAK”ın DİLİ -> PÎR OLur
AYNA >CAMa DÖNer >İÇ-DIŞ >BİR Olur
>SÎNE-SÎN PASI-nı -> SİLdiyse ->eĞer!.

Resim

cÂN-cÂNÂNda KULLuk.. cİSİM-CAMLığı
ÜMMetin TÜMMLüğü.. TEVHİD TAMMLığı
OL-ÂN ->KÛN feyeKÛN KALkar HAMMLığı
“OLsun!. OLmasın!.”lar ->OLduysa >eĞer!.

Resim

HAKk ÂŞIKın ->GÖZ GÜZELİ dAMMLası
>BUZ-SU-BuHAR-BULut SELİ dAMMLası
“BİZ BİR-İZ DenİZi”n ->DELİ dAMMLası
“KEREM KEVSERİ”ne ->DOLduysa >eĞer!.

Resim

“feyeKÛN KÂBı”nda “KÛN!”Lara KAÇıp
->"SıRR-ı SIFIR”-ını -> sAHraya SAÇıp
HAYyat HAYyaLinde ->YEDİ ReNK AÇıp
“SIRRın SICAĞI”-nda ->SOLduysa eĞer!.

Resim

KÂBe KaVSeyn>KeF-i KeVN-i KeVSeRsÎN
“SÛK-i MuHABBEt”-e ->POSTUnu SeRsÎN
->SıRRına ERERsÎN.. -> SeSÎN KESeRsÎN
-> hER NEFes ->DİRİLip ->ÖLdüyse >eĞer!.

Resim

DEsem ki: “DİK BAŞım ->SeCdeye EĞiL!
>Men AReFe NEFsin >feKAD RABBin BİL!
GÜL ->GüBRede AÇar ->ALTIN-da dEĞiL!
->KORKU-SU-nda UMUT BULduysa >eĞer!.

Resim

İLKinki sÖZünü ->YEmiş -> SEVgiLim
->Şu HÂLime ->GÜLümSEmiş SEVgiLim
“HiÇ Durmasın SEVsÎn!” DEmiş SEVgiLim
->“bENdEN GÜZELi”-ni ->BUL-duysa Eğer!.

Resim

Kul ihvÂNi seFÎL seFÎL COŞar ÇAĞLaRsîN
>AL-EV ALır ->GÜL BAĞrını ->DAĞLaRsîN
>vALLAHi ->biLLAHi ->bir gÜN ->AĞLaRsîN
->“i h v  N i T A Ş K I N”a GÜLdüyse ->eĞer!.

19.07.14 ->04:44
Aksarysılmdashr..hCERRLe..

Resim ANAM DER ki;

kARa GÜVENme ERir!.
>ERe GÜVENme Ölür!.
ALLAHa GÜVen ALLAHa!.
ARDından RASûLuLLAHa!.

celle celâlihu..
sallallahu aleyhi vesellem…

Resim->“Mute kable -> en temute” ERİdir.:

Resim--- Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin: “ Men arefe nefsehu fekad arefe RaBBehu: Nefsinin ANLAyan RABBini ANLAr ” buyurmuştur.
(Aclunî, Keşfü’l-Hâfâ II/343 (2532)

ResimbEN!” Dediği>“BEN”im KENDİni BİLsÎn!.:

إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي
Resim---İnnenî enallâhu lâ ilâhe illâ ene fa’budnî ve ekımis salâte li zikrî: Muhakkak ki BEN, YALNIZCA BEN ALLAH'ım. BENden başka EL İLÂH yoktur. BANA kulluk et; BENi anmak için namaz kıl!.” (TâHâ 20/14)

ResimhER OL-ÂN ->KÛN feyeKÛN.:

كُلُّ أَمْرٍ مُّسْتَقِرٌّ
Resim--- " Ve kezzebu vettebeu ehvaehum ve kullu emrin mustekirr: Yalanladılar ve kendi heveslerine uydular. HALBUKİ HER İŞİN ULAŞACAĞI YERİ VARDIR.” (Kamer 54/3)

هُوَ الَّذِي يُحْيِي وَيُمِيتُ فَإِذَا قَضَى أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُن فَيَكُونُ
Resim--- "Hüvellezi yuhyi ve yümit fe iza kada emran fe innema yekulü lehu kün fe yekun: O, hem dirilten hem de öldürendir. O, herhangi bir işin olmasını dilediği zaman yalnız «OL!» der, o da OLuVERir!.” (Mü’min 40/68)

SÖZün SAHİBi ALLAH celle celâlihu
SAHİBin SESi Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem.. ve’s- SeLÂMm!.

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا
Resim---İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alen nebiyyi, yâ eyyuhâllezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ (teslîmen).: Şüphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler. Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin.” (Ahzâb 33/56)

Resim
ÂMeNNÂ ve SaddakNÂ ve de ŞâhidNÂ!.
V'es-saLÂtu ve's-seLÂMu aleyke Ya RaSûLuLLaH!.
..sallallahu aleyhi vesellem...

''Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin
Abdike ve
Nebiyyike ve
Rasûlike ve
Nebiyyi'l- Ummiyi ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve's-sahbihi ve ummetihi...''

Ve'l-hamdu li'llâhi RABBi'l-âlemîn.

MuhaMMedi MuHABBEtLerimİZLe!....

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

HAYy Dostt!
>DÜŞştüMm!.

gÖNLüm DÜŞtü EzeL-EBed YÂRına
->bÂtınım BULandı >zÂHİR ZÂRına
BIKıp USANmadan ->YANdım NÂRına
“AŞKından AŞKına AT!”ağa DÜŞştüMm!.

*

ZITLarın ZeVK Ettim -> ZÂR ü ZÂR iLe
cÂN ALıp-cÂN VERdiMm Kisb ü KÂR iLe
İLLiYyin-de ->“BİZ-BİR” idik -> YÂR iLE
“ben” Etti >ESFEL-de BATağa DÜŞştüMm!.

*

“SıRR-ı SıFıR” ımda -> “SER ü SER” deyiMm
“ben” GÖRündüm ->GÖRdüğüme pERdeyiMm
BİL-miyoRuMm!.. >nASIL >fASIL NERDEyiMm
hASstayıMm biR TANEMm >YATağa DÜŞştüMm!.

*

“NÛRun aLÂ NÛR” duMm.. BUrda PİSsLendim!
“ELestü – mAHşer” in ->“MîM” in MİSsLendim!
“DÜN-ya” mı -> “DÛN” ettim bELki HiSsLendim!
-> EL ÇEKti -> ERENLer -> ETEĞe -> DÜŞştüMm!.

*

KEŞİŞ DAĞında AÇ-AN -> ÇİLE çiÇEKtiMm
“KuL ihvÂNi ÖZü” m -> seyrÂN-a ÇEKtiMm
ZaNneTtiMm AĞLArken >ben GÜLeceKtiMm
->zEHRin -> pENzEHRi PETEĞe DÜŞştüMm!.

12.10.13.. 07:53
brsbrsbzr..aklmnnklmzÂRı..

DÛN: Aşağı, alçak. Kolay. Zayıf. Gölgeli. Aşağılık. Altta, aşağıda. Gayrı, diğer, maadâ.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

AŞKın ->CİMi
MeŞKin >MîMi
cÂNda >cÂNÂN
>KİMin ->KİMi!.

ARıYOR!.

KİMisi gARK OLmuş AŞK ATEŞine
ALLAH ÂŞıKLarın >TAKmış PEŞine
KİMi kÖLe OLmuş >NEFSin LEŞine
->İLÂHLık SATıYOR >ALAN ARıYOR!.

*

KİMi tAVşAN OLmuş ->KİMisi TAZı
biR DAMLacık cÂN’a >NiYÂZı-NÂZı
->KİMisin SÎNesi >SUBHÂN-ın SAZı
ÇİLLe ÇARmıhında >çALAN ARıYOR!.

*

KİMisi DAMLada ->AŞK OKyonuSU
SOLda SıFıR OLmuş ŞUnu-BUNuSU
KİMi SÂHİB-i HÛT HAKk’ın YÛNuSU
“AŞKın DERyÂsı”na >dALAN ARıYOR!.

*

KİMi ZuLMediYOR NEFSin BOĞuYOR
EL Eden HAKk EREN ELİn KOĞuYOR
KİMi hER NEFeste ->ÖLüp DOĞuYOR
->KİMisi ->ARDında ->kALAN ARıYOR!.

*

KİMisi ->ŞeytÂNın SÖZün KANıYOR
KERvÂN KıtMÎRime ->ATeŞ YANıYOR
->KİMi KIRATımı ->EŞşEKk SANıYOR
->SEMERi BİLmiYOR ->pALAN ARıYOR!.

*

KİMi dÖRt UNSURun TEVHİD KARıYOR
ZITLarı ZeVK ETmiŞş >TELde TARıYOR
->KİMisi ->AYIKmış ->AŞK-ı >ARıYOR
->“SIRR-ı SIFIRı”-na -->sALAN ARıYOR!.

*

KuL İhvÂNi SefîL ->ÇÂRe -> ACeBA?
EL ELe ->YEDuLLAH!. EHL-i BEYt ÂBÂ
ŞAH DAMARdan YAKın RABB’ı AKRABA
“YAŞAnmayan YALAN!.” yALAN ARıYOR!.

17.07.15 00:11
brbrs..tktktrstkkmdrmznbyrmmİZz..

Resim

>AYy IŞığı
AŞK KaŞığı
SÖZün ÖZü
HAKK ÂŞığı..

TaHtın FEVki
>ŞeÂN ŞEVki
TeVHiDuLLAH
>ZıTLar ZEVki!.

ACeB: Taaccüb, şaşma, hayret. * Garib, hoş, lâtif ve nâdir-ül vücud olduğundan bir şey için inkâr ve istiğrab etme hâli.
ÂBÂ: (Eb. C.) Babalar, pederler. * Mc : Mürşidler, ileri gelenler.
SEMER-e: Meyve, yemiş mahsul. Verim. Netice. Rumcada . At, eşek, katır vb. hayvanların sırtına yerleştirilen, üzerine yük bağlanan veya binilen, iskeleti ağaçtan araç..
SEMERât: (Semere. C.) Meyveler, faydalar. Kârlar. Menfaatler.
SEMEReDâr: f. Verimli, semereli, kârlı. * Yemiş veren.

Resim

KİMi kÖLe OLmuş >NEFSin LEŞine
->İLÂHLık SATıYOR >ALAN ARıYOR!.:

NEFSin LEŞine.: Beden Dünyâsı.

أَرَأَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ أَفَأَنتَ تَكُونُ عَلَيْهِ وَكِيلًا
Resim---“E raeyte menittehaze ilâhehu hevâhu, e fe ente tekûnu aleyhi vekîlâ (vekîlen).: Hevasını ilâh edinen kişiyi gördün mü? Yoksa sen mi ona vekil olacaksın?”
(FurkÂN 25/43)

ResimResim

KİMi SÂHİB-i HÛT HAKk’ın YÛNuSU
“AŞKın DERyÂsı”na >dALAN ARıYOR!.:

Hût: Balık. Büyük balık.
Zünnûn: Balık sahibi.

MecNÛN-ü-LEYyLÂ MaSALLı
->biRr KARA SEVd MaSALLı
->“YÛNuS BALığı KARnı”-nda
->DAMLada ->DERy MaSALLı..:

HAYy BUyur.:

وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادَى فِي الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ
Resim---“Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fi’z- zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu mine’z- zâlimîn (zâlimîne).: Balık sahibi (Yunus aleyhisselâm'ı da); hani o, kızmış vaziyette gitmişti ki; bundan dolayı kendisini sıkıntıya düşürmeyeceğimizi sanmıştı. (balığın karnındaki) Karanlıklar içinde: "Senden başka ilah yoktur, sen yücesin, gerçekten ben zulmedenlerden oldum" diye çağrıda bulunmuştu.”
(Enbiyâ 21/87)

فَاصْبِرْ لِحُكْمِ رَبِّكَ وَلَا تَكُن كَصَاحِبِ الْحُوتِ إِذْ نَادَى وَهُوَ مَكْظُومٌ
Resim---“Fasbir li hukmi rabbike ve lâ tekun ke sâhıbi’l- hût (hûti), iz nâdâ ve hüve mekzûm (mekzûmun).: Artık Rabbinin hükmüne sabret. Ve balık sahibi (Yunus aleyhisselâm) gibi olma. O, çok hüzünlü, gamlı olarak (Rabbine) nidâ etmişti.”
(Kalem 68/48)

فَاصْبِرْ لِحُكْمِ رَبِّكَ وَلَا تَكُن كَصَاحِبِ الْحُوتِ إِذْ نَادَى وَهُوَ مَكْظُومٌ
فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ أُوْلُوا الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ وَلَا تَسْتَعْجِل لَّهُمْ كَأَنَّهُمْ يَوْمَ يَرَوْنَ مَا يُوعَدُونَ لَمْ يَلْبَثُوا إِلَّا سَاعَةً مِّن نَّهَارٍ بَلَاغٌ فَهَلْ يُهْلَكُ إِلَّا الْقَوْمُ الْفَاسِقُونَ
Resim---“Fasbir kemâ sabere ulû’l- azmi mine’r- rusuli ve lâ testa’cil lehum, ke ennehum yevme yerevne mâ yûadûne lem yelbesû illâ sâaten min nehâr (nehârin), belâg (belâgun), fe hel yuhleku ille’l- kavmu’l- fâsikûn (fâsikûne).: Artık sen sabret; Resullerden azim sahiplerinin sabrettikleri gibi, Onlar için de acele etme. Onlar, tehdit edildikleri şeyi (azabı) gördükleri gün, sanki gündüzün yalnızca bir saati kadar yaşamış(olacak)lardır. (Bu,) Bir tebliğdir. Artık fâsık olan bir kavimden başkası yıkıma uğratılır mı?”
(Ahkâf 46/35)

فَالْتَقَمَهُ الْحُوتُ وَهُوَ مُلِيمٌ
Resim---“Feltekamehul hûtu ve huve mulîm (mulîmun).: Onu (Yunus aleyhisselâm’ı) hemen bir balık yuttu. O, levmedilen biriydi (kendi kendini kınıyordu).”
(Saffat, 37/142)

وَذَا النُّونِ إِذ ذَّهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَن لَّن نَّقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادَى فِي الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ
Resim---“Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fi’z- zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu mine’z- zâlimîn (zâlimîne).: Balık sahibi (Yunus aleyhisselâm'ı da); hani o, kızmış vaziyette gitmişti ki; bundan dolayı kendisini sıkıntıya düşürmeyeceğimizi sanmıştı. (Balığın karnındaki) Karanlıklar içinde: "Senden başka ilah yoktur, sen yücesin, gerçekten ben zulmedenlerden oldum" diye çağrıda bulunmuştu.”
(Enbiyâ 21/87)

فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَنَجَّيْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَكَذَلِكَ نُنجِي الْمُؤْمِنِينَ
Resim---Festecebnâ lehu ve necceynâhu minel gamm(gammi), ve kezâlike nuncil mu’minîn(mu’minîne).: Bunun üzerine duasına icabet ettik ve onu üzüntüden kurtardık. İşte biz, iman edenleri böyle kurtarırız.”
(Enbiyâ 21/88)

فَلَوْلَا أَنَّهُ كَانَ مِنْ الْمُسَبِّحِينَ
Resim---“Fe lev lâ ennehu kâne mine’l- musebbihîn (musebbihîne).: Eğer o gerçekten tesbih edenlerden olmasaydı.”
(Saffat, 37/143)

لَلَبِثَ فِي بَطْنِهِ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ
Resim---“Le lebise fî batnihî ila yevmi yub’asûn (yub’asûne).: Muhakkak ki o, beas gününe (kıyâmet gününe-insanların dirilip kaldırılacakları güne) kadar onun (balığın) karnında kalırdı.”
(Saffat, 37/144)

فَنَبَذْنَاهُ بِالْعَرَاء وَهُوَ سَقِيمٌ
Resim---Fe nebeznâhu bi’l- arâi ve huve sakîm (sakîmun).: Bunun üzerine onu, bitkin (hasta) bir halde boş bir alana (sahile) attık.”
(Saffat, 37/145)

وَأَنبَتْنَا عَلَيْهِ شَجَرَةً مِّن يَقْطِينٍ
Resim---“Ve enbetnâ aleyhi şecereten min yaktîn (yaktînin).: Ve onun üzerine (gölgelik olarak) kabak cinsinden (geniş yapraklı) bir ağaç bitirdik (yetiştirdik).”
(Saffat, 37/146)

Resim---“Fasbir li hukmi rabbike ve lâ tekun ke sâhıbi’l- hût (hûti), iz nâdâ ve huve mekzûm (mekzûmun).: Artık Rabbinin hükmüne sabret. Ve balık sahibi (Yunus aleyhisselâm) gibi olma. O, çok hüzünlü, gamlı olarak (Rabbine) nidâ etmişti.”
(Kalem 68/48)

لَوْلَا أَن تَدَارَكَهُ نِعْمَةٌ مِّن رَّبِّهِ لَنُبِذَ بِالْعَرَاء وَهُوَ مَذْمُومٌ
Resim---“Levlâ en tedârekehu ni’metun min rabbihî le nubize bi’l- arâi ve huve mezmûm (mezmûmun).: Eğer O’nun Rabbinden kendisine bir ni’met yetişmese idi, mutlaka O, zemmolunmuş (kınanmış) olarak boş araziye atılmış olacaktı.”
(Kalem 68/49)

فَاجْتَبَاهُ رَبُّهُ فَجَعَلَهُ مِنَ الصَّالِحِينَ
Resim---“Fectebâhu rabbuhu fe cealehu mine’s- sâlihîn (sâlihîne).: Fakat O’nun Rabbi, kendisini seçti, böylece O’nu sâlihlerden kıldı.”
(Kalem 68/50)

وَإِسْمَاعِيلَ وَالْيَسَعَ وَيُونُسَ وَلُوطًا وَكُلاًّ فضَّلْنَا عَلَى الْعَالَمِينَ
Resim---“Ve ismâîle velyesea ve yûnuse ve lûtâ (lûtan), ve kullen faddalnâ alâ’l- âlemin (âlemîne).: Ve İsmâil (aleyhisselâm) ve İlyesea (aleyhisselâm) ve Yûnus (aleyhisselâm) ve Lût (aleyhisselâm), hepsini âlemlere üstün kıldık.”
(En'âm 6/86)

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem Yunusu aleyhisselâm ne güzel övmüştür.:

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Her kim ben Yûnus b. Mattâ'dan hayirliyim derse, yalan söylemistir" buyurdu.
(Buhârî, Tefsiru süre 6, 4).

ResimResimResim
Resim

KİMi ZuLMediYOR NEFSin BOĞuYOR.:

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ
Resim---“Kul yâ ıbâdiyellezîne esrefû alâ enfusihim lâ taknetû min rahmetillâh (rahmetillâhi), innallâhe yagfiru’z- zunûbe cemîâ (cemîan), innehu huve’l- gafûru’r- rahîm (rahîmu).: De ki: "Ey nefsleri üzerine israf yüklemiş (haddi aşmış) kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Muhakkak ki Allah, günahların hepsini mağfiret eder (sevaba çevirir). O, muhakkak ki O; Gafûr’dur (mağfiret eden), Rahîm’dir (rahmet nuru gönderen)."
(Zümer 39/53)

ResimResimResim
Resim

KİMi hER NEFeste ->ÖLüp->DOĞuYOR.:

يَسْأَلُهُ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ كُلَّ يَوْمٍ هُوَ فِي شَأْنٍ
Resim---“Yes’ eluhu men fi’s- semâvâti ve’l- ard (ardı), kulle yevmin huve fî şe’nin.: Göklerde ve yerde olanlar, O’ndan isterler (dilerler). O hergün (her an) bir şe’n (ayrı bir tecelli, yeni bir oluş-yeniden YARATış) üzerindedir.”
(RahmÂN 55/29)

يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ
Resim--- “Yusebbihu lillâhi mâ fî's-semâvâti ve mâ fî'l-ardı'l-meliki'l-kuddûsi'l-azîzi'l-hakîm(hakîmi) : Göklerde ve yerde olanların hepsi, mülkün sâhibi, eksiklikten münezzeh, azîz ve hakîm olan ALLAH'ı tesbih eder.”

(Cuma 62/1)

ZeRRe – KüRRe “SeBBaha!” da..:
SeBBeHa: tesbih eder. Yüzer. Döner durur. AKL-ı SiLm BİLir ki, ATOM yaratıldığı günden beri durmadan dönmektedir ve kıyâmete kadar da dönecektir. Enerjiyi nerden almakta ve alacak sorusunun cevâbının “KÛN feye KÛN-hER ÂN ŞE’ÂNULLAHta yENiden Yaratış” olduğunu materyalist fizik çok geç anlayacaktır sanırım..

Yusebbihu: tesbih eder.
Sebbaha: yüzmek..
Yerdeki göklerdeki ZeRReler yâni ATOMlar;
NeşRlerinden HaŞRlerine kadar döndüler, dönmekteler ve dönecekler.
Bu SeBBaHa yüzüş RAKSı hep sürecek her AN yeniden Yaratılara ŞEENULLAHta..
Ve ne zamAN AKILlarımız DEVR-ÂNı Anlarsa ve DEVRe İştirak ederse Yusebbuhu Zikr-i Dâmindeyiz inşae ALLAH..

ResimResimResim
Resim

EL ELe ->YEDuLLAH!. EHL-i BEYt ÂBÂ.:

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَن نَّكَثَ فَإِنَّمَا يَنكُثُ عَلَى نَفْسِهِ وَمَنْ أَوْفَى بِمَا عَاهَدَ عَلَيْهُ اللَّهَ فَسَيُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا
Resim---“İnnellezîne yubâyiûneke innemâ yubâyiûnallâh (yubâyiûnallâhe), YEDULLÂHi fevka eydîhim, fe men nekese fe innemâ yenkusu alâ nefsih (nefsihî), ve men evfâ bi mâ âhede aleyhullâhe fe se yu’tîhi ecren azîmâ (azîmen) : Muhakkak ki sana biat edenler ancak Allah'a biat etmektedirler. ALLAH'ın ELİ onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa, ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de Allah ile olan ahdine vefa gösterirse Allah ona büyük bir mükâfat verecektir.”
(Fetih 48/10)

Resim---Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem): “Aranızda bulunan Ehl-i Beytim, Nûh (as)’un gemisinin misâlidir. Ona binen kurtulur, binmeyen boğulur.” buyurmuştur.
(İbn Abbas (ra) dan; Darimî, Tabaranî-Kebirinde; Ebi Zerr (ra) dan; Hâkim-Müstedrekinde ve Hatîb tarihinde)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ey Müslümanlar! Ben ancak bir insanım! Rabbimin elçisi gelip de ona icabet etmem yakındır. Ben size iki kıymetli ve ağır şey bırakıyorum. Onlar birbirinden ayrılamaz. Eğer bunlara uyarsanız yolunuzu sapıtmazsınız. Bu iki kıymetli şeyden biri içinde Nur ve doğru yol bulunan Allah’ın Kitabı’dır ki O’nun gökten yere sarkıtılmış ipidir. Ona tutulan doğru yolu bulur Ondan ayrılan sapar. Diğeri de Ehl-i Beyt-i Itret’imdir. Ehl-i Beyt’im hakkında sizi uyarırım; Ehl-i Beyt’im hakkında sizi uyarırım; Ehl-i Beyt’im hakkında sizi uyarırım!" buyurmuştur.
(Sahih-i Müslim 2: 325; Tirmizi H. No: 4036 4038; İ.Hanbel Müsned 5: 182 189 3: 26.)

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ey Müslümanlar! Ben bütün Mü’minlere öz canlarından daha evlâ değil miyim? Öyleyse ben kimin Mevlâsıysam Ali de onun mevlâsıdır. Ya Rabb! Onu Velî edinenlerin Velisi ol düşmanlarına da düşman ol!” buyurdu.”
(İ. Hanbel Müsned 4: 281 Buhari Tarih 1: 375 İ. Mace Sünen H. No:116)

ResimResimResim
Resim

KİMi dÖRt UNSURun TEVHİD KARıYOR.:

Beden->Nefis->KaLb->RuH
Toprak ->Ateş ->Su ->Hava
LÂ –>İLÂHe –>İLLâ->ALLAH!.

ResimResimResim
Resim

ZITLarı ZeVK ETmiŞş ->TELde TARıYOR.:

LÂ İLÂHe ->İNKÂRdır.. Gübredir
İLLâALLAH-> İKRÂRdır.. GÜLdür
GüBreden ->GÜL DİRİLiği ->BİZ BİR-İZ-liği TEVHiDULLahtır..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim İÇime YAĞan YÂR!.

BİZim İÇin ÇAL!.

YÂR BAŞımın >beLÂsıymış
>SıRR-ı SıFıR >seLÂsıymış
“ÇiLE ÇÖLün >MecNÛNu”na
LEYyLÂsıymış-MeVvLÂsıymış..

YÜreğimde ->BEŞ minÂRe
BEŞi ->BİR YERde OKUnur!.
bEN MecNÛNum NAZLı YÂRe
YEL ESse.. >LEYLÂM dOKUnur!.

YÂRr SENi!.

HASTAyım DERdime >VEREM DEdiLer
->ÂŞıĞım ->ADI-ma >KEREM DEdiLer
“HAN ASLI”ımı bANa >VERem DEdiLer
“KEŞiŞ DAĞ”da ->ARıYORum YÂR SENi!.

*

“TEKe TEK >tERAs”ta.. RüzGÂRın SESi
DERdiYOK’un -> DARmaDUman NEFeSi
bEN SENde>SEN bENde.. TEVHiD TEKNEsi
->HAMUR Ettimm ->KARıYORum YÂR SENi!.

*

VÂHiDu’L- KAHHÂRsın.. >bENim TÜLümsün!.
bEN SENin GÜLünüm.. ->SEN BÜLBüLümsün!.
SEN ->bANa AÇıLan ->bENde.. ->GÜLümsün!.
->“SEHER VAKTi”.. -> DERiYORum >YÂR SENi!.

*

“HAYyaL ÂLeMi”nde ->AÇıp<->SOLsan da!.
HAYyat sAHnesÎnde -> SIRRım ->YOLsan da!.
ŞAHDAMAR’dan YAKÎn >AKRABa ->OLsan da!.
->“SIRAT SıRTI”n.. ->SERiYORum >YÂR SENi!.

*

ÜZme!. ÜZüLme!. SEV!. –>SıRRın BİLsem de!.
->ÖMüR BOYu SEVsem!.. ->hep SEViLsem de!.
MüştERi YOkk! ->“BELeŞş VERdim!.” Desem de!.
->“İ H V  N İ”me >V E R!..”-i-YORum >YÂR SENi!. HAYy dE biRre!.

01.08.15 19:08
brsbrsmmm..tktktyndvrÂNsyrÂNcvlÂNhyrÂNn..

ResimkARAKALem

LEYyLÂm Aldı ->AKLım BAŞtan
>GÖZümden DÖKüLen YAŞtan
MecNÛN giBi >DAĞdan TAŞtan
->SORuYORum ->YÂRimm SENi!.
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

->BALık mı TUTuYORsun kARakargamm?.
->Yok yok!. KENDİmde KENDİmi seyrediYORum KıtMÎRimmm!.

ŞEYyi ->Gursağına İNmiyor da, BOĞazına DURuyor!.
Eğer GÖKte UÇan KaraKarga OLsa >Havada Kapardı ŞeYyini!.

devr-i ÂLem!.
seyr-i ÂLem!..

GırtLak YÂRin HANçeReresi
GÖNüL gÖZün PENçeReresi
DÜNyâ’nın ->kÜRre-zERResi
DERdim çok >DELi devrÂNım!.

*

BiNBiR ŞeKiL >bİÇİM BULdum!.
DIŞ’ta ARAdım>İÇİM BULdum!.
HEP Peşinde >HİÇ’im BULdum!.
->“SıRR-ı SIFIR”a ->seyrÂNım!.

*

“SIRAT SıRTı”n ->YATan bENem!
ALan -> bENem! ->SATan bENem!
->ATTıran ->YÂR!.. >ATan bENem!
“cÂN”da ->“cÂNÂN”ım ->cevLÂNım!.

*

KAR ALTında -> gONCA GÜLüm
ÜŞÜyoRr ->DUmÂNım ->KÜLüm
->GÜL’ün ÖZLüyoRr >BüLBüLüm
->“HÂL-i HAZIR”a -> haYyrÂNım!.

*

SOĞuk bENem!. SICak bENem!.
İbraHÎM bEN!. ->BIÇak bENem!.
->“İSMâiL”-e -> KUCak bENem!.
“YÂR”e -> YÂR iLe -> kurbÂNım!.

*

“FAZLuLLaH”ın ->FıTRet-iyem
->“SıRR-ı SıFıR ->SiTRet”-iyem
->“E-LEST”in İLk ->iTRet”-iyem
->“EHL-i BeYt”<-ü->ÂL-i şÂNım!.
..aleyhumu's-selâm…

*

->ÇAĞım -> ÇİLesÎN ÇAĞLasÎn
->aNaM ->kARALar ->BAĞLasÎn
düşmÂN GÜLsün!. >Dost AĞLasÎn
->PeJmÜRDe-yem!. -> PERişÂNım!.

*

kuL ihvÂNim ->SıRr SuLtÂNım
“GİYindiğim ->kÖHNe HÂN”ım
->NE zamÂN’ım!. NE mekÂN’ım!.
cÂN EVimde ->cÂN<->cÂNÂNım!.

11.01. 15 14:02
brsbrsmm..tktktrstkkmdbnvdsNn..

HANçeRe: Gırtlakta, boğazda ses telleri kısmı.
FAZL: Âlimlere yakışır olgunluk. * İmân, cömertlik, ihsan, kerem, ilim, ma'rifet, üstünlük, hüner, tefâvüt, inâyet. * Artmak. * Artık
FıTRet: Yaradılış, tıynet, hilkat.
SiTRet: (C.: Estâr) Örtü. * Perde.
iTRet: Zürriyet. Nesil. Ehl-i Beyt aleyhumu's-selâm..
ÂL-i şÂN: şan ve şerefi yüksek olan.

ALan -> bENem! ->SATan bENem!.:
“Senin attığın Bizim attığımızdır.:

فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَلَكِنَّ اللّهَ قَتَلَهُمْ وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَكِنَّ اللّهَ رَمَى وَلِيُبْلِيَ الْمُؤْمِنِينَ مِنْهُ بَلاء حَسَناً إِنَّ اللّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ
---“Fe lem taktulûhum ve lâkinnallâhe katelehum, ve mâ rameyte iz rameyte ve lâkinnallâhe ramâ, ve li yubliyel mu’minîne minhu belâen hasenâ(hasenen), innallâhe semîun alîm(alîmun).: Onları siz öldürmediniz, ama onları Allah öldürdü; attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Mü'minleri kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir.” (Enfâl 8/17)

ALLAHu zü’l- CeLÂL’i senin: “sen atmadın Biz attık!” fiili, Biz yaptık çıkıverir karşına!.

“cÂN”da ->“cÂNÂN”ım ->cevLÂNım!.:

Enfüste-MERKEZ-de O..

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
---“Ve lekad halaknel insâne ve na’lemu mâ tuvesvisu bihî nefsuh(nefsuhu), ve nahnu AKREBu ileyhi min hablil verîdi : Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha YAKINız.” (Kaf 50/16)

MuhaMMed aleyhi's-selâm ebü'l-ervâhtır:
MuhaMMed aleyhi's-selâm, Ruhların BaBasıdır.. Üreme Kaynağı -> İLKi ve TEKidir Yaratıkların TüMMü İçin..
ResÛLü’r- RABB.. AKIL AYN-ının İKİ YÜZünün ARAKEsitdir ki, ResÛLü’n BİLen-BULan -> Şahdamarından da AKREB-Akraba-YAKIN RABB’nda OLur ve HaKK’ın Kabı, ceRRyÂNın Kablosu, USTAnın ESERi Olaraka YAŞAR ve ŞÂHİdi Olur..

İbraHÎM bEN!. ->BIÇak bENem!.
->“İSMâiL”-e -> KUCak bENem!.
“YÂR”e -> YÂR iLe -> kurbÂNım!.:

رَبِّ هَبْ لِي مِنَ الصَّالِحِينَ
“Rabbi heb lî mine’s- sâlihîn (sâlihîne).: "Rabbim, bana salihlerden (olan bir çocuk) armağan et." (Sâffât 37/100)

فَبَشَّرْنَاهُ بِغُلَامٍ حَلِيمٍ
“Fe beşşernâhu bi gulâmin halîm (halîmin).: Biz de onu halim/uysal, yumuşak huylu bir çocukla müjdeledik.” (Sâffât 37/101)

فَلَمَّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْيَ قَالَ يَا بُنَيَّ إِنِّي أَرَى فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانظُرْ مَاذَا تَرَى قَالَ يَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِي إِن شَاء اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ
“Fe lemmâ belega meahus sa’ye kâle yâ buneyye innî erâ fîl menâmi ennî ezbehuke fanzur mâzâ terâ, kâle yâ ebetif’al mâ tû’meru setecidunî inşâallâhu mine’s- sâbirîn (sâbirîne).: Babacığım! Emrolunduğunu yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın.” (Sâffât 37/102)

فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِينِ
“Fe lemmâ eslemâ ve tellehu li’l- cebîn (cebîni).: Sonunda ikisi de (Allah'ın emrine ve takdirine) teslim olup (babası, İsmail'i kurban etmek için) onu alnı üzerine yatırdı.” (Sâffât 37/103)

وَنَادَيْنَاهُ أَنْ يَا إِبْرَاهِيمُ
“Ve nâdeynâhu en yâ ibrâhîm (ibrâhîmu).: Biz ona: "Ey İbrahim" diye seslendik.” (Sâffât 37/104)

قَدْ صَدَّقْتَ الرُّؤْيَا إِنَّا كَذَلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ
“Kad saddakter ru’yâ, innâ kezâlike neczî’l- muhsinîn (muhsinîne).: "Gerçekten sen, rüyayı doğruladın. Şüphesiz biz, ihsanda bulunanları böyle ödüllendiririz." (Sâffât 37/105)

إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْبَلَاء الْمُبِينُ
“İnne hâzâ le huve’l- belâu’l- mubîn (mubînu).: Doğrusu bu, apaçık bir imtihandı.” (Sâffât 37/106)

وَفَدَيْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِيمٍ
“Ve fedeynâhu bi zibhın azîm (azîmin).: Ve ona büyük bir kurbanı fidye olarak verdik.” (Sâffât 37/107)
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

YÂR Nİye! Nİye!.

YÂRim YEDi Renktim >SOLduğum Nİye!
GÖZ YAŞım GÖNLÜme DOLduğum Nİye!
BUZ DAĞIyken ->BULUT OLduğum Nİye!
->AŞKIn AŞK ARKında AK!..tığım NEdEN?!.

*

SEVen<->SEViLene >SEKmekmiş SEVgi
->YOLUna GÖZ YAŞı ->EKmEKmiş SEVgi
->BUNca CEFÂ-sını -> ÇEKmEKmiş SEVgi
->YÂRin YOLLarına BAK!..tığım ->NEdEN?!.

*

“ELEST-ü-MAHşerin ->HAMURU” ->giBi
“ÇARK-ı ÇİLLE ÇÖLLün ->ÇAMURU” >giBi
->“KEŞİŞ DAĞLarının ->YAğMURU” ->giBi
->ÇİLLe ŞİMŞEKLerim ÇAK!..tığım NEdEN?!.

*

GÜL-i ZÂR EYyLedim ->KÖHne HÂNımı
SEL-SEBİL EYyLedim ->ŞÖHret ŞÂNımı
“ASLI’mın ->fASLı” ki ->KEREM CÂNımı
->NÂZLı YÂR ZÜLFüNe TAK!..tığım NEdEN?!.

*

KuL İhvÂNi SEFîL ->SAVRuLdu ->KÜLüm
SEVen<->SEViLen>YÂR>TEVHİDin TÜLüm
->GÜLün KOKUsuna ->BERDÛŞ BÜLBÜLüm
->VARI’mı<->YOKU’mu YAK!..tığım NEdEN?!.

07.09.15 01:31
brsbrsa..tktktrstkkmdtktkk…
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

->heP KAYgUda
AHh AHhmakLar!.
-->ZOM UYKUda
vAHh AHhmakLar!.

AHh AHhmakLar!.
vAHh AHhmakLar!.

DİZini DÖĞme AHhmağa
->BAŞını EĞme AHhmağa
->ELini DEĞme >AHhmağa
DEğerSEN DOSTun SANırsın!.

*

->Eğri-Büğrü GELişinden
>HASEdLikten ÖLüşünden
İÇten >İÇe >GÜLüşünden
“TEVHİDsizLiğin TANı!”rsın!.

*

ONLara ->HAYyat Rüyâdır
LAFLarı BOŞtur ->Güyâdır
->İŞi ->GÜÇLeri ->Riyâdır
YÜZLerin GÖRsen TANırsın!.

*

ZuLMEDer>Demez ki ->YETer!
Bir de ->SUÇLu EDer ->BETer!
ŞeytÂN ->DiLLi DüDük ->Öter!
-->KANatLı MeLek -->SANırsın!.

*

“cÂN YANar>ARAn AÇ!”-arsın!
“->ARDına ->ACI SAÇ!.”-arsın!
->“KENDi ÖZÜN-e KAÇ!.”-arsın!
->“KAPANdıkça KAPAN!.” -ırsın!.

*

KALLeş GEZerLer AÇIKça
ÖNüNe ÇIKarLar -> SIKça
“YÜZSÜZLER’i >TANI!.”dıkça
“İNSÂNLıktan ->UTAN!.”-ırsın!.

*

->kuL İhvÂNim ->İyİ ->Amma!
GÜBREden>GÜL ->Bir Muamma!
->TAŞ ATMA ->EKMEK TARLAma!
->“A Ç K A L-ınca >U Y A N!.”ırsın!.

22.06.15 ->12:22
brsbrs..tktktrstkkmdbzbrzde..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

->İLiM -> İRÂDE -> İDRAKLa
-> “İLLâ ALLAH” ->İŞTiRaKLa
->Eğ BAŞını ->KuL İ h v  Nim
HAKkta HAKktan HAKka HAKkLa!.

YÂRr LEYyLâ!. LEYyLâ!.

EhL-i Beyt ErenLer ->EZeL Has Maya
KıtMÎR-e ->KırAT-a ->Yavru Tor Taya
Ne Hacet Var -> MANSÛR gibi ASmaya
BİLirim ki HASsret DÂR LEYyLâ LEYyLâ!.

*

“İKİLik ->ŞeytÂN”ı -> BİR-BEŞi BİLMez!
ÂDeM-HAVva ->CeNNet->EŞ-EŞi BİLMez!
ÇOK SAHteKÂR GÖRdüm ->ATEŞi BİLMez!
YAŞAnmayan YALan ->HÂR LEYyLâ LEYyLâ!.

*

“HİÇ”imi “HEP”Ledim >cÜMmLe “VAR”ımda
“KÂR-ü-BeL”m ÇÖKtü ->“KiSB-ü-KÂR”ımda
->“İ Ç İ M-’in A T E Ş-i” ->A K S A Ç-Larımda
->K E Ş İ Ş DAĞım gibi ->KAR LEYyLâ LEYyLâ!.

*

->“YÂD EL TAŞı”->YEdik>“TEKe TEK”-inde
->GÖNLümüz ->EĞLerkEN >GÜL-ÇİÇEKinde
->“Ve’t- Tîni ve’z- Zeytûn ->ÇOKun TEKinde
->KAN rENgi ÇİÇEKLi ->NÂR LEYyLâ LEYyLâ!.

*

->kİM DUYar SESini ->bAHt-ı BOĞuğun
->YEDi İKLim >bEŞ ŞEHiRdEN KOĞuğun
->sEN İyİ >BİLirSÎN ->“ÇÖLün SOĞuğu”n
ÜŞÜdümm vALLAHi!. >SAR LEYyLâ LEYyLâ!.

*

KuL İhvÂNi SefÎL ->SEVdim!. ->SEV-ER-im!
AŞK OLsun EHL-i BeYt!. ->“ER OĞLu ER”-im!
->İBRAHîMî -> “BERdEN SeLÂM-ÂN” DER-im!
“CeheNNem’e SOKsa YÂRr!.” >LEYyLâ LEYyLâ!.
..aleyhumusselâm…

24.09.15 09:09
brsbrsa..tktktrstkkmdgLmLkrbÂNbyrm..

ALLAH VARdır ->YOKtur>YOK-Luk
ZÂTuLLAH HAKk! Zeytûn ->TEKLik
“FeyeKÛN”u ->“Tîn”i ->“ÇOK”-Luk
->VÂHiDu’L- KAHhÂR ->GERÇEKLik!.

“Ve’t- Tîni ve’z- Zeytûn >ÇOKun TEKinde.:

وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ
Resim ---“Ve’t- tîni ve’z- zeytûn (zeytûni).: İncire ve zeytine andolsun.”
(Tîn 95/1)

İBRAHîMNÂR’ın ->“BERdEN SeLÂM-ÂN”-ı.:

قُلْنَا يَا نَارُ كُونِي بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَى إِبْرَاهِيمَ
Resim ---Kulnâ yâ nâru kûnî berden ve selâmen alâ ibrahîm(ibrahîme): Ey ateş! İbrâhim için serinlik ve esenlik ol! dedik.”
(Enbiyâ 21/69)

->VÂHiDu’L- KAHhÂR ->GERÇEKLik.:

Resim ->EL VÂHiDu’L- KAHHÂR >ALLAH.:

..Vahdet-i UHuD ->Vahdet-i ŞüHÛD ->Vahdet-i SüCÛD ->Vahdet-i MevCÛD =>Vahdet-i VüCÛD<=kaHHÂRRiyyet=> Vahdet-i VüCÛD =>Vahdet-i MevCÛD ->Vahdet-i ŞüHÛD ->Vahdet-i SüCÛD ->Vahdet-i UHuD..

(LÂ diyen HerŞey/kes)..->İLÂhe ->İLLâ =>ALLAH <= TEVHÎD => ALLAH ->İLLÂ ->İLÂhe-> ..(LÂ diyen yok.. VAR OLan Vâhidu'l- Kahhâr ALLAH)

يَوْمَ هُم بَارِزُونَ لَا يَخْفَى عَلَى اللَّهِ مِنْهُمْ شَيْءٌ لِّمَنِ الْمُلْكُ الْيَوْمَ لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ
Resim---''Yevme hum bârizûn(bârizûne) lâ yahfâ alâllâhi min hum şey’un, li menil mulku’l- yevm(yevme), lillâhi’l- vâhidi’l- kahhâr: O gün, orta yere çıkarlar. Onlardan hiçbir şey Allah'a karşı gizli kalmaz. (Allah sorar:) "Bugün mülk kimindir? Bir olan, Kahhar olan Allah'ındır."
(Mü’min 40/16)

El Vâhidu:
Resim

El Kahhâru :
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

sEN NErdesÎn?.

GÖKçe DERem gÖNlüm giBİ
SES VERiyor SENsiz ->SEVgi
SEN NErdesin ->EYy SEVgiLi
->BUrası -> B U r s a GECEsi..

*

ÖLÜMLendi –> DOĞUMLandı
BOĞaz Kırk Kat BOĞUMLandı
->BOĞaz-ıma >DÜĞÜm-Lendi
NEYLeyeyim -> “YÂRr “HECesi..

*

ÖMRüm ÖZet ÖZüyorum
KOR ATeşe ->kÖZüyorum
BÜKüp BÜKüp çÖZüyorum
->BİLdiğimin -> BİLmecesi..

*

GönüL GÜLün GÜL-i ZÂRin
HASsretinden ->Ah-ü-ZÂRin
NAZLı YÂRe -> “NAZLı YÂRin
DELi!” DiyorLar -> N İ C e -si..

*

Kul ihvÂNin ->AĞLatıyor
YÂR ZüLFüne bAĞLatıyor
>KIZILIRMAK çAĞLatıyor
>YILDIZ DAĞInın YÜCEsi..

11.02.14 06:22
brsbrs..ynyllrddlyrğmm..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim AHh-m-AKk!.

Şe’ÂN ŞeVKİnde
ZıTLar ZeVKİnde
TaHTın FeVKİnde
->SıRaT SeVKİnde!.

AHh!. ->AHMakLar!
vAHh!. ->AHMakLar!
DİPDİRi GEZeN ->ÖLÜLer
vAHh ki EYyVaHh AHMakLar!.

ÂŞıK ELi ->YEDuLLAH-ta
SON SÖZü RaSûLuLLAHta
EREN EDEBi ->EHL-i BEYt
“İLİM ŞEHRİ ->ÂLİ ŞÂH”ta

aleyhumusselâm..

HAKk ÂŞıK ->SÖZünün ERi
HAKk GÖRen GÖZünün ERi
HaBLi’L- VERîDde >AKRaBa
HAKKu’L- HAKk ÖZünün ERi!.

AHMak ->ESrârkEŞ ARıyoR
HAKk ÂŞKIn BeLEŞ ARıyoR
AŞK ARIsI ->ÇiÇeK >ÇiÇeK
->KARA SiNEK >LEŞ ARıyoR!.

ÂLeM>HAKk’ın NÛRun NÂRı
->KİMse SIRRın SINAmayız
->BURAsı ->KULLuk BÂZÂRı
->AHMakLarı -> KINAmayız!.

kUL İhvÂNi ->SÖZüm SaNa
ALıp ->SATma ->O’na-BU’na
HAKk’ın HALKI’na >KARIŞma!
DOKUN!.ma ->SU’ya>SABUNa!.

Resim AHh-m-AKk!.

GöNüL GÖZü KÖR ki GeRçeğe HASsret!
->ÇiLE ÇÖLLerinde ->ÇİÇeğe HASsret!
BAL DOLu ->ALTıgEN PeTeğe HASsret!
->SiNEK ->ARI SıRRın AÇmak İStiYOR!.

*

BUZ DAĞI -> ZiKKeLi >GELirmi COŞa
->ERİmedEN -> nASıL ÇAĞLaya KOŞa
->MeLEKLer ÇAĞırsa CeNNete ->BOŞa
Şey-t-ÂN CeheNNeMi’in KAÇmak İStiYOR!.

*

bU ÂLeMde ->hERkES >EŞi >EŞine
SEVenLer ->SEVdiğin DÜŞer PEŞine
->KuRt SiNEği HASsret >ÖLü LEŞine
ARI ->AŞK BALI-nı >SAÇmak İStiYOR!.

*

Şe’ÂNda ->“ŞeRiât ŞARTı” BİLmiYOR
->EKSİ-yi BİLmiYOR >ARTı BİLmiYOR
->TeVHiD TERAZİsi ->TARTı BİLmiYOR
ÂHiREti -> ATLaYıp -> GEÇmek İStiYOR!.

*

AŞKın SEBEBiNi ->SıRR SONUCUnU
BİLmiYOR>MERYEM’i>AŞK ORUCUnU
>“USTURA AĞZI”-nı -> “İĞNE UCU”nU
UMUTsuZ >KORKuyu >GEÇmek İStiYOR!.

*

HAKk ÂŞıKLar TeVHiD TELiN TARıYOR
YOKLuk-ÇOKLuk HAMURunu KARıYOR
AHMakLar ->ÂHiRette KÜFRün ARıYOR
CeNNette KÖŞKünü ->SEÇmek İStiYOR!.

*

SÖZ-Sohbet-Zevk BiLmez HaZa GELmiYOR!
->NİYÂZa ->EĞiLMeZ!. ->NÂZa GELmiYOR!
->“S A R ı TELLeR” giBi ->SaZ-a GELmiYOR!
->“MuHABBet MÂKAMI”n >SEÇmek İStiYOR!.

*

EHL-i BEYT-i RESÛL EZELdEN DİRi
CÂNın VERdi >ŞEHîD OLdu hER BİRi
->AHmağın ELİnde ->KiBiR ZİNCİRi
KEVSER HaVuZundan İÇmek İStiYOR!.

*

OLmasın!.da AHMak!. OL!.unda AHMak!.
YÖNü YANLış!. SAĞda-SOLunda AHMak!.
ÖMÜR BOYU ->ŞeytÂN YOLUnda AHMak!.
->EHLULLAH KEFENİn ->BİÇmek İStiYOR!.

*

“KAPLuMBaĞa KaBuĞu”nu -> SOYmuYOR!
RABB’ın SÖZÜn-RESÛL SÖZÜn DUYmuYOR!
->“Mutu KaBLe ->eN teMutu!.”>UYmuYOR!
->ÖLmeden ->CeNNet’e >GÖÇmek İStiYOR!.

*

KuL İhvÂNim ->TEKLİK >TeVHiD TÜRKÜsü
AHMak ->YOKta-ÇOKta -> ÖMÜR TÖRPÜsü
“CeHeNNeM” DEniLEN >“CeNNet” KÖPRÜsü
AHMak ->“UÇMAK”-Lara -> UÇmak İStiYOR!.

13.11.15 19:57
brsbrsmm..tktktrstkkmdylnzlkk..

UÇMAK: CeNNet

->“Mutu KaBLe ->eN teMutu!.”>UYmuYOR!.:

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem!: “Mutu kable en temutu: ÖLmeden önce ÖLünüz!” buyurmuştur.
(Aclunî, Keşfü’l-Hâfâ II-291-2669)

Resim

ÂŞıK Cesurdur!.
AHh-m-AKk Korkaktır!

DÜNyâ KORKakLarın CeNNeTi ->CeSURLarın CeHeNNeMi!
ÂHiRet KORKakLarın CeHeNNeMi ->CeSURLarın CeNNeTidir!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

Ne KALBKAZANım var Ne KaFaTASım
“SıRR”ım SıFıRLadı >TÜLLere Küstüm
YEDi RENgiN YUTsun KaPKaRA YASım!
BÜLBÜLÜm AĞLattı ->GÜLLere Küstüm!.

BUL!.-ama!.-dım!..

“bEN BURNu”m ELest’te>BeLÂ kOKUdu
fARK-ına VARdım da ->ÇÂRem YOKudu
“DOST-unum!.” DİyenLer cÂNım OKUdu
şU YALaN DÜNyada ->Dostt BULamadım!.

*

“OL-ÂN OYuNu”-na ŞAŞştım da KALdım!
“SıRRın sOYuN!”una ŞAŞştım da KALdım!
KuRt-La-KOYuNu-na ŞAŞştım da KALdım!
->“İÇİne GİR!..”-ecek->Postt BULamadım!.

*

“İKİ”-Lik ->ŞEYy-t-ÂNı ->SOLumu KESsti!
->“SAĞ”ıma SIĞın!.dım ->YOLumu KESsti!
->ELİm-i >VERdim ->de ->KOLumu KESsti!
->“DESTuR DİLe!..”yecek Destt BULamadım!.

*

“BİZ BİR-İZ >BâDEsi”n ->İÇti de GÖNLüm!
“SEV-SEViL SıRRI”-nı ->SEÇti de GÖNLüm!
“KERbeLÂ ÇÖLü”-nden >GEÇti de GÖNLüm!
LEYyLÂsına ->MecNÛN->Mestt BULamadım!.

*

HÂL-i HaZıR >hER ÂN ->HAYy ALLAH SaNa!
->R e S û L U L L A H EL-i ->ÂLİ ŞÂH SaNa!
->KuL İhvÂNi SEFîL ->AHh!. Ki vAH!. SaNa!
->bU ÂLeM-de ->“PuT-Perestt BUL!”amadım!.

26.12.15 20:40
brsbrsmda.. tktktrstkkmdhssrett..

Bezm-i ELest: Cenâb-ı Hak ruhları yarattığında: "Ben Rabbiniz değil miyim?” meâlinde diye sorduğunda, ruhlar:"Bilâkis..Evet, Rabbimizsin!." diye cevap vermeleri ÂNına "Elest meclisi" veya "Bezm-i elest" tâbir edilir..
OL-ÂN OYuNu: şu ÂN Şe’ÂNuLLAH-taki KÛN feyeKÛN ->OL-ÂN SüNNeTuLLAHı..
Dost: Sevilen insan, muhib, yâr. Erkek veya kadın sevgili, mâşuk, mahbub, mâşuka, mahbube. Hakiki dost ve âşıkların ve âriflerin âşık oldukları ALLAH celle celâlihu..
Destt: f. El, yed.
Mestt: Sarhoş. Aklı başında olmayan. Kendinden geçercesine hazz duymak mânasında "mest olmak" şeklinde kullanılır.
DESTuR: f. İzin, müsaade. Şerlilerden kurtulmak için söylenen söz. Allah'ın inayeti..
PuT-Perest: f. Allah'tan başka şeyleri ilâh kabul eden, puta inanıp ona ibâdet eden. Puta tapan..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

KULkEN HADDim ıYORum!
ÇİLLesÎN YIĞYOR GÖNLüm!
ARZ-dan ->ARŞ-a TAŞıYORum!
KÂB”ına SIĞYOR >GÖNLüm!.

AHh YÂRim!.

ÂŞığım ELeSt-ten AHDimi ANdım
MaHŞer ATEŞine PEŞinen YANdım
KULuna KUL OLdum ÂŞığım SANdım
vALLAHi-biLLAHi ->ÂRdayım >YÂRim!.

*

şU YALan DÜnyâda ->NeFRet iLe >KiN
NE YOL-YOLak KOYdu Ne İmÂN NE DiN
“BİZ BİR-İZ”de ->ÖRüMCekLe-GüverCİN
“HİR”da-“SEVR”inde ->GÂRdayım YÂRim!.

*

“bU ÂLeM >DÜRüLmüş ->MÎM’e!.” DEmişim!
“cÂNda>cÂNÂN->CihÂN ->CÎM’e!.” DEmişim!
“NE zamÂN?!. ->NErede?!. ->KİMe?” DEmişim!
“ENE’L- HAKk!.” DEmişim!. ->DÂRdayım >YÂRim!.

*

“ÂKîLim!.” DEdiğim ->NE İÇin?. ->NEdEN?
->BAŞım ÇoRaP ÖR-EN!. ->NE İŞLer EdEN!
->KıZL SAC ÜST-ünde ->HARRe SüCCedEN!
->“HÂL-i HAZIR”-ımda ->HÂRdayım YÂRim!.

*

->HAVvA ANA >TARLası ->ÂDEM’in DÖLü!
->ÖLÜ-sü ->DİRİ-ykEN!.. ->DİRi-si ->ÖLü!
->BEN de ->SANıYORdum ->KERBELÂ ÇÖLü!
->KEŞİŞ DAĞLarı-nda ->KÂRda-yım ->YÂRim!.

*

ÂŞıK OLdum ->ARZ’ın ->ARŞ’a KAtLadım!
TEVHİD TOHUMu Ettin!. ->AŞKLa PAtLadım!
->“İBRAHîMî” ->OLdum ->“ATEŞ”e AtLadım!
“şU ÂN ->Şe’ÂN”ında ->NÂRda-yım ->YÂRim!.

*

“Şu DÜN-yâ ÂLEmin GÜZELi”n ->SEÇtim!
->SEVgiLi AĞzından ->“SEVDÂN”ı >İÇtim!
İÇte RABB->Dışta ALLAH >SIRATın GEÇtim!
BİZ BİR-İZ BeLÂ!.sı ->YÂRr!”dayım >YÂRim!.

*

->“SEFîL İhVÂNiN”i ->“KEŞİŞ”e ->SÜRdün!
->“KULLuk DEFTERİ”ni “ZİRVE”de->DÜRdün!
->SEN de ŞÂHİDimsÎN ->EL BASÎR >GÖRdün!
->“ZITLaRın ZEVKi”nde ->ZÂRda-yım >YÂRim!.

11.01.16 12:07
brsbrsmd..tktktrstkkmdsyrÂNn…

GELirGEÇer ->NEdir ki BU?
KULLuk HÂLi BUnca KAYgU!
Bırak GİTsîn “KüLLî ŞEY”yin
TEK-BİR ->LÂ HUVe İLLÂ HU!. HAYy Dost!. celle celâlihu…

ÂŞığım ELeSt-ten AHDimi ANdım:

وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتَ بِرَبِّكُمْ قَالُواْ بَلَى شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِينَ
Resim---Ve iz ehaze rabbüke mim beni ademe min zuhurihim zürriyyetehüm ve eşhedehüm ala enfüsihim ELESTÜ Bİ RABBİKÜM KALU BELÂ şehidna en tekulu yevmel kiyameti inna künna an haza ğafilin : Kıyâmet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Âdem oğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şâhid tuttu ve dedi ki: Ben sizin RABBiniz değil miyim? (Onlar da), Evet (buna) şâhid olduk, dediler.
(A’raf 7/172)

->KıZL SAC ÜST-ünde ->HARRe SüCCedEN!.:

HaRRa: Yarp çıkmak. Hararetli. Kızgın. Çok sıcak. Yakıcı. ALLAHu Zü’L- CeLÂL’in; bâtınen RaBBî, zâhiren ReSûLî HaKku’l- HaKk OLan Hakikatına-YEDuLLaha ULaşım Hakkımız ve görevimİZz İçin Burnumuz Üstüne yapmamaız EMRedilen İKİLikten kurtuluş, zâhir-bâtın HaRRe SECDELerimiz..
ALLAHu Zü’l- Celâle hamd olsun!.
Her ŞEY’ini sermiş ortaya, her şeyini yüklemiş AKLa sonsuz şükürler olsun!.
Bir insan AKLının, sonsuz gibi gittiği kadar gidebileceği Hü
RRiyet tanımıştır “haRRe” kökü budur.
Ha
RRe succeden budur çenelerinin üzerine kapanırlar!. Çenelerinin üzerine kapanır..

أُوْلَئِكَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ مِن ذُرِّيَّةِ آدَمَ وَمِمَّنْ حَمَلْنَا مَعَ نُوحٍ وَمِن ذُرِّيَّةِ إِبْرَاهِيمَ وَإِسْرَائِيلَ وَمِمَّنْ هَدَيْنَا وَاجْتَبَيْنَا إِذَا تُتْلَى عَلَيْهِمْ آيَاتُ الرَّحْمَن خَرُّوا سُجَّدًا وَبُكِيًّا
Resim---''Ülaikelleziyne en'amAllahu aleyhim minen Nebîyyiyne min zürriyyeti Âdeme ve mimmen hamelna mea Nuh ve min zürriyyeti İbrahiyme ve İsraiyle ve mimmen hedeyna vectebeyna izâ tütla aleyhim ayatu’r-Rahmani harru sücceden ve bükiyya: İşte bunlar, Allah'ın kendilerine in'amda bulunduğu Nebilerden, Âdem'in soyundan, Nuh ile birlikte (gemide) taşıdıklarımızdan, İbrahim ve İsrail'in (Yakup) zürriyetinden hakikate erdirdiğimiz ve (ezelden) seçtiğimiz kimselerdir. Onlara Rahman'ın varlığının delilleri okunduğu zaman (yakînî müşahede ile) secde ederler ve ağlarlar.''
(Meryem 19 / 58)

->“İ B R A H î M î” Ettin ->“ATEŞ”e AtLadım!.:

قُلْنَا يَا نَارُ كُونِي بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَى إِبْرَاهِيمَ
Resim---Kulnâ yâ nâru kûnî berden ve selâmen alâ ibrâhîm(ibrâhîme) : "Ey Ateş!. Resim İbrâhim’e karşı serin, zararsız ve selâmet yeri OL!." DEdik.
(Enbiyâ 21/69)

İÇte RABB->Dışta ALLAH >SIRATın GEÇtim!
->BİZ BİR-İZ BeLÂ!.sı ->YÂRr!.” yım >YÂRim!.:

Resim ->EL VÂHiDu’L- KAHHÂR >ALLAH.:

..Vahdet-i UHuD->Vahdet-i ŞüHÛD->Vahdet-i SüCÛD->Vahdet-i MevCÛD=> Vahdet-i VüCÛD<=kaHHÂRRiyyet=> Vahdet-i VüCÛD =>Vahdet-i MevCÛD->Vahdet-i ŞüHÛD->->Vahdet-i SüCÛD->Vahdet-i UHuD..

(LÂ diyen HerŞey/kes)..-> İLÂhe -> İLLâ => ALLAH <= TEVHÎD => ALLAH -> İLLÂ -> İLÂhe-> ..(LÂ diyen yok.. VAR OLan Vâhidu'l- Kahhâr ALLAH)

يَوْمَ هُم بَارِزُونَ لَا يَخْفَى عَلَى اللَّهِ مِنْهُمْ شَيْءٌ لِّمَنِ الْمُلْكُ الْيَوْمَ لِلَّهِ الْوَاحِدِ الْقَهَّارِ
Resim---''Yevme hum bârizûn(bârizûne) lâ yahfâ alâllâhi min hum şey’un, li menil mulku’l- yevm(yevme), lillâhi’l- vâhidi’l- kahhâr: O gün, orta yere çıkarlar. Onlardan hiçbir şey Allah'a karşı gizli kalmaz. (Allah sorar:) "Bugün mülk kimindir? Bir olan, Kahhar olan Allah'ındır."
(Mü’min 40/16)

Resim “LÂ Huve ->İLLâ HUu! ->O’ndan bAŞKa O YOKtur”un >ASLı!.:

هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ
Resim---“Huvallâhullezî LÂ İLÂHE İLLÂ HUVE, el meliku’l- kuddûsu’s- selâmu’l- mû’minu’l- muheyminu’l- azîzu’l- cebbâru’l- mütekebbir (mutekebbiru), subhânallâhi ammâ yuşrikûn (yuşrikûne).: O Allah ki; O’NDAN BAŞKA İLÂH YOKtur, Melik’tir (hükümrandır), Kuddüs’tür (mukaddestir), Selâm’dır (selâmete erdirendir), Mü’mindir (emniyet verendir), Müheymin’dir (koruyup gözetendir), Azîz’dir (yücedir), Cabbar’dır (cebredendir), Mütekebbir’dir (pek büyük olandır). Allah, şirk koşulan şeylerden münezzehtir (uzaktır).”
(Haşr 59/23)

AHAD ALLAH celle celâlihu ASLına HUuu!
AHMeD Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem fASLına HUuu!.

Resim

SÖZün ÖZün DİNLe ÂŞıK
MÂŞuKun >SENiNLe ÂŞıK
ÇIKk KEŞİŞ’n TEPE-SÎN-e
GECE-GÜNdüZ ->İNLe ÂŞıK!.

“ATAN ->ALLAH!.”->Deyip >Atma!
“HAKk SÖZ”e >“YALAN”ın > KAtma!
->“SÖZ”üm >SANA ->KUL İHVÂNim!
->“O-na ->BU-na” ->ALıp<-> SAtma!.. HAYy Dost!. celle celâlihu…

فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَلَكِنَّ اللّهَ قَتَلَهُمْ وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَكِنَّ اللّهَ رَمَى وَلِيُبْلِيَ الْمُؤْمِنِينَ مِنْهُ بَلاء حَسَناً إِنَّ اللّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ
Resim---“Fe lem taktulûhum ve lâkinnallâhe katelehum, ve mâ rameyte iz rameyte ve lâkinnallâhe ramâ, ve li yubliye’l- mu’minîne minhu belâen hasenâ (hasenen), innallâhe semîun alîm (alîmun).: Onları siz öldürmediniz ama onları Allah öldürdü. Ve attığın zaman da sen atmadın ama Allah attı. Ve Allah, mü’minleri Kendisinden ahsen belâ ile imtihan eder. Muhakkak ki Allah, işitendir ve bilendir.”
(Enfâl8/17)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

AŞKın ResimÖZü
SEVd sÖZü
dumÂN-KÜLü
GÖNüL kÖZü!.

HAYy DE BiRre!.

CEVR-i cihÂN ResimÇiLLe ÇAĞı
KOPmuYOrsa ResimGÖNüL BAĞı
ResimÇiÇEK >ÇiÇEK ResimYEDi DAĞI
KOŞturan Resim ARI’ya YANdımm!.

*

SıRR-ı SıFıR SEVd Resim SEVgi
SEVen <-> SEViLeN Resim SEVgiLi
“AÇ tAVuk Resim BUĞdayı” Resim giBi
“DÜŞüm”de ResimDARI’ya YANdımm!.

*

“ECEL” Resim EMELimde dEĞiL!
Resim“SIRr SAZI TELi”mde dEĞiL!
NEYyLEYyim Resim ELimde dEĞiL!
ResimSAÇLarı SARI’ya ResimYANdımm!.

*

VAR’ın-YOK’un ResimZÂRe VER!.miŞş!
Resim“AŞK”ın Resim İNtiZÂRE VER!.miŞş!
Resim“YARI”-sını YÂR-e Resim VER!.miŞş!
Resim“YÜREğİ ResimYARI”-ya ResimYANdımm!.

*

DAMLa<->DERy “SıRR ÇİLE”yin
Resim“SIRR-ı SIFIRr” - “SEN”-ciLeyin
ResimKUL İHVÂNimm Resim“BENn”-ciLeyin
“vAHhh!.” ResimZÂRi ZÂRı yaResimYANdımm!.

07.02. 16. 11:03
brsbrsm..tktktrstkkmdkrkştbhrr..

İNtiZÂR: hİÇ GELmeyeni hEP BEKLemek!.. HUu Dost.. celle ve âLâ..

SÖZüm DOST’a ResimKuİhvÂNi
DOstLarın - DüşmÂNın hÂNi?.
ResimBU ÂLEm Resim gÖLge OYUNu
ResimALLAH BÂKi ResimHerkES FÂNi!. celle celâlihu..

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

SeLÂM OLsun!.

->AK GÖNüLe
->KARA GÜLe
->ÇiLLe ÇÖLe
ÖL >DİRiL >ÖL!.e SeLÂM OLsun!.

İnsÂN DEnen Yarım Nefes
DOStLukta YAŞAsa Herkes
HeRkes İçin ->Hayır Nefes
->ALANLara SeLÂM OLsun!.

*

HAKk’a OLsa Naz-Niyazımız
->HALk-a KıLavuz >Bazımız
EL->ELe ->DostLUk SAZımız
ÇALANLara ->SeLÂM OLsun!.

*

HAKk KOYsak AKıL TASIna
MecNÛN-una >LEYyLÂ-sına
HAKk’ın DostLuk DERYâsına
DALANLara ->SeLÂM OLsun!.

*

OLmaz İŞLer ->YAPaRcasın
ELden EKmek ->KAPaRcasın
Şu DÜNYÂ-ya ->TAPaRcasın
KALANLara -> SeLÂM OLsun!.

*

ELEStü?. ->KâLû BELÂ’mın
MâNâsın BİLsek ->KeLÂM’ın
HaLkına HAKk’ın ->SeLÂM’ın
SALANLara -> SeLÂM OLsun!.

*

->SıĞıR BİLe -> YOLağını
->ARAr ->BULur DOLağını
->Hak SÖZ İLe ->KULağını
DELENLere ->SeLÂM OLsun!.

*

“KULa -> KULLuk”un ARDından
KURtuLsak ->KULLuk DERdinden
“HAKka KuL OL!.”sak MERDinden
->GELENLere -> SeLÂM ->OLsun!.

*

SÖZüm DİNLe >HoCa EFeNdi
KENdiNe -> OYUNu<->FENdi
->KENDi CeNÂZesÎn ->KENdi
KILANLara-> SeLÂM >OLsun!.

*

HaRaMdan-YaLandan TAŞtan
->ELin ÇEKip >hER SAVaştan
“İNSÂN OLduğu”nu ->BAŞtan
->BİLENLere -> SeLÂM OLsun!.

*

HAKk’ın YOLu ->İLİM-BİLİm
HAKk DUYgusu-HaYıR-HiLim
“DİLLeri”ni ->DİLim ->DİLim
->DİLENLere -> SeLÂM OLsun!.

*

HAKk BİLip ->İŞin BAŞInı
->PAYLaşıp ->HAYat AŞInı
YeTiM >ÖKSüZ GÖZ YAŞInı
SİLENLere ->SeLÂM OLsun!.

*

DAyANmadan Kuvvet->Güce
KARDeş OLa ->DEVLe->Cüce
İNSÂNLık ->Her Şeyden Yüce
OLANLara -> SeLÂM ->OLsun!.

*

“CÂHiL >PEŞİ”ne ->GİTmeyip
->“DÎN”ini >MASKe ->ETmeyip
“Ben HAKkın KULuyum!.” DEyip
-> OLAN-Lara -> SeLÂM OLsun!.

*

HALKına HAKk GÖZ-KAŞıyLa
->ALNInda ->MeZÂR TAŞıyLa
DAMLa DAMLa ->GÖZ YAŞIyLa
DOLANLara-> SeLÂM ->OLsun!.

*

ŞERden-ŞEYtÂNLıktan KAÇıp
Her YERe ->Dost Koku SAÇıp
->İNSÂN >GiBi -> ÇiÇek AÇıp
SOLANLara-> SeLÂM >OLsun!.

*

KiN->NeFRet->ÖFke DAĞInı
->ATLayıp ->“FiTNe ÇAĞI”nı
“NEFSin HAYVANLık BAĞI”nı
->YOLAN-Lara SeLÂM OLsun!.

*

“ÜZme!. ÜZüLMe!.”dir ->SEVgi
SEVen <-> SEViLen -> SEVgiLi
->İNSÂN DOĞup ->İNSÂN GiBi
->“ÖLEN”Lere ->SeLÂM OLsun!.

*

DÖNekLere ->KALLeşLere
->DİRİ GÖVdeLi >LEŞLere
ZiL ZURNALara ->KEŞLere
>GÜLENLere SeLÂM OLsun!.

*

TOPrak DOLar ->GÖZLerine
RABB-ım YAKÎN ->ÖZLerine
->HAKk Âşığın -> SÖZLerine
>GÜLENLere ->SeLÂM OLsun!.

*

HAKk’ın HALKça KELÂMîyem
->SıRR-ı SıFıR ->SELÂMîyem
->KuL İhvÂNi ->MELÂMîyem
>BİLENLere ->SeLÂM OLsun!.

19.02.16 06:39
brsbrsmm..tktktrstkkmdsyrÂNn..

ALLAH BÂKi >Her Şey FÂNi
SEVeN<->SEViLeNLer KÂNi
SEVemeyEN ->AHhmakLara
SeLÂM SALLa ->KUL İHvÂNi!.

..celle celâlihu…

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

EFENDİM!..

Boş-ALmış Kâinât, GönLümde Gurbet!
ELde kalan SIFIR gerisi Hasret!
“Ve’t-TÎNi ve’z- Zeytun..” Kesret ü Vahdet
NÛR’un İzin BULduk NÂR’da Efendim!..

*

Pîrim Hüsameddin ALi desturu
Hâce âLâaddin MevLâne Nuru
Sâdık-ı Sıddıkın SIFIR süruru
Her An gözüm-gönLüm YÂR’da Efendim!..

*

Bu ÂLEM ki HAKK’ın Kapısız Hanı
SIFIR sahrasında SIRR İmtihanı
AŞK Meydanın çıkan PÎR PehLivânı
HAKK’ın KÛN Kisbeti ER’de Efendim!..

*

“Ve eniğbudunî..” EMRin KOşmuşuz
“Harru süccede..” nin NÂRın PİŞmişiz
“SeLâmün kavLen min..” SEYRin DÜŞmüşüz
DERTLerin DEVÂsı, DERDe Efendim!..

*

SIR-ı SUBHÂN SÂDIK, KULLuk Kastında
YOKLuğun BÜRÜNmüş, VARLık DOSTunda
GÖKte değiL, YERde SIFIR POSTUnda
SoranLar oLursa: “NERDe Efendim?..”

*

Her nefes EL HAYY’dan HAYAT -> SEVgidir
SEVen -> SEViLendir -> “Huu!” SEVgiLidir
Sırr SIDDIK Sancağı -> GÜN-EŞ gibidir
GÖRmeyene KENDİ PERDe Efendim!..

*

“KâLu BeLâ!” sında gördü gÖZLerim!
Bir Lahza AYRıLsam Özden ÖZLerim
İLm ü EDEB HÂLde İZin İZLerim
KITMİRLik OLunca SER’de Efendim!..

*

“Fe sümme VechuLLah..” GİTsem OLur mu?
“Ve ke’sen dihaka..” BİTsem OLur mu?
DavuL ÇALıp iLân ETsem OLur mu?
Şûyûn’un Şâhidi BURDA Efendim!..

*

HAVA gibi hafif, SU gibi BERRÂK
ATEŞ gibi TEMİZ, Zâhir-Bâtın PÂK
TOPRAK gibi Münbit Sırr SIDDIk OLmak
Naz-Niyaz SECDESİ NÛRda Efendim!..

*

İhvanî sefîLe SIRR GÖNDERensin
Sırrın SIFIR edip SEYRe SERensin
CümLenin NEFESin ALıp-VERensin
Derûn Dudağımız SÛRda Efendim!..

27.03.2000 11:44

Şûyûn’un Şâhidi.. Şâhidu.. Meşhudun..

Şûyûn: (Şe'n. C.) İşler, fiiller. Havadis.
SÛR: (Sûret. C.) Kıyamet günü İsrafil Aleyhisselâm'ın çalacağı boru. Buna Sur-u İsrafil de denir. * Boynuzdan yapılan düdük.
Derûn: f. İç taraf. Dâhil. * Kalb.
Kisbet: Kısbet, yağlı güreş yapan sporcunun dana, malak veya manda derisinden yapılmış siyah don-giyim malzemesidir.
Münbit: Verimli, verimi bol. İnbat eden, ekini güzel yetiştiren.
Kesret: ÇokLuk.
Vahdet: TEKlik..

“Ve’t-TÎNi ve’z- Zeytun..” Kesret ü Vahdet.:

وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ
Resim---“Ve’t- tîni ve’z- zeytuni.: İncire ve zeytine andolsun.”
(Tîn 95/1)

“Ve eniğbudunî..” EMRin Koşmuşuz.:

وَأَنْ اعْبُدُونِي هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِيمٌ
Resim---“Ve eni’budûnî, hâzâ sırâtun mustakîm (mustakîmun).: Ve Ben, sizden Bana kul olmanıza (dair ahd almadım mı?) Bu da Sıratı Mustakîm (üzerinde bulunmak)tır.”
(Yâsîn 36/61)

“Harru süccede..” nin NÂRın PİŞmişiz.:

إِنَّمَا يُؤْمِنُ بِآيَاتِنَا الَّذِينَ إِذَا ذُكِّرُوا بِهَا خَرُّوا سُجَّدًا وَسَبَّحُوا بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَهُمْ لَا يَسْتَكْبِرُونَ*
Resim---“İnnemâ yu’minu bi âyâtinellezîne izâ zukkirû bihâ harrû succeden ve sebbehû bi hamdi rabbihim ve hum lâ yestekbirûn (yestekbirûne).: Fakat Bizim âyetlerimize îmân edenler onlardır ki, (âyetlerimiz) zikredildiği zaman (hemen) secde ederek yere kapanırlar. Ve Rab’lerini hamd ile tesbih ederler ve onlar kibirlenmezler.
(Secde Âyeti) (Secde 32/15)

“SeLâmün kavLen min..” SEYRin DÜŞmüşüz.:

سَلَامٌ قَوْلًا مِن رَّبٍّ رَّحِيمٍ
Resim---“Selâmun kavlen min rabbin rahîm (rahîmin).: Rahîm olan Rab’ten "selâm" sözü (vardır).”
(Yâsîn 36/61)

“KâLu BeLâ!” sında gördü gÖZLerim!.:

وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتَ بِرَبِّكُمْ قَالُواْ بَلَى شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِينَ
Resim---"Ve iz ehâze rabbuke min benî âdeme min zuhûrihim zurriyyetehum ve eşhedehum alâ enfusihim, E LESTU birabbikum, kâlû BELÂ, şehidnâ, en tekûlû yevmel kıyâmeti innâ kunnâ an hâzâ gâfilîn(gâfilîne).: Hem Rabbin Ademoğullarının bellerinden zürriyetlerini alıp onları nefislerine karşı şahid tutarak: «Rabbiniz değil miyim?» diye şahit gösterdiği zaman «Evet Rabbimizsin, şahidiz!.» dediler. Kıyamet günü «Bizim bundan haberimiz yoktu!» demeyesiniz,’’

(A'râf 7/172)

“Fe sümme VechuLLah..” GİTsem OLur mu?.:

وَلِلّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ فَأَيْنَمَا تُوَلُّواْ فَثَمَّ وَجْهُ اللّهِ إِنَّ اللّهَ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
Resim---“Ve lillâhi’l- meşriku ve’l- magribu fe eynemâ tuvellû fe semme vechullâh (vechullâhi) innallâhe vâsiun alîm (alîmun).: Ve doğu da Allah’ındır batı da. Artık hangi tarafa dönerseniz dönün, Allah’ın Vechi (Zat’ı) işte oradadır. Muhakkak ki Allah Vâsi’dir (rahmeti ve lutfu geniştir, herşeyi ilmi ile kuşatandır).”
(Bakara 2/115)

“Ve ke’sen dihaka..” BİTsem OLur mu?.:

وَكَأْسًا دِهَاقًا
Resim---“Ve ke’sen dihâkâ (dihâkan).: Dopdolu kadehler- kâseler vardır.”
(Nebe 78/34)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

HAYy DOStt!.
celle celâlihu..

KEŞİŞ DAĞIn TEPEsÎnden
NAZLı YÂRim NEFESİnden
KORKUma UMUT SESİnden
FAZL-ı FEREC BÂLım YÜKLe!.

YÜKLe SIRTıma!.

KuL İhvÂNin KULLuk VERdin
“SIRRı”mı ->SIRATA SERDin
->“YEDi RENGin”i -> YEdirdin
->“AL”ını ->YÜKLe ->SIRTıma!.

*

“TEKE TEK”inde ->TEK Ettin
GÖNüL GÖZden GERÇEK Ettin
->ÇiÇek –> ARı -> PeTEK Ettin
-> “BAL”ını -> YÜKLe SIRTıma!.

*

GARİBim ->GuRBet ELİnde
GÖNLüM ->EZEL GÜZELİnde
->SÎNE SAZIm-ın ->TELİnde
->“ÇAL”ını ->YÜKLe SIRTıma!.

*

ZEVK-i ZÂHiR TÜLLer YÜKLe!
-> BÎ-ÇÂRE BÜLBÜLer YÜKLe!
TOMuR-GoNCa-GÜLLer YÜKLe!
->“DAL”ını -> YÜKLe >SIRTıma!.

*

AŞKında KemÂLim SENsÎn
CeLÂLin >CemÂLim SENsÎn
HÂL İÇİnde >HÂLim SENsÎn
->“HÂL”ını ->YÜKLe SIRTıma!.

*

“ÇIKış KAPI”m ADın VERdin
RAHîM KILdın>TADın VERdin
ANA – BaBa -> KADın VERdin
-> “MAL”ını ->YÜKLe SIRTıma!.

*

DEM İÇİnde DEM bU DEMin
CÂNda CÂNÂN İKeN HEMin
KıTMÎR İPİn >KIRAT GEMİn
->“NAL”ını ->YÜKLe SIRTıma!.

*

KÛN feyeKÛNUn ki >MekÂN
->ŞE’ÂNuLLAH-ında >şU ÂN
bU ÂLEMdeki >CüMMLe CÂN
->“SAL”ını -> YÜKLe SIRTıma!.

*

İHVÂNiM -> RESÛL SEV!.ERim
->ŞÂH-ı MerdÂN ÂLİ -> PÎRim
KIRAT >YEMin ->KUL KıtMÎRin
->“YAL”ını ->YÜKLe ->SIRTıma!.

07.04. 16. 13:07
brsbrsm..tktkttrstkkmdkndllemreml..

FEREC: Kaçış/ÇIKış Kapısı..

ResimiKi nOt Resim

1965 yılından, üniversiteden, işini hep iyi bilen yaman akıllı bir arkadaşım ki, bana son döndüğü Afrika safarisi ve Ümit Burnundan sonsuz Ummanları seyrediş fotoğraflarını gönderip: “Sana şaşıyorum dünyadan habersiz, hep o tarafa bakıp, gelip-geçip-gidiyorsun!.” diye şaka yaptı.. ben de: “SEn en son ne yapacaksın bu boklu dünyada?” dedim.. kahkaha attı ve: “Elbette öleceğim!.” Dedi.. cevap vermedim..

Resim

Bir BİZ BİR-İZ CÂN yazdı..
Cevabı sitemizde çokça vardı ancak, yukardaki şiiri yazdım:

Es Selâmu aleyküm
Hocam ALLAH (celle celâlihu) bizi çeşitli sıkıntılarla dertlerle veya başımıza gelen belalarla denemekte, (ailevî, maddî, manevî, sağlık, gibi)

Bir sorum olacak size imtihan içinde imtihan olur mu veya deneme içinde deneme veya biz bu denemeyi geçemedik zannediyoruz aslında geçiyoruz veya bir imtihan bitiyor öbürü başlıyor gibi, nefs te bizi “geçtin geçemedin” gibi düşüncelerle bunaltıyor. Ne yapmalıyız?.
Şimdiki halimiz nefsin hoşuna gitmiyor, eski halimize dönmemiz için mi vesvese veriyor?.

Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

HAYy DOstt!. celle celâlihu..

YANar DAĞLar giBi KÖZünü GÖZet
ÖFKeyLe KÖPürme SÖZünü GÖZet
CÂNda CÂNÂN’ın BİL ÖZünü GÖZet
ÖMRünü ÖZünLe ÖR!. de ALdanma!.

*

YOKLuk-ÇOKLuk DEğiL TEvhid TEKLiktir
TOHUM-dan TOHUMa ->SıRR ÇİÇEKLiktir
MevCÛDun>VüCÛDu>“TEK GERÇEK”Liktir
->“AKLıyın GÖRdüğü ->DÖRD”e ALdanma!.

*

KÂMiL İNSÂN ->İNSÂN ->EDer İnsÂNı
şU ÂNda ->Şe’ÂNda ->CÂNıyLa ->KANı
“ŞÂH Damardan AKReB ->RABBın”ı TANı
“ÖZÜN”ü GÖZünLe ->GÖR!.” de ALdanma!.

*

bU ÂLeM bÖYLedir ->“KÜÇÜK”ü -> ALmaz!
ORTA KAP BULunmaz>“BÜYÜK”ü >DOLmaz!
->SOĞuKLa ->SOYSuZa ->“YiĞit”Lik OLmaz!
“KUZU POSTu GİYmiŞş -> KURD”a ALdanma!.

*

şU DÜNy ->DOĞurdu!. ->ELİMden Tuttu
->YEŞERtti ->YETİştim ->KIRdı >KURuttu
->vALLAHi ->BiLLAHi ->“GELeN”i -> Yuttu
İHVÂNim ->“YALANCı YURD”a -> ALdanma!.

09.05.16 09:49
brsbrsbzr..tktktrstkkmdfigÂNnn..

Resim

ResimResimResimResim

CÂNda CÂNÂN’ın BİL ÖZünü GÖZet.
“ŞÂH Damardan AKReB ->RABBın”ı TANı
“ÖZÜN”ü GÖZünLe ->GÖR!.” de ALdanma!.:

CÂN:
Muhit-Merkez ARAsında İnsÂoğlu YÂRı çapı..

CÂNÂN:
MErkezde OLuştan Münezzeh ->NahNu ->RaBbu’l- ÂLemîn..
MUhitte OLuştan Münezzeh ->ENâ -> ZÂTuLLAH.. ALLAHu Zü’l- CeLÂL..

ŞÂHdamarda ->“AKRABA”sı..:
RaBBu’L- ÂLEMîn’im ki ->AKREBÂm-YakÎnim (MERKEZde):

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ وَنَعْلَمُ مَا تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
Resim---“Ve lekad halaknel insâne ve na’lemu mâ tuvesvisu bihî nefsuh(nefsuhu), ve nahnu akrebu ileyhi min hablil verîdi: Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.”
(Kaf 50/16)

ve ALLAHu zü’L- CeLÂL’im ->“EnÂLLAH!. (MUHİTte)”:

إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي
Resim--- “İnnenî ENÂLLAHu Lâ iLâhe illâ ENÂ fa’budnî ve ekımis salâte li zikrî: Muhakkak ki BEN, YALNIZCA BEN ALLAH'ım. BENden başka EL İLÂH yoktur. BANA kulluk et; BENi anmak için namaz kıl!.”
(TâHâ 20/14)

Resim

MevCÛDun>VüCÛDu>“TEK GERÇEK”Liktir
“AKLıyın GÖRdüğü -> DÖRD”e ALdanma!.:

VüCÛD: Şeklen OLmaktan Münezzeh AKLen ve NAKLen Vâcibu’l- VüCÛD OLÂN ALLAHu Zü’l- CeLÂL..
MevCÛD: ŞEKLen ve AKLen VAR BİLdiğimiz KüLLLî ŞEyy.. ALLAHu Zü’l- CeLÂL’in NÛRu..

AKLıyın GÖRdüğü ->DÖRT.:

Toprak ->Ateş ->SU ->Hava
Beden ->Nefis ->Kalb ->Rûh
Lâ -> İLÂhe -> İLLâ -> ALLAH
Eşyâ <->Esmâ <->Sıfat <->ZÂT ALLAH celle celâlihu..

Resim

KüLLî ŞEY’e MuHit ->ALLAH..:

وَللّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَانَ اللّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ مُّحِيطًا
Resim---Ve lillâhi mâ fî's- semâvâti ve mâ fî'l- ard (ardı). Ve kânallâhu bi kulli şey’in MUHÎTâ (muhîtan) : Göklerde ve yerde ne varsa tümü Allah'ındır. Allah, her şeyi kuşatan-kapsayandır.”
(Nisâ 4/126)

Resim

->“ALLAH NÛRu ->KüLLî ŞEYy”de.:

“KüLLî ŞEYyi ->ALLAH’ın NÛRu!.
->OLduğu”na --->İNANmaktıR!.:

ALLAH celle celâluhu Ez Zâhir ALLAH celle celâluhu..

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Resim---ALLÂHU NÛRUS SEMÂVÂTİ VE’L- ARD (ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâh(mısbâhun), el mısbâhu fî zucâceh(zucâcetin), ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durrîyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr(nârun), nûrun alâ nûr(nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle lin nâs(nâsi), vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun) : ALLAH, GÖKLERİN VE YERİN NURUDUR. O'nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da, batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu,) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu kendi nuruna yöneltip iletir. Allah insanlar için örnekler verir. Allah, her şeyi bilendir.
(Nûr 24/35)

Resim

KÂMiL İNSÂN ->İNSÂN ->EDer İnsÂNı.:

“İnsÂNı ->İNSÂN ->İNSÂN Eder!.”
Münir DERMÂN kaddesallahu sırrahu

İnsÂN: MuhaMMedî Müslim-Mü’min-Mürid
İNSÂN: MuhaMMedî Mürşid-i KâmiL.. HÂLİFeTuLLAH..

Resim

İHVÂNim ->“FÂNi-YALANCı YURD”a -> ALdanma!.:

Resim---"Yes’eluhu men fî’s- semâvâti ve’l- ard (ardı), kulle yevmin huve fî şe’nin.: Göklerde ve yerde olanlar, O’ndan isterler (dilerler). O hergün (her an) bir şe’n (ayrı bir tecelli, yeni bir oluş, yENiden Yaratış) üzerindedir.”
(RahmÂN 55/29)

YÂRin GÖRür ->GÖNüL GÖZü
"KÜLLî ŞEYy YÂR!.” OLur SÖZü
“Şu ÂN ->ŞE’ÂN ->ŞEHÂDet”tir
KuL İhvÂNim >“SÖZ”ün>“ÖZ”ü!.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

GuRbet KUŞum
KızKÂRdeşim HaCERre!.

“hER ŞeY’i YÂR GÖR!”ür gönLümün gÖZü
bEN dE BİLmiYORum >bANA NE Der YÂR!
bENim -> ViRD-im OLdu -> ÂŞıKLar SÖZü
“SEVenLer DÜŞÜNmez!. KaBUL EDer YÂR!.”

“GEL!.”mesÎnn!.

KADERimi YAZan -> YÂRin ELİdir
SEVd KiRPikLerim ZüLFün tELİdir
DELi gönLüm YÂR DERdiyLe dELİdir
DERdimin DERmÂNı ÇÂRe GELmesÎn!.

*

tELLeri YÂR ZüLFü ->SÎNEde >SAZın
SöZ-SOHbetin-Zevkin HÂLinde HAZın
ÇAĞırsın->ÇIRpınsın -> AKLın NiYÂZın
nAKLi OLÂNLar NAZda NÂRe GELmesÎn!.

*

AKLıma AKRABa >cÂNda cÂNÂNım
SALTası es SeLÂM SıRR-ı SuLtÂNım
“NAZLı YÂRin divÂNında >KurbÂNım
YÜREK PÂRe PÂRe ->PÂRe GELmesÎn!.

*

BULutun GÖZ YAŞı SAÇımda AKLar
YÂRimin HATRAsın SERimde SAKLar
NE Dİyim-NİyLeyim >sİZe AHmakLar
bANA VURun ->NAZLı YÂRe GELmesÎn!.

*

“SEVip<->SEViL”eLi >DİLbÂZ-DiLBeRi
“eLest’ten<->mAHşer”e SEVd SEFeRi
->i h v  N i SEFiLim -> EZELden b E Ri
->DELi gönlüm >AHh-ü-ZÂRe GELmesÎn!.

28.01.15 07:38
brsbrs..nrişvannsivdrnginâzz..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

NAsıL YÂR Dİyem DOstt!.

giNE DÜŞtü gÖNLüm GurBet DiYÂRe
-> Yİtirdim YÂRimi -> KALdım AvÂRe
NAsıL YÂR Dİyem Dost bEN böyle YÂRe
->ÇÂResiz “AHh!.”ımı ->ALdıktan SONra!.

*

NAZLı YÂR VARımı ->EYyLedi tALan
KIZIL KOR HASsreti ->ELİmde kALan
HÂLim Soran OLMaz! ->KAPImı ÇALan
GARİBim GurBette ->kALdıktan SONra!.

*

SEVen <-> SEViLenin ->KeFÎLi MevLÂ!
GÜL<->GÜBReyi YAKar Kor Eder SEVdÂ
bENi “MecNÛN” Etti ->ZÜLfünde LEYyLÂ!
->“KERbeL ÇÖLÜ”ne ->sALdıktan SONra!.

*

RüzGÂRLar ESsmesin ->SULar AKmasın
->Bulut AĞLamasın ->ŞiMŞek çAKmasın
İSTemem bİRr dAHa “DÖNÜp BAK!.”masın
->YÂD ELLer HÂLim’e -> GÜLdükten SONra!.

*

kUL ihvÂNi SEFîL ->ARZ EYyLer HÂLi
->çARK-ı ÇiLLeyimiş ->AŞKın KemÂLi
->GÖZümün GÖRdüğü ->YÂRin CemÂLİ
->GİDer GÖZLerimLe ->ÖLdükten SONra!. Dost!. Dost!..

28.02.15 13:27
brsbrs..tktktrstkkmdsğnklrçndymm..

Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

ERiyip de ->DOLaBİLmek
KaLB KAZanı AKıL TASında
CÂNÂNa >CÂN OLaBİLmek
AŞK DERyâs-ın ORTASında

SEVe BİLmek ->TEKe TEKte
TEKe TEK-BİR TEK gERçekte
AŞK ->BİZ BİR-İZi YAŞAmak
GEÇmiş<-şU ÂN->GELecekte!.

AŞK NE ki?!?.

AŞK ki ->biR OLay İhvÂNim
->İNLETirsin -> SÂRı TELde!.
->ÂŞIKLık ->kOLay İhvÂNim
->YAPaYALnız >GuRBet ELde!.

*

HASsretin ->BAŞın BÜRüRsün!
YOLLarda ->YALnız YÜRüRsün!
hERkESte ->YÂR’in GÖRüRsün!
->GÖNÜL GÖZÜ-nü biR DEL de!.

*

gONCA GÜL NE? DAL NE İMiş?
BÜLBÜL KİMmiş? HÂL NE İMiş?
BEŞİK NEYyMiş>SALL NE İmiş?
“SIRAT SIRTI”na ->biR GEL de!.

*

“AV OL!.”ur ->AVCIn OKLarsın!
->kAYBeder >AKLın YOKLarsın!
“YÂR’in kOKUsu’n>kOKLa!.”rsın!
->“SEHERLERde ->ESEN YEL”de!.

*

KuL İhvÂNi’m -> cÂN CoŞş ALır!
GuRBet ->HASsretten HoŞş ALır!
HAsSret ->GÖZünden ->BOŞALır!
“dAMMLa dAMMLa AK!.”an SELde!.

01.03.15 06:08
brsbrs..tktktrstkkmdısszsszdğmgnmmüşşş..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

İÇimdeki ->ÇILgın Çocuk
SÖZ DiNLemiYOR AğLıYOR
GÖZYAŞLarı bOncuk bOncuk
SESi ->SÎNEmi ->DağLıYOR!.

SÖZüm YoKk!.

cÂN Çiçeğim ÇiLe SOLdu SOLaLı
->ACIsı İÇİMe ->DOLdu DOLaLı
KÂR-ü-BeLÂ ->rENgim OLdu OLaLı
YEDi rENgin SEVdim AL’a SÖZüm Yok!.

*

->SiTeMim ki >ZüLfü SARıya DEğil!
Gündüz HASsret GeCe YARıya DEğil!
->ÇiÇeğe DARgınım -->ARIya DEğil!
vALLAHi-biLLAHi ->BAL’a SÖZüm Yok!.

*

MeLÂMî MecNÛNum mEŞKe YOL YOKtu
ÂŞIKtım NEYyLeYyim AŞKa YOL YOKtu
feyeKÛN YAŞAdım ->bAŞKa YOL YOKtu
HÂL İçinde HÂLim ->HAL’a SÖZüm Yok!.

*

->YAKtı ATAŞına ->GÖNLÜM >SeYyretti
->Ş’oL VefÂsız YÂRim -> GÖR NELer Etti
->KIRATımı ->KEŞİŞ DAĞda ->KiŞşnetti
dÖRT MIH’a GÜcENdim NAL’a SÖZüm Yok!.

*

KuL İhvÂNi SEfÎL >“KurbÂN VER!”iLdim
->“SIRAT’ın SıRtı”na -> SeBİL SERiLdim
->hER NEFes ÖLdürdü -> yİNe DİRİLdim
bEN BEŞİKte GÖRdüm!. SAL’a SÖZüm Yok!.

06.06.15 ->19:32
brsbrs..tktkttkkmdzmÂNşmdşÂNşmdinsÂNn..vsEÇimm..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

..SONra!.

NAsıL YÂR Dİyeyim bEN bÖYLe YÂRe
->DÜŞürdü BAŞımı ->AHh iLe ->ZÂRe
NÛR İÇİnde SOKtu ->KıZıL KOR NÂRe
SÖZümü ->“ELEST”te ALdıktan SONra!.

*

ESstim de >SEHERin YELi DEdiLer
ÇAĞLadım ->ÇİLenin SELi DEdiLer
“vALLAHi biLLAHi >DELi!.” DEdiLer
SıRR-ı SıFıR SAZım çALdıktan SONra!.

*

ZÂTtan ZuHuR OL-ÂN NÛN’undan MîMim
cihÂN’a >cÂN OLdum -> CEM’inde CîMim
OTURup DÜŞÜNdüm ->NERDEyim KİMim
“ESFELîN DERyâsı”n -> dALdıktan SONra!.

*

“EZEL BİZ BİR-İZ”dik ->NÂZa NiYÂZdım!
“y”sına EYyvALLAH!->“SÎN”ine SAZdım!
->“YÂRLe YALNIZLığın KİTÂBI”n YAZdım!
“TEKe TEK TEKKE”mde ->kALdıktan SONra!.

*

KuL ihvÂNi SEFiL SıRR SuLTÂNımı
GuRBette HASsretLe YAKtı hÂNımı
->İSTEdiği zamÂN ->ALsın cÂNımı
SıRRımı SIFIRa ->sALdıktan SONra!.

02.03.15 06:58
brsbrs..tktktrstkkmdısszssz..
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

AŞK DAĞının TEPEsinde
KULağım >YÂRin SEsinde
BİZ BİR-İZ SEVen SEViLen
NEFESim ->YÂR NEFEsinde!.

YÂRr SENi SENi!.

ELEStte ->RABBikum>DUYduğum İLk Ses
KıYaMına DURduk ->KüLLî ŞEYy ->hERKes
>“EMÂNet” ->ALdığım<->VERdiğim NEFes
->“KoSKoCa ÖMRüm”ü ->“ÂN”-a YAŞAttın!.

*

DÜNya ki->VERdiğin<->ALAN YAŞAttın
->ÂHiRinde ->YIKtın ->TALAN YAŞAttın
HÜKM-ü HAKk İŞLedin ->OLÂN YAŞAttın
“OLsun!.OLmasın!.”-ı ->BANA YAŞAttınn!.

*

->KITMÎRi >ENiğe ->KIRATı ->TAYa
->EKLedin UC UCa -->SOKtun ARAya
NÛRundan VAR Ettin>KOYdun ORtaya
GÜNEŞim -->IŞIğın -->BANA YAŞAttınn!.

*

“EZELden ->EBEDe ->FERMÂNım!” DEdin
“HALİFemsin >BENim SULTÂNım!.” DEdin
“İÇ >İÇeyiz ->CÂNda >CÂNÂNım!.” DEdin
-->“CEVR-i CihÂN”ını --->CÂNÂ YAŞAttınn!.

*

“BUZ DAĞı OLduğum FARKı”-na ->SOKtun
->ERittin ->SU Ettin ->ARKı”-na ->SOKtun
“FELEK DEĞİRMENin >ÇARKı”-na ->SOKtun
-->KIRATım BAĞLadın ->HANA ->YAŞAttınn!.

*

CEVR-i CihÂN ->ÇARK-ı ÇİLLe ÇÖLünde
SEVdikte ->SEViLdik ->GÖNÜL GÖLünde
BiR DAMLack NUTFe ->“ÂDEM DÖLü”nde
BOYAdın ->“KıPKıZıl KAN”-a ->YAŞAttınn!.

*

HeR KULunu ->“BeL SÖZ”üne SOKtun
CihÂNı ->“KULuyun GÖZ”üne ->SOKtun
ÖMRümüz ->“ÖZETin ÖZ”üne ->SOKtun
->MADDeye GİZLEdin >MÂNÂ YAŞAttınn!.

*

->DİRİLik BAHŞettin ->ÖLü RESİM-e
->KİMLik ->KİŞİLiğin VERdin >İSİM-e
CÂNa ->CÂNÂN Oldun>SARdın CİSİM-e
->MADDeye GİZLEdin ->MÂNÂ YAŞAttınn!.

*

NÛHun FıRTıNası ->CEMMü’L-CEM’ide
BeDeN NEFis KALBim RÛHum>GEMide
->“BENi -->FİİLimi -->DÜŞÜNCEm”i de
SEN YARattın ->SENi ->SANA YAŞAttın!.

*

->İhvÂNi MecNÛNu ->LEYyLÂsın PEŞin
->BUYurdun ->“ÂLEMde OLmasın>EŞin
->SÖNMesin SÎNEnde -->SEVd ATEŞin”
->YANa >YANa >YANa ->YANa YAŞAttın!.

17.10.16 08:21
voiciistnbL..FatihdervişalimahllsiMstfmm..
ramazan..hacer..türkan...

Resim

KANat ÇıRPan DELi KARtaL
HASAN DAĞın>YELi KARtaL
SîNEmİZi YAKan ->HASsret
BİR de ->GuRBet ELi KARtaL..

Resim

ELEStte ->RABBikum.. DUYduğum İLk Ses..
->“ELESt”te->“BeLÂ!.” DEyiNce.:

Resim---“Ve iz ehaze rabbuke min benî âdeme min zuhûrihim zurriyyetehum ve eşhedehum alâ enfusihim, e lestu birabbikum, kâlû belâ, şehidnâ, en tekûlû yevme’l- kıyâmeti innâ kunnâ an hâzâ gâfilîn (gâfilîne).: Kıyâmet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Âdem oğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şâhid tuttu ve dedi ki: Ben sizin RABBiniz değil miyim? (Onlar da), Evet (buna) şâhid olduk, dediler.” (A’râf 7/172)

->“EMÂNet” ->ALdığım<->VERdiğim NEFes.:

إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمَانَةَ عَلَى السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالْجِبَالِ فَأَبَيْنَ أَن يَحْمِلْنَهَا وَأَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْإِنسَانُ إِنَّهُ كَانَ ظَلُومًا جَهُولًا

Resim---"İnnâ aradnel emânete ales semâvâti ve’l-- ardı ve’l- cibâli fe ebeyne en yahmilnehâ ve eşfakne minhâ ve hameleha’l- insân (insânu), innehu kâne zalûmen cehûlâ (cehûlen).: Biz emâneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar bunu yüklenmekten çekindiler, (sorumluluğundan) korktular. Onu insan yüklendi. Doğrusu o (insan) çok zâlim ve çok câhildir!..." (Ahzâb 33/72)

HÜKM-ü HAKk İŞLedin ->OLÂN YAŞAttın
“OLsun!.OLmasın!.”-ı ->BANA YAŞAttınn!.:
->“BENi ->FİİLimi ->DÜŞÜNCEm”i de
SEN YARattın ->SENi ->SANA YAŞAttın!.:

MuhaMMedî Şuûrdaki KUL, YAKÎN GELenedek KULLuğuna ALLAH celle celâlihu’nun KULU-Abduhu ve ResûLü-Resûluhu İZİ-nde devâm eder İnşâe ALLAHu TeÂLÂ:

وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ

Resim---“Va’bud rabbeke hattâ ye’tiyeke’l- yakîn (yakînu).: Ve sana “yakîn” gelinceye (son yakîne, Hakk’ul yakîne, Allah’a kuL OLmaya ulaşıncaya) kadar Rabbine kul ol- Rabbine ibâdet et!.” (Hicr 15/99)

Yâ RABBeNÂ TeÂLÂ!. KüLLî ŞEY SENin NÛRundur:

وَللّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَكَانَ اللّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ مُّحِيطًا

Resim---“Ve lillâhi mâ fî's- semâvâti ve mâ fîl ard (ardı). Ve kânallâhu bi kullî şey’in muhîtâ (muhîtan): Ve, göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah'ındır. Ve Allah, herşeyi kuşatandır.” (Nisâ 4/126)

KüLLî ŞEY’i Yaratan SENsin:

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ

Resim---“Ve mâ halaktu'l- cinne ve'l- inse illâ li ya'budûni.: Ve Ben, insanları ve cinleri (başka bir şey için değil, sadece) Bana kul olsunlar diye yarattım. ” (Zâriyat, 51/56)

Fiillerimizi.. Yaratan da SENsin:

Resim---“Fe lem taktulûhum ve lâkinnallâhe katelehum, ve mâ rameyte iz rameyte ve lâkinnallâhe RaMÂ, ve li yubliye'l- mu’minîne minhu beLÂen hasenâ (hasenen), innallâhe semîun alîm: Onları siz öldürmediniz (Bedir’de o kâfirleri kendi kuvvetinizle öldürmediniz), ama onları Allah öldürdü; (Ey Rasûlüm, bir avuç toprak) attığın zaman sen atmadın, ama Allah attı. Mü'minleri kendinden güzel bir imtihanla imtihan etmek için (yaptı.) Şüphesiz Allah, işitendir, bilendir.” (Enfâl 8/17)

DÜŞÜNcelerimizi dahi Yaratan SENsin:

وَمَا تَشَاؤُونَ إِلَّا أَن يَشَاء اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِينَ

Resim--- “Ve mâ teşâûne illâ en YEŞÂALLÂHu RaBBu'l- âlemin (âlemîne): Ve âlemlerin RaBBi Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.” (Tekvîr 81/29)

Ve her ÂN “KÛN ->feyeKÛN!. YENİden yaratmakta OLÂN da SENsin:

Resim---“Yes’ eluhu men fi's- semâvâti ve'l- ard(ardı), kulle yevmin huve fî şe’nin.: Göklerde ve yerde olanlar, O'ndan isterler (dilerler). O hergün (her an) bir şe'n (ayrı bir tecellî, yeni bir oluş-YENİden yaratış) üzerindedir.” (Rahmân 55/29)

إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَيْئًا أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ

Resim---“İnnemâ emruhû izâ erâde şey’en en yekûle lehu kûn fe yekûn: Bir şey yaratmak istediği zaman Onun yaptığı "Ol" demekten ibarettir. Hemen oluverir.” (YâSîn 36/82)

“HALİFemsin >BENim SULTÂNım!.” DEdin.:

Hz. ÂDEM aleyhisselâm’ı Halife kılıp İsimlerin Öğretilmesi.:
Allah Hz. ÂDEM aleyhisselâm'i yarattıktan sonra, dünyaya yerleşip kendilerinden faydalanabilmeleri için ona eşyanın isimlerini ve özelliklerini öğretti. İsimlerin dalâlet ettiği varlıkları anlama kabiliyeti verdi.

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ

Resim---“Ve iz kâle rabbuke li’l- melâiketi innî câilun fî’l- ardı halîfeten, kâlû e tec’alu fîhâ men yufsidu fîhâ ve yesfikud dimâe, ve nahnu nusebbihu bi hamdike ve nukaddisu lek (leke), kâle innî a’lemu mâ lâ tâ’lemûn (tâ’lemûne).: Ve Rabbin meleklere: “Muhakkak ki Ben yeryüzünde bir halife kılacağım.” demişti. (Melekler de): “Orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Biz Seni, hamd ile tesbih ve seni takdis ediyoruz.” dediler. (Rabbin de): “Muhakkak ki ben, sizin bilmediklerinizi bilirim.” buyurdu.” (Bakara 2/30)

BiR DAMLack NUTFe ->“ÂDEM DÖLü”nde
BOYAdın ->“KıPKıZıl KAN”-a ->YAŞAttınn!.:

أَوَلَمْ يَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِيمٌ مُّبِينٌ

Resim---"E ve lem yera’l- insânu ennâ halaknâhu min nutfetin fe izâ huve hasîmun mubîn (mubînun).: İnsan, onu bir nutfeden nasıl yarattığımızı görmedi mi? Sonra da Bize (karşı) apaçık hasım (düşman) oldu.” (YâSîn 36/77)

أَوَلَمْ يَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِيمٌ مُّبِينٌ

Resim---"E ve lem yera’l insânu ennâ halaknâhu min nutfetin fe izâ huve hasîmun mubîn(mubînun).: İnsan, onu bir nutfeden nasıl yarattığımızı görmedi mi? Sonra da Bize (karşı) apaçık hasım (düşman) oldu.” (İnsân 76/2)

“İÇ >İÇeyiz ->CÂNda >CÂNÂNım!.” DEdin.:
Abd’in>RABBı>“BİZ BİR-İZ”de!.:

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz: “ Men arefe nefsehu fekad arefe RaBBehu: Nefsinin ANLAyan RABBini ANLAr ” buyurmuştur.

(Aclunî, Keşfü’l-Hâfâ II/343 (2532)

MERKEZ-de.. ->AKRAB.. ->RABB’ı!.. -> HABLi’l- VERîD-in ->ÇİZiYORr!.:

Resim---“Ve le kad halakne’l- insane ve na'lemu ma tuvesvisu bihi nefsuh ve nahnu AKRABu ileyhi min HABLİ’l- VERîD :Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kaf 50/16)

“KüLLî ŞEY-in MUHİT” ->A L L A H ->KüLlî ŞEY'in YUTuyor!..:

Resim---“Ve lillâhi mâ fî’s- semâvâti ve mâ fî’l- ard (ardı). Ve kânallâhu bi kulli şey’in MUHÎTâ (muhîtan) : Göklerde ve yerde ne varsa tümü Allah'ındır. Allah, her şeyi kuşatan-kapsayandır.” (Nisâ 4/126)

CÂNa ->CÂNÂN Oldun >SARdın CİSİM-e.
->MADDeye GİZLEdin ->MÂNÂ YAŞAttınn!.:

HaLK, HAKK TeÂLÂ’nın Sîretinin Sûretidir veTüMM ESMÂdan ibâret OL-ÂN AKLı sebebiyle en Muhteşem NOKtadaki İnsÂNoğLununun Yüzünde HAKk Yazar.. “OKU!”yana.. GÖRene var!.. KÖRe ne var?.
İnsÂNoğLu ki, Rahimiyyetten doğan Rahmâniyyet gÖLgesidir-Nefhasıdır..

ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِيهِ مِن رُّوحِهِ وَجَعَلَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ قَلِيلًا مَّا تَشْكُرُونَ

Resim---“Summe sevvâhu ve nefeha fîhi min rûhihî ve ceale lekumu’s- sem’a ve’l- ebsâre ve’l- efidete, kalîlen mâ teşkurûn (teşkurûne).: Sonra onu “SEVİYELedi/düzeltip bir biçime soktu” ve ona ruhundan üfledi. Sizin için de kulak, gözler ve gönüller var etti. Ne az şükrediyorsunuz?” (Secde 32/9)

Rahîmiyet ve Rahmâniyet vasıfları vardır.. Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem de Rahîmiyet Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem in ÜMMÎ-liğidir.. Rahmâniyet ise, Rasûlullah sallALLAHu aleyhi ve sellem “Rusûliyyet”idir..
Vahiy akıl yâni aklın gelişi naklin gelişi aklın aktarma gelişi naklin direk kendinde kalışı Rahmâniyettir.. Zâten “Rahmân Nefhasından üfürdük” buyuruyor ALLAHu zü’l- Celâl.. “Rahmânı verdik” buyurmuyor.. Nefha ettik.. Nasıl etti?. Bir bak nasıl ediyor.. “ALLAHa ve Rasûlune teslim ol!”-u bir oku, bir daha bak nasıl nefha ediyormuş.. nefha etti de.. o zaman etti de.. iyi de şimdi etmiyor mu?. Ne demek her ÂN Şe’ÂN OLuş iyi ANLAmalıyız İnşâ ALLAHu TeÂLÂ!..

Âdem aleyhi’s-Selâm’ı topraktan yaratıp rûhumuzdan üfürdük .. Âdem Rahimiyyetine RÂHMAN nefhasını üfürdük ki HaVVa Rahimiyyet TARLAsının TOHUMUdur ilelebed..

Resim---Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “ALLAH celle celâluhu ÂDEM’i KENDİ Sûretinde yaratmıştır” buyurmuştur.
(Buhar’i; Müslim; İ.Ahmed; Feyzu’l- Kadir c:III shf:447)

NÛHun FıRTıNası ->CEMMü’L-CEM’ide
BeDeN NEFis KALBim RÛHum GEMide.:

وَأُوحِيَ إِلَى نُوحٍ أَنَّهُ لَن يُؤْمِنَ مِن قَوْمِكَ إِلاَّ مَن قَدْ آمَنَ فَلاَ تَبْتَئِسْ بِمَا كَانُواْ يَفْعَلُونَ

Resim---"Ve ûhiye ilâ nûhın ennehu len yu’mine min kavmike illâ men kad âmene fe lâ tebteis bi mâ kânû yef’alûn (yef’alûne).: Nuh'a vahyedildi: "Gerçekten iman edenlerin dışında, kesin olarak kimse inanmayacak. Şu halde onların işlemekte olduklarından dolayı üzülme." (Hûd 11/36)

وَاصْنَعِ الْفُلْكَ بِأَعْيُنِنَا وَوَحْيِنَا وَلاَ تُخَاطِبْنِي فِي الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِنَّهُم مُّغْرَقُونَ

Resim---"Vasnaı’l- fulke bi a’yuninâ ve vahyinâ ve lâ tuhâtıbnî fîllezîne zalemû, innehum mugrakûn (mugrakûne).: Vahyimizle ve Bizim gözetimimizde gemiyi inşa et (yap)! Zulmedenler hakkında Bana hitap etme. Onlar, muhakkak ki; boğulacak olanlardır.” (Hûd 11/37)

وَيَصْنَعُ الْفُلْكَ وَكُلَّمَا مَرَّ عَلَيْهِ مَلأٌ مِّن قَوْمِهِ سَخِرُواْ مِنْهُ قَالَ إِن تَسْخَرُواْ مِنَّا فَإِنَّا نَسْخَرُ مِنكُمْ كَمَا تَسْخَرُونَ

Resim---"Ve yasnau’l- fulke ve kullemâ merra aleyhi meleun min kavmihi sehırû minhu,, kâle in tesharû minnâ fe innâ nesharu minkum kemâ tesharûn (tesharûne).: Ve o gemiyi yaparken, kavminin ileri gelenleri ona her uğradıklarında onunla alay ettiler. (Nuh (a.s) şöyle) dedi: “Eğer bizimle alay ediyorsanız sonra da muhakkak ki; biz, sizin alay ettiğiniz gibi sizinle alay edeceğiz.” (Hûd 11/38)

فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ مَن يَأْتِيهِ عَذَابٌ يُخْزِيهِ وَيَحِلُّ عَلَيْهِ عَذَابٌ مُّقِيمٌ

Resim---"Fe sevfe ta’lemûne men ye’tîhi azâbun yuhzîhi ve yehıllu aleyhi azâbun mukim (mukîmun).: Kendisine alçaltacak bir azap gelecek kimseleri artık yakında bileceksiniz. Ve onun üzerine, kalıcı azap nüfuz edecek.” (Hûd 11/39)

حَتَّى إِذَا جَاء أَمْرُنَا وَفَارَ التَّنُّورُ قُلْنَا احْمِلْ فِيهَا مِن كُلٍّ زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ وَأَهْلَكَ إِلاَّ مَن سَبَقَ عَلَيْهِ الْقَوْلُ وَمَنْ آمَنَ وَمَا آمَنَ مَعَهُ إِلاَّ قَلِيلٌ

Resim---"Hattâ izâ câe emrunâ ve fârat tennûru kulnâhmi’l- fîhâ min kullin zevceynisneyni ve ehleke illâ men sebeka aleyhi’l- kavlu ve men âmene, ve mâ âmene meahû illâ kalîl (kalîlun).: Ve emrimiz gelince, tennur kaynadı. “O zaman herşeyden, iki unsurdan oluşan (bir dişi ve bir erkek) bir çifti ve haklarında söz geçmiş olanlar (boğulacakların sözü: âyet-37) hariç, aileni ve âmenû olanları onun içine yükle.” dedik. Az kişiden başkası, onunla beraber âmenû olmadı.” (Hûd 11/40)

وَقَالَ ارْكَبُواْ فِيهَا بِسْمِ اللّهِ مَجْرَاهَا وَمُرْسَاهَا إِنَّ رَبِّي لَغَفُورٌ رَّحِيمٌ

Resim---"Ve kâlerkebû fîhâ bismillâhi mecrâhâ ve mursâhâ, inne rabbî le gafûrun rahîm (rahîmun).: Ve ona binin. Onun yüzmesi ve demir atması (durması) Allah’ın adıyladır. Muhakkak ki benim Rabbim mutlaka Gafûr’dur (mağfiret eden), Rahîm’dir (rahmet nuru gönderen).” (Hûd 11/41)

وَهِيَ تَجْرِي بِهِمْ فِي مَوْجٍ كَالْجِبَالِ وَنَادَى نُوحٌ ابْنَهُ وَكَانَ فِي مَعْزِلٍ يَا بُنَيَّ ارْكَب مَّعَنَا وَلاَ تَكُن مَّعَ الْكَافِرِينَ

Resim---"Ve hiye tecrî bihim fî mevcin ke’l- cibâli ve nâdâ nûhunibnehu ve kâne fî ma'zilin yâ buneyyerkeb meanâ ve lâ tekun mea’l- kâfirîn (kâfirîne).: Ve o (gemi) onlarla, dağ gibi dalgalar içinde yüzüyordu. Ve Nuh(a.s), ayrı bir yerde duran oğluna seslendi: “Ey oğulcuğum, bizimle beraber bin ve kâfirlerle beraber olma!” (Hûd 11/42)

قَالَ سَآوِي إِلَى جَبَلٍ يَعْصِمُنِي مِنَ الْمَاء قَالَ لاَ عَاصِمَ الْيَوْمَ مِنْ أَمْرِ اللّهِ إِلاَّ مَن رَّحِمَ وَحَالَ بَيْنَهُمَا الْمَوْجُ فَكَانَ مِنَ الْمُغْرَقِينَ

Resim---"Kâle se âvî ilâ cebelin ya'sımunî minel mâi, kâle lâ âsıme’l- yevme min emrillâhi illâ men rahim (rahime), ve hâle beynehumâ’l- mevcu fe kâne mine’l- mugrakîn (mugrakîne).: (Nuh (aleyhisselâm)’ın oğlu şöyle) dedi: “Beni sudan koruyacak bir dağa sığınacağım.” Nuh (aaleyhisselâm): “Bugün Allah’ın emrinden koruyan bir koruyucu yoktur. (Allah’ın) rahmet ettiği kimseler hariç.” dedi. Ve ikisinin arasına dalga(lar) girdi ve böylece boğulanlardan oldu.” (Hûd 11/43)

وَقِيلَ يَا أَرْضُ ابْلَعِي مَاءكِ وَيَا سَمَاء أَقْلِعِي وَغِيضَ الْمَاء وَقُضِيَ الأَمْرُ وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِيِّ وَقِيلَ بُعْداً لِّلْقَوْمِ الظَّالِمِينَ

Resim---"Ve kîle yâ ardubleî mâeki ve yâ semâu akliî ve gîdal mâu ve kudıyel emru vestevet alâ’l- cûdiyyi ve kîle bu'den li’l- kavmi’z- zâlimîn (zâlimîne).: Ve: “Ey arz (yeryüzü), suyunu yut! Ey sema (suyunu) tut!” denildi. Ve su çekildi ve emir yerine getirildi. Ve (gemi), Cudi (dağı)nın üzerine yerleşti. Ve zalim kavme: “Uzak olsunlar.” denildi.” (Hûd 11/44)

وَنَادَى نُوحٌ رَّبَّهُ فَقَالَ رَبِّ إِنَّ ابُنِي مِنْ أَهْلِي وَإِنَّ وَعْدَكَ الْحَقُّ وَأَنتَ أَحْكَمُ الْحَاكِمِينَ

Resim---“Ve nâdâ nûhun rabbehu fe kâle rabbi innebnî min ehlî ve inne va'deke’l- hakku ve ente ahkemu’l- hâkimîn (hâkimîne).: Ve Nuh (aleyhisselâm) Rabbine seslendi. Sonra (şöyle) dedi: “Rabbim! Muhakkak ki oğlum benim ailemdendir. Ve muhakkak ki Senin vaadin haktır ve Sen, hüküm verenlerin en iyi hüküm verenisin.” (Hûd 11/45)

قَالَ يَا نُوحُ إِنَّهُ لَيْسَ مِنْ أَهْلِكَ إِنَّهُ عَمَلٌ غَيْرُ صَالِحٍ فَلاَ تَسْأَلْنِ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنِّي أَعِظُكَ أَن تَكُونَ مِنَ الْجَاهِلِينَ

Resim---"Kâle yâ nûhu innehu leyse min ehlike, innehu amelun gayru salih (salihin), fe lâ tes'elni mâ leyse leke bihî ilm (ilmun), innî eızuke en tekûne mine’l- câhilîn (câhilîne).: (Allahû Tealâ) şöyle buyurdu: “Ey Nuh! Muhakkak ki o, senin ailenden değildir. Muhakkak ki onun yaptığı salih olmayan bir ameldir. Öyleyse senin hakkında bir ilmin (bilgin) olmayan şeyi, Benden isteme. Muhakkak ki Ben, cahillerden olursun diye sana öğüt veriyorum.” (Hûd 11/46)

قَالَ رَبِّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ أَنْ أَسْأَلَكَ مَا لَيْسَ لِي بِهِ عِلْمٌ وَإِلاَّ تَغْفِرْ لِي وَتَرْحَمْنِي أَكُن مِّنَ الْخَاسِرِينَ

Resim---"Kâle rabbi innî eûzu bike en es'eleke mâ leyse lî bihî ilm (ilmun), ve illâ tagfirlî ve terhamnî ekun mine’l- hâsirîn (hâsirîne).: (Nuh a.s): “Rabbim, muhakkak ki ben, onun hakkında benim bir ilmim (bilgim) olmayan şeyi Senden istemekten Sana sığınırım. Ve Senin, beni mağfiret etmen ve Senin, bana rahmet etmen olmazsa ben, hüsrana uğrayanlardan olurum.” dedi.” (Hûd 11/47)

قِيلَ يَا نُوحُ اهْبِطْ بِسَلاَمٍ مِّنَّا وَبَركَاتٍ عَلَيْكَ وَعَلَى أُمَمٍ مِّمَّن مَّعَكَ وَأُمَمٌ سَنُمَتِّعُهُمْ ثُمَّ يَمَسُّهُم مِّنَّا عَذَابٌ أَلِيمٌ

Resim---"Kîle yâ nûhuhbıt bi selâmin minnâ ve berakâtin aleyke ve alâ umemin mimmen meâke, ve umemun se numettiuhum summe yemessuhum minnâ azâbun elîm (elîmun).: (Şöyle) denildi: “Ey Nuh, sana ve seninle beraber olan ümmetlere (toplumlara) Bizden bir selâmetle, bereketlerle in! Ve (bazı) ümmetler (olacak ki), onları metalandıracağız (faydalandıracağız). Sonra onlara Bizden elîm (acı) azap dokunacak.” (Hûd 11/48)

->İhvÂNi MecNÛNu ->LEYyLÂsın PEŞin
->BUYurdun ->“ÂLEMde OLmasın>Eşin.:

->MuhaMMedî MüKeRReMsÎN.:

Kaza, Kader, İrade ve Meşiyeti Mutlak olarak Zâtına mahsus olan ALLAHÜ ZÜ'L-CELÂL, "KÛN feyeKÛN" kelimesi ile her Şey’i ki, Kelimeyi var eder, yok eder ki; ŞeÂNuLLAHta, SüNNetuLLAH Üzere her ÂN YENiden YARATıp durmaktadır..

“Kelimesi”nin en mükemmeli olan “insÂN” ise zirvede MÜKERREM kılınmış tek varlıktır..

وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى كَثِيرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلاً

Resim---''Ve le kad kerramnâ benî âdeme ve hamelnâhum fi'l-berri ve'l-bahri ve razaknâhum mine't- tayyibâti ve faddalnâhum alâ kesîrin mimmen halaknâ tefdîlâ: Andolsun ki, Biz Âdem-oğullarını MÜKERREM kıldık ve onları karada ve denizde (nakil vâsıtalarına) yükledik ve onları leziz, temiz şeylerden merzûk ettik ve onları mahlûkatımızdan birçokları üzerine ziyâdesiyle üstün kıldık.” (İsrâ 17/70)

Ahdullah, Tevhid Emânetine sadakatla (şartı) ve Ni'metullah'a adâletle insÂN kelimesi imkÂNla imtihÂN için kendisine Lâzım ve Lâyık olanlarla birlikte halk edilmiş ve işlem tamamlanmıştır..
İmtihân İşlemi ki KÛN feyeKÛN Ürünü olan kâinâtta başlamıştır.
Sünnetullah ki, ALLAHÜ ZÜ'L-CELÂL'in tüm âlemlerdeki tavrı, tarzı ve stili bildirilmiştir.
Hazır ve Nazır olan RABB'ımız celle celâluhu sisteminin her zerresini, hücresini ve sezişlerini hakkıyla dinleyici ve EVVEL, ÂHİR, ZÂHİR, BÂTINını hakikaten TEK BİLicidir.. celle celâlihu…
Resim
Kullanıcı avatarı
kulihvani
Site Admin
Site Admin

Resim

NELER VAR!.

İNiş<->ÇIKışa DÜZLer
AŞKta YETîm-ÖKsüzLer
ÇİLE ÇEKen GÜL YÜZLer