Evvel-Âhir-Zâhir ve Bâtın ZEVKleri Kul ihvÂNi

Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Evvel-Âhir-Zâhir ve Bâtın ZEVKleri Kul ihvÂNi

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Bir âyet-i kerîme vardır;
Hüve’l- Evveli hüve’l- Âhiri hüve’l- Zâhiri hüve’l- Bâtın.”
Hüvel evvel : Nûr-u Resûlullah, bütün bu nûrdan kâinat yaratılmıştır.
“Sen buna, aklın sarsılırsa ilk atom nüvesi de!”
Hüve’l- Âhir: Ümmeti...
Hüve’l- Zâhir: Nübüvvet
Hüve’l- Bâtın: Resûlü Ekrem'in ledünnî iz âlemi...
Bu âyet bu hakikati gizlemektedir...

http://muhammedinur.com/forum/viewtopic ... B1n#p82353

Resim

هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Resim---Huve’l- evvelu ve’l- âhiru ve’z- Zahiru ve’l- Batinu ve huve bikulli şey'in 'aliymun.: O ilktir, sondur, zâhirdir, bâtındır. O, her şeyi bilendir.(Hadîd 57/3)

Resim---Ebu Hüreyre'den rivayetle Hz. Fatıma (ra) Resulullah (sav)'a gelerek bir hizmetçi taleb etmişti. Resulullah ona: "Şu duayı oku(man senin için hizmetçi edinmenden daha hayırlı)" dedi: "Allahım! Sen yedi semanın Rabbi, Arş-ı Azam'ın Rabbisin. Sen bizim Rabbimiz ve herşeyin Rabbisin. Tevrat, İncil ve Furkan'ı indiren, tohum ve çekirdekleri açansın. Her şeyin şerrinden sana sığınıyorum. Her şeyin alnından yapışmışsın (dizginleri senin elindedir). EVVEL sensin, senden önce bir şey yoktur. AHİR sensin, senden sonra da bir şey kalmayacak. Sen ZÂHİRsin, senin üstünde bir şey mevcut değildir. Sen BÂTINsın, senin dışında bir şey yoktur. Benim borcumu öde, beni fukaralıktan kurlar, zengin kıl."Tirmizi, Da'avat 68, (3477); İbnu Mace, Dua, 2 (3831)

Resim'' Allâhumme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin
Abdike (Muhammediyyeti) ve
Nebiyyike (Mahmudiyyeti) , ve
Rasûlike (Ahmediyyeti) ve
Nebiyyi’l-Ummiyyi (Habîbiyyeti) ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve sahbihi ve ummetihi... ''Resim

Azîz efendim PîRim, ŞÂHım, İmâm-ı Alî keremullahi veche:
«Ey insan! Senin cirmin (cüssen, cismin) küçücüktür, fakat Âlem-i Ekber (Evvel-Âhir-Zâhir-Bâtın SıRRları) sende tâva (dürülüp, yerleştirilmiş) dır. » Buyuruyor.

Buyurmasını DUYunca İÇ-im AÇ-ıldı doğru-SU!
Âlem-i Sagir olan ins-ANda Âlem-İ Kebir (kâinât) dercedilmiş.
Kâinâtta, Hakikat-İ Câmia sadece insANmış.
İnsANın Mânevî Yapısında KALB, ARŞ hükmündeymiş.
SîNe(Sadr) ise KURSÎ hükmünde gibiymiş.

İşte böyle buyurmuş ŞAHım, BİZ'de OLmayı başaran ŞÂHbazlara! aziz cANlar!..

ResimZEVK 490

Gelsen otursak diz dize, YÂRimiz ansak SULTÂNım!
Cânânın Cemâl Aşkına Canımız bansak SULTÂNım!

Evvel-Âhir-Zâhir-Bâtın, kırka katlasak AŞK Arşı’n
Kuş olup konsak KâBe’ye, Ah!! edip yansak SULTÂNım!

16.04.1989 22:49

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: Evvel-Âhir-Zâhir ve Bâtın ZEVKleri Kul ihvÂNi

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
Resim---Huve’l- evvelu ve’l- âhiru ve’z- Zahiru ve’l- Batinu ve huve bikulli şey'in 'aliymun.: O ilktir, sondur, zâhirdir, bâtındır. O, her şeyi bilendir.(Hadîd 57/3)

Resim---Ebu Hüreyre'den rivayetle Hz. Fatıma (ra) Resulullah (sav)'a gelerek bir hizmetçi taleb etmişti. Resulullah ona: "Şu duayı oku(man senin için hizmetçi edinmenden daha hayırlı)" dedi: "Allahım! Sen yedi semanın Rabbi, Arş-ı Azam'ın Rabbisin. Sen bizim Rabbimiz ve herşeyin Rabbisin. Tevrat, İncil ve Furkan'ı indiren, tohum ve çekirdekleri açansın. Her şeyin şerrinden sana sığınıyorum. Her şeyin alnından yapışmışsın (dizginleri senin elindedir). EVVEL sensin, senden önce bir şey yoktur. AHİR sensin, senden sonra da bir şey kalmayacak. Sen ZÂHİRsin, senin üstünde bir şey mevcut değildir. Sen BÂTINsın, senin dışında bir şey yoktur. Benim borcumu öde, beni fukaralıktan kurlar, zengin kıl."Tirmizi, Da'avat 68, (3477); İbnu Mace, Dua, 2 (3831)

Nebiyyi’l-Ummiyyi (Habîbiyyeti) ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve sahbihi ve ummetihi... '' Resim

ResimZEVK 577

Gâh üşürüm yalnızlıktan -> kâinâtı BÜRÜNürüm
Gâh soyunur sûret süsüm -> ben kâinât GÖRÜNürüm

Evvel-Âhir-Zâhir-Bâtın -> kim var Senden başka Efendim?.
Geldim -> BİLdim -> BULdum şükür ->SEN’le SEN’i DÜŞÜNürüm!...

06.11.1989 08:42

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Nebiyyi’l-Ummiyyi (Habîbiyyeti) ve alâ âlihi, ehl-i beytihi ve sahbihi ve ummetihi... '' Resim

ResimZEVK 639

EZeLin E V V E L-i NErde?. -> var mıdır EBEDde ->ÂHİR?
Leyl⠓"KÛN!”" den önce vardı -> "“yekûn"” ile Mecnun mÂHİR
MuhaBBetin mânâsına mazhar OL-AN -> "MuhaMMed’" dir!
Dört âlemde MuSTaFa'’dır ->
Evvel - ÂHİR - Bâtın - Zâhir...
sallallahu aleyhi ve sellem

13.03.1990 20:04 ev

Mâhir : Becerikli, hünerli, san'atkâr.
Mazhar : Sahib olma, nâil olma. Şereflenme. * Bir şeyin göründüğü, izhar olunduğu yer. Çıktığı yer.
Dört âlem : Şariat-Tarikat-Mârifet-Hakikat.
Mustafa : ıstıfa edilmiş. Süzülmüş . Seçilmiş. Sellekte edilmiş. Veya (Safvet. den) Güzide. Istıfâ edilmiş. Has ve seçilmiş. * Hz. Peygamber'in (A.S.M.) mübarek bir ismi. (Bak: Fahr-i kâinat - Resul)

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

ResimZEVK 1096

Suver-i Âlem ->HAKK’ın zâhiri ->zâhir olan O'’dur “AŞK”a
Halkın bâtınını HAKK bil! ->Bâtın yoktur >O’'ndan başka
HAKK Var iken Halk yok idi ->
Evvel –Bâtın AMÂsında
Zâhir O’dur ->Âhir O’dur… ->İnsÂN AYNa olmuş mEŞKe!…

22.11.1994 08:19 dr..

Amâ : İnce bulut, perde, körlük, bilinemezlik…

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “ Kâne fil amâ ima fevkiha hevâü ve ma tahteha hevâü : Rabbımız ( eşyanın sûretlerini ortaya çıkarmadan önce, sûretsiz oln) Amâ da idi (yaratıkları için bilinemezlik- ulaşılamazlık körlüğünde) Ki onun üstü ve altı unsuriyyetten boş (hali-halâ) (4 unsurdan var edilen) hava yok idi.''” buyurmuştur.

Resim---Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: “ ''Kânallahu velem yekün mâahu şey’un : Allah var idi, O’nunla beraber şbaşka bir şey yok idi..'' buyurmuştur.

İmâm-ı Alî keremullahi veche : “''El an dahi öyle!..''” buyurmuştur.

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---Ebu Hüreyre'den rivayetle Hz. Fatıma (ra) Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e gelerek bir hizmetçi taleb etmişti. Resulullah ona: "Şu duayı oku(man senin için hizmetçi edinmenden daha hayırlı)" dedi: "Allahım! Sen yedi semanın Rabbi, Arş-ı Azam'ın Rabbisin. Sen bizim Rabbimiz ve herşeyin Rabbisin. Tevrat, İncil ve Furkan'ı indiren, tohum ve çekirdekleri açansın. Her şeyin şerrinden sana sığınıyorum. Her şeyin alnından yapışmışsın (dizginleri senin elindedir). EVVEL sensin, senden önce bir şey yoktur. AHİR sensin, senden sonra da bir şey kalmayacak. Sen ZÂHİRsin, senin üstünde bir şey mevcut değildir. Sen BÂTINsın, senin dışında bir şey yoktur. Benim borcumu öde, beni fukaralıktan kurlar, zengin kıl."Tirmizi, Da'avat 68, (3477); İbnu Mace, Dua, 2 (3831)

ResimZEVK 1271

Âhir, Zâhirin AYNıdır.. AYNısı Evvel Bâtının
HAKK, her bir şeyin Âlimi, Vâlisi nefsinde VARın
ESen “Nefes-i RahmÂNî” EsM -> EşY BÂzÂrında
SUyun TESTİsini BUZ BİL ->ÜSTüne çık OLaYların!..…

22.01.96 11:09

Nefes-i Rahmânî :
Maddeni ASLı.. Heyulâ..
İlm-i İlahîdeki Ayan (sûret ve sîret) ve İlm-i Halktaki sûretlerin tümü için madde.. İlk türev..

Eşya Resim olayResim Zaman Resim Zann..

4 Tevhid.. Oluşum.. Kemâli..

تَزَعَمُ إنَّكَ جُرْمُ صَغِيرٌ وَ فِيكَ إنْطَوَى الْعالَمُ الأكْبَرُ
Resim--- Sen, kendini cirm-i sagirsin zum’ ederisin!
Halbuki âlem-i ekber sen de müntavidir..

İmâm-ı Alî keremullahi veche

Sen kendini küçücük bir şey, cisim mi sanıyorsun, halbuki en büyük âlem sende dürülüp toplanmıştır…

Felsefe Resim Âdem, Âlem-i Sagirdir.
Tasavvuf Resim İNSAN, Âlem-i Kebirdir.

Kâmil-i Ârif:
Sûrette Âlem-i Suğra SENsin
Sûrette Âlem-i Kübrâ SENsin

Hakikat-ı Muhammediyye Taayyün Âleminin başlangıcıdır-mebdeidir..

نَحْنُ الأخِرُونَ السَّابِقُونْ
Resim--- Nahnul-âhirunes-Sabikûn : Biz Sabikîn (sîreten) olan âhiriniz (sûreten)”
Hadis-i şerif

El HAKK c.c … Fâil… Resim İki yed-i YÂR Resim Kâbil … Halk

Rabb-ı Hassım (Esma-i İlahiye)...
Ayan-ı Sabitem…
İstidad-ı Zâtim..

Tekvin :
El Hakk c.c Halk
Zât (cc) Şeyiyyet… Şeylik
İrade (Murad) İstima’……. İşitme
Kavl (Emr-ol!) İmtisal…….. Uyma

Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Resim---Ebu Hüreyre'den rivayetle Hz. Fatıma (ra) Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e gelerek bir hizmetçi taleb etmişti. Resulullah ona: "Şu duayı oku(man senin için hizmetçi edinmenden daha hayırlı)" dedi: "Allahım! Sen yedi semanın Rabbi, Arş-ı Azam'ın Rabbisin. Sen bizim Rabbimiz ve herşeyin Rabbisin. Tevrat, İncil ve Furkan'ı indiren, tohum ve çekirdekleri açansın. Her şeyin şerrinden sana sığınıyorum. Her şeyin alnından yapışmışsın (dizginleri senin elindedir). EVVEL sensin, senden önce bir şey yoktur. AHİR sensin, senden sonra da bir şey kalmayacak. Sen ZÂHİRsin, senin üstünde bir şey mevcut değildir. Sen BÂTINsın, senin dışında bir şey yoktur. Benim borcumu öde, beni fukaralıktan kurlar, zengin kıl."Tirmizi, Da'avat 68, (3477); İbnu Mace, Dua, 2 (3831)

Zâhir perdesi -> Bâtın perdesi -> Berzah Âlemi -> Âhir perdesi -> maHŞeR -> EVVeLe HaTMMM…

HaTM Olan Halaka-daire-kürre ile’l-EBED Devr Eder!..

http://www.muhammedinur.com/forum/viewt ... ilit=muhit

Resim
Resim

“Kul İhvâni ŞİİR ve ZEVKleri” sayfasına dön