Muhammedinur

Üzme, Üzülme, Sev, Sevil
Zaman: 23 Mar 2019, 20:51

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2012, 02:11 
Çevrimdışı
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07 Eki 2012, 18:43
Mesajlar: 15
Bu konuyu facebook'ta paylan!
Mevlânâ efendimiz bir şey anlatır Mesnevî’de. Ağacın altında uyurken bir adam, boğazından içeri bir yılan giriverir. Uzaktan bunu gören bir atlı, arif bir zat, bu adama zorla ağaç dibindeki çürük elmaları yedirir, türlü sıkıntıyla ite kaka onu koşturur, sonunda adam kusar ve midesindekilerle birlikte yılan da dışarı çıkıverir. O zaman diyor ki adam “n’olur ver şu elini ayağını öpeyim, Allah senden razı olsun”. Hazreti Mevlânâ ne güzel anlatır: “Ben sana içindeki yılandan hemen bahsetseydim, sen o an ölürdün. Aklın çıkardı, tahammül edemezdin, hadisenin feciatı karşısında ödün patlardı, korkudan ölürdün. Veya en azından ölümü kabullenir, o çaresizlik içersinde kendi ihtiyarınla, kendi cüzi iradenle bir şeyler yapmaya çalışırdın, öyle uğraşırken heyecanla korkuyla hayvanı da çıkartmaya muvaffak olamazdın” diyor. “Biz seni hiç bundan haberdar etmeden, içindeki yılanı, tehlikeyi sana göstermeden, sadece bizim acı reçetelerimizi sunarak, seni o yılandan kurtarmak derdindeydik. Yoksa bizim maksadımız bizim için koşman, bizim için çürük elmaları yemen, bize hizmet etmen, elimizi ayağımızı öpmen değil. Biz senin yaptıklarından, senin yaptıklarının bize işlemesinden münezzehiz” diyor. “Senle işimiz yok bizim”.(Alıntı).......


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2014, 11:23 
Çevrimdışı
Özel Üye
Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 29 Eki 2011, 08:01
Mesajlar: 853

Ferhad ile Şirin’in Hikayesi

Ferhad’ın kendi vücudu kendisine dağ gibi bir engel idi. Yoksa o, Bîsütün dağını delmekten aciz değil idi. Hak yolunda fena fillah makamina vasıl olmak isteyen bir aşık için tek engel kendi vücut, nefis engelidir.
Aşık, nefsinin bütün süflî dünya istek ve arzularından kurtularak Rabb’ine ulaşmaya çalışır.

Ferhad ile Şirin hikayesi divan şiirinde sevdiği ugruna bütün zorlukları göze alan aşığı sembolize eder. Ferhat ile Şirin hikayesi kısaca şöyledir:

Ermen hükümdarının erkek çocuğu olmadığı için yerine kızı Banu geçer. Mehin Banu’nun, Şirin isminde bir de kız kardeşi vardır. Mehin Banu kardeşi Şirin için bir köşk inşa ettirir. Bu köşkü süsleme işini Bihzad adlı bir ressam üstlenir. Ressam Bihzad’ın Ferhad ismindeki oğlu babasına yardım etmektedir. Ferhad babasıyla çalışırken Mehin Banu ona aşık olur. Ama Ferhad ise Şirin’e aşık olmuştur.

Bir müddet sonra Ferhad ile Şirin gizliden gizliye buluşmaya başlarlar. Şirin Ferhad’dan aşkını ispat etmesi için bir istekte bulunur. Bu isteği de şehrin dışındaki bir pınarın köşke bağlanmasıdır. Fakat su yolunun açılacağı yerde aşılması çok güç, içi tamamen büyük bir kayadan oluşan Bîsütün dağı bulunmaktadır. Ferhad kazmasını derhal eline alır ve dağı delmeye başlar. Dağı delmeye devam eden Ferhad dağdaki mağara içine Şirin’in resimlerini çizer ve yalnız başına orada yaşamaya başlar.

Dağı delme işinin tam da sonuna gelmişken, Şirin’in diğer aşığı olan Hüsrev’in dadısı gelip Ferhad’a;

-“Oğlum, sen burada dağı delmeye uğraşıyorsun ama. Şirin öldü” deyince Ferhad, elindeki kazmayı derin bir ah çektikten sonra başına vurur ve oracıkta ölür.

Yürü sufî yürü yolundan azma
Elin gıybetine kuyular kazma
Varıp her dükkanda metaın çözme
Yanında mürşidin var olmayınca
(Hatayi -Şah İsmail)

(Ey süfî! Yürümeye devam et ve yoldan çıkma. Elin gıybetini edip kuyular kazma. Yaninda mürşidin yoksa her dükkana varıp da sahip olduğun şeyleri ortaya dökme.)

Süfi idegör benliğim yokluğa tebdil
Kaldır aradan varlığını var görünsün
Alayiş-i gayriyyeti sil rah-ı nazardan
Ağyara nigah eyleme kim yar görünsün
(Neccarzade)

(Ey süfi! Benliğini yokluğa dönüştür. Varlığını aradan kaldır ki asıl var olan görünsün. Gözünün önünden masiva süsünü sil ve yabancilara bakma ki yar gürünsün.)

_________________
Eğer göğün yedi kat üstüne çıkmaksa niyetin, Aşktan güzel merdiven bulamazsın.
Eğer aşkı bulmaksa niyetin, Aramadan duramazsın. -
Yunus Emre.k.s


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye