Tam Müslümanlık mı? Ham Müslümanlık mı?

Kullanıcı avatarı
katre-iNur
Saygın Üye
Saygın Üye

Tam Müslümanlık mı? Ham Müslümanlık mı?

Mesaj gönderen katre-iNur »

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Ömer Baba ve Deli Hikmet arasında geçen konuşmadan alıntıdır.

Ömer Baba : Hayırdır evladım! Bir top ateş , düştün dükkana ?

Deli Hikmet : Ömer Baba , bir kitap okudum , şok oldum... “ Allah’sız Müslümanlık nasıl bir şey.

Ömer Baba : Kitabın içinde anlatmıyor mu bunu ?

Deli Hikmet: Anlatmasına anlatıyor da... Zor iş Ömer Baba insanın devreleri yanıyor.

Ömer Baba : Ne anlatıyor böyle devrelerini yakan?

Deli Hikmet : Diyor ki ; Allah ile beraber yaşanmayan Müslümanlık Allah’sız Müslümanlık kandırmacasıdır. Allah ile iletişim kurdurmayan , Allah için sevmeyi öğretmeyen bir Müslümanlık insanı geliştiremez , insanı mutlu edemez.
Müslümanlık bir külfetler paketi değil ; bir ZEVK olmalıdır.Müslümanlık aşk ile yaşanmalıdır. Müslüman dışarıdan bakanı imrendirmelidir. Kişi Müslümanım diyorsa kendisini tanıyanlar baktıkça “Bu ne güzel insan” demelidir.

Ömer Baba : Doğru söze ne denir evladım...

Deli Hikmet : İyi de Baba bu nasıl olacak ?

Ömer Baba : Demiş ya “Aşk ile olacak” diye

Eren Eylül : Ne yani biz şimdi Allah’ a aşık olana kadar Müslüman değimliyiz Ömer Baba ?

Ömer Baba : Evladım! Müslümanım diyen herkes Müslümandır. Fakat :

AŞK ile olmayan bir Müslümanlık zordur , eziyettir , ZEVKsizdir dışarıdan bakanı iter. Kimseyi özendirmez. Kimseye “Bu ne güzel insan “ dedirtmez.

Aşk gelene kadar müslüman TAM Müslüman değildir , HAM Müslüman dır. Aşk gelince kişi Allah’ın sevdiği ve Allah’ı seven kişi olur. Allah’lı Müslümanlık budur. Allah’lı Müslüman iyiliklerini kendisinden bilmez. İyilik yapmışsa unutur ; kötülük yapmışsa unutmaz. Müslümanlığını Allah’tan kendisine gelmiş en büyük hediye kabul eder. Müslümanlığı seçmiş olmasını kendi marifeti saymaz.
Allahsız Müslüman ise inadına yaptıklarıyla övünür. İyiliklerini kendi marifeti bilir kötülüklerini başkalarına mal eder. Kabahati zamana ve şartlara atar. Kusurlu Müslümanı da Müslüman olmayanı da hor görür.

Deli Hikmet: İyi ama hadi ben istedim. Allah’a aşık olayım dedim. Ama İstemekle nasıl aşık olacağım ki? Mesela ben Gönül’e durup dururken pat diye aşık oldum. Ben istedim diye aşık olmadım. Kendi kendine oldu bitti. Aynı şekilde “ha” diye Allah’a nasıl aşık olayım?

Ömer Baba : Hikmetçiğim! Evladım ; sen bir yerlerde dolaşmasaydın Gönül kızımıza nasıl aşık olacaktın? Allah’a aşık olmak istersen , aşk oklarının hedefe sıkıldığı yerlerde dolaş. Allah’ın yeryüzüne ve göklere çizdiği şahesere gönlünü aç.

Günün doğuşuna bak ... Günün batışına bak... Bulutların yürüyüşünü seyret... Çiçeklerin kokusuyla konuş... Unutma aşk okuyla vurulmak isteyen zırhını çıkarır...

Deli Hikmet : ZIRH nedir Ömer Baba ?

Ömer Baba : ZIRH , Dünya sevgisidir.

Eren Eylül : Ee dünyayı sevmeyecek miyiz?

Ömer Baba : Terk edeceğin bir şeyi seveceğin kadar....
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

Kul kardeşim ben o diziyi izlemezdim daha önce... vurdulu kırdılı falan diyerek - yani önyargı ile insan aslında nelere sırtını dönüyor- gördüğümde kanalı değiştirirdim.

Hani bir ayet var ya;

Ahzab Suresi -17: "De ki: "Eğer Allah size bir kötülük dilese, sizi Allah'tan koruyacak kimdir? Yahut size bir rahmet dilese buna engel olacak kimdir?"

İşte Allah nasip etti de -tesadüfen- birgün Ömer Baba'nın elinde Ney ile kendinden geçmiş olduğu bir sahnede denk geldi... kanalı değiştiremedim NEY'i görünce... Ondan sonra da Ömer Baba için o dizinin müptelası oldum.

Senin aktardığın kısımı da izlemiştim ve çok etkilenmiş hatta senin yaptığın gibi paylaşmayı düşünmüştüm... Sana kısmetmiş... Çok sevindim... Çok güzel bir mesaj, çok güzel bir anlatım bence...

Eline, emeğine sağlık...Allah razı olsun
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
786

Mesaj gönderen 786 »

KUL KARDEŞİMİZ ÇOK GÜZEL BİR ALINTI YAPMIŞ. AÇIKCASI HİÇBİR BÖLÜMÜNÜ SEYRETMEDİĞİM BİR DİZİDEN BİRKAÇ ALINASI GÜZEL SÖZ GEÇMİŞ... PEK TV SEYRETTİĞİMDE SÖYLENEMEZ AÇIKCASI. AMA ŞU VAR Kİ MALESEF HER AŞIK OLMAK İSTEYENDE OLAMIYOR ÇÜNKÜ ALLAH'A İSTENİLDİĞİ GİBİ AŞIK OLABİLMEKTE BİR NASİPTİR. AŞIK OLMA YOLUNDA DELİ DİVANE OLMADAN ÖNCE SAYGI DUYDUKLARIMIZA KARŞI SEVMEYİ ÖGRENECEĞİZ. YAŞAYACAĞIZ EHL-İ BEYT GİBİ İNŞAALLAH...
BİLİRSİNİZ KİMİSİ UZUL YOL SONUNDA AŞIĞINI BULUR, KİMİSİDE BİR TRAFİK KAZASI YADA NE BİLEYİM BİR ELİM HASTALIK SONUCU... BU İŞLERE HİÇ AKIL SIR ERMEZ. BİR GÜN HAKK AŞIĞI BİR ZAT GELDİ ZİYARETİNDE BULUNDUĞUM HACI BAYRAM-I VELİ CAMİİ ETRAFINDAKİ DÜKKANLARDAN BİRİNİN İÇİNE. İSTEDİ BİR SIGARA, VERDİLER ELİNE... SORDULAR NE KADAR DİYE , O DEDİ Kİ: ÇOKKK. KAÇ TANE DEDİLER, O DEDİ Kİ: YEDİ. SABAH HİÇ BİRŞEY YEMEDİM DAHA DEYİNCE, AL BİR ÇORBA İC BUNUNLA DEDİLER. EVET HİC ELİ BOŞ ÇEVİRME DİYEN DR. MÜNİR DERMAN HZLERİ GİBİ YAPTILAR AZDA OLSA AMA BU TÜRDEN GELEN ÇOK DİĞER BAŞKALARI İLEDE KARŞILAŞTIM ORADA... SORDUM BİZİMKİLERE BU ŞİFRELİ KONUŞMALARIN SIRRI NE İDİ BİR AÇIKLAYIN DEDİM... ONLAR DEDİKİ: ÇOK DEDİĞİNİN MANASI BUGÜN İŞİNİZ İYİ OLACAKTIR. YEDİ DEDİĞİNİN MANASI CAMİİ MUSALLASINA GELECEK BUGÜN KÜ CENAZE SAYISI. EVET BİZLER ÖĞLEN OLUNCA KILDIK NAMAZIMIZI VE GÖRDUK Kİ MUEZZİN KISA KESTİ TESBİHATI VE DEDİKİ CENAZE VAR. BİZDE ÇIKTIK DIŞARI HEMEN YERİMİZİ ALALIM DEDİK VE SAYDIK Kİ YEDİYDİ SAYI. AKŞAM ÜZERİ UĞRADIK AYNI DÜKKANA HACCA GİDENLER DOLDURMUŞ DÜKKANI ALIŞVERİŞLERİ İÇİN İĞNE ATACAK YER YOKTU. İŞTE AŞIK OLMUŞ AÇILMIŞ ZATIN KALBİNDEKİ GÖNÜL GÖZÜ VE BAŞLAMIŞ FARKLI GÖRMEĞE DÜNYAYI. ALLAH CC, BİZİ KENDİ SEVGİLİLERİNİN VE SEVDİKLERİNİN ARASINA KATSIN VE HAKKIYLA ONU SEVENLERDEN VE AŞIK OLANLARDAN EYLESİN İNŞAALLAH... 786
Kullanıcı avatarı
katre-iNur
Saygın Üye
Saygın Üye

Değerli kardeşlerim ;

İnsan bazı soruların cevaplarını hiç ummadığı yerlerde bulabiliyor. Kafamı kurcalayan sorular beklenmedik bir zamanda bir dizide tesadüfen karşıma çıktı. Sanki BİRisi sorularımı not almış da cevaplarını önüme getirmiş gibi. Çok değerli olduğunu düşündüğüm bu cevapları sizlerle de paylaşmak istedim. Yorumlarınızdan doğru bir iş yaptırıldığını anlıyorum.

Allah CC BİZim Yar ve Yardımcımız olsun.

Es Selam
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Değerli kul canımız, Allahü zü'l celal senden razı olsun çok güzel bir paylaşım sunmuşsun...
Bende bu diziye geçen seneye kadar tiryakiydim ve özellikle Ömer Babanın muhabbetleri ve neyi çalması beni mest ederdi, sonralarda dünyevi, uhrevi meşkuliyetler ve hizmetteki hemhalimiz buna izin veremedi...
Daha doğrusu televizyonu misafirlerim haricinde pek izleyemiyorum...
neyse inanınki çok güzel paylaşımlar sunarak şu acizi çok mutlu ettiniz sağolun varolun...

Muhammedi muhabbetler dilerim cümleten...
En son aNKa tarafından 19 May 2010, 10:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Kullanıcı avatarı
katre-iNur
Saygın Üye
Saygın Üye

Kardeşim ankakuşu ;

Paylaşımda bahsettiğin güzellik senin yüreğindedir. Bizimkisi bir yerden alıp bir yere koymaktır sadece.

Sağol varol.

Es selam.
Kullanıcı avatarı
senim
Aktif Üye
Aktif Üye

Re: Tam Müslümanlık mı? Ham Müslümanlık mı?

Mesaj gönderen senim »

kul yazdı:

Ömer Baba : Hikmetçiğim! Evladım ; sen bir yerlerde dolaşmasaydın Gönül kızımıza nasıl aşık olacaktın? Allah’a aşık olmak istersen , aşk oklarının hedefe sıkıldığı yerlerde dolaş. Allah’ın yeryüzüne ve göklere çizdiği şahesere gönlünü aç.

Günün doğuşuna bak ... Günün batışına bak... Bulutların yürüyüşünü seyret... Çiçeklerin kokusuyla konuş... Unutma aşk okuyla vurulmak isteyen zırhını çıkarır...

Deli Hikmet : ZIRH nedir Ömer Baba ?

Ömer Baba : ZIRH , Dünya sevgisidir.

Eren Eylül : Ee dünyayı sevmeyecek miyiz?

Ömer Baba : Terk edeceğin bir şeyi seveceğin kadar....
[/color]
Hocam, Cum'a nız CEM olsun her hal ile ettğiniz dualar kabul olsun...

Allah için bir bakın sözlerin hikmetine bir durun da SEYR e dalın şu HALLENMİŞ halimize.

Hocamla ilk dialoglarda açıkladım ki ben "GÜL KOKUSU İÇİNDE DOĞMADIM ÖYLE BÜYÜMEDİM" O da dedi ki "GÜLLER ALTIN TOZLARI ARASINDA DEĞİL GÜBRE İÇİNDE BÜYÜR"...

Ve bağladı elimizi ayağımızı AŞK OKUNU FIRLATTIĞI GÖNÜL OTAĞINA.

BİZ'i BİR yapan CEM eden bu dizinin HİKMET dolu sözlerinde gizlenmiş ŞÜKÜRLER OLSUN...

Allah’a aşık olmak istersen , aşk oklarının hedefe sıkıldığı yerlerde dolaş.

MUHAMMEDİNUR bu pınarın bir başka görünümü gibi, ne mutlu buralarda AŞIK OL mak için dolaşıyoruz HAKK ERleri arasında...

Şükürden Acizim ZÜL CELAL-İ VEL İKRAM C.C. ŞÜKRÜMÜZÜ ARTIRSIN inşaALLAH...

Çok sevdiğim bir hocamın duasıdır ALLAH ONDAN RAZI OLSUN;

ALLAH'ım bize halisane KULluk ver,
Bizlere tükenmez RIZA talebi ver...

Amin Amin Amin...
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/senim.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
katre-iNur
Saygın Üye
Saygın Üye

Rabbimiz ;

Sinem kardeşimizin dualarını kabul et .

Bismillahirrahmanirrahim
(Musa:) "Ey Rabbim!" dedi, "İçimi (Senin aydınlığınla) genişlet;
görevimi bana kolaylaştır;
dilimdeki düğümü çöz ki söyleyeceklerimi tam olarak anlayabilsinler.20/25,26,27,28
Muhakkak ki, Sen bizi bütün varlığımızla görmektesin!" 20/35

Amin Amin Amin

“Hikaye, Makale ve Yazılar” sayfasına dön