Misvak, bir Almanı nasıl Müslüman etmiş?

Kullanıcı avatarı
sdemir
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sdemir »

Motorlu vasıta icat edileliden beri, hayvan kullanımı iyiden iyiye azaldı. Artık kimse ille de at ve deve gibi hayvanlar kullanılmalı demiyor. Zaten böyle bir ısrar, düşünce eksikliği demektir.
Ama, motorlu vasıtalar geldi hayvan kullanımı kalktı diyerek, her şeyi de getirip bunun yanına koyamayız. mesela, geçen hafta bir nebzecik bahsettiğimiz “Misvak”ı…
Yani, “Artık diş fırçaları var; misvaka ne lüzum!” diyemeyiz. Çünkü misvak, sadece diş temizliğinde kullanılan ilkel bir nesne değil, sayısız faydaları bulunan harika bir maddedir.
Misvak, sadece dişleri temizleyen bir madde olsaydı, elbette onun yerine diş fırçalarını kullanmak uygun olurdu. Ve “Bugün artık diş fırçaları var; bir odun parçası olan misvakı kullanmaya ne lüzum var” diyenler haklı olurlardı…
Ama gerçek hiç öyle değil… Peki, öyle değilse nasıl ve misvakın özelliği ne?..
Bunu, MEB emekli Başmüfettişi Sayın Ahmet Yurdakul’un “Bir Hatıra” başlıklı mektubuyla anlatmak istiyorum. Bu mektup 1 Temmuz’da …..gazetemizde? yayınlandı.
Sayın Ahmet Yurdakul mektubunda, ismi Ahmed olan ve çok güzel Türkçe konuşan Müslüman bir Alman’ın, Türk zannedilip İzmir’de nezarethaneye atıldığını anlatıyor.
Suçu, kıyafeti: “Başında bir sarık, yere kadar bol bir elbise, bembeyaz sakal ve asa…”
“….Adının Ahmed olduğunu görünce hemen nezarete götürmüş, soyadını bile okumamışlar. Kendisinin Alman olduğunu söylemesine rağmen, inandıramamış.”

“Nezaretten ayrılmadan önce, Ahmed Schmieder onlara şöyle seslenmiş:
Beni kılık kıyafetimden dolayı tutukladınız… …ben bu kıyafetimle, sizin atalarınız Fatih’e, Yavuz’a, Kanuni’ye benziyorum. Sizler de benim atalarım Hanslara, Schüllerlere benziyorsunuz. AB’ye giriş kılık kıyafetle olmaz. Fikirle olur, üretimle olur, medeniyet ve kültürle olur.”

Değerli okuyucular, Ahmed Yurdakul’un mektubunun buraya kadarki kısmında, ibretlik hâl–i pürmelâlimiz var. Bundan sonrasında ise, Alman Ahmed nasıl Müslüman olduğunu anlatıyor…
“Pakistan’a gitmiştim. O zamanlar ateisttim. Hiçbir din beni ilgilendirmiyordu.
Akşamdan sonra minareler ışıklandırılmış, müezzinler çeşitli ilâhiler söylüyorlardı. Uzun uzun dinledim… Bir ahenk vardı… Çoğu Arapça olduğu için anlamıyordum.
Ertesi gün Pakistan Din İşleri Bakanlığı’na gittim. “Akşamki merasiminiz ne idi?” dedim. Yetkililer bana, “Akşam İslâm Peygamberi Hz. Muhammed (sav)’in doğum günü idi. O’nu anıyorduk. Bu güzellik bunun içindir” dediler. “Öyleyse O’nun bana bir kitabını verin” dedim.
Bana bir hadis kitabı verdiler. Rastgele bir sahifesini açtım, tercüme ettirdim. ‘Dişlerinizi misvakla temizleyin’ diyordu
.
Bundan sonrası, Alman Müslüman Ahmed’in, misvak hakkındaki sözleri ve tesbitleri:
“Misvakın ne olduğunu sözlükten öğrendim. Arap Yarımadası’nda yetişen lifli bir bitki olduğunu yazıyordu. Laboratuvara götürdüm. Kaynattım, inceledim:
© vitamini yüklü bir madde. Eğer kullanılırsa, dişlerde skarbüt denilen hastalığın önüne geçiyor. Suyu, midede özümlemeyi, sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsakların işini kolaylaştırıyor. En önemlisi de, devamlı kullananlarda basur denilen rahatsızlık olmuyor.”
Değerli okuyucular, yukarda sayılan misvaktaki faydalar diş fırçasında var mı? Yok!
Kaldı ki, misvakın daha başka faydaları da var. Ne var ki, bir Alman ancak bu kadarının farkına varabilmiş ve ona bu kadarı kafi gelmiş. Kâfi gelmiş de ne olmuş? Cevabını Alman Ahmed versin:
“İşte bir odun parçası beni hidayete eriştirdi ve Müslüman oldum.”
Sadece misvaktan bahseden hadis sebebiyle, bir insanın Müslüman olması, bir mucizedir. Demek ki, Hz. Peygamber’in mucizeleri, hadisleriyle 14 asırdır hâlâ devam ediyor.

Mûcize kelimesini kullandım. Bazıları mûcize diye bir şey kabul etmedikleri için bu kelimeye kızıyorlar. Hem Hz. Peygamber’e (sav), “Kur’an’ın anlattığı” şekilde inandıklarını söylüyorlar, hem de “Hz. Peygamber’e mucize verilmemiştir; mûcize diye bir şey yoktur” diyebiliyorlar!..
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/sdemirimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
mim
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen mim »

“Misvak kullanınız!”

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)buyuruyorlar ki:

“Misvak kullanınız! Zira misvak ağzı ve dişleri temizler, Cenâb-ı Hakk’ı râzı eder. Cebrâil (a.s.) her gelişinde bana misvak kullanmayı tavsiye etti… O kadar ki, bana ve ümmetime farz kılınacak diye korktum…” (1)

Misvak; “Erak” denilen ve çalıya benzeyen, dalları ve yaprakları çok, yumuşak ve hoş kokulu bir ağaçtır. Dallarından ve köklerinden misvak çubuğu yapılır. Güney Arabistan, Afrika ve Hindistan gibi sıcak memleketlerde yetişir.

Kullanma şekline gelince…

Misvak çubuğunun kabuk kısmı soyulur, lif kısmı temizlenir ve bir miktar su içine bırakarak bir müddet bekletilerek yumuşatılır. Lifler hâline geldikten sonra kullanılır. Hadîs-i şerifte, “Su içtiğinizde yavaş yavaş içiniz! Misvak kullandığınız zaman ise, aşağıdan yukarıya doğru kullanınız.” (2) buyurulmuştur.

Misvak kullanmada orta yol takip edilmelidir. Zaten hadis-i şerifte buyurulduğu gibi, “İşlerin hayırlı olanı, orta halli olanıdır”.

Eğer misvak aşırı derecede kullanılırsa;

- Çoğu dişlerin parlaklığını ve güzelliğini giderir.

- Mideden yükselen buharların ve kirlerin oralarda yerleşmesine zemin hazırlar.

- Eğer normal olarak kullanılırsa, dişleri parlatır, diş köklerini kuvvetlendirir, balgamı keser, mideyi düzenleyip hazma yardım eder, sesi güzelleştirir, konuşmayı kolaylaştırır.- Okumak, zikir yapmak ve namaz kılmak için zindelik verir, uykuyu giderir. Ve nihayet;

- Allah Tâlâ’yı râzı kılar, melekleri-rûhânîleri hoşnut eder, yapılan ibâdetlerin ecrini artırır.

Misvakla alakalı hadîs-i şerifler umum ifade ettiği için, hem oruçlu ve hem de oruçlu olmayan kimselerin kullanması müstehaptır.

Misvak kullanmanın belli bir zamanı yoktur. Fakat yemeklerden sonra, uykudan önce, uyandıktan sonra ağız kokusunu gidermek için, abdest alırken, Kur’an okuyacağı zaman ve namaza başlamadan önce kullanılması münasip olur.

Misvakla alâlakalı diğer bazı hadîs-i şerifler de şöyledir:

“Câfer bin Ebî Tâlib (r.a.) demiştir ki; ashaptan bir cemaat, Resûl-i Ekrem’in (s.a.v.) yanına gelmişlerdi. Onlara hitâben, “Bana ne oluyor ki, sizleri dişleri sararmış ve ağızları kokuyor olarak görüyorum. Misvak kullanınız! Eğer ümmetime güç geleceğinden korkmasaydım, her namazda (abdest alırken) misvak kullanmalarını emrederdim.” (3) buyurdu.

“Dört şey peygamberlerin müştrek/ortak sünnetlerindendir:

1. Utanma duygusu,

2. Güzel koku sürünmek,

3. Misvak kullanmak,

4. Evlenmek.”
(4)

“Mİsvak kullanılarak (alınan abdestle) kılınan namaz, misvaksız olarak kılınan namazdan yetmiş derece daha üstündür.” (5)

DİPNOTLAR
(1) İbn Mâce, Sünen, Tahâret, 289
(2) Ebî Dâvud, Sünen, Merâsil, S. 117
(3 Kenzü’l-Ummâl, 9, 26207
(4) Tirmizî, Sünen, Nikah 1080
(5) Ebî Dâvud, Sünen, Merâsil 117
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/mimimza.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
halimkok
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen halimkok »

İbretlerle dolu güzel bir yazı... Bugün modernlik adına İslam'a sırtını dönenlerin nasıl bir geriliğe mahkum olduklarının da vesikası gibi.

Üzerinde iyice düşünülmeli ve;
"Bildiğimizi sandığımız bir çok şeyi bir daha gözden geçirmeli demek ki" dedirtiyor bana. O ne güzel bir peygamberdir ki hiç boşa söylenmiş sözü yoktur... bunun da ötesinde her sözü nice hikmetleri barındırır özünde.

Necm Suresi - 3 : "ve ne de kendi arzu ve heveslerine göre konuşmaktadır"

Teşekkür ederim kardeşim paylaşımın için...
Selamlar
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/muhammedinurimza.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
derunilale
Saygın Üye
Saygın Üye

Mesaj gönderen derunilale »

Allah razı olsun çok güzel değerli paylaşımlar canlar..emeğinize sağlık..yorum için de eyvallah Halim abim, gönlüne bereket..
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/kjkjkjkop4.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Allah razi olsun,
Degisik sebeplerden dolayi musluman olan insanlar duydum fakat neden cupbe ve sarikla Turkiye'de dolasirlar bunu pek aklim almiyor :-)
Zaten bu yabancilar ilginc insanlardir.

Fransa'da yer alti metrosunda tesbih ceken bir muslumanin elindeki tesbihe imrenip kendine tesbih alan ve sonradan musluman olan bir Fransizida duymustum. Kimi neyin cekecegi belli olmaz.

Kimi misvak kullanir, kiminide misvak kullanir. Icerdede bir misvak gibi temizleyen varki 32 farz disini ter temiz tutturur insana.

Birde Misvak'in sekline bir bakalim sanki elif gibidir, ucunu acincada noktasini koymus olursun. Misvagin uc kismi sanki Allah'tan ilk nurun tecellisini Nuru Muhammediyi ve onun acilisini temsil eder.

Dr.Munir Derman (K.S) diyorki :Dişler rızkın değirmenidir.
Bu değirmene haram sokmamak lâzımdır.

Bu cumleyide yine dislerimizle ogutmemiz gerek. Cumlenin kendisi basli basina bir rizik fakat cok buyuk bir parca yutamiyoruz, derin bir nefes alalim, herkes bunu ayri cigneyecek, fakat icimize bu gece soyle dogdu, disler, rizik, degirmen, ogutme isi. Hele sen bu donguyu bir incele diyor Derman hocam, sonra misvaga yol tutarsin.

Yok bu lokma cok buyuk oldu disleyemedik, sahi lokma ne rizik ne. Rizik ilahi ilim degilmi? Hak yolunda yuruyen icin ilimden daha guzel rizik varmidir? Peki boyle bir ilim rizkini un gibi oguten ve ekmek yapan can lokmasi yapan nedir? Onu ezen dis nedir peki? Tuhaf olacak ama ingilizceye muracat ediyoruz, bir bakalim ingilizcede arkadaki ogutucu dislerin ismi ne imis?

Ingilizler ogutucu arka dislere "Wisdom Teeth:Irfan disleri" diyorlarmis. Demekki bu cumledeki kelimeleride irfan dislerimiz ile ogutmeli ve onu yiyebilir hale getirmeliyiz. Hakikat her dile millete yayilmis galiba Yuce Allah'im sen ne hossun.

Peki bu degirmene haram sokma ne demek? Irfan ile ezdigin lokmalar Allah'in yasakladigi haram kildigi seylerden olmasin, hakiki ilim lokmasini Kur'andan al, hadislerden al, Kebandan elektrik dagitan veliyullah direklerinden al demektir bu...

Meger ki agzinda Kur'an a sunnete ters duser bir cumleye rastlarsan o zaman al eline o misvagi ve Nurumim olan ucunu daya irfanina, ve sonra kur Sila bagini, birak o mim noktasi o ilk akil gelsin temizlesin irfan dislerini haramdan, sonra o irfan ve aklinla nakil ilmini birlestir de irfanin sahlansin deniliyor...

Yoksa ilahi nakil ile akli birlestirmezsen giren haram lokmalar senin irfan dislerini curutur deniliyor...

Nakil akil birligini her disine misvak dayayisinda bunu hatirla ve bu sistemle misvagin faydalarina bir daha bak. Misvak :

Kisinin agiz kokusunu alir denilmis, dogrudur agizdan haram kokusunu alir... Agiz ve disler Kur'an okunurken havanin ses tellerinde titresip ciktiktan sonra ses olarak sekillendigi gectigi yollardir. Dissiz insanin kelime telafuzu bu yuzden bozuk olur. Irfanini harama gommus kisininde ilahi ilmi okurken ondan nasibi kirli irfani dogrultusunda kirli olacaktir. Okunan ayeti kerime haram kokusuna bulasacak ve bir hurmetsizlik olusacak, hak batilla bulanacaktir.

Kisinin hayri hasenatini arttirir demis dogru cunku batilin cuzlerini irfandan temizleyen kisi hakka ve hayra yonelir , her yenilen helal lokmanin enerjiside hayr olarak tahayyun eder...

Kisinin gozleri nurlanir deniyor, tabi ki ilahi nakil gelince irfan gozu acilir, yoksa kisisel zeka yolu bulamaz...

Seytan insan misvak kullaninca huzunlenir denilmis, dogru siz Hakka ve hayra yonelirseniz, batil, ser ve haramdan temizlenirseniz o da uzulur tabii...

Misvak kullanan kisi sunnet ile amel etmis olur, tabi ki kisi batinindaki misvagin nurumim ucuna dayaninca direkt olarak Resulullah SAV'e Sunnetullaha baglaniyor, Nurumim pirizinden ceryan cekince amellerinizde o yonde olacaktir...

Misvak zihni açar denilmis, irfan ilahi nakil ile beslendikce zihinde acilir degilmi!...

Biz bunu boyle zevk ettik Allah en dogrusunu bilir...

Selam ve sevgiler
Gariban
Kullanıcı avatarı
zahidzenderun
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen zahidzenderun »

MİSVAK

Misvak, Babilliler tarafından 7000 yıl önce kullanılıyordu. Eski Yunanlılar, Romalılar, Yahudiler, Mısırlılar misvakı kullanmışlardır.
Resim
Kimyasal analizi yapıldığında (Salvadora persica) trimethylamine, salvadorine, chlorides, fluoride yanısıra fazla miktarda silica, sulphur, vitamin C, ve daha az miktarda tannins, saponins, flavenoids, ve sterols içerdiği anlaşılmıştır.
Misvak Arak ağacının (Salvadora Persica) kökünden, sapından, dallarından ve kabuğundan hazırlanabilir. Arak ağacından başka ağaçlardan hazırlanan misvaklarında en az modern diş fırçaları kadar diş temizliğinde etkili olduğu gösterilmiştir.
Resim
Arak ağacı Suudi Arabistan, Sudan, Mısırın güneyi, Çad ve Hindistan’ın doğu bölgelerinde yetişir. Müslümanlar bu Arak ağacını bulamazlarsa diğer ağaçları da aynı amaçla kullanabilirler. Mesela Hindistan’da Nim ağacı, Fas’da ağaç kabuğu şeritleri kullanılmaktadır. Kimyasal analizlerde 19 tane madde saptanmıştır ki bunlar diş sağlığı için faydalıdır.

Misvak fıtrî antiseptiktir. Bakteri öldürme özelliğine sahiptir. Ağızdaki zararlı mikropları ortadan kaldırır. İçindeki ‘tannic acid’ kanamayı durdurma etkisi gösterir, diş etlerini hastalıklardan korur.
Yine içindeki ‘aromatic oils’ tükürük salgısını artırır, tükürük salınımının artmış olması diş sağlığı için iyidir. Bu, daha iyi temizlik ve daha az çürük demektir. Antiseptik içerdiği için, misvakın ayrıca temizlenmesine gerek yoktur. Diş fırçasının diş aralarında ulaşamadığı yerlere daha kolay ulaşır. Çünkü ucundaki fırçalar elle tutulan kısım ile paraleldir.
Resim
Günde 5 kez misvak kullanılırsa dişlerde plak oluşmasını ve dişeti iltihabını önlemektedir. Misvak kullanıcılarda dişeti kanaması fırça kullananlara göre daha az oranda olmaktadır. Misvak kullanıcılarda diş taşı oluşumu da az olmaktadır.

Misvak içinde ‘chloride’ ve ‘silica’ vardır. Piyasada diş parlatıcılarının içinde % 10 silika vardır. Bu madde dişlerde taş oluşmasını önler. Misvak içinde bulunan ‘thiocyanate (SCN) maddesi diş çürümesine yol açan ‘S. Mutans’ı ortadan kaldırır.

Bir çalışmada; misvak içindeki ‘chloride’in tükrük pH’sını düşürerek ‘nitrit’in mikrop öldürme özelliğini artırdığı anlaşılmıştır. Misvakın mikrop öldürme ve zayıf iltihap önleyici özelliği kök ve dallarındaki ‘beta sitosterol’, ‘SO4²c’ ‘Clc’ maddelerine bağlı olduğu düşünülmektedir. Misvak ‘S. faecalis, P. aeruginosa, Actinomyces ve Staph. Aureus’ gibi önemli mikropları içindeki nitrat ve yüksek klor nedeniyle ortamı asitleştirdiği ve ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Bu çalışma ile dişlerde plak oluşmasının misvak kullanımı ile daha az oranda görüldüğü anlaşılmaktadır. Bu çalışma ile anlaşılmıştır ki; Kikar (Acacia arabica) (Pakistan’dan bir ağaç) ve Arak (Salvadora persica) (Suudi Arabistan misvak ağacı) ‘Streptococcc cus fecalis’ mikrobuna karşı antimikrobial (mikrop öldürücü) özelliğe sahiptir.

Misvak stres’e bağlı gelişen ülserleri önlemede etkilidir. Misvak içeriği verilen hayvanların mide mukozası tekrar normale dönmektedir. Misvak ve benzeri çiğneme çubukları ‘strept mutans’ ve ‘strept faecalis’ mikroplarını ortadan kaldırmaktadır. Misvağın (Arak) ‘Strept faecalis’ adlı mikrop üzerindeki önleyici etkisi çok daha uzun sürmektedir. Misvak çok hızlı bir şekilde mikrop öldürme özelliğine sahiptir. Misvak 48 saat süreyle mantarları öldürme özelliğini korumaktadır. Bu özelliği büyük ihtimalle içindeki ‘chlorine, trimethylamine, alkaloid resin, ve sulphur compounds’ larına bağlıdır.

Böbrek nakli yapılan hastaların ağız bakımlarında misvak üstünlük göstermektedir. Misvak kullanan hastaların ağzında daha az mantar görülmektedir.

Misvak ağacının yapraklarında ve köklerinde Sıtma mikrobunu (Plasmodium falciparum NF54 suşu) ortadan kaldıran maddeler bulunmaktadır. (antiplasmodial activity) S. Persica hayvan deneylerinde 30 gün içinde kolesterol ve LDL’yi düşürmektedir.

Kaynaklar:
1-The Journal of Contemporary Dental Practice, Volume 3, No. 3, August 15, 2002
2-Acta Odontol Scand. 2000 Periodontal status of adult Sudanese habitual users of miswak chewing sticks or toothbrushes.
3-3.Quintessence Int. 1990 The relationship between chewing sticks (Miswak) and periodontal health. 2. Relationship to plaque, gingivitis,pocket depth, and attachment loss.
4-Odontostomatol Trop. 2001The antimicrobial effects of seven different types of Asian chewingsticks.
5-5.Phytomedicine. 1999 Antiulcer activity of Salvadora persica L.: structural modifications
6-6.Indian J Dent Res. 1999 The antimicrobial effects of extracts of Azadirachta indica (Neem)and Salvadora persica (Arak) chewing sticks.
7-7.J Contemp Dent Pract. 2004 The immediate antimicrobial effect of a toothbrush and miswak on cariogenic bacteria: a clinical study.
8-The Journal of Contemporary Dental Practice, Volume 5, No. 1, February 15, 2004
9-Microbios. 1994 Effect of aqueous extract of miswak on the in vitro growth of Candida albicans.
10-Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod. 2002 Oral fungal colonization and oral candidiasis in renal transplant patients: the relationship to Miswak use
11-J Ethnopharmacol. 2002 Evaluation of selected Sudanese medicinal plants for their in vitro activity against hemoflagellates, selected bacteria, HIVc1cRT and tyrosine kinase inhibitory, and for cytotoxicity.
12-Phytomedicine. 1999 Salvadora persica L.: hypolipidemic activity on experimental hypercholesterolemia in rat.
13-Clin Prev Dent. 1990 Meswak chewing stick versus conventional toothbrush as an oral hygiene aid.
Derviş na murad olacak.
Allah vesilelerle kendisine yaklaştırır.
Na murad olacak..
Bildiğini terk edecek.

[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/istikametbt9tw2.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
sdemir
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sdemir »

Kıymetli ''mim'' ''Halimkok'' ''derunilale'' ''Gariban'' ''zahidzenderun'' kardeşlerim çok güzel katılımlarınızla ''MİSVAK'' nimeti
çok güzel anlatıldı ALLAH c.c razı olsun
SELAM ve DUA ile
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/sdemirimza.gif[/img]

“Hikaye, Makale ve Yazılar” sayfasına dön