Leyla bir özge candır…

Aşıklarımız ve Aşıklarımızdan ilhamlar ve ilahiler.
Kullanıcı avatarı
gullale
Özel Üye
Özel Üye

Leyla bir özge candır…

Mesaj gönderen gullale »

Resim

Leylâ bir özge candır…

Güzel aşık cevrimizi
Çekemezsin demedim mi
Bu bir rıza lokmasıdır
Yiyemezsin demedim mi

Yemeyenler kalır naçar
Gözlerinden kanlar saçar
Bu bir demdir gelir geçer
Duyamazsın demedim mi

Bu dervişlik bir dilektir
Bilene büyük devlettir
Yensiz yakasız gömlektir
Giyemezsin demedim mi

Çıkalım meydan yerine
Erelim Ali sırrına
Can ü başı Hak yoluna
Koyamazsın demedim mi

Aşıklar kara bahtl' olur
Hakk'ın katında kutl'olur
Muhabbet baldan tatl'olur
Yiyemezsin demedim mi

Pir Sultan Abdal Şahımız
Hakk'a ulaşır rahımız
On İk'imam katarımız
Uyamazsın demedim mi...

Aşk, çoğu kişinin arzuladığı, aradığı, yandığı, andığı muhteşem çifte duygu...
Hüzün ve mutluluk kolkola ... Aşkı arar insan... Yaşar da başa gelince doyasıya ve hep aşık kalmayı ister ... Aşka duçar olunca gözyaşı ve saadet kolkola girer... Aşkımızın tek sözü ile ölmeyi ister tek sözü ile göklerde uçarız... AŞK halleri türlü türlü. Aşık olduğumuzu hep görmek hep yanyana olmak isteriz, ama her ne hikmetse bu çok nadir gerçekleşir. Genellikle, hasret, uzaklık, kavuşamama, arada engeller, aşkınızı çekemeyenler, baltalamak isteyenler çıkar. Aşkınıza gıpta edip alkış tutanlar ne kadar azsa aşkınızı çekemeyen ve kıskananlar o kadar fazladır. AŞKınız ve siz kara bulutlar arasında ya ince narin bir ışık hüzmesi olur pır pır edersiniz ya da kuvvetli bir nur olur karanlıkları yok edersiniz. Herşey aşkınızın kuvvetine bağlıdır.
Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı dillere destan olmuş çileli aşıklardan, gerçek aşıklardan... Zaten böylesi yaşanmayan aşka aşk ta denilemez ki…
Mecnun aşkının şiddeti ile sevdiğinin hasreti ile çöllere düşmüş kendinden geçmiş yokluk deryasına gark olmuş...
Ferhat Şirini için dağları delmeye ahdetmiş ve ışığı buluncaya kadar aşkının gücü ile çabalamış vazgeçmemiş dağı delmekten...

HAKK aşkı deriz bir de... Aşk aşktır ya... Aslında zahirde zuhur eden batına götüren kıymetli nesnedir aşk... Aşkı yaratılmışa aşk, YARATANA aşk diye ayırmak ta işin ehlince yapılamaz bir ayrım. Ayır ayırabilirsen birbirinden… Aşıklar yaratılanda ne görmüş ne koklamış ne bilmişlerdir de bu deryayı boylamışlardır? Hepsi YARATANIN nüvesini, nurunu, kokusunu almış ta aşka gark olmuştur ya.

Aşk insanın gönlüne düşmeye görsün. Çaresiz bir inlemenin ve yanmanın hikayesi oluverir. Aşık ateşlerde yanar, buz kesilir donar, uçurumlara yuvarlanır, sarp kayalıklara tırmanır, okyanuslar geçer ve nice çilelerden sonra yılmayanlar göklere yükselir...

Aşk ehli olmak kolay değil, aşıklık kolay değil bu bir mertebe ki adı indi İLAHİ de aşık yazılan HAKKIN nuruna gark olmuş, cümle sevgilinin gıpta nazargâhı olur.

Aşık için ölüm kaçılmayacak, korkulmayacak hatta belki sarılacak bir daldır. Ölümden korkmak dünyaya sarılanların işidir. Dünya ehli aşktan bile korkar. O maddenin eminliğini ister. Düzenli kurduğu bir hayatı, eşyaları ile dolu evi cebine para girecek işi karnı doyacak yemeği bütün bunları dışarıdaki gözlerden gizleyecek tülleri, perdeleri vardır. Bu gibi zevat ölümden de kaçar. Ölüm onun aklından hayalinden bile geçiremeyeceği kadar uzak, dışarıdaki insanların işidir. Sanki hiç uğramayacak ona…

Aşk mı zor ölmek mi zor desen aşığa, tartıyı bir tutar,” sevdiğim yanımda olsun ölüm de hoş, dirim de hoş “ der. Dünyayı, anayı babayı kardeşi evladı siler geçer aşk. Ölüme gülerek sefa çeker aşık…

Aşk meydanı er meydanıdır, her kişi işi değildir meydana çıkmak… Maddenin sıfırlandığı noktadır sanki. Yediğini gezdiğini gördüğünü bilmez. Bir “ Leyla derdi " vardır içinde. Leylâ HAKKtır HAKKıdır aşığın… Selâm üzerlerine olsun aşıkların, aşk Leylâ ya yakışır. Leylâ gündüzü karartan nurlu gecedir. Helâldir hem hibedir aşık-ı sâdıklara LEYL…
Resim

“►Aşıklar◄” sayfasına dön