AŞIK CEMALimiz!

Aşıklarımız ve Aşıklarımızdan ilhamlar ve ilahiler.
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

AŞIK CEMALimiz!

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

Latif hocamızın, Âşık Cemâl amcamızla cumartesi günü sitemizde olan volkancanın evinde toplandık. Güzel bir ev sahipliği yaptı sağ olsun. Bursa’ya kızlarına gelme sebebiyle tekrar görüşmek nasip oldu bizde kısmetimizi yedik şükür! NAZ MAKAMından muhteşem güzellikler sundu bizlere.
Aksaraya haziranda gidişimde Latif hocam kendisiyle tanıştırmıştı.

Ankakuşumuzun annesi babası bize evlerinde davet verdiklerinde.
Kuşumuzun harika annesi, babası kardeşi seyitle ve babannesiylede tanıştık. (Muhammedi tasavvufta da geçer anka kuşunun dedesi, Latif hocam kendisinden ''HOCA AMCAM'' diye sıkça bahsetmektedir . Okuyan ve dinleyen kardeşlerimiz hatırlar.) anka kuşları Âşık Cemâl amcamızın kızını gelin olarak akrabalarına almışlar. Hoca Amca ve Hacı Osman Efendi(Allah rahmetini sonsuz eylesin inşaallah) münasebetiyle gelişen muhabbetlerini akrabalık bağlarıyla da bağlamışlar.

Bu hafta sonu anka kuşumuz annesi ve babasını HAC vazifeleri için uğurladı. Rabbım ibadetlerini, cümlesinle beraber kabul etsin. BİZlere de nasip etsin inşaallah.

Aksaraydaki ERVAH mezarlığındaki mubarekleri birlikte ziyaret ettik. Geceside hep beraberdik. Çok harika bir sohbet oldu. MECNUN hikayesini dinlemiştik Âşık Cemâl amcamızdan canlı-canlı çok güzel gece geçirdik. LEYLA hikayesi içinde söz aldık. Çoştu mübarek bizide çoşturdu. Kendimi zor tuttum. Feyiz o kadar boldu ki göz yaşlarım sel oldu ve biz 4 moderadör(Kulihvani-Hakan-ankakusu-Nur-ye) orada bir aradaydık resimler çekindik. Zaman içinde kısmet bir araya gelemezsek hatıra olsun diye. Âşık Cemâl amcamızı aramıza alarakta çekindik hatıra kalsın diye.

Biraz önce SELAMlaştık kızı sayesinde msnden kendi dörtlüklerden sundu sizlerle paylaşıyorum inşaallah.

EDEP OKULUNDA 40 YIL OKUDUM
ŞERRİ ALEM KAVGASINDA YOK İDİM
TASAVUF TASINDA BİRAZ KAYNADIM PİŞTİM
ŞU MEYDANA YENMEYE GELDİM

CEMÂL ÇOK ATLAMA YERİNE OTUR
YAZARLAR YÜZÜNE KARA BİR SATIR
İLMİN DENİZİNE DİVİDİN BATIR
CAHİLİN BALINA SUNMA ELİNİ..

ÂŞIK CEMÂL
Resim
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Değerli büyüğüm sevgili Nuriye CANımız.
Mesajınla hem eskileri yâd ettik hemde gurbet ellerde bir ahh ahh çektik...
Âşık Cemalimizle tanışıklığım yaklaşık 10 sene öncesine dayanır. O zamanlar akrabalığımız yoktu fakat rahmetli dedemlerin tanışıklığıyla dedemlerin evine gelir aşkını meşk eder hem kendi ağlar hemde evde küçükten büyüğe herkesi gözyaşına boğardı. Çoğu zaman ağlamaktan ilahilerini okuyamazdı yada hıçkırıklarla okurdu ki o güzel ve yaşına göre çok diri sesiyle bizleri mest ederdi..
Âşık Cemal amcamızın kızı, benim rahmetli halamın oğlu ile evlidir. Akrabalığımız buradan ileri gelir ama bizdeki bağ zaten eskiye dayanırki gönül bağıdır.
Bizim eve de gelmişliği çoktur. En son geldiğinde de anlattığınız üzere yine bizleri duygu seline boğmuştu. O gün gecesi siz gittikten sonra bizim evde kaldı. Sabahleyin ezanla kalkmış ve camiye gitmiş, camide o sabah soğuğunda sanırım tuvalet ve abdest ihtiyacını gidermişti. Neden evde lavaboya gitmediğini sorduğumuzda her zamanki gibi kimseye rahatsızlık vermek istemediğini düşündüğünden o şekilde yaptığını söylemişti. Hiç kimseye külfet vermek istemez ve bu durumdan çok utanır rahatsız olurdu. Hatta hatırlarsanız ben, siz yemek yerken eve gelmiştim Âşık Cemalde yemekten sonra gelmişti de aç olduğu halde yemek yemek istememiş ve benimle beraber yemesi ile zorla ikna olmuştu. Sabahleyin ben ve kardeşim Seyit’i karşısına aldı ve bol bol nasihatler verdi. Şunu da sıkça tekrarlıyordu ki; normalde çok kimseye böyle nasihatler ve muhabbetler edemediğini ama bizim ailenin başka olduğunu, kendisi gözünde çok değerli olduğunu ve özellikle gençleri çok sevdiğini söyledi durdu.
Değerli Kulihvanimiz ve Âşık Cemalimiz bir araya geldimi orası bir başka oluyor. Birkaç kez rastladım bu ortama ama tadını hiç unutamam. İki âşık bir araya gelirse insan öyle bir duruma geliyorki, ne gariptir o akşam çay içtik ama benmi çayı içtim çaymı beni içti hiç bilemedim. Kitlenip kalıyor insan. Ve o ortamları çok özlüyor insan…
Hacı Osman dedemiz de küçüklüğümden tanıdığım ve çok sevdiğim insandı. Allah’ın rahmeti her daim üzerinde olsun inşaallah. O da Değerli Emine halamın kayın babasıdır. Büyük dedemin de (Mehmet dedem) can yoldaşıdır. Alnındaki secde izlerini hiç unutamam.
Kulihvanimizin “Hoca Amcam” diye bahsettiği Mehmet dedemde Rasim dedemin babasıdır ki ben 5 yaşındayken diğer âleme göç etmiştir. Çok az hatırlarım simasını. Sadece uzun boylu ve celalli duruşuyla bilirim.
Tabiî ki Kulihvanimiz bu zatları bizlerden iyi tanımaktadır ve çok kezde kendilerinden bahseder.
Gelelim bu hafta sonunda anne ve babamın hac yolculuğuna. En son küçükken dedemleri hacca uğurlamıştık. O zamanları pek hatırlamıyorum fakat bu hac yolculuğu ayrı bir duygu seli oldu bizler için. Ailemizden hac yolculuğuna uğurlayanlar baya çok idi. Kucaklaşmalar, gözyaşları, selam göndermeler ayrı bir duygu seli. Babamın ve annemin hacca gitmeyi çok istemesi onların oraya çağırılmasıyla sonuçlandı düşüncesindeyiz. Rabbim isteyen herkese nasib eder inşaallah…
Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.
Rabbimiz diğer âlemde gönülden birbirini sevenleri bir araya getirecektir inşaallah.. Hasretimiz vuslata dönüşsün dileğiyle Muhammedi muhabbetler dilerim.
Esselamualeyküm.
Resim

“►Aşıklar◄” sayfasına dön