KÜTÜB-i SİTTE de İmam Ali kerremullahi veche

Hz Ali Keremeallahu Veche İle ilgili konular
Kullanıcı avatarı
aliyarimdir
Üye
Üye

KÜTÜB-i SİTTE de İmam Ali kerremullahi veche

Mesaj gönderen aliyarimdir »

KÜTÜB-i SİTTE de İmam Ali kerremullahi veche:

Hadis No : 4391
Ravi: Enes İbnu Malik
Tanım: Resulullah (sav) pazartesi günü gönderildi. Hz. Ali (kv) da salı günü namaz kıldı.
Kaynak: Tirmizi, Menakıb, (3730)
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/miscellaneous3513qg2il.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
aliyarimdir
Üye
Üye

Re: KÜTÜB-i SİTTE de İmam Ali kerremullahi veche

Hadis No : 4392
Ravi: İbnu Ömer

Tanım: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Ashabının arasını kardeşlemişti. Ali kerremullahi veche yanına geldi ve: "Ashabmızın arasını birbirleriyle kardeşlediniz, ama beni kimseyle kardeşlemediniz!" dedi. Bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Sen dünyada da ahirette de benim kardeşimsin" buyudular.
Kaynak: Tirmizi, Menakıb, (3722)
[img]http://www.muhammedinur.com/photos/galleries/avatars/miscellaneous3513qg2il.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
aliyarimdir
Üye
Üye

Hadis No : 4393
Ravi: Zeyd İbnu Erkam
Tanım: Resulull Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular: "Ben kimin dostu (mevlası) isem, Ali de onun dostudur."
Kaynak:
Tirmizi, Menakıb, (3714)

Hadis No : 4394
Ravi: Sa'd İbnu Ebi Vakkas
Tanım: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Tebük seferine çıkınca Hz. Ali'yi geride (Medine'de) bırakmıştı. "Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, siz beni çocukların ve kadınların arasında mı bırakıyorsunuz?" dedi (kalmak istemedi). Bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: "Sen, Hz. Harun'un Hz. Musa yanında aldığı yeri, benim yanımda almaktan razı değil misin? Şu farkla ki benden sonra peygamber yok!" buyurdular.
Kaynak:
Buhari, Megazi 78, Fezailu'l-Ashab 9; Müslim, Fezailu'l-Ashab, 31, (2404); Tirmizi, Menakıb, (3731)
Kullanıcı avatarı
Tahiri
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen Tahiri »

Hadis No : 4395
Tanım: Müslim ve Tirmizi'nin bir rivayetinde şöyle gelmiştir: "Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Hayber günü buyurdular ki: "Yarın sancağı öyle bir kimseye vereceğim ki, O, Allah'ı ve Resulünü sever, Allah ve Resulü de onu sever." Ravi devamla der ki: "Bu söz üzerine (beni mi seçer ümidiyle, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'a görünmek için) boyunlarını uzattılar. Ama o: "Bana Ali (ra)'yi çağırın!" buyurdular. Ali getirildi ama gözlerinden rahatsız idi. Hemen gözlerine tükürdü ve sancağı ona verdi. Allah Teala Hazretleri onun eliyle fethi müyesser kıldı." Ravi devamla der ki: Şu ayet indiği zaman "Gelin, oğullarınızı ve oğullarımızı çağıralım..." (Al-i İmran 61) Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem hemen Ali'yi, Fatıma'yı, Hasan ve Hüseyin'i (ra) çağırdı ve: "Allahım, bunlar benim ailemdir" buyurdu.
Kaynak: Müslim, Fezailu'l-Ashab 32, (2404); Tirmizi, Menakıb, (3726)
Resim

“►Hz. Ali Keremallahu Veche◄” sayfasına dön