A CONCISE KALIMA

Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

A CONCISE KALIMA

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

"Lailaha illâllahu adada kalimatihi, lâ ilâha illâllahu adada halqıhi lâ ilâha illâllahu dhiynata arshihi, lâ ilâha illâllahu mil'a samawatihi, lâ ilâha illâllahu misla dhalika maahu, lâ yuhsihi malakun wala ghayruh Ashadu alla ilâha illâllah wa ashadu anna Muhammad'an abduhu warasuluhu"

This kalima was told to Muaz Bin Jabal by Rasulullah Sallallahu Alaihi Wassallam: “Oh Muaz, I love you. I know that you are reciting thousands of kalima-i tawhid every day, but I will teach you one concise thing, and if you recite that it will bring a reward by tens of thousands fold or even more than that.” [Muhammed Sıddık Hekim Efendi (k.s), 40 Hadiths Book ]

Lailaha illâllahu adada kalimatihi: “Lailaha illâllahu- There is no god (al-Ilah) but ALLAH” as much as the amount of His words, the words of ALLAH jalla jalaluhu!

Lâ ilâha illâllahu adada halqıhi: “Lailaha illâllahu- There is no god (al-Ilah) but ALLAH” as much as the ones that ALLAH jalla jalaluhu created!

Lâ ilâha illâllahu dhiynata arshihi: “Lailaha illâllahu- There is no god (al-Ilah) but ALLAH” by the measure of the ornament of His Arsh, The Arsh of ALLAH jalla jalaluhu!

Lâ ilâha illâllahu mil'a samawatihi: “Lailaha illâllahu- There is no god (al-Ilah) but ALLAH” as much as fullness of His heavens, the heavens of ALLAH jalla jalaluhu.

Lâ ilâha illâllahu misla dhalika maahu: As well as this, Add a multiple of that much of “Lailaha illâllahu- There is no god (al-Ilah) but ALLAH” on to it!

Lâ yuhsihi malakun wala ghayruh: “Lailaha illâllahu- There is no god (al-Ilah) but ALLAH” as much as the Angels or any others will not be able to count.

Ashadu alla ilâha illâllah wa ashadu anna Muhammad'an abduhu warasuluhu: I bear witness that there is no god (Al-Ilah) but ALLAH and I bear witness that MuhaMMad alaihis-salam is His slave (Abd) and Messenger (Rasul)!..
Explanation: kul ihvÂNi..

Turkish Version:

"Lailehe illâllahü adede kelimatihi, lâ ilâhe illâllahü adede halkıhi lâ ilâhe illâllahü zinete arşihi, lâ ilâhe illâllahü mil'e semavatihi, lâ ilâhe illâllahü misle zalike meahu, lâ yuhsihi melekün vela ğayruh Eşhedü ella ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammed'en abduhu verasülühü"

Lâ ilâhe illâllahu adede kelimatihi: O’nun-ALLAH celle celâluhunun Kelimeleri adedince Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Lâ ilâhe illâllahu adede halkıhi: O’nun-ALLAH celle celâluhunun Halkettikleri adedince Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Lâ ilâhe illâllahu zinete arşihi: O’nun-ALLAH celle celâluhunun Arşının süsü-ölçüsünce Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Lâ ilâhe illâllahu mil'e semavatihi: O’nun-ALLAH celle celâluhunun Semâlarının-Göklerinin dolusunca Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!
Lâ ilâhe illâllahu misle zalike meahu: Ve onunla beraber bunun mislince-AYNısınca Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Lâ yuhsihi melekün vela ğayruhu: Öyleki Meleklerin veya başklarının sayamayacağı kadar Lâ ilâhe illâllahu - ALLAHtan başka El İlâh yoktur!

Eşhedü ella ilâhe illâllah ve Eşhedü enne Muhammed'en abduhu verasülühü: Ben ALLAHtan başka El İlâh olmadığına ve Ben MuhaMMed aleyhi's-selâmın O’nun KULu ve Resûlü Olduğuna şâhidlik ederim-Şâhidim!.."

Açıklama: kul ihvÂNi..

Bu kelimeyi Hz. Rasulullah aleyhissalattü vesselâm Muaz, bin Cebele söyler: “Yâ Muaz, ben seni severim. Biliyorum ki yevmiyede belki binlerce kelime-i tevhid getiriyorsun ama, ben sana muhtasarca bir şey talim edeyim ki bunu söylersen on binlerce ve daha üstünde bir bedeli vardır.” diyerek buyurmuştur.
[Muhammed Sıddık Hekim Efendi (k.s), 40 Hadis ]
Resim

“►Muhammed Sıddık Hekim◄” sayfasına dön