NASRADDIN HODJA AND HIS SON TRAVELLING

Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Resim

Nasraddin Hodja and his son set on a journey together. The Hodja wanted his son to get on the donkey, and he preferred himself to walk. They ran in to some people on their route. They heard the people speaking about them saying:

“-Look at this healthy young child! Today's youth have no respect for old people. He himself got on the donkey, and his poor father is walking!"

When he passed by these people, the child felt ashamed of himself and insisted that his father get on the donkey, and he himself could walk. In this way, while Nasraddin Hodja was travelling on the donkey, the child walked beside it. Shortly, they ran in to some other people and heard the following comment from them:

“-Look at that! While his father is going with the donkey this poor child is walking!" they said.

Having passed by these people, Nasraddin Hodja said to his son:

“-best thing to do is perhaps both of us to walk together”

He got off the donkey and they started walking beside the donkey. After a short distance, they ran in to some other people on the road and heard the following comment:

“Look at those fools. On this hot sunny day, they are both walking. None of them are getting on the donkey!.”

The Hodja turns to his son and says:

“Son, this shows us how difficult it is to get rid of the ideas and comments of people.”

So, be yourself dear brothers and sisters. Make your intention clear when you are doing an act, and do it for the sake of Allah only. It is very difficult to please the people as your efforts are wasted as well as your deeds. If there is a reference point for your self to calibrate your actions on this path, use the verses of ALLAH and the sayings of the RASUL (saws) as a reference point to calibrate the scale of your hearts and minds accordingly. All the friends of ALLAH have done their calibrations like this. If you do it this way, you would not care about the comments of the others unless they point you at that central direction or shows something that you do contrary to it.

With Love
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Re: NASRADDIN HODJA AND HIS SON TRAVELLING

Mesaj gönderen Gariban »

...:..: İnsanın Fikirleri :..:...

Hoca ve oglu bir keresinde bir yolculuga cikarlar. Hoca oglunun esege binmesini ve kendisininde yurumesini tercih eder. Yolda birileriyle karsilasirlar,

-Bakin su saglikli, genc cocuga! Bugunun gencligi. yaslilarina hic saygilari yok. Kendisi esege binmis ve garip babasi yuruyor! derler.

Bu insanlarin yanindan gecince, cocuk kendinden utanmis hisseder ve kendisinin yurumesi, babasinin da esege binmesi uzerine israr eder. Boylece, Hoca esekle giderken, cocuk da yaninda yurur. Kisa bir sure sonra baska insanlara rastlarlar,

-Suna bak! Babasi esekle giderken, su gariban cocuk yuruyor. derler
Bu insanlari gectikten sonra, Hoca ogluna
-En iyi yapilacak sey, ikimizin de yurumesi.

Kisa bir yol aldiktan sonra, yine baskalarina rastlarlar,
-Su aptallara bakin. Bu sicak gunes altinda ikisi de yuruyor, hic biri de esege binmiyor!

Hoca ogluna doner ve
-Iste bu insanlarin fikirlerinden kurtulmanin ne kadar zor oldugunu gosterir, der

Bu yuzden insan evvela isledigi amelleri kimin icin yaptigini, niyetlerini iyi belirlemelidir. Cunku halki tatmin etmek cok zor ve getiriside amellerin bosa gitmesi ne yazik ki. ALLAH rizasi icin ve kendiniz olun baskalari olamazsiniz ve insanlarin elestirileri bitmez. ALLAH rizasi icin amel isleyin. Eger kendi akil ve kalp terazilerinizi ALLAHu Teala'nin ayetleri ve RESULU Sallallahu aleyhi vessellem' in sozlerini olcut alarak ayarlarsaniz ve isinizi ona gore yaparsaniz, size ne soylenirse soylensin, soylenen soz sizi ALLAH ve RESULU'nun istikametinden sastiginizi gostermedikce yahut o istikamete sevketmedikce bunun bir kiymeti yok. Allah en dogrusunu bilir.
Es Selam ve Sevgiyle
garibAN
Resim
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen simurg »

Bu hikayenin özünü çok isabetli ifade etmişsiniz garibAN Can kardeşim,
İnsanların hiç bir durumdan memnun olmayacaklarına açıkça delil olmuş.

Nasreddin Hocamızın bu kıssalarını mizah fıkrası olarak okuyup geçmeden
her zaman bir işaret ve mesaj taşıdığını bilerek anlamamızı ifade etmişsiniz.

hemde sadece Nasreddin Hocanın dikkatimizi çektiği kıssalarını değil de,
her şeyi de böyle dikkatli bir nazar ile okuyabildiğimizde
manalarına vakıf olabileceğimizi,
bunun ise anladığımız ölçüde hakikat olarak tarafımızdan yaşanmasının yolunu açabileceğini izah etmişsiniz.

bu hikayeyi önceden de bildiğim halde, bu manayı hiç çıkarmamış olduğumu gördüm,

Herşey de Hakk'kın rızasını aramak,
emir ve buyurdukları doğrultusunda davranmaya özen göstermek
bizi istikamet üzerinde bulundurur.
Bu anlama şeklini sayısız örneklerle geliştirmek de mümkün oluyor bu durumda,

Allah ne buyurmuşsa Kuran-ı Kerimimizde sadece lafzen bile o sözü rehber almak her ameli
doğrudan Hakk Rızasında olmak kıymetine yükseltiyor.

Ben de bir hikaye anlatayım müsadenizle,
Çocuk Hocasına sormuş
-Efendim domuz balığı yenir mi?
Hocası;
-Yenmez evladım, haramdır. demiş
Çocuk;
-Ama efendim balık ve her çeşit deniz hayvanı yenir helaldir demiştiniz
Hocası;
-Ben bunu söyledim ama, sen hınzırı sordun. demiş

Yani Kuran-ı Kerimde yasaklanmış birşeyin yaşadığı yer değişse de , adı aynı olunca hüküm aynı kabul edilerek de
Hakk Rızasına muhalefet etmekten korkmak ile amel edilmekte.
bu ise niyetlerimizi Hakk Rızası üzere gözeterek yaşama sadakatimizin delili olmakta.

Çok teşekkürler es selam
Resim
Kullanıcı avatarı
Gariban
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Gariban »

Sevgili Simurg Can kardesim,
Ben tesekkur ederim, cok guzel ifade etmissiniz hamdolsun. Bugun Colleen ile msn den konusuyorduk, Cuma namazi oncesi dedim ki ne cevirelim bugun, ibretlik bir sey olsun. Dedim Nasreddin hocamizin kissalarindan cevirelim, actim bir site, bir suru hikaye fakat cogu halk uydurmasi yahut manasi kullanilacak kadar icerikli degil, cogu bir yere oturmamakta. Bize ulasan gercek kissalar ile insanlarin fikralastirip Nasreddin hoca diye dedikleri maalesef biraz inceleyince belli olmakta. Hani Derman hocam kitabinda "merak etmeyin Nasreddin hocayi eseginden indirmeyecegim" diyor ya!.. Onu fikralarin icinde kaybetmis ve uydurma fikralar ile maskara haline donusturmus nesli ignelemekte o sozunde. Hocaniza dokunmayacagim merak etmeyin demekte bir yerde. Iste bizde cok sukur burda BIZlik ve BIRlik icinde boyle secmece bazi kissalari gondeririz burdan insaallah.

Es Selam ve Sevgiyle
garibAN
Resim

“►Islam General◄” sayfasına dön