MEVLANA HALİD BAĞDADİ HAZRETLERİNİN VASİYYETİ

Alt Forumda kotegarize edilmeyen diğer Hakk Dostları.
Kullanıcı avatarı
nisa77
Aktif Üye
Aktif Üye

MEVLANA HALİD BAĞDADİ HAZRETLERİNİN VASİYYETİ

Mesaj gönderen nisa77 »

MEVLÂNÂ HALİD BAĞDADÎ HAZRETLERİNİN VASİYYETİ

Sana Allah'dan korkmayı, O'na itaat etmeyi, insanlara eza vermemeyi tavsiye ederim.
Buna özellikle Haremeyn-i şerifeynde dikkat edesin.
Herkes seni gıybet etse bile sen kimseyi gıybet etme.
Nefsin için kimseden dünya malı alma.
Ancak şerefinin müsaade ettiğini al.
Onu da hayır yolunda sarfet.
Mü'min kardeşlerin aç iken, yoksul iken onu nefsinin arzuları için harcama.
Kimseyi hor görme.
Kendini kimseden üstün görme.
Kalbî ve bedenî ibadetlere yönel.
Ömrünü bu şekilde geçir.
Niyet, ibadetlerin ruhu olması sebebiyle bu hususta çok kusur ettiğin için şimdiye kadar hiçbir hayırlı iş yapmadım diye kabul et.
Çünkü ihlâs olmadan niyet sahih olmaz.
Senin büyüğünde ihlâs olmazsa sende de olmayacağı aşikardır.
Vallahi ben dünyaya ayak bastığım günden beri hayırlı bir amel işlemedim.
Sen beni kendinden hayırlı zannediyorsun.
Her hayırda kendini iflas etmiş saymamak cehaletin son haddidir.
Kendini iflas etmiş kabul ettiğin vakit artık ümid kesme.
Çünkü Allah Teâlâ'nın fazi u ihsanı bir kulun ins ü cinnin ibâdetini yapmasından hayırlıdır.
Âyet-i kerimede: "Ancak Allah'ın fazlı ve rahmetiyle, işte bununla sevinsinler. Bu, onların topladıkları şeylerden hayırlıdır" buyurulmuştur.
İbn-i Abbas radıyallahu anhüma "topladıkları" mânâsına gelen kelimeyi "kazandıkları" şeklinde tefsir etti.

Akılları şeytanın elinde oyuncak olan kimseler gibi, Allah'ın rahmeti, sizleri ibadeti terketmeye sevketmesin.

Kalb zikrine devam et.
Yolda giderken de olsa onu bırakma.
Her işinde Allah'ın kuvvet ve kudretine sığın.
Sâdât-ı kiram hazarâtının rûhâniyetlerin -den istimdad et.
Âlimlere ve Kur'ân hafızlarına hürmet et.
Gücün yettiği kadar Kur'an okumakla meşgul ol.
En fazla fıkıh ilmiyle meşgul ol.
Kalb huzurun bu işle kesilmesin.
Eğer birini diğerine perde yaparsan meşreb darlığı içindesin demektir.

Hükümet adamlarının işlerine karışma.
Senden kendileri için istemişler bile olsa yine ihtiyatlı ol.
Müslümanların başındaki adamlar ve yardımcıları için iyilklerine ve ıslah olmalarına dua et.
Allah'a, müslümanların kâfirlere ve bid'atçılara galib gelmesi için dua et.
Kendini terket.
Hayra bütün gücünü sarfet.
Mevcudlarla kanaat et.
Makam-ı Mahmud sahibinin sünnetine sımsıkı sarıl.
Allah'ın ebedler boyu salat ü selamı O'ha, âl ü ashabına olsun. Hamd, âlemlerin rabbı Allah'a mahsusdur.
Nafile namazlardan teheccüd, işrak, kuşluk ve evvabin namazlarına devam et. Daima abdestli gez.

DUA

Ey rabbım!
Ey daima diri olan ve kâinatı ayakta tutan!
Ey semâları ve arzı bütün güzellikleriyle yaratan!
Ey celâl ve ikram sahibi Allah! Bizi, sana lâyık bir ibadete muvaffak eyle!
Bizi istikametten ayırma!
Sâdât-ı kiram hazarâtının zahirî ve bâtınî amelleriyle bizi faydalandır. Dünya ve ahirette onların şefaatlerinden bizi mahrum eyleme.
Bizi onlarla ve sâdık ihvanımızla haşreyle.
Onların tarikat ve muhabbetinde bizi sabit kıl.
Onların siretlerinden bizi ayırma.

Allah'ım!
Senden, kalbimi daima hidayette kılacak, perişanlığımı toplayacak, dînî hayatımı ıslah edecek, kaybettiğimi tekrar kazandıracak, şu anımı değerlendirecek, amelimi tertemiz kılacak, yüzümü ağartacak, beni rüşde erdirecek, her türlü kötülükten kurtaracak rahmetini istiyorum.

Allah'ım!
bana sâdık îman nasib et. Beni bir yakîne erdir ki küfürden korunmuş kıl. Bir rahmet verip dünya ve ahirette aziz et.
Allah'ım!
kaza anında kurtuluş ver. Şehidler menziline erdir. Saidlerin hayatını bildir. Düşmanlarımıza karşı bize yardım et. Peygamberlerini imdada gönder.
Allah'ım!
hacetimi sana söylerim. Görüşüm ne kadar kusurludur. Rahmetine olan ihtiyacım sonsuzdur. Ey bütün işleri çekip çeviren! Ey sâdıklara şifa veren! Ey azgın denizlerin dalgalarında boğulmak üzere olan zayıf kullarını selamete çıkaran rabbım! Beni cehennem azabından koru. Kıyamette ah u efgan ettirme! Kabir azabından muhafaza eyle.
Allah'ım!
hatalarımı görüşlerimin kusuruna, takatimin azlığına, niyetimin çürüklüğüne, kuruntumun bana ağır basmasına bağışla. Aczimi itiraf ederek senin rahmetine sığınıyorum.

Allah'ım!
bizi hidayete erdir. İnsanların hidayete ermesine bizi vesile kıl. Bizi saptırma. İnsanların sapmalarına bizi vesile kılma. Düşmanlarına karşı harbederken bizi muzaffer eyle. Dostlarınla dost eyle. Sevdiklerini sevdir, düşmanlarına düşmanlık ettir. Sana karşı gelenle cihad edelim.

Allah'ım!
Kusurlarımızla beraber bu kadar dua edebildik. Sen kabul eyle. Kuvvet ve kudretimiz ancak seninledir. Kopmayan ipin sahibi sensin. Ceza gününün dehşetinden sana sığmıyorum. Senin cennetini ümid ediyorum. Sözlerine sâdık olan mukarrebunla bana rahmet etmeni diliyorum. Kullarına merhamet eden, onları seven ancak sensin. Sen dilediğini yaparsın.

Allah'ım!
kalbimi nurlandır. Kulağımı nurlandır. Gözümü nurlandır. Saçımı nurlandır. Yüzümü nurlandır. Etimi, kanımı, kemiklerimi, önümü, arkamı, sağımı, solumu, altımı, üstümü nurlandır. Nurumu artır. Beni nur eyle.

Allah'ım!
Müslümanlara yardım et.
Hak sözün söylenip dinin kuvvetlenmesi için bize kuvvet ver.
Senin huzurunda başını secdeye koyan mü'min kullarına devlet ihsan edip askerlerini muzaffer et.
İki cihanda aziz et! Âmin.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/berivan.jpg[/img]

“►Diğerleri k.s.◄” sayfasına dön