Bu mu Müslümanlık... HUUUU mu

İslamiyet'de yaşanan tartışmalara açıklamalar
Kullanıcı avatarı
aksiseda
Özel Üye
Özel Üye

Bu mu Müslümanlık... HUUUU mu

Mesaj gönderen aksiseda »

Resim

"Şüphe yok ki Mü'min iflah olandır" (Mü'min Suresi 1.Ayet)

O halde;
"İflah olmak" ne demektir?
"İflah olmaz bu!." diye kime denir?
Kimin, neden iflah olması gerekiyor?
Bu ve benzeri bir çok sorunun cevabını bulmak gerektir ki (mü'min olduğumuza dair) inancımızdan EMîN olalım..
(Tefekkür Niyetine...)

Bu mu Müslümanlık Yoksa HUUUU mu?.

Zihin halimi nasıl tasvir etsem diye düşünüyorum!
Söze nereden başlasam? Nereden başlasam, sözden, başka başka sözler doğuyor, düşünceden başka başka düşünceler…
Bu da doğaldır elbette. Elmadan armut olacak değil ya, Elmadan elmalar doğar.

Mesele şu ki, ben bir elmayı işaret etmek isterken binlerce elma düşüyor başıma ve altında kalıyorum.
Hani nehrin karşısına geçmeye çalışır da insan alır götürür nehir, bambaşka bir yere bırakır ya…
Onun gibi işte. Durum böyle olduğu içindir ki genelde sözün sonunda söylenir ama “Sürç-ü lisan” edeceğimi baştan söylemiş olayım.

İşte! Geçenlerde o nehir “Bu mu Müslümanlık” dediğim bir yere bıraktı beni. Gerçi gündelik hayatta şâhid olduğumuz o kadar çok şey var ki bunu dememize neden olan. Çok ta şaşılacak bir şey değil ama bazen daha bir doluyor insan.

Geçen haftaydı sanırım haberlere bakıyorum; Ülkemizde bir ay içinde 25 kadın öldürülmüş;
Eski veya eski olmaya aday eşler tarafından. (Ayın her günü bir kadın neredeyse… Bu sadece öldürülenler, şiddet görenleri saymıyorum bile…)

Sonrasında başka bir haber; Yine Müslüman olan bizim memleketimizde bir yıl içinde 359 kişiye 15 milyon liraya yakın para cezası kesilmiş hayvanları öldürmekten veya şiddet uygulamaktan. (Yılın hemen her gününde bir kişi hayvanlara saldırıyor.)

Parantez içindeki sözler haberlerden değil; Zihnimden… Çünkü zihnim bu iki haber arasında bir bağlantı kuruyor. Hemen her gün bir kadın, Vazgeçtiği kişi kendisinden vazgeçemeyen veya bunu gururuna yediremeyen bir erkek tarafından öldürülüyor.

Diğer yandan hemen her gün bir insan hayvanlara şiddet uyguluyor. Bu ikisinin orantılı olması öyle tesadüfi bir istatistik değil.
Allah’ ın emri Peygamberin kavli ile isteyip bu kadınların eşi olan kimseler, kadının tek sahibi olduğuna inanıyor ve sokaktaki sahipsiz bir hayvan gibi görüyor olmalılar kadını. Haklı olmalarına inanmaları için de yeterli nedenleri var bu yaratıkların. Kadın karakola gidiyor, orada âmir konumundaki kişi: “Kocandır! Döver de sever de… Âile içinde olur böyle şeyler ve âile içinde çözülür.” gibisinden şeyler söyleyerek geri gönderiyor kadını ve o kimsenin merhametine teslim ediyor.

Geçenlerde “Kocam beni öldürecek!” diyerek polisten yardım isteyen kadın üç saat sonra evinde ölü bulunmuş. Bunu yapanların çoğu “Çok seviyordum” diye savunuyor kendini.

Oysa ne sevgiye ne merhamete yer kalmamış içimizde. Bunlar ortadan kalkınca da insanla hayvan arasında bir fark kalmıyor.
Hayvana yapabilen insana da yapabiliyor. Asıyor, kesiyor…

Başka bir gün yine aynı konuda bir görüntü. Birisinin bir kediye neler ettiğini gördüm. Bırakın Müslümanlığını, insanlıktan çıkmış o kimse.

Zâten bu ve bunlara benzer o kadar şey var ki etrafımızda… Göre duya öyle âşina olduk ve öyle sıradanlaştı ki… O nedenle daha fazla benzeri şeyleri sıralayıp ta iç karartmaya lüzum yok. Yeterince kararmış içimiz zaten.

TV kanalları, gazeteler de habire sokuyorlar gözümüze zaten. Hele hele internet. Meydanı boş bulan, boşaltıyor içine attığı ne varsa.

Diğer bir taraftan;
Şimdi yılbaşı yaklaşıyor ya çoğu kimseyi bir telaş almış ki sormayın. En güzel çamı bulup ta görkemli bir yılbaşı ağacı süslemek için harıl harıl fidan kesme yarışı içindeler. Yılbaşı mı, yılsonu mu yoksa yol sonu mu hiç mesele değil. “Noel” diyor aklını ele hayranlıkla bozmuş kimseler. Hem yalnız o da değil; Noel’ den gayrı bir de “Cadılar Bayramı” mız var artık.

He işte… Böyle düşün düşün de ondan sonra gel de deme “Bu mu Müslümanlık!” diye.

Bunu demekle ben sadece Müslümanlığın ne olmadığını demiş oluyorum ne olduğunu değil.
Bu türlü deyişimin de ilahî nizama uygun olduğu kanaatindeyim.
Zira “İllâ Allah” diyebilmek için “Lâ İlâhe” demek gerektiğini bunu diyen herkes bilir.

Ne peki Müslümanlık? Denirse;
O soruyu cevaplamak öyle kolay değildir bizim memlekette. Hatta içinden çıkılmaz bir meseledir.
Hem sadece bizim memlekette de değil Müslüman olan tüm memleketlerde.
Eğer bu soru doğru cevaplanabilseydi bu halde olur muydu tüm bu Müslüman memleketler.
Müslümanlığın ne olduğuna dâir düşünce ve inançların farklılığı dolayısıyla İslam’ın ilk çağlarından günümüze dek kaç can alındı, ne kadar kan döküldü bilen bilir.

Kerbelâ, hep belâ yani… Bir kere "yaşandı bitti" değil ki. Hep yaşandı ve hep yaşanıyor.

Hal böyle olunca, Noel kutlayanlara pek te kızamıyor ki insan. Onların şaşkınlığı da Müslümanlardan fazla değil ki.
“EL’e hayır” deyip (NO-EL) hayrı elde arıyor garipler.
Kimi yogada arıyor mutluluğu kimi modada. “Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete” hesabı bir hengamedir ki akıllara ziyan.

Oysa ki Allah cc.
اَفَحَسِبْتُمْ اَنَّمَا خَلَقْنَاكُمْ عَبَثًا وَاَنَّكُمْ اِلَيْنَا لَا تُرْجَعُونَ
Efehasibtum ennemâ halagnâkum abesev ve ennekum ileynâ lâ turceûn.:
“Biz sizi abes olarak yaratmadık. Sonra bize döndürülmeyeceğinizi mi sandınız!”
Buyuruyor (Muminun Sûresi 115)

Bizler belki de Müslüman bir memlekette Müslüman olarak doğduğumuz için, yani hazıra konduğumuz için pek te kafa yormuyoruz. Diğer tarafta da Cennet hazır nasılsa. Çünkü bakıyorsun ki Kur'ân Mealine;

Muminun Suresi 1.Ayet;

قَدْ اَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ
Gad eflehal mu'minûn.
Mü'minler, gerçekten kurtuluşa ermişlerdir. (Muminun Sûresi 1.Ayet)

Diyor. Hem; “Lâ ilâhe illallah” diyen de Cennet’ e girecek deniyor nasılsa…
Ee! Kendisini kurtarma ve bir an önce Cennet’ e girip te rahata erme derdindeki Müslüman pek te rahatını bozmaya yanaşmıyor bu âlemde.
Kim açmış, kim tokmuş, kim hastaymış, kim ölmüş…
Kardeş nedir, komşu nedir? Hak Hukuk…. Hepsi Hak getire…
Cennet’i cepte bilmenin rahatlığı içinde İslam Mektebinden iftiharla mezun olmuş edasıyla dolanmaktalar her yanda.

Oysa ki Rasulullah Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Efendimiz;
“Ben Allah’ ın Resulü olduğum hâlde, Allah’ a yemin ederim ki yarın bana ne yapacak bilmiyorum. Umarım ki rahmetine gark eder” buyuruyor.
O ki, Alemlere Rahmet olarak gönderilendir.

Haşa! Müminliğinden şüphe mi var ki kurtulmuş olduğundan emin olamasın.
Kaldı ki O Sav. Şeytanını dahi Müslüman eylemişken!

Vahyin ilk kelimesi olduğu halde “OKU!”mak yerine evin en yüksek yerlerine asmışız Kur'ân’ ı…
Çünkü böyle öğretilmiş Müslümanlık.

Düşünmek, sorgulamak ise birçok sıkıntıyı da beraberinde getirdiğinden o işi de bırakmışız.
Bizim yerimize düşünen, okuyan ve anlayan “Hoca”ların iki dudağı arasına emânet etmişiz ebedi hayatımızı Ulema sınıfının da oldukça işine gelmekte bu durum. Zira biliyorlar ki;” Küllü nefsün zâikatu'l- mevt” Her nefs ölümü tadacaktır.
E öyle olunca bu ölenin üçü var beşi var işte neyse yedisi kırkı var. Bir mevlidin yerine göre en az 300-500 lira getirisi var.
Gerçi bu işler küçük çaplı hocalar için. İşin kaymağını yiyenler asıl ekranlarda…
Ben o hocaların gözyaşları içinde neler neler anlattığına şâhid oldum da hiçbirinden duymadım ki şu âyeti okusunlar da bir izah etsinler;

اِشْتَرَوْا بِاٰيَاتِ اللّٰهِ ثَمَنًا قَلٖيلًا فَصَدُّوا عَنْ سَبٖيلِهٖ اِنَّهُمْ سَاءَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
İşterav biâyâtillâhi semenen galîlen fesaddû an sebîlih, innehum sâe mâ kânû yağmelûn:
Allah'ın âyetlerini az bir karşılığa değiştiler de insanları O'nun yolundan alıkoydular. Bunların yapmakta oldukları şeyler gerçekten ne kötüdür!. (Tevbe Sûresi 9.âyet)

Belki kendilerini bu âyete muhatap görmediklerindendir. Zirâ onlar “Az bir ücret karşılığı” değişmiş değiller ki.
Bir Ramazan Ayında aldıklarını hesap etmeye ancak bilgisayar lâzım.

“Bu seni niye rahatsız ediyor?” denirse doğrusu ben bundan rahatsız olmayanlardan da rahatsız oluyorum.
Onlar da benden rahatsız olurlarsa ne mutlu bana.
Bunlardan rahatsız olmaya olmaya bu hâle gelmedik mi biz.

Böyle olunca “Bu mu Müslümanlık” diye diye işte Muminun Sûresi’ ne bakarken buldum kendimi.
Eskiden olsa önce bir sandalye veya merdiven bul. Kur'ân’ ı asılı olduğu yerden indir. Kanaviçeli, oyalı-nakışlı örtülerini aç…

Oysa şimdi oramıza buramıza sokuşturduğumuz cep telefonlarında dijital ortamda.
Hâl böyle olunca sormak lâzım bir hocaya “La yemessehu illel mutahherun” âyetini nasıl uyarlayacak bu duruma.
Çünkü cep telefonlarını öpüp başımıza da koyamıyoruz. Kalbimizin üstüne de. Kalp krinize neden oluyor çünkü.
Kur'ân’ın aşkından değil, yaydığı zararlı ışınlardan dolayı. Belki de derler ki o vakit;” İşte hep bu yüzden geliyor bunlar başımıza.
Kur'ân’ a saygı kalmadı”

Kur'ân’ a saygı göster. Öyle aklına estiğinde açıp bakma. Süsle püsle yüksek bir yere as.
Müslümanlık desen zâten belli; Bildiğimiz beş şart.
Oysa ki o şartlar Mümin olmaya aday olan kimse için altyapı niteliğinde. İşin temeli yani.
Sonrası ise;

“Ben Güzel Ahlâk’ ı tamamlamak üzere gönderildim” buyuruyor Rasûlullah Sav. Efendimiz.

Ne peki Müslümanlık denirse benim tek bildiğim budur. Güzel Ahlâk ile bezenmiş bir ömür sürmek.
Müslümanlık güzelliktir ve güzellikten gayrı bir şey yoktur İslam’da. Gözümüze değilse de gönlümüze güzel görünmeyeni İslam’dan saymak kendimize ihânet olur. Kalbinin inanmadığı bir şeye inanmış olabilir mi insan! “Kalb müftünüze sorun” buyurmuyor mu Rasûlullah Sav. Efendimiz.

E herkesin kalb müftüsü olunca “KALP (Sahte)” müftülere iş kalmıyor.
Böyle olduğu için Rasûlullah Sav. Bozuyor onların hesabını.
Onlar da Sav’ i aradan çıkarıp kendi dinlerini hâkim kılmak sevdâsındalar. Bu nedenle avamdan halkın İslam adına bir görüş ileri sürmesini hiç hoş karşılamıyorlar. Bu iş ehline bırakılmalıdır onlara göre. Çünkü işin ehli hesap verecek âhirette benim yerime.

Ha! İşte bunu diyen olmasın diye bol bol kurtuluş müjdesi… Cennet’ten parseller, huriler ile avutulmakta avam halk.

Bakınız meselâ; Muminun Sûresi’ nin ilk âyetini;
“Şüphesiz ki Müminler kurtulmuştur” diye çevirenler aynı surenin 117.âyetinde kâfirlerden bahsedilirken “İflah” kelimesini aynen alıyor ve “Şüphesiz ki kafirler iflah olmaz” diye çeviriyorlar.
O halde ilk ayeti de “Şüphesiz ki Mümin iflah olandır” veya "iflah olur/olmuştur" diye çevirmeleri gerekmez mi!

Kâfir iflah olmaz ise Mümin iflah olandır. “Kâfir-Mü'min” Bu ikisi birbirine zıttır.
Zıtlığın nedeni “İFLAH” Peki Nedir bu iflah?

- Gittiği yoldan dönmesi, vazgeçmesi mümkün görünmeyen kimseler için
- Bağımlısı olduğu şeyden vazgeçmesi mümkün görünmeyen kimseler için
- Kara sevdaya düşen ve bu aşktan vazgeçmesi mümkün görünmeyen kimseler
Vb. durumda olan kimseler için “Bu iflah olmaz” derler.

O hâlde iflah olmak temel anlamıyla “Vazgeçebilmek” tir. Neden vazgeçebilmek?
Allah’tan gayrı neyi varsa veya neyi var zannediyorsa hepsinden Allah için vazgeçebilmek.
HUUUU > Hakikat uğruna Dört Unsur' dan "U" Dönüşü
Yönünü, yolunu tek Allah’ a ve O yolun Rehberi olan Rasûlullah’a (Sav) çevirmek. Ve bu yoldan alıkoyan her şeyden vazgeçmek.

Zâten İslam’ ın beş şartı dediğimiz
Kelimeyi Şehâdet getirmek, namaz kılmak, zekât vermek, oruç tutmak ve hacca gitmekle insana hep vazgeçiş talim eylenmekte.

Namaz ile zamanın bir kısmından
Oruç ile bedensel zevk ve hazlardan
Zekât ile malından ve Hac ile de kıyamet provası yapmak üzere bunların tümünden birden vazgeçme tâlimi yaptırılmakta kula…

Ha!. Kelime-i Şahâdet ile neden vazgeçiliyor denilirse;
Bildiğimizden ve bize bu bilgileri temin ettiğine inandığımız duyularımızdan vazgeçiyoruz.

Hiç aklımız almasa dahi, görmediğimiz, bilmediğimiz bir Allah’a şâhidlik ediyoruz.
Ve görmeden gönül verdiğimiz Rasûlullah Sav’ in Allah’ ın Kulu ve Resûlü olduğuna şâhidlik ediyoruz.
Hakikatte henüz buna şâhid olmadan!

Allah için canından dahi vazgeçmek değil mi Cihad. Kaldı ki malından vazgeçemeyesin.
Rağbetin rabbine olsun buyurmuyor mu?.

Zâten demin bahsettiğim “Şüphesiz ki kafirler iflah olmaz” ayeti celilesinde;

وَمَنْ يَدْعُ مَعَ اللّٰهِ اِلٰهًا اٰخَرَ لَا بُرْهَانَ لَهُ بِهٖ فَاِنَّمَا حِسَابُهُ عِنْدَ رَبِّهٖ اِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الْكَافِرُونَ
Ve mey yed'u meallâhi ilâhen âhara lâ burhâne lehû bihî feinnemâ hısâbuhû ınde rabbih, innehû lâ yuflihul kâfirûn.:
Her kim Allah ile birlikte başka bir ilâh olduğunu iddia ederse, onun bu hususta hiçbir delili yoktur ve onun hesabı Rabbinin katında görülecektir ancak! Şüphesiz ki, kâfirler iflah olmazlar! (Muminun Sûresi 117.Ayet)

Rasulullah Sav Efendimiz nelerden vazgeçti de “Fakrımla iftihar eylerim” buyurdu.

Ve bizlere “Beni nefsinizden fazla sevmedikçe iman etmiş olmazsınız” buyurdu.
O’nu nefsinden fazla sevebilmek için nefsinin sevdiği ne varsa O’nun uğruna vazgeçmen gerek ki iman etmiş olasın.

Ve zâten aslında insan her nefeste sarıldığı hayattan vazgeçmiyor mu aldığı nefesi geri vererek.
Vazgeçmezse de vazgeçmek zorunda kalmayacak mı nihayetinde…

Severek yaptığı iş insana zor gelmez. Zorluk sevmemekten doğar.
Sevgi güzelleştirir her şeyi… Allah cc. Her şeyi sevgisinden yaratmış ve en güzel şekilde (Ahsen-i Takvim) üzere yaratmıştır.
Güzel Ahlâk işte bu güzelliğe yaraşır bir yaşayışın adıdır.
Ahlâk aynı zamanda Halk edişin de adıdır.
Yaradılışı güzel olanın yaşayışı da güzel olmalıdır. Ve İslam’da güzellikten gayrı bir şey yoktur.

HâLimce...
12.12.2017
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Re: Bu mu Müslümanlık... HUUUU mu

Mesaj gönderen nur-ye »

Es-SeLÂMu aleyküm
Kardeşim Halim, anneme okusam yazını ''kim yazmış'' diyecek ''halim'' diyeceğim ''hangisiydi o hatip olanmı'' diyecek ''evet hatib olan'', diyeceğim. :)

Kardeşim GÖLNlüne ve KALEMine bereket İNŞÂALLAH!

Resim
Rahatsız olduğumuz davranışları pek güzel sıralamışsın bir kaçta izninle ilaveler yapayım.
abesle iştigal ederek görsel basın ve yazılı medya güncel konuların güzelliklerini ortaya çıkarmak yerine olumsuz ve çirkin şeylerle beynimizi doldurmaktalar toplumu felakete sürüklemekdeler..
Ne haber seyredebilmekteyiz, nede bir dizi artık!
Menfaat-sevgisizlik zalimlik-şiddet pirim yapmakta ne yazık ki!
abesle iştigal etmek (veya uğraşmak) yersiz, yararsız işlerle vakit öldürmek

Malum olan güncel konudan örnek vereyim 1987 yılında oğlumu devlet hastanesinde asla ve asla doğurmayacağımı söyledim ve direndim. Rahmetlide doktorumun tavsiyesi ile özel hastanede odamı ayırttırdı. 30 sene öncede güncel olan bu konu o zamanlarda vardı çocukları ya sattıklarını yada değiştirdiklerini duyuyorduk. Maalesef devletin şikayet mekanizması da çalışmıyordu.
Menfaat uğruna esfel-i safilin halleri, O anaların, babaların evlatların gözyaşlarında boğulacaklarını ne yazık ki hesaba katmadılar.

aksiseda yazdı:Oysa ne sevgiye ne merhamete yer kalmamış içimizde. Bunlar ortadan kalkınca da insanla hayvan arasında bir fark kalmıyor.

Alıntını yaptığım HAYVAN ilgili biraz konuya da değineyim. Biliyorum ki sende aynı şeyleri düşünmektesin.
HAYVAN fıtratı gereği ne ise onu yapıyor. Koyun koyunluğunu, aslan aslanlığını, yılan yılanlığını yapıyor. evelsi gün belgesel seyrediyordum piton yumurtalarınına zarar verilmesin diye 15 gün yanlarından ayrılmıyormuş ve çıkmaya başlamadan yavruları orayı ana piton terk ediyormuş sebebi ise 15 gün aç kaldığı için yavrularını yiyebilirmiş. Pitona bahşedilen merhamet muazzam!
Kimse kimsenin fıtratının gerekliliğine soyunmuyor. Hani KulihvÂNi hocamızın anlattığı köpek ile ilgili bir yaşanmışlığı aklıma geldi bunları yazarken. Bir iNSANA benzetme yapacağım zaman köpek kıssası aklıma gelir imtina ederim.

وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ
وَطُورِ سِينِينَ
وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِينِ
لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ
ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ
Resim---Vet tîni vez zeytuni. Ve tûri sînîn(sînîne). Ve hâzâl beledil emîn(emîni). Lekad halaknâl insâne fî ahseni takvîm (takvîmin). Summe radednâhu esfele sâfilîn(sâfilîne).:Andolsun! Tine (incire) ve zeytine, Sina dağına, şu emin beldeye (Mekke’ye). Doğrusu biz insanı ahsen-i takvim olarak (en güzel bir biçimde) yarattık. Sonra onu esfele safiline (aşağıların en aşağısına) indirdik...(Tin Suresi 95/1– 5).

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “ İslâm, güzel ahlâktır. Kenzü’l-Ummâl, 3/17, HadisNo: 5225

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: “Ben, ancak güzel AHLÂKı tamamlamak için gönderildim.(bk. Muvatta, Husnü'l Halk, 8; Müsned, 2/381)

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Mü’minlerin iman bakımından en mükemmeli, AHLÂK bakımından en güzel olanıdır." buyurdu.(Ebu Davûd, Sünnet, 15)

Resim--- Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem: "Cimrilik ve kötü AHLÂK asla bir mü’minde bulunmaz." buyurdu. (Tirmizî, Birr, 41)

Tabiata karşı-hayvanlara karşı-sağlık hizmetlerinde-zenginlikte- eşya kullanımına karşı- fakirlikte-erkekde-kadında-ebeveylikte-çocukta- trafikte-akrabalara karşı-komşulara karşı esfel-i safilin halleri aklıma gelenlerle toplamaya çalıştım. Yahuuu bu kadarda olmaz diyorum. Çoğunluğu MÜSLÜMAN olan bir toplumda! Üste sıraladığım esfel-i safilin halleri öylesine çarpık-çıkılmaz-anlaşılmaz ki.... futursuz ve şuursuz daha nice nice HÂLler pek çok şey de yazılabilir.

Ahsen-i takvîm, “kıvama koymanın, biçimlendirmenin, mânen ve maddeten doğrultmanın en güzeli” demetir. Alâ-yi illiyyîn; “yücelerin en yücesi; en ileri nokta.; cennetteki üstün makam”, esfel-i sâfilîn ise insani mertebelerin en zelil en aşağılanmışıdır. cehennemin ta dibi gibi bir anlamı kesinlikle olmamakla birlikte hayvandan da aşağı olma halidir. “aşağıların aşağısı, sefillerin en sefili kurani bir terimdir.Kaynak; ekşi sözlük

Yüce Kitabımız Kur'ÂN-ı Kerîmde ALLAHu zü’L- CeLÂL buyurmakta;
MuhaMMedî TeSLiM OLan KuL ->MuhaMMedî Şuuru BİLir
MuhaMMedî ÎMÂN EDen KuL ->MuhaBBeti ve MuhaMMedî Nûru BULur
MuhaMMedî TÂBi OLan KuL ->MuhaMMedî Hizmette ve MuhaMMedî Sürurda OLur
MuhaMMedî İTÂAT EDen KuL ->MuhaMMedî Hakîkatı ve MuhaMMedî O-Nûru YAŞAr.. İn şâe
ALLAH

eğitim ve öğretimi verilen MUHAMMEDÎNUR kervÂNında, kıtMÎRinmİZin sözlerinede ÂMİN diyelim

ALLAHu zü’L- CeLÂLihumuz, tüm müslümanlara ŞUUR-NUR-SURÛR-ONUR versin İNŞÂALLAH!
Resim
Kullanıcı avatarı
aksiseda
Özel Üye
Özel Üye

Eyvallah Kardeşim... Annemize selam eder ellerinden öperim.
Yüreğine sağlık.
O kadar uzun zaman oldu ki çok özledim bu muhabbetlerimizi.
Lâkin hayat öyle koşturmakta ki bizi...

O yazıyı yazarken ne halde yazabildiğimi bir Allah bilir bir de ben...
Benim evde bilgisayar ve internet yok.
İşte ise durup düşünmeye vakit yok.
Bir cümle yaz işe dön... Bir cümle yaz işe dön... İki günde ancak tamamlayabildim.
O nedenle şimdi fırsat buldukça arada bir okumaya çalışıyorum ki... Hakikaten ne demişim diye...
Allah'tan bugün işler biraz durgun. O sebepten fırsat bu fırsat diye alelacele düzenleyip gönderdim.

Şimdi sen yazınca farkettim ki aslında tamamen benim düşündüğüm şeyi yazmışsın. E Zaten BiZ BiR-İZ.

Ben,
Oysa ne sevgiye ne merhamete yer kalmamış içimizde. Bunlar ortadan kalkınca da insanla hayvan arasında bir fark kalmıyor. derken, cana kıyan kimse açısından bir fark kalmıyor demek istemiştim.Çünkü hayvana şiddet uygulayan kimse insana da uygular ve uyguluyor da zaten... Buna dikkat çekmek istemiştim.

Katkın ve katılımın ve gönlümü ısıtan sözlerin için sağolasın.
Muhammedi Muhabbetlerimle

Resim
Kullanıcı avatarı
aksiseda
Özel Üye
Özel Üye

İşte O "KALP" Müftülerden birisi;
14.12.2017 Tarihli Gazetelerden

Müftüden velilere skandal sözler

Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Narlıca Hz. Ayşe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde velilere yönelik verdiği konferansta,
kız çocuklarının ergenlik çağında evlendirilmelerini istedi.

Skandal açıklamada
'Buluğ çağı, İslâm âlimlerinin çoğunluğuna göre
kızlarda 9-15,
erkeklerde 12-15
yaşları arası olarak belirlenmiştir.' denildi.
Resim
Kullanıcı avatarı
nur-ye
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen nur-ye »

Resim

EYVALLAH kardeşim! Hani hepimizin bildiği ''Orda bir köy vardır uzakta!''ile başlar. (Geçmiş senelerde seninde bir başlığın vardı)
Derim Ki! Orda MuhaMMedi bir dost var, görüşemesekte, yazışamasakta!
İçini serin tut kardeşim. Her birimiz çeşit çeşit çetin denemelerden geçmekteyiz HAMDolsun! RaBBımız bizi unutmuyor çok şükür.

Hülya isminde bir arkadaşım var CANdır. Çok sıkta görüşemiyoruz. Seninde belirttiğin koşuşturmaların benzerleri içerisinde.
Geçen çarşıda işler birikmişti hallettim evin yakınındaki markete uğruyacağıma dedim bu sefer deniz kenarındaki marketten alayım alınacakları neyse alışverişi yaptım çıkıyorum kasadan döndüm hülya!
Tamm öyle şahsına münhasır ki! 41 senedir aynı tarz aynı duruş.
Ooooo çok sevindik. Onada ters o market bir uğruyayım demiş.
Demek ki! bizim orada buluşmamız istenmiş. Neyse bizim sahil çok uzundur. Pek çok da çay bahçesi vardı aklı ermez belediye başkanı hepsini yıktırdı. Şimdilerde insanların upuzun sahilde merkeze yakın bir çay içecek yeri, soluklanacağı bir mekan kalmadı. Neyseki RaBBımın ikramı araba var attladık şehrin dışında ki çay bahçesine gittik. Dışarda oturduk ikimizde tüttürmeyiz severiz üşüdük biraz ama olsun dostluğumuz ısıttı bizi! Bir kaç martı referans yaptı masamıza

Çok uzun zaman oldu hemşire bir arkadaşı hemde komşusu var. Selamlaştık hastanede çay içtik. CAN arkadaşımı sordum, iyi haberini aldım. Ve hemşire hanım devam etti hülyada senden çok güzel bahseder. Ve devam etti ''bizim dostluğumuz 1 senede görmesek, 2 senede görmesek kaldığı yerden aynen devam eder. Bizim dosluğumuzda ego 0 dır.'' demiş
Biz birbirimizin içini 41 senedir hiç açıtmadık. Arkadaşlığımız aslı DOSTluğumuz hiç sekteye uğramadı. Çünkî GÖNLüllerimiz BİR!. BİZ BİRbirimizi BİLiriz.
Her daim HADDimizi bildik, HUDUDumuzu hiç bir zaman aşmadık.

DOSTluk çokkkkk zor kazanılır, fedakarlık, sadakat, samimiyet ister. Günümüzde ise, insan ilişkilerimizde çok az raslamaktayız. Çok arkadaşımız vardır. CAN CİĞER dediğim ise bir elimizin parmaklarını geçmez.
İnsÂN ilişkilerimde en korktuğum kendimi ANLAtamamamak vede ANLAşılamamaktır.

Gariban CANımıda analım, biri dese ki ''Barbaros senin için menfî şeyler söylüyor.'' Derim ki lafı getirene Barbaros asla demez! Kesin ve nettir kanaatim. O lafı getiren zaten benim asla dostum olamaz.

Kardeşim senin adın aklıma düştüğünde duanı eder, Nevşehir'deki Hacı Bektaşı BaBa ziyaretimiz gelir. ALLAHu Teala KulihvÂNi Hocamdan ve Hakan’ımdan ebeden razı olsun İNŞÂALLAH!

Mubarek, mukaddes, muhteşem ÂNın içerisinde ki ZamÂN diliminde yollarımız kesişti. Aynı sofradan yemek yedik şükür. CANın CANlarını ziyaretimizde kadın-erkek elbiselerimiz yoktu.
Lâkin, el-aleme karşı kıyafetlerim saçılır diye benim yerime sen geçmiştin hatırladın mı?

Resim
Daima EBEDen, güzel günler dilerim. İNŞÂALLAH!

MuhaMMedî MuhaBBetlerimİZle!
Resim

“►Tartışmalı Konular◄” sayfasına dön