NURLAR HAZİNESİ / İBN ARABİ (k.s.)

Muhiddin-i Arabî (k.s.) hazretlerinin hayatı ve eserleri.
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

NURLAR HAZİNESİ / İBN ARABİ (k.s.)

Mesaj gönderen meryemnur »

MUHYİDDİN İBN ARABİ, ŞEYH-İ EKBER in NURLAR HAZİNESİ isimli kitabından alıntıdır, kutsi hadisler ihtiva eder.

İlahi ve Rabbani Hadis diye de anılan Kudsi Hadis, Nebevi Hadisten, söz içerisinde ilahi kelam ihtiva etmesiyle ayrılır.

(1)

Kudsi Hadisin belirgin özelliği, ALLAH'ın daima doğrudan doğruya birinci şahıs olarak hitab etmesidir.Üslub olarak, ekseriyetle kendisiyle kulu veya kulları arasında cereyan eden bir karşılıklı konuşma tarzı hakimdir ki, burada söz konusu muhataplar; Hz. Peygamber, insanlar ve meleklerdir.

Resim

1. HADİS

Ebu Zer nakleder, ALLAH Teala'dan rivayet ederek Peygamber(as) şöyle buyurdu:

"Ey kullarım, ben kendi zatıma zulmu haram ettim, onu sizin aranızda haram kıldım; o halde birbirinize asla zulmetmeyin.Ey kullarım, benim hidayete erdirdiğim müstesna hepiniz dalalettesiniz; o halde Ben'den hidayete erdirilmenizi isteyiniz ki sizi hidayete erdireyim. Ey kullarım, benim yedirdiklerim müstesna hepiniz açsınız; o halde benden yiyecek isteyiniz ki size yiyecek vereyim.Ey kullarım, benim giydirdiklerim müstesna hepiniz çıplaksınız. Benden giyecek isteyiniz ki sizi giydireyim. Ey kullarım, siz gece gündüz günah işlersiniz, Ben bütün günahları bağışlarım. Benden mağfiret dileyin ki sizi bağışlayayım. Ey kullarım, siz Bana hiç zarar veremeyeceğiniz gibi, Bana bir faydanız da olmaz.Ey kullarım, sizin önceki ve sonrakileriniz, insanlarınız ve cinleriniz, en muttaki kalbe sahip kimseler olsaydınız bile, Benim mülkümde herhangi bir fazlalık olmazdı. Ey kullarım, sizin önceki ve sonrakileriniz, insanlarınız ve cinleriniz en kötü kalbe sahip kimseler olsaydınız bile Benim mülkümde herhangi bir noksanlık olmazdı. Ey kullarım, sizin önceki ve sonrakileriniz, insanlarınız ve cinleriniz bir yerde hep birlikte ayağa kalkıp Ben'den istekte bulunsanız, herkesin istediği şeyi veririm de, bu Benim nezdimde ancak iğnenin denize daldırıldığı zaman eksilttiği şey kadar bir noksanlığa yol açar. Ey kullarım, bu saydıklarım sizlerin amelleriniz ve Benim onlara verdiğim karşılıklar. Kim bir iyilik bulursa Allah'a hamdetsin; kim bunun dışında birşey bulursa ancak kendini kötülesin!"(1)

1-Müslim, Birr, 55.
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمـَنِ الرَّحِيم

O Peygamber, inananlara kendi canlarından daha yakındır..…

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
hamdolsun
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Re: NURLAR HAZİNESİ / İBN ARABİ (k.s.)

Mesaj gönderen hamdolsun »

hayatımda dip notlarını bile okumaktan ''ZEVK'' aldığım tek kitap
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

HepBİRlikte yeniden zevkleniriz inşALLAH, güzel gönüllüm..

Resim

2. HADİS

Ebu Hureyre(ra)'den: Resulüllah (as) şöyle buyurdu :

Aziz ve Celil olan ALLAH şöyle buyuruyor:"Ben ortakların, ortaklıktan (şirk) en çok müstağni olanıyım. Kim bir amel işler de o konuda Ben'den başkasını ortak ederse, Benim o işle bir ilgim olmaz; o iş ortak kıldığı şeye ait olur"

Müslim, Zühd, 46

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

3. HADİS

Ebu Umame, Nebi (as)'ın şöyle buyurduğunu nakleder : (1)

Aziz ve Celil olan ALLAH şöyle buyuruyor: "Benim nazarımda velilerimin en çok imrenilecek durumda olanı, şu vasıflara sahip olan mü'mindir: Malı azdır, namazdan lezzet alır, Rabbine en güzel şekilde kullukta bulunur, gizli ve açık her durumda O'na itaat eder. İnsanların içinde adeta kaybolmuştur, parmakla gösterilmez. Rızkı kendine yetecek kadar olup, buna sabreder." Sonra (Hz. Peygamber) eliyle vurarak şöyle devam etti: Onun ölümü çabuk olur, ağlayanları ve mirası az olur. (2)

Resim

-----
1-Tirmizi, Zühd,35; İbn Mace,Zühd,4; Ahmed İbn Hanbel,V,252. her üç kaynaktada nebevi hadis tarzında yer alır.

2-İbn Arabi, Fütühat'ın 73. babında, burada sözü edilen şahısların Melametiyye* olduğunu açıklar. Istılahat'ında onları şöyle tarif eder; "Bunlar batınlarında olan şeyden zahirlerinde hiçbir iz görünmeyen kimselerdir: bunlar en yüksek manevi topluluktur."

*
Halkın görüşlerini hiçe sayarak sevapları gizlemek, kötülükleri açığa vurmak esasına dayanan tarikat, melamiye, melami'lik(büyük türkçe sözlük-M.Doğan)

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
simurg
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen simurg »

meryemnur yazdı:3. HADİS

Ebu Umame, Nebi (as)'ın şöyle buyurduğunu nakleder : (1)

Aziz ve Celil olan ALLAH şöyle buyuruyor:
"Benim nazarımda velilerimin en çok imrenilecek durumda olanı, şu vasıflara sahip olan mü'mindir: Malı azdır, namazdan lezzet alır, Rabbine en güzel şekilde kullukta bulunur, gizli ve açık her durumda O'na itaat eder. İnsanların içinde adeta kaybolmuştur, parmakla gösterilmez. Rızkı kendine yetecek kadar olup, buna sabreder." Sonra (Hz. Peygamber) eliyle vurarak şöyle devam etti: Onun ölümü çabuk olur, ağlayanları ve mirası az olur. (2)
Ne muhteşem bir müjde, şükürler olsun Allah'ım.

Bu hadis-i Şerifi önceden duymamıştım.
Ama ruhum biliyor olmalı ki bana bu hadis-i şerifin içine girmek isteği sayılabilecek bir dua ettiriyordu.

bir yılı geçen bir zamandır

"Allah'ım beni gözlere görünmez, bilinmez eyle.
İnsanların arasında yok eyle,
silinmiş bir resim gibi suretimi belirsiz eyle,
sesimi soluğumu varlığımı Sen'den başka bilen olmasın,
arkamda ismim bile kalmasın."
işte böyle dualar eden birisi yaptı Rabbim beni.
akıbetimizi de hayr eder inşaallah. sonsuz amin.
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

Âmin, akibetimiz hayr olsun inşALLAH güzel kardeşim.

Resim

4. HADİS

Enes b. Malik nakleder: Resulüllah (as) oturmakta iken, birden bire dişleri görünecek kadar güldüğünü gördük. Ömer sordu:

"Anam babam hakkı için söyle ya Resulüllah, seni güldüren şey nedir?"

Hz. Peygamber cevap verdi:

-Ümmetimden iki kişi, izzet sahibi olan RAB Teala'nın huzurunda diz çökmüşler, birisi şöyle diyor:"Ya RABBi, kardeşimden benim hakkımı alıver." ALLAH (suçlanana) "Kardeşinin hakkını ver!" buyurdu.

-Ya RABBi, dedi, iyiliklerimden (ona verecek) hiçbir şeyim kalmadı.

-Ya RABBi, öyleyse günahlarımdan bir kısmını yüklensin, dedi (şikayet eden).

Bu sırada Resulüllah (as)'ın gözleri yaşla doldu. Sonra şöyle buyurdu:

"Bu gerçekten korkunç bir gündür. Öyle bir gün ki, insanlar günahlarından bir kısmının (başkası tarafından) yüklenilmesine ihtiyaç duyacaklardır."

Sonra şöyle devam etti:

"Aziz ve Celil olan ALLAH şikayet sahibine şöyle diyecek: "Başını kaldır ve Cennet bahçelerine bak!" O başını kaldıracak ve haykıracak:

-Ya Rabbi, gümüşten şehirler ve incilerle süslenmiş altından köşkler görüyorum. Bu hangi Peygambere, hangi şehide aittir?

-Bana bedelini verenindir! diyecek (ALLAH).

-Peki buna kim sahip olabilir ya RABBi?

-Ona sen sahip olabilirsin!

-Nasıl ya RABBi?

-Kardeşini affederek!

-Affettim gitti ya RABBi!

Bunun üzerine yüce ALLAH buyuracak ki: "Kardeşinin elinden tut ve onu cennete koy!"

Resulüllah (as) devamla şöyle buyurdu:

"ALLAH'tan korkun, aranızdaki münasebetleri düzeltin*. Şüphesiz ALLAH kıyamet gününde mü'minlerin arasını düzeltir."

(Hakim ve Beyhaki)

* Enfal, 8/1

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

5. HADİS

Ebu Hureyre, Resulüllah (as)'ın şöyle dediğini nakleder:

Allah, cennet ve cehennemi yarattığı vakit Cebrail'i cennete gönderdi ve şöyle buyurdu:"Cenneti ve cennet ehli için hazırladıklarımı gözden geçir!" Cebrail, cenneti ve cennet ehli hazırlanan şeyleri gözden geçirdi; geri dönünce şöyle dedi: "İzzetine yemin ederim ki, cenneti işitip oraya girmek istemeyecek kimse tasavvur edemiyorum!" Bunun üzerine Allah emretti de cennet hoşa gitmeyecek şeylerle örtüldü. Allah Cebrail'e: "Dön oraya ", buyurdu,"cenneti ve cennet ehli için hazırladığım şeyleri gözden geçir." Cebrail dönünce: "İzzetine yemin ederim ki, oraya hiç kimsenin girememesinden korktum" dedi.

Allah Cebrail'e buyurdu: "Cehenneme git, orayı ve cehennem ehli için hazırladığım şeyleri gözden geçir!". Cebrail birde ne görsün, birbirinin sırtına binmişler! Dönüp Allah'a dedi ki: "İzzetine yemin ederim, cehennemi işitip de oraya girmek isteyecek kimse tasavvur edemiyorum." Bunun üzerine Allah emretti ve cehennem nefsin arzu duyacağı şeylerle örtüldü. "Dön oraya", dedi Allah Cebrail'e, "cehennem ve cehennem ehli için hazırladığım şeyleri gözden geçir!" Cebrail cehenneme döndü, bir de ne görsün, orası nefsin arzu duyacağı şeylerle donatılmış! Dönüp Allah'a dedi ki: "İzzetine yemin ederim, hiç kimsenin cehennemden kurtulamayıp muhakkak oraya gireceğinden korktum."
4

Resim

-------

4-Tirmizi, Cennet, 20; Ebu Davud, Sünnet, 25; Ahmed b. Hanbel, II, 233,373

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

6. HADİS

Ebu Bekr es-Sıddık (ra) Hz. Peygamber (as)'dan nakleder:

Yüce ALLAH şöyle buyurdu:

"Ey İsrafil, izzetim, celalim, cömertliğim ve keremim üzerine yemin ederim ki, kim Bismillahirrahmanirrahim'le birlikte arkasından Fatiha suresini bir kere okursa, şahid olunuz ki Ben muhakkak o kimseye mağfirette bulunurum; onun iyiliklerini kabul ederim ve kötülüklerini affederim. Onun dilini ateşte yakmam; kendisini cehennem azabı, kıyamet azabı ve "büyük korku"dan kurtarırım. Ve o, Bana bütün peygamberler ve velilerden önce kavuşur."

Resim

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

7.HADİS

Ebu Hureyre Resulüllah (as)'ın şöyle dediğini nakleder:

ALLAH Taala buyurdu:

"Adem oğlu Bana noksan sıfat isnad eder. Halbuki ona, Beni noksan sıfatla tavsif etmek* gerekmezdi.Adem oğlu beni yalanlamak da ister ki, bu da ona yakışmazdı. Onun Bana noksan sıfat isnadı, (güya İsa) benim oğlum olduğudur. Beni yalanlaması da ALLAH beni ilk yarattığı gibi iade suretiyle yaratacak değildir, demesidir."

Ebu Hureyre, aynı isnadla Hz. Peygamber'den şu hadisi nakleder:

Aziz ve Celil olan ALLAH buyurdu:

"Adem oğlu Beni yalanlar, oysa durum onun yalanladığı gibi değildir. O Bana noksan sıfat isnad eder, durum onun zannı gibi değildir. Onun Beni yalanlaması, ALLAH beni ilk yarattığı gibi iade suretiyle yaratacak değildir, şeklindeki ifadesidir. Halbuki Benim için ilk defa yaratış, ikinci defa yaratmaktan daha kolay değildir. Onun Beni noksan sıfatla tavsifi ise, ALLAH bir oğul edindi, sözüdür. Oysa Ben Ehad ve Samed'im (Tek ve herşeyden müstağniyim**). Doğurmam ve doğmam. Hiçbir şey Benim dengim olamaz."
1

Resim

--------

1-Buhari, Tefsiru sure: 112; Tecrid-i Sarih terc. IX, 8.

* Tavsif etmek : Vasıflandırmak, niteliklerini ortaya koymak
**Müstağni : İhtiyacı olmayan, muhtac olmayan

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

8.HADİS

Ebu Hureyre Hz. Muhammed (as)dan nakleder:

ALLAH şöyle buyurur:

"Adem oğlu, Beni andığın zaman Bana şükretmiş olursun, Beni unuttuğun zaman Bana nankörlük etmiş olursun."

Resim

-------

Tabarani

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

9. HADİS

Ebu Hureyre Hz. Muhammed (as)'den nakleder:

Aziz ve Celil olan ALLAH şöyle buyurdu:

"Malını hayır yolunda sarfet ki, Ben de sana vereyim."

Resulüllah şöyle devam eder:

"ALLAH'ın eli doludur, gece gündüz devam edecek hiçbir harcama ondan birşey eksiltmez."

O devamla:

"Gördünüz mü, O göğü ve yeri yarattığından beri sarfettiği halde, elindeki eksilmedi. O'nun arşı su üzerindedir, elinde de inip kalkan terazi vardır."

Resim

-----

Buhari, Tefsiru sure; Tecrid-i Sarih terc. XI, 112.

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

10. HADİS

Ebu Hureyre Resulüllah (as)'den nakleder:

Aziz ve Celil olan ALLAH şöyle buyurur:

"Kulum Beni zikrettiği ve dudakları Benim (ismim) ile hareket ettiği vakit Ben onunla birlikteyimdir."
*

Resim

----------

* Buhari, Tevhid, 43; Ahmed b. Hanbel, II, 540.

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

11. HADİS

Abdullah b. Ömer, Nebi (as)'dan nakleder: Aziz ve Celil olan RABBimiz şöyle buyurur:

"Bir kul üzerinde iki korku ve iki emniyeti birlikte bulundurmam. Kul dünya-da Benden korkarsa, ahirette korkusu olmaz. Eğer dünyada Benden emin olursa, ahirette emin olmaz."

Resim

-------

(Ibn Asakir, Enes'ten)

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

12. HADİS

Ebu Hureyre Resulüllah (as)'den nakleder:

Aziz ve Celil olan ALLAH kıyamet gününde şöyle buyuracak:

"Benim celalim için birbirini sevenler bugün neredeler? Benimkinden başka hiçbir gölgenin olmadığı bu günde onları gölgelendireyim!"*

Resim

------------

* Müslim, Birr, 37.

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

13. HADİS

Ebu Hureyre (ra) Resulüllah (as)'den nakleder:

Aziz ve Celil olan ALLAH şöyle buyurdu: "Ben kulumun Beni zannı yanındayım (Kulum Beni nasıl düşünürse öyleyim) ve Bana dua ettiği vakit onunla birlikte olurum."

Resim

-------

Müslim, Zikr, 18; Buhari, Tevhid, 15; Tecrid terc. XII, 420.

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

14. HADİS

Enes, Resulüllah (as)'den nakleder:

ALLAH Taala (kıyamet gününde) cehennemliklerin azap bakımından en hafifi olan birisine:

-Farzedelim ki, yer yüzünde mal olarak ne varsa hep senin olsa (şu azaptan kurtulmak için) onları feda edermiydin? diye soracaktır. O da:

-Evet, diyecek. Bunun üzerine ALLAH:

-Fakat sen Adem'in sulbünde iken Ben senden (şimdikinden) daha kolay birşey istemiştim, bu Bana şirk koşmaman idi. Ne var ki sen (dünyaya gelince) yüz çevirip şirke yöneldin.1

Resim

-----------

1-Buhari, Enbiya, 1 ve Rikak, 51; Tecrid terc. IX, 82

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

15. HADİS

Ebu Hureyre Resulüllah'ın şöyle dediğini nakleder:

Aziz ve Celil olan ALLAH buyurdu: "Kibriya (büyüklük) benim ridam, Azamet (ululuk) ise izarımdır.1 (Yani bunlar Bana mahsus sıfatlardır). Kim bunlardan birisi hakkında benimle tartışmaya girerse (yani bu sıfatları takınmaya kalkarsa) onu ateşe atarım."2

Resim

-------

1-Rida ve İzar, mü'minlerin Mekke'de hac esnasındaki nizami elbisesidir. Rida omuzlar üzerine örtülür. İzar ise bele kuşanılır.

2-İbn Mace, Zühd, 16; Ebu Davud, Libas,25; Müslim, Birr, 136

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

16. HADİS

Ebu Said El-Hudri Resulüllah (as)'ın şöyle dediğini nakleder:

ALLAH şöyle buyuracaktır: "Melekler şefaat etti, mü-minler de şefaat etti. Geriye en çok merhamet sahibi olan ALLAH kaldı." Bundan sonra bir grup insanı ateşten alarak, içlerinden dünyada iken hiç bir hayır işlemeyip de cehennemde kömüre dönmüş bir çok kimseleri çıkaracak ve cennetin önünde Hayat Nehri denen bir nehre onları bırakacak. (...) Sonra yüce ALLAH şöyle buyuracak: "Cennete giriniz, gözünüzün görebildiği ne varsa sizindir." Onlar: "Ey RABBimiz Sen alemlerden hiç kimseye vermediğini bize ihsan ettin." diyecekler.

ALLAH "Benim indimde size vereceğim bundan daha değerli bir şey vardır." buyuracak. "Bundan daha değerli ne olabilir." diyecekler. ALLAH cevap verecek: "Benim rızam! Artık bundan sonra size ebediyen gazap etmem!"1

Resim

---------

1-Hadisin tamamı için bkn. Müslim, İman, 302.

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

17. HADİS

Cabir b. Abdullah Resulüllah'ın (sav) şöyle dediğini nakleder:

Aziz ve Celil olan ALLAH şöyle buyurdu:

"Bu, benim zatım için razı olduğum bir dindir. Buna yaraşan da ancak cömertlik ve güzel huydur. Bu dine uyduğunuz müddetçe, onu bu iki hasletle yüceltiniz."

İbn Asakir

Resim

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

I8. HADÎS :

Suhayb (radiyallahu anhu) Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem)'den nakleder:

“Cennet ehli cennete girdiği vakit ALLAH Teâlâ şöyle buyu­rur:
“İlâve etmemi istediğiniz bir şey var mı?”

Onlar:
“Yüzleri­mizi beyazlaştırmadın mı?
Bizi cennete koyup cehennemden kurtarmadın mı?”
derler.
Bunun üzerine ALLAH perdeyi kaldırı­verir.
Artık kendilerine verilen en değerli şey Azîz ve Celîl olan RABB’lerine bakmalarıdır.

Resim

Sonra (Hz. Peygamber) şu âyeti oku­du:

“İyilik edenlere dâimâ daha iyisi ve üstünü verilir.”
(13 Müslim, Îman, 297-298)

“Güzel davrananlara daha güzel karşılık, bir de fazlası vardır. Onların yüzlerine ne bir toz (kara leke) bulaşır ne de bir horluk (gelir). İşte onlar cennet ehlidirler. Ve onlar orada ebedî kalacaklardır.”
(Yunus, 10/26)

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

19. HADÎS :

Ebû Saîd el-Hudrî Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem)'dan nakleder:

“ALLAH kıyâmet günü:

“Ey Âdem!” buyurur.

Hz. Âdem:

“Bu­yur Yâ RABBî!” der.

Bir ses kendisine şöyle seslenir:

“ALLAH sana, soyundan cehenneme girecekleri seçip çıkarmanı emrediyor”

Âdem:

“Yâ RABBî, cehenneme gideceklerin mikdarı ne kadar­dır?” diye sorar.

ALLAH:

“Her bin kişiden -sanırım öyle buyur­muştu- 999'u” diye cevap verir.

“O sırada (bunun verdiği şiddetle korkudan) gebe kadın çocuğunu düşürür, çocuk saçları ağarıp ihtiyârlar; ve o anda insanları (korkudan) sarhoş sanırsın.
Hâlbuki onlar hiç de sarhoş değildir. Fakat ALLAH'ın azâbı çok şiddetlidir.”

Bu durum oradaki insanlara pek ağır geldi, öyle ki yüzlerinin rengi değişti.

Bunun üzerine Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu:

“O cehennemlik­lerin 999'u Ye'cûc ve Me'cûc'den, biri de sizdendir.
Sonra in­sanlar içinde sizler, beyaz öküzün üzerindeki siyah tüy veya si­yah öküzün üzerindeki beyaz tüy durumundasınız.
Ben sizin, cennet ehlinin dörtte biri kadar olacağınızı kuvvetle ümid edi­yorum.”

Bunun üzerine biz tekbir getirdik.

Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem):

“Cennet ehlinin üçte biri olacaksınız” dedi.

Biz tekrar tekbir ge­tirdik.

Sonra o:

“Cennet ehlinin yarısı” dedi.

Biz tekrar tekbir getirdik.

Resim

---------

(Buhârî, Enbiyâ, 7; Tecrîd terc. lX, 102; Müslim, Îman, 379)

Ye'cûc ve Me'cûc: Kısa boylu olacakları söylenen ve Kur'an-ı Kerim'de bahsi geçen ve ortalığı fitne ve anarşiye boğacak olan bir kavmin ismi.

“Onu gördüğünüz gün, her emzikli kadın emzirdiği çocuğu unutur, her gebe kadın çocuğunu düşürür. İnsanları da sarhoş bir halde görürsün. Oysa onlar sarhoş değillerdir; fakat ALLAH'ın azabı çok dehşetlidir!” (Hacc 21/2)

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

20. HADÎS

İbn Abbas (radiyallahu anhu) Resûlullah'ın şöyle dediğini nakleder:

“Azîz ve Celîl olan ALLAH Mûsâ'ya şunu vahyetti:

“Sen bana, kazama râzı olmaktan daha iyi bir şeyle yaklaşamazsın.
İyilik­lerini muhafaza konusunda yapacağın en doğru şey, işlerinde kontrol sahibi olmandır.
Ey Mûsâ! Dünyâ adamlarına yalvarıp yakarma, yoksa benim gazâbıma uğrarsın.
Dünyâ uğruna dîni­ni elden çıkarma, yoksa rahmet kapılarımı sana kapatırım.
Ey Mûsâ! Tevbe eden mü'minlere sevinmelerini söyle!
Alçak gönül­lü mü'minlere de sakınmalarını ve iyilik etmelerini söyle!”

Resim

------------

Kaza : ALLAH'ın takdirinin ve emrinin yerine gelmesi.

Muhafaza : Zarar ve ziyandan sakınıp korumak. * Himâye ve hıfzetmek. Gözetlemek. * Bir şeye devamlı olmak.

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

21. HADÎS

Ebû Hureyre Resûlullah'tan nakleder:

Azîz ve Celîl olan ALLAH şöyle buyurdu:

“Sâlih kullarım için hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve insan aklı­nın ulaşamayacağı şeyler hazırladım.”

Resim

----

(Buhârî, Tefsîru sûre: 32; Tecrîd, terc. XI, 149; Müslim. Îman, 312 Tirmizî, Cennet, 15; İbn Mâce, Zühd, 39; Dârimî, Rikak, 97)

Sâlih : (Salâh. dan) İşe yarar, elverişli, uygun, iyi. Haklı olan, itikatlı, dindar, dinî emirlere uyan.
* Faziletli, ehl-i takva olan.

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

22. HADÎS

Ali b. Ebî Tâlib (radiyallahu anhu) Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'den nakleder:

Yüce ALLAH şöyle buyurur:

“Benden başkasına ümit bağla­yan Beni tanımıyor demektir.
Beni tanımayan Bana kulluk et­mez.
Bana kulluk etmeyen Benim gazâbıma mâruz kalır.
Ben­den başkasından korkan Benim azâbımla karşılaşır.”

Resim

Mâruz : Bir şeyin etkisine uğramak veya uğratmak. * Arzolunmuş, arzolunan. * Serilmiş, yayılmış. * Verilmiş, sunulmuş. * Anlatılmış. * Bir şeye karşı siper alan.

Ahzâb Sûresi, 6
Kullanıcı avatarı
meryemnur
Özel Üye
Özel Üye

23. HADÎS

Ebû Hureyre nakleder:

Kıyâmet gününde ALLAH'ın kullar arasındaki hükmü ile ilgili bir hadîste Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle bu­yurdu:

“... Ve yüzü ateşe dönük bir adam kalır.
O cennete girecek­ler arasında en sonuncusudur.
Şöyle der:
“Ey RABBim!
Yüzümü ateşten uzaklaştır.
Zîrâ onun kokusu bana acı veriyor ve alevi beni yakıyor!”

ALLAH'ın dilediği kadar böyle yalvarır.
Daha sonra ALLAH Teâlâ şöyle buyurur:
“Bunu yaparsam, başka bir şey ister misin?”
O kul:
“Hayır! Başka bir şey istemem!”
der.
Azîz ve Celîl olan RABB’ine ALLAH'ın istediği kadar vaad ve yemînlerde bulu­nur.
Nihâyet ALLAH onun yüzünü ateşten çevirir.
Cennete yak­laşıp da onu görünce, ALLAH'ın dilediği kadar sustuktan sonra şöyle der:
“Ey RABBim!
Beni cennetin kapısına yaklaştır!”

Bunun üzerine ALLAH ona:
“Evvelce, sana verdiğimden başka bir şey istemeyeceğine söz vermiş değil miydin?
Yazıklar olsun ey Âdem oğlu!
Ne kadar gadredicisin!”
buyurur.
O kul:
“Ey Rabbim!”
der, Azîz ve Celîl olan ALLAH'a duâ eder.
Nihâyet ALLAH ona sorar:
“Bu­nu sana versem başka şey ister misin?”
Kul:
“İzzetine yemîn ede­rim ki hayır!” der.
Rabbine, ALLAH'ın dilediği kadar söz ve yemîn­lerde bulunur.
Sonunda RABBi, onu cennetin kapısına yaklaştı­rır.
Cennetin kapısında durduğu, cennet ona açıldığı, içindeki hayırları ve sevinci gördüğü vakit, ALLAH'ın dilediği kadar susar.
Sonra şöyle der:
“Ey RABBim!
“Beni cennete koy!”

ALLAH Tebâreke ve Teâlâ ona:
“Verdiğimden başka bir şey istemeyeceğine söz vermiş değil miydin?
Yazıklar olsun ey Âdem oğlu! sen ne sözünde durmaz kimse imişsin!”
der.
Kul:
“Ey RABBim!
Mahlûkatının en bedbahtı ben olmayayım!”
der ve ALLAH'a devâmlı duâ eder.
Nihâyet ALLAH Tebâreke ve Teâlâ onun bu hâline güler.
ALLAH ona gülünce:
“Cennete gir!” der.
Kul cennete girince ALLAH şöyle buyurur:
“Temennide bulun!”
O da Rabbinden istekte ve temennide bulunur.
Nihâyet Azîz ve Celîl olan ALLAH ona:
“Şunu da iste, bunu da iste!” diye hatırlatmada bulunur.
Nihâyet istekleri son bulunca, Azîz ve Celîl olan ALLAH şöyle buyurur:
“Bunların hepsi ve daha bir o kadarı senindir!”

Resim

(Müslim. Îman, 299)

Ahzâb Sûresi, 6

“►Muhiddin-i Arabi◄” sayfasına dön