Riya

İmam-ı Gazalî (k.s.) hazretlerinin hayatı ve eserleri.
Kullanıcı avatarı
katre-iNur
Saygın Üye
Saygın Üye

Riya

Mesaj gönderen katre-iNur »

Rivayet edildiğine göre Kıyamet gününde , dünyada ihlasla ibadetini yapmayan bir kulun işlediği ameller için sevap isteyişine karşı Cenab-ı Hak şu cevabı veriyor:

Dünyada seni reis yapmadım mı, meclislerde itibarlı ve değerli kılmadım mı, alış verişlerde istediğin gibi hareket etme serbestisini sana vermedim mi , dünya nimetlerinden istediğin kadarını sana bol bol vermedim mi? İşte benim için yapmadığın amelinden muradın dileğin bu idi. Ben de bunların hepsini dünyada sana verdim. Artık benden ne istiyorsun?

İşte ihlas ile yapılmayan amelin sonu budur.Bütün bunların sebebi riya ile ucubdur. Şimdi bunları açıklayalım :

Riya , gizli ve açık iki çeşit kepazeliğe , rezalete , ayrıca iki musibete sebep oluyor.

Birincisi , riya ile karışık olarak yapılan ameldir ki melekler bunu sevinçle alıp Allah 'a götürürler. İhlassız , riya ile karışık olarak yapılan bu amel için Cenab-ı Hak Meleklere seslenir:"O ameli götürün sahibine geri verin , çünkü o amel , benim için yapılmamıştır etrafındakilere bir gösteriş olsun diye yaptı."İşte bu amel sahibi böylece meleklerin yanında rüsva , kepaze , rezil olur.

İkincisi , ihlassız amel sahibi ,kıyamet gününde bütün insanların önünde açıkça rezil , rüsva olur. Nitekim bir hadis-i şerifte şöyle buyuruluyor :
"Kıyamet gününde murailer dört isimle çağırılırlar :
Ya kafir , ya günahkar , ya hain , ya sapık , Amelin zayi oldu boşa gitti , ecrin sevabı yok oldu , nasibin kalmadı. Ey hilekar adam , O amelleri kimin için işledinse git ondan ecrini mükafatını iste."

Kıyamet gününde halka karşı açıkça söylenen bu sözlerden , amel sahibi rezil ve rüsva olur. Rivayet edildiğine göre Kıyamet gününde bütün insanlar işitsinler diye tellallar bağırarrak şöyle derler:

"Ey Hakkı bırakıp halka ibadet edenler , gösteriş ve riya için yapanlar gidin mükafatınızı ibadet ettiğiniz kişilerden isteyin. Allah yanında makbul olan halis ibadettir.Riya ve gösteriş için yapılan ibadet kabul olunmaz."

İmam-ı Gazali "Abidler Yolu"
Mütercim İlyas İbni Abdullah El-Nihani (Osmanlı Alimi)
Sadeleştiren ve yeniden düzenleyen Mevlüt Karaca
En son katre-iNur tarafından 04 Nis 2008, 04:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
aNKa
Özel Üye
Özel Üye

Mesaj gönderen aNKa »

Hadis No : 5737
Ravi: Ömer

Resulullah (sa) buyurdular ki:
"Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır. Öyleyse kimin hicreti Allah'a ve Resulüne ise, onun hicreti Allah ve Resulünedir. Kimin hicreti de elde edeceği bir dünyalığa veya nikahlanacağı bir kadına ise, onun hicreti de o hicret ettiği şeyedir."

Kaynak: Buhari, Bed'ü'l-Vahy 1, Itk 6, Menakıbu'l-Ensar 45, Nikah 5, Eyman 23, Hiyel 1; Müslim, İmaret 155,
Resim

“►İmam-ı Gazali◄” sayfasına dön