Muhammedinur

Üzme, Üzülme, Sev, Sevil
Zaman: 25 Oca 2020, 04:45

Tüm zamanlar UTC + 2 saat
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: MIR'AC -Bawa Muhyiddin(K.S)
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2008, 14:38 
Çevrimdışı
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2007, 02:00
Mesajlar: 2675
Konum: Kamiloba
Bu konuyu facebook'ta paylan!
Resim

Kaynak: THE TRIPLE FLAME,The Inner Secrets of Sufism, Bawa
Muhaiyaddeen Fellowship Press, 2001 print, s253-255

Yazar: M.R.Bawa MUHAIYADDEEN (K.S)
Çeviren:Barbaros SERT, Basildon-29 Temmuz 2008

…….ALLAH bütün yarattıklarını bir nokta'dan yarattı. Bütün her şeyi bu nokta'ya koydu. Ve ne kadar büyük bu nokta? Bir kalemin ucu . Bu alemi, ve ervahi (ruhlar alemini), her şeyi “mim” harfinin yuvarlak kısmını teşkil eden sükununa koydu. 124000 peygamber göndermesine rağmen, bütün alem, ervah ve başka her şeyi bir sükun, küçük bir daire içine koydu. Kudretini, rahmet kuvvetini, emirlerini ve bütün öğretilerini bütün peygamberlere verdi fakat “sükun “ ile ilgili açıklamayı sadece iki peygambere verdi. Bu çok eski bir görüştür. Musa A.s hem bir “mim”e hemde “sükun” a sahiptir. Alem, ervah , bu kainat, ruhlar alemi, ve başka her şey ALLAH’ın Muhammed SAV’e hemen bitişik olarak verdiği “mim” den doğru anlaşılır. Bu açıklamanın (vahyin) sonuydu. ALLAH dünyayı ve 18000 alemi bu iki peygambere gösterdi. , bütün diğer peygamberlere O’nun vilayetleri, yaratılışta tecelli eden niteliklerinin kuvveti gösterildi.

Bu iki peygamberden doğru, O’nun harikaları O’nun vilayetleri olan ayetler, en başlangıç ve en son bildirildi ve açıklandı. ALLAH , bu içinde alem , ervah ve başka her şeyin bildirildiği iki “mim” ile bu iki peygamberi yaptı. On emiri Musa A.S’a verirken Muhammed SAV’e sonunda Mirac’ta onu çağırarak, O onunla konuşabilsin diye, ona Kur’anın 6666 ayetiyle son açıklamaları verdi. ALLAH “bunu ümmetine öğret” diyip ona her açıklamayı vermek için onu mirac’da çağırdı. Bunu anlamalıyız.

Mirac’ta , Resulullah SAV, ALLAH ile buluştu ve sohbet etti(konuştu), ve günlük 50 vakit namaz 25 vakite sonra Resul dahada rica edince 5 vakte indirildi. Bu beş vakit namazı anlamalıyız. İlk vakit “SUBH” ya da “FECR” vaktidir ki bu vakitte toprağın cehennemlerini temizlemeliyiz(kendimizden atarak kurtulmalıyız). İkincisi “ZUHR” vaktidir ki , ateş ile olan bağlarımızı kesmek zorundayız. “ASR” vaktinde ise su ile olan bağımlılıklarımızı ki bunun manası hilkate, meni ve kan bağlarına olan bağımlılıkları kesip atmaktır. Dördüncüsü “MAĞRİB”tir ki dünyevi arzulara, bencilliğe olan her bağın, doğum ve ölüme olan bağın, akıl ve arzuya olan bağın kesilmesidir bu ibadetin dördüncü vaktidir. Ve sonunda ibadetin beşinci vakitte, “ISHA” da, artık her hangi bir doğum ya da ölümün olmadığı, kendisi ile herşeyin bittiği namaz gelir.

Bundan sonra biz sonunda ALLAH ile sohbet(muhabbette olmak) halini alırız ve ona tesbih ederiz, ona hamd ederiz. Toprak, ateş, su ve hava kesilir ve biz sadece ALLAH’ı kabul eder namazda O’nunla vuslat ederiz. Beş vakit namaz bunlardır. Eğer bu beş vakitte her şeyi tamamlamadıysak, ibadetlerimizi henüz tamamlamadık, sadece bütün bunlar tamamlanınca ALLAH ile vuslat hali yaşarız. ALLAH’ın insana emrettiği beş vakit namaz, “suffiyat” ya da ilahi irfanın “marifet” ibadetleri, irfan kazanıldığında (o makama gelindiğinde) yapılan namazlardır.

İrfan doğmadan evvel, Şeri’at ın beş vakit namazı, ruhani yükselesi vardır, fakat bu üçüncü basamak olan Hakikat’in namazıdır. “Suffiyat” haline ulastığımız zaman , son basamakta bu safhaya ulastık. Biz Şeri’at tayken(o basamakta iken) nefsimize(emare nefs kastediliyor), dünya ve arzuya, diğer bir beş vakit namaz seviyesine baglıyız.

İrfan büyüdükçe, “hakikat” seviyesine ulaşınca, ALLAH ile muhabbet haline başlarız. “Marifet” seviyesinde iken, dördüncü basamakta , ALLAH ile vuslat buluruz ve dahada yükselince “Suffiyat” ta iken varliktaki her şey ölür ve HAKK’ta yaşarız, ALLAH ile vuslat ederiz. Bu anda O’nun rengi ile boyanırız ya da Vuslat hali alırız. Bunu anlamalıyız.

Beş vakit namaz bize bu şekilde indirildi. Bunu farketmek ve beş vakit namazı, marifet açıklamalarını anlıyarak, ilahi irfanın, suffiyat’ın , sufizmin seviyesinde kılmalıyız. Şeri’at, tarikat, hakikat ve marifet seviyelerini geçince suffiyat seviyesine geliriz geldiğimiz zaman. Beş seviyeden doğru irfan gelişmeli, YÜCE ALLAH’tan başka ibadet edilecek hiç bir şeyin olmadığını anlamalıdır……..

Sevgili kardeşim ingilizceye çeviride ki sorunlardan dolayı türkçeye çevirirken sorunlar olmakta, vuslat ile kasıt hakkın ahlakıyla ahlaklanıp Sibgatullah boyası ile boyanmaktır bunu O'nun rengiyle boyanmak diyerek böyle anlatmıştır. Acizane anladığım budur, velhasıl kelime yetersizliğinden tuhaf açıklamalar çıkmıştır.

Bawa Baba her gün kıldığımız namazların her basamakta farklı şekilde olacağını , kişide irfan büyüdükçe namazında hakikatini ve hadiste bahsedilen namaz müminin mir'açıdır halini, eğer istikrar, sadakat, samimiyet, sabr ile devam edersek zamanla yaşayacağımızı müjdelemektedir.

Şeri'at namazı derken burdaki mana şeri'at basamağında kılınan namazdır. Namaz aynı kıldığımız namazdır. Bir basamak ileri geçilince irfan gelişir kişide manen yükselme olur ve kıldığımız şeri'at namazında o basamağın idrakını yaşarız. Bir basamak ilerleme demek, kıldığımız şeri'at namazını zahiren bırakmak manasında değildir, zahiren devam edip mana ve idrakınde ilerlemek demektir. Bunu böyle anlıyorum acizane. Hepimizin mi'raç kandili mübarek olsun ve ALLAH bizlere böyle namaz kılmayı nasip etsin.

Selam sevgi ve muhabbetle
Gariban


_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2008, 08:27 
Çevrimdışı
Özel Üye
Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 23 Ara 2007, 02:00
Mesajlar: 681
Bu vesileyle Mirac'ınızıda kutlarım.

Gariban kardeşimiz Allah cc razı olsun çok güzel paylaşımlar içindesiniz zorlansakta anlamaya gayret gösteriyoruz anlıyabildiğimiz kadar!

hoş olun hoş kalın inşaallah

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2008, 09:20 
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Ağu 2007, 02:00
Mesajlar: 415
ALLAH(c.c) razı Olsun Barbaros Abi
çok güzel bir eserin çok güzel bir bölümünü daha çevirmişsin...
Bu güzel çalışmalarının devam etmesi niyazı ve duası ile
aeo : )


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2008, 11:46 
Çevrimdışı
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 25 Tem 2007, 02:00
Mesajlar: 2675
Konum: Kamiloba
Sevgili Mecnun ve Burak kardeşlerim,
Zamanla öğrendikçe parçaları BİZ ve BİR olarak cem ederiz inşaallah.

Selam sevgi ve muhabbetle
Gariban

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2008, 09:16 
Çevrimdışı
Özel Üye
Özel Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 23 Ara 2007, 02:00
Mesajlar: 681
DÜŞTÜM…

Ehad tevhid tacın gördüm
Muhabbet mi’racın gördüm
Muhammed Hallacın gördüm
Dost dilinde dâr’e düşdüm…

*

Devran - Seyran - Cevlan benim
Halkta HAKK’a Hayran benim
İsmail’im kurban benim
İbrahim’le nâr’e düşdüm…

*

Garib gönül gurbetinde
Ehl-i Beyt’in hasretinde
Kün feyekün kesretinde
Yâre binbir pâre düşdüm…

*

Sevilen - Seven “ile”dir
Birlik Bezmi’nde “bile”dir
Cevr-i cihanı “çile”dir
Bâtın bahar Yâr’e düşdüm…

*

Nazlı Yâre nazım ile
Dost niyaz avazım ile
Kul İhvâni sazım ile
Bülbül gibi zâr’e düşdüm…


11.03.1994 23:00
Rmzn arefe.


Mi’rac : Merdiven, süllem. * Yükselecek yer. * En yüksek makam. * Huzur-u İlâhî. Peygamberimiz Hz. Muhammed (A.S.M.) Efendimizin, Receb ayının 27. gecesinde Cenab-ı Hakk'ın huzuruna ruhen, cismen, hâlen çıkması mu'cizesi ki; en büyük mu'cizelerinden birisidir.

Hallac : Pamuk atan. Pamuğu didik didik eden.

Dâr : idam edilen ahşap âlet. Yer.

Kesret : Çokluk, sıklık. * Bir şeyin ekserisi ve muazzamı. Bolluk. Yaraılan küllî şey.

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
 Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2008, 22:00 
Çevrimdışı
Saygın Üye
Saygın Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 22 Mar 2008, 02:00
Mesajlar: 350
Kıymetli Gariban çevirilerinizi dikkatle takip etmekteyiz. RABBım İDRAK ettirsinde, HAZMım edelim inşaallah!

_________________
Resim


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
POWERED_BY

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye