ANLAMAZDIN ANLAMAZDIN...

Kullanıcı avatarı
dibbace
Saygın Üye
Saygın Üye

ANLAMAZDIN ANLAMAZDIN...

Mesaj gönderen dibbace »

Resim

•Misafirler olmasaydı, evlerimiz mezara dönerdi...

•Düşlere güvenin, çünkü sonsuzluğa açılan kapı orda gizlidir...

•Bana kulak ver ki, sana ses verebileyim...

•Dünya kuruldu kurulalı bilinir: Aşk, derinliğinin farkına, ancak ayrılık saati gelip çattığında varır...

•Siz çoksunuz, oysa ben tekim. Bana dilediğinizi söyleyin ve yapın. Dişi koyun gecenin karanlığında kurtların avı olabilir... Fakat kanı, vadinin taşlarında tan ağarıp da güneş yükselene değin duracak...!

•Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir...

•Yoksa, ne çiçek açan ne de meyve veren bir ağaç mı olsaydım; çünkü verimli olabilmenin sancısı, kıraç olmaktan ağırdır; ve eli açık zenginin çektiği acı dilencinin sefaletinden beterdir...

•Bir adam bir düş gördü ve uyandığında yorumcuya giderek düşünü kendisi için yorumlamasını istedi. Yorumcu adama dedi ki, bana uyanıkken gördüğün düşlerle gel ki anlamlarını söyleyebileyim. Ama uykunun düşleri ne benim bilgeliğime aittir ne de senin imgelemine...

• Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan,Yalnız söylenen sesi duyabiliyorsan,Ne görebiliyorsun,Ne duyabiliyorsun...

•Bir elmanın yüreğinde gizlenen tohum görülmez bir elma bahçesidir. Ama bu tohum bir kayaya rastgelirse ondan hiçbir şey çıkmaz...

•Biz sevinçlerimizi ve hüzünlerimizi onları yaşamadan çok önce tercih ederiz...

•Sırtını güneşe çevirirsen gölgenden gayrı bir şey göremezsin...

•İnsanın hakikati, sana gösterdiğinde değil, gösteremediğindedir. Bundan ötürü onu tanımak istersen dediklerine değil, demediklerine kulak ver...

•Toprağın neresini kazarsan kaz, bir define bulacaksın. Ancak bir çiftçinin inancıyla kazmalısın...

•Hayatın bütün esrarını çözdüğün vakit ölümü arzularsın...Çünkü o da hayatın sırlarından biridir...

•Kulağa gelen müzik tekse de, onu oluşturan notalar farklıdır...

•Sahip olduklarınızdan verdiğinizde çok az şey vermiş olursunuz. Gerçek veriş kendinizden vermektir...

•Öğrenimsiz akıl sürülmemiş tarlaya benzer...

•Çünkü kişi, ölçüsüz ve sınırsız bir deniz gibidir...

•'Mutlak doğruyu buldum' değil, 'Bir doğruyu buldum' deyin...

•Her erkek iki kadına aşık olur...Biri hayallerinde yarattığı diğeriyse henüz doğmamış olandır...

•Ne gariptir ki toplum olarak,aklı yavaş olana değil de ayağı yavaş olana,yüreği kör olana değil de gözü kör olana acırız...

•Almitra sözü aldı ve sordu;

— Peki üstad; evlilik nedir?

Cevap söyle geldi:
— Siz birliktelik için doğmuşsunuz. Ölüm meleğinin beyaz kanatları sizi ayırana kadar ayrılmayacaksınız.ALLAH'ın sessiz tanıklığında bile beraber olacaksınız, ama birlikteliğinizde mesafeler bırakın; bırakın ki, cennetin rüzgarları aranızda dansedebilsin...birbirinizi sevin ama, aşk tutsaklığı istemeyin.. bırakın aşk, ruhunuzun kıyılarına vuran dalgalar gibi olsun... birbirinizin bardağını doldurun ama aynı bardaktan içmeyin; ekmeğinizden verin birbirinize ama aynı somundan ısırmayın... birlikte şarkı söyleyin;lakin birbirinizi yalnız bırakmayı da bilin, sazın telleri de yalnızdır ve armoni içinde aynı melodiyi seslendirir... birbirinize kalbinizi verin ama karşılıklı kilitleyip saklamak için değil! sadece hayatın eli o kalbi saklar! birlikte durun, ama yapışmayın, tapınakların sütunları da bitişik değildir! ve unutmayın; meşe ile çınar birbirlerinin gölgesinde büyümezler...

•Evim der ki, "Beni bırakma, çünkü burada senin geçmişin yaşıyor." Yolum der ki, "Gel ve beni izle, çünkü ben senin geleceğinim." Ve ben hem eve, hem de yola derim ki, "Benim ne geçmişim, ne de geleceğim var. Eğer kalırsam, kalışımda bir ayrılış vardır; gidersem, ayrılışımda bir kalış...

•Şiir bir düşüncenin ifadesi değildir. O, kanayan bir yaradan veya gülümseyen bir ağızdan yükselen bir şarkıdır...

•Bana "seni anlamıyorum" demen, haketmediğim bir övgü, haketmediğin bir yergidir...

•Yanlışlarımızı doğrularımızdan daha büyük bir coşkuyla savunmamız ne gariptir...!

•Suskunluğu gevezeden, hoşgörüyü hoşgörüsüzden ve kibarlığı kaba olandan öğrendim. Ne garip ki, tüm bu öğretmenlerime karşı oldukça nankörüm...

•Anlayışlı olan beni anlayışlı, aptal olan ise aptal bulur. Bence ikisi de haklıdır...

•Evet, bir Nirvana var; o, koyunlarını yeşil bir otlağa yaymanda, çocuğunu uyutmanda ve şiirinin son dizesini yazmandadır...

•Doğa, hoşgeldin diyen kollarıyla uzanır bize ve onun kadınsı güzelliğinden haz almaya çağırır bizi; ama biz onun sükunetinden ürker, kalabalık kentlere akın ederiz ve orada tıpkı vahşi bir kurdun önünden kaçışan koyunlar gibi birbirimizi sıkıştırarak yaşarız...

...
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Re: ANLAMAZDIN ANLAMAZDIN...

Mesaj gönderen habibi »

Resim

Yurdunu terk etmişti mecnun, çölü de terk etsin
Söyleyin, görme hevesinde ise Leyla'yı da terk etsin

Ey derviş, burada, olgunluğa erişince elde edilir erek
Sen dünyayı terk etmişsin bir tek, öte dünyayı da terk et

Öykünmekten daha iyidir kendini yok etmek
Kendin ara yolunu, Hızır'ı beklemeyi terk et

Sanki kalemsin dilin ellerin sözleriyle dolu
Elin sözüyle gereksiz övünmeyi terk et

Muhammed İKBAL

(kendi nefsime)
En son habibi tarafından 23 Eyl 2010, 13:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
habibi
Özel Üye
Özel Üye

Re: ANLAMAZDIN ANLAMAZDIN...

Mesaj gönderen habibi »

Resim

Padişahın biri yabancı bir köle ile gemiye binmiştir.
Köle asla deniz yüzü görmediği gibi gemi sıkıntısı da çekmemişti...
Ağlayıp sızlıyor, vücudu tir tir titriyordu.
Her ne kadar avutmak istedilerse de sakinleşmedi.
Onun yüzünden padişahın dirliği bozuldu.
Ama çare bulamıyorlardı.

Gemide bulunan bir bilge:
''Emredersen , dedi, şunu ben susturayım''

Padişah:
''Ey büyük lütuf olur'' cevabını verdi.

Bilge emretti, köleyi denize attılar. Birkaç kere dalıp çıktı.
Sonra saçından tutarak gemiye doğru çektiler.
Köle iki eliyle dümene asıldı.
Yukarı çıkınca bir şeye oturup sakinleşti.
Padişaha bilgenin tedbiri hoş geldi:
''Bunda ne hikmet vardı?'' diye sordu.

Bilge cevap verdi:
''Önce batmanın sıkıntısını tatmamıştı; gemide ki esenliğin kıymetini bilmiyordu. Bunun gibi afiyetin değerini ancak felaket gören bilir.''
[img]http://www.muhammedinur.com/resimler/cicekler/hbbi.jpg[/img]

“Serbest Kürsü” sayfasına dön