KİM BAĞLI - KİM BAĞSIZ

Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

KİM BAĞLI - KİM BAĞSIZ

Mesaj gönderen Hakan »

Gönül Erenim, Dosdum Dosd Muhammedi Kul ihvÂNi CAN!

Bursa Ulu Câmi önünde otururken, bir hanımefendinin elinde iple bağlı bir köpeği gezdirirken çektiği sıkıntıları görüp şöyle bir düşünce içine dalmış. Köpekcağız ya özgürlüğü istiyor ya fıtratını yaşamayı. Ancak sahibi de kendisinin istediğini yapmasını istiyor köpekten. Bilmem ki her şey fıtratı üzerinedir. Diğer tarafta ne bağı olan ne bağcısı olan diye düşenebildiğimiz bir sokak köpeği. Her zaman kendisine ekmek veren Dervişanı bekliyor. Dervişan gelince, önce kedilere, sonra da o sokak köpeğini besliyor. Sokak köpeği uzaktan görünce Dervişanı, seranata başlıyor zâten. Gerçekten kim neyle kime bağlı, kim neyle kime bağsız diye düşünüyorum. Sokak köpeği de olsa sadakat ve samimiyet zinciriyle hamd ve senâ ile Rabbının rızkını getirmekle görevli olarak gönderilen Dervişana canı gönülden bağlı ve şükrünü de seranatla yapıyor. Ya değilse.. Elhamdulillah dese herkes apışır kalır yani. Diğer yandan özgürlüğü için çırpınan ancak özünden uzaklaştırılarak ne hâle sokulmuş köpekceğiz ise, iple değil çelik halatla da bağlasan durmuyor yerinde. Kaçmak çıkmak için elinden geleni yapıyor yâni.

Bâzen diyorum: "Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Kâbe'deki putları kırarak Kâbe'yi temizlemiş, en büyük puta gelince Ali kerremullahi vecheyi omuzuna alıp Ali kerremullahi veche ile beraber kırmış ve ALLAH celle celâluhu evi kudsal Kâbe'sini putlardan arındırmış. Kâbe kudsal, benim gönül Kâbem de kudsal. Yâ Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şu gönlümdeki günah, kin hased, kin, kibir putlarını bir kırsan ya!. Şu gönül Kâbemi bir temizlesen ya!. En büyük Enaniyet-benlik putumu da PÎRim Ali kerremullahi veche ile beraber yerle bir etsen ya!."
Diye düşünmüyor değilim!.
Belki bende o zaman özgür kalıp özgürce, paslanmış Sadakat ve Samimiyet Zincirimi temizlerim inşâe ALLAH!.
Bağsız bağım sadakat ve samimiyet zinciri olsa gerek.
Velhâsılı sadık ve samimi bir iman. Vel hâsılı sadık ve samimi kul ve muhaMMedİ bir üMMet!.
Gönül erenleri her zaman şunu diyorlar: "Çık bedenden, at beden atını!."
Bilemedim ki: "Beden mi bende, ben mi bedendeyim!."
Ama sözleri başım üzerine!.

Es Selâm olsun!..
Resim

“Serbest Kürsü” sayfasına dön