ENE - BEN - HALLAC-I MANSUR

Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

ENE - BEN - HALLAC-I MANSUR

Mesaj gönderen Hakan »

ENE - BEN - HALLAC-ı MANSUR

Hallacı Mansur asılacağı vakit Şeytan feryad ederek onun yanına geldi ve şöyle dedi:

"Bir "Ene (ben)" sen dedin, bir "ene" de ben!. Sen: "Ene'l Hakk (ben Hakk'ım)" dedin; ben: "Ene hayrun minhu!. (ben ondan hayırlıyım)", dedim. Nasıl oluyor da bu yüzden senin üzerine RaHMet, benim üzerime LÂnet yağıyor?'
Mansur Hazretleri şöyle dedi: "Sebeb şudur: Sen "Ene" dedin, kendini ortaya koydun, ben "Ene" dedim, kendimi ortadan kovdum. Allah, benliği ortaya getirmenin iyi olmadığını, benliği ortadan kaldırmanın ise gayet iyi olduğunu bilesin diye bana RaHMet, sana LÂnet etti!."

KuR'ÂN-ı KeRiM’ce İBLİS SERüvENi:

İbLis, telbis kökünden ki elbise de aynı köktendir..
İbLis: Hakk’a ve Hayra -> Bâtıl ve Şerr Elbisesi giydirme kavram varlığıdır..

İbLis'e İLaHî SeCDe EMRi:

فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي فَقَعُواْ لَهُ سَاجِدِينَ
Resim---''Fe izâ sevveytuhu ve nefahtu fîhi min rûhî fekaû lehu sâcidîn: "Ona bir biçim verdiğimde ve ona ruhumdan üfürdüğümde hemen ona secde ederek (yere) kapanın." (Hicr 29/15)

İbLis'in CeVaBı:

قَالَ مَا مَنَعَكَ أَلاَّ تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُكَ قَالَ أَنَاْ خَيْرٌ مِّنْهُ خَلَقْتَنِي مِن نَّارٍ وَخَلَقْتَهُ مِن طِينٍ
Resim---Kâle mâ meneake ellâ tescude iz emertuke, kâle ene hayrun minhu, halaktenî min nârin ve halaktehu min tîn: (Allah) Dedi: "Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?" (İblis) Dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın." (A’râf 7/12)

قَالَ يَا إِبْلِيسُ مَا لَكَ أَلاَّ تَكُونَ مَعَ السَّاجِدِينَ
Resim---Kâle yâ iblîsu mâ leke ellâ tekûne meas sâcidîn: Dedi ki: "Ey İblis, sana ne oluyor, secde edenlerle birlikte olmadın?" (Hicr 15/32)

قَالَ لَمْ أَكُن لِّأَسْجُدَ لِبَشَرٍ خَلَقْتَهُ مِن صَلْصَالٍ مِّنْ حَمَإٍ مَّسْنُونٍ
Resim---Kâle lem ekun li escude li beşerin halaktehu min salsâlin min hamein mesnûn: Dedi ki: "Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın beşere secde etmek için var değilim." (Hicr 15/33)

قَالَ يَا إِبْلِيسُ مَا مَنَعَكَ أَن تَسْجُدَ لِمَا خَلَقْتُ بِيَدَيَّ أَسْتَكْبَرْتَ أَمْ كُنتَ مِنَ الْعَالِينَ
Resim---Kâle yâ iblîsu mâ meneake en tescude limâ halaktu bi yedeyy(yedeyye), estekberte em kunte minel âlîn: (Allah) Dedi ki: "Ey İblis, iki elimle yarattığıma seni secde etmekten alıkoyan neydi? Büyüklendin mi, yoksa yüksekte olanlardan mı oldun?" (Sâd 38/75)

قَالَ أَنَا خَيْرٌ مِّنْهُ خَلَقْتَنِي مِن نَّارٍ وَخَلَقْتَهُ مِن طِينٍ
Resim---Kâle ene hayrun minh(minhu), halaktenî min nârin ve halaktehu min tîn: Dedi ki: "Ben ondan daha hayırlıyım; sen beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın." (Sâd 38/76)

قَالَ فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّكَ رَجِيمٌ
Resim---Kâle fahruc minhâ fe inneke recîm: (Allah) Dedi ki: "Öyleyse ordan (cennetten) çık, artık sen kovulmuş bulunmaktasın." (Sâd 38/77)

وَإِنَّ عَلَيْكَ لَعْنَتِي إِلَى يَوْمِ الدِّينِ
Resim---Ve inne aleyke la'netî ilâ yevmid dîn: "Ve şüphesiz, din (kıyametteki hesap) gününe kadar benim lanetim senin üzerinedir." (Sâd 38/78)

İbLis'in ALdığı CeZâ:

قَالَ فَاهْبِطْ مِنْهَا فَمَا يَكُونُ لَكَ أَن تَتَكَبَّرَ فِيهَا فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ
Resim---''Kâle fehbit minhâ fe mâ yekûnu leke en tetekebbere fîhâ fahruc inneke mines sâgirîn: (Allah:) "Öyleyse ordan in, orda büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin." (A’râf 7/13)

قَالَ فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّكَ رَجِيمٌ
Resim---Kâle fahruc minhâ fe inneke recîm: Dedi ki: "Öyleyse ondan (cennetten) çık, çünkü sen kovulmuş bulunmaktasın." (Hicr 15/34)
Resim

“Serbest Kürsü” sayfasına dön