EDEB YA HUUUU!...

Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

EDEB YA HUUUU!...

Mesaj gönderen Hakan »

EDEB YA HUUUU!...

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Ey iman edenler! Seslerinizi Peygamber'in sesinin üstüne yükseltmeyin. Birbirinize bağırdığınız gibi, Peygamber'e yüksek sesle bağırmayın yoksa siz farkına varmadan amelleriniz boşa gider.” (Hucurât, 2)

Rasûlullah (sav) buyuruyor:

"Her bir dinin kendine has bir ahlâkı vardır. İslâm'ın ahlâkı hayâdır." (Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 9, (2, 905))

Şâir Nâbî’nin 1678 yılında devlet adamları ile berâber çıktığı hac seferindeki hâtırası pek ibretlidir:

Nâbî, o yolculukta bir paşanın, ayağını gafleten Medîne-i Münevvere’ye doğru uzattığını görür. Bu durumdan çok müteessir olarak meşhûr na’tini yazmaya başlar.

Sabah namazına yakın kâfile Medîne-i Münevvere’ye yaklaşırken Nâbî, yazdığı na’tin Mescid-i Nebî’nin minârelerinden okunduğunu duyar:

Sakın terk-i edebden kûy-i mahbûb-i Hudâ’dır bu;
Nazargâh-ı ilâhîdir, makâm-ı Mustafâ’dır bu!.

“Cenâb-ı Hakk’ın nazargâhı ve O’nun sevgili peygamberi Hazret-i Muhammed Mustafâ’nın makâmı ve beldesi olan bu yerde edebe riâyetsizlikten sakın!..”

Murâât-ı edeb şartıyla gir Nâbî bu dergâha,
Metâf-ı kudsiyândır, bûsegâh-ı enbiyâdır bu!.

“Ey Nâbî! Bu dergâha edeb kâidelerine uyarak gir! Burası, meleklerin etrafında pervâne olduğu ve peygamberlerin (eşiğini) öptüğü mübârek bir makâmdır.”

Bu durum karşısında çok heyecanlanan Nâbî, hemen müezzini bulur:

“–Bu na’ti kimden ve nasıl öğrendiniz?” diye sorar.

Müezzin:

“–Bu gece Allâh Rasûlü (sav) rüyâmızda bize;

“–Ümmetimden Nâbî isimli bir şâir beni ziyârete geliyor. Bu zât bana son derece aşk ve muhabbetle doludur. Bu aşkı sebebi ile onu Medîne minârelerinden kendi na’ti ile karşılayın!.” buyurdu.

Biz de bu emr-i nebevîyi yerine getirdik…” der.

Nâbî, hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlar. Hem ağlar, hem de şöyle der:

“–Demek ki Allâh Rasûlü (sav) bana “ümmetim” dedi! Demek ki, iki cihan güneşi beni ümmetliğe kabûl buyurdu!..”
(Osman Nuri Topbaş, İslam İman İbadet, Erkam Yay.)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Re: EDEB YA HUUUU!...

Mesaj gönderen Hakan »

Edeben gönderildik El EDİB'in huzuruna
HAYYYYca yüreklere akseden nuruna
Sanki Manada hava gibi yutulmuşum
Rahmani nefes ile Muhammedi SUR'una...

29.01.2015 15:57 Sarıkız/Gayseri
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

TAKVA EDEBİ

"Ey iman edenler, Allah'tan nasıl korkmak gerekirse öylece korkun." (Al-i imrân- 3/102)

"O halde gücünüz yettiği kadar Allah'tan korkun." (Et-tağâbun:64/16)

"Ey iman edenler Allah'tan korkun ve sözü doğru söyleyin." (El Ahzap: 33/78)

"Kim Allah'tan korkarsa (Allah) ona bir (kurtuluş) çıkış yeri ihsan eder. Onu hâtıru hayaline gelmeyecek bir cihetten de rızıklandırır." (Et Talak:65/2-3)

"Eğer Allah'tan korkarsanız o, size iyi ile kötüyü ayırt edecek (bir ma'firet ve nur) verir, suçlarınızı örter, sizi yarlığar. Allah büyük lütf-u inâyet sahibidir." (El-Enfâl:8/29)

İbni Mesud Radıyallahu anh'dan şöyle rivayet edilmiştir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem: "Allahın! Şüphesiz ben senden hidâyet, takva, iffet ve gönül zenginliği dilerim." diye dua buyururlardı. (Müslim)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

HadisLerden aLıyorum Muhammedî Onûru
Kur'ân-ı Kerimde buLuyorum MuhaMMedî Surûru
Yaşayan RasuLuLLah sav. yaşatan ALLah cc.
AkLımızda yeşeriyor MuhaMMedî Nûru...

26.12.2015 23:43 Bitlis öğrtmv..
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

RASULULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM EFENDİMİZİN SÜNNETLERİNİ MUHAFAZAYI EMRETME EDEBİ

Resim---“Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasak ettiyse ondan da sakının".: (El Haşr :59/7 )

Resim---“Kendi (rey'ü) hevâsından söylemez o. O, kendisine (Allah'tan) ilkâ edilegelen bir vahyden başkası değildir".: (En Necim 53/3-4 )

Resim---“(Habibim) de ki: Eğer Allahı seviyorsanız bana uyun ki Allah'da sizi sevsin ve suçlarınızı örtsün. Çünkü Allah çok yarlıgayıcı, çok esirgeyicidir.".: (Al-i imrân 3/31)

Resim---“Andolsun ki Resûlullahda, sizin için, Allah'a ve âhiret gününü umar olanlar ve Allâhı çok zikredenler için güzel bir (imtisâl) numune(si) vardır".: (El Ahzâb 33/21)

Resim---“Öyle değil, Rabbine andolsun ki onlar aralarında kimi oraya, kimi buraya çektikleri (kavga ettikleri) şeylerde seni hâkem yapıp sonra da verdiğin hükümden yürekleri hiç bir sıkıntı duymadan tam bir teslimiyet ile teslim olmadıkça iman etmiş olmazlar".: (En Nisa :4/65)

Resim---“.... Eğer bir şey hakkında çekişirseniz onu, Allâha ve peygambere döndürün, eğer Allah ve âhiret gününe inanıyorsanız".: (En Nisa 4/59 )

Resim---“Kim o peygambere itaât ederse muhakkak Allah'a itaât etmiştir".: (En Nisa : 4/80)

Resim---“Şüphesiz ki sen herhalde doğru bir yolun rehberliğini yapıyorsun (ki o yol) Allâhın yoludur".: (Eş-Şur : 42/52-53)

Resim---“Artık onun emrinden uzaklayıp gidenler kendilerini (dünyâda) bir fitne (ve belâ) çarpmasından, yahud (âhirette) onlara pek acıklı br âzab (gelip) çatmasından çekinsin(ler)".: (En Nur 24/63)
Resim
Kullanıcı avatarı
Hakan
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen Hakan »

(KAMER suresi 17. ayet) (Resmi:54/İniş:37/Alfabetik:52)

وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ

Ve le kad yessernal kur'ane liz zikri fe hel mim muddekir

Andolsun ki, Kur'an'ı düşünmek için kolaylaştırdık; fakat düşünen mi var?

Evet!... Her NAS'a, kula parmak izi gibi gönderilen ve Rasulullah sav. dediği gibi aklı kadar anlayacağı Tevhid sınırları içerisinde, özel ve güzel olarak gönderilen her aklın kendisine has mükemmel ve muhteşem bir mektup Kur'ÂN-ı Kerim... Sana Senden yakin ALLAH cc'dan...
Ama düşünüyor muyuz!, düşünebiliyor muyuz!. burası şüpheli benim açımdan. Fazla düşünmediğim için diyorum... Âyette açık Allah yâr ve yardımcımız olsun inşeallah...
Resim

“Serbest Kürsü” sayfasına dön